Lenovo Ideacentre Stick 300-01IBY Cihaza macOs Mojave Kurulur Mu?

canka591

APPRENTICE
2 Ara 2018
12
1
21
28
Merhabalar elimde 1-2 yıl önce satın almış olduğum stick pc diye tabir edilen bilgisayar mevcut öncelikle neden böyle bir iş yapmak istediğim ile ilgili detaylar vereyim daha sonra da nasıl yaparız onu sorayım.
*Aldığım stick pc'yi medya bilgisayarı ve ufak tefek windows gerektiren işleri halledebilmek için satın almıştım ve televizyonumun arkasına bağlamıştım. 1-2 Yıl içerisinde en fazla 15-20 kere açmışımdır nedeni ise gerek windows işletim sisteminin ağırlığı olsun gerekse cihazın donanımın bir android telefondan bile kötü olması.
*Kullanım senaryolarımdan ve performans
xtu-nkbLaWrlvMg3IwbDlr6SmcZguNco.png
beklentilerimden bahsedeyim. Öncelikle performans ihtiyacımı karşılayacak Tam yükseltilmiş 2017 model bir imac kullanıyorum bundan dolayı diğer cihazlarımdan oyun oynatsın veya 4k video açsın gibi bir beklentim yok. Laptop olarak yükseltilmiş lenovo z570 kullanıyordum fakat bozuldu şuan Dell marka düşük-orta donanıma sahip bir bilgisayar kullanıyorum bunda Windows yüklü. 3. Cihazım olarak bahsettiğim lenovo stick pc var bu cihazdan ise performans anlamında hiçbir beklentim yok 720-1080P video oynatımı, dosya indirme işlemleri ve Web Gezinmeleri yaptırması benim için yeterli. (Stick Pc Üzerinde Windows 10 Sürüm 1809 yüklü bu bahsettiğin şeyleri windows üzerinden yapamıyor musun diye soracak olursanız yapılabiliyor fakat windows işletim sisteminin o ağırlığını ve bekletmelerini hissediyorsunuz)
*Neden Mac OS diye sorarsanız da 1.5 yıl önce bahsettiğim gibi İmac ile Mac Os sistemine geçiş yaptım ve bunca yıllık bilgisayar deneyimim değişti Animasyonların akıcılığından Uygulamaların Kullanım kolaylıklarına kadar Mac Os bence daha başarılı yalnız altını çizerek söylemek istiyorum ki dünyanın en güçlü donanımlarını kullanan bilgisayarı Mac Os çalıştırıyor olsa bile yinede her evde en az 1 adet windows pc olması gerekli (Donanım ve Yazılım işleriyle haşır neşir olanlar için)
Şimdi size Elimde bulunan Stick Pc'nin özelliklerini (en azından bulabildiklerimi) yazayım ve eğer mümkünse nasıl Mac Os Mojave kurabileceğimi sorayım
Lenovo IdeaCentre Stick 300-01IBY Özellikleri :
İntel Atom Z3735F 1.33 Ghz(Temel) - 1.83 Ghz(Turbo) + Intel HD Graphics
2GB / DDR3L-RS 1333M RAM - 32GB eMMC
Gördüğünüz gibi cihazın donanım özellikleri çok kötü dolayısıyla windowsun ağırlığını kaldıramıyor benim şahsi fikrim en fazla 3-5 uygulama kurulmuş bir Mac Os performansı coşturmasa bile akıcı çalışacaktır.
Daha önce hiç Hackintosh deneyimim olmadı eğer kısmetse ilk deneyimimi bu stick pc ile ikinci deneyimi ise Dual Boot ile laptopum üzerinde gerçekleştireceğim.
Not:Eğer Mac Os kurulursa wifi kartı büyük ihtimalle çalışmayacaktır en azından okuduğum kaynaklarda bu yönde bilgi veriliyor bu problem değil çünkü usb üzerinden çalışan ethernet adaptörü almayı düşünüyorum cihazın üzerinde ki 802.11b/g/n adaptör hız bakımından çok eksik kalıyor Router'a bağlı diskten medya bile oynatamaz zaten aklımda USB'den ethernet adaptörü alıp router'a bağlama fikri vardı zaten yan yana duruyorlar.

canka591

APPRENTICE
2 Ara 2018
12
1
21
28
Android veya linux daha iyi olur. Hackintosh için donanım yetersiz ötesi...
Bahsettiğim şeyleri windows 10 üzerinde bile kasma olmadan sadece animasyon ve uygulamaları tepkimeleri açısından yetersiz olarak kullanabiliyorum sanırım mac os bu işleri benzer donanımla windowstan daha iyi yapacaktır. Donanımın çok çok yetersiz olduğunun biliyorum sadece mojave üzerinde chrome, safari + torrent, indirme istemcileri + Vlc, Elmedia Player gibi programları kullanacağım bunun içinde yetersiz kalır mı ?
Ek olarak: 2012 model 1.8 Ghz i5-3427U çift çekirdekli macbook air üzerinde bulunan işlemciyle lenovo stick pc üzerinde bulunan Atom 3735F arasında GeekBench 3 (Multi-core) testi arasında yarı fark (4000 İ5 - 2000 ATOM) GeekBench 3 (Single core) testinde ise 3/1 lik bir fark var (2000 İ5 - 700 ATOM) genele vurduğumuzda 2012 model bir macbookdan 4/1 oranında az performanslı çalışsa bile bana yetecektir diye düşünüyorum. Sizce ?

Son düzenleme:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Atom işlemci Hackintosh ile desteklenmiyor.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler