Mac Pro Trash Can 3d Printed

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
D3m9oRQq6BkzbRRP5uaMp9tiIjoQN8CK.jpeg

Merhabalar

internette dolaşırken desktop sistemler için güzel bir Mac Pro Case çalışmasına denk geldim. Şuan elimde filament olmadığı için yapamadım fakat en yakın zamanda yeni topladığım bilgisayar için yapmayı düşünüyorum.

Mini ITX PC Case by vfalendysh - Thingiverse

Moderatörün son düzenlenenleri:

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
Merhabalar internette dolaşırken desktop sistemler için güzel bir Mac Pro Case çalışmasına denk geldim. Şuan elimde filament olmadığı için yapamadım fakat en yakın zamanda yeni topladığım bilgisayar için yapmayı düşünüyorum.

Mini ITX PC Case by vfalendysh - Thingiverse
Filament'i temin ettikten sonra aşım aşım adımları da paylaşırsan, çok mutlu oluruz :)
Hatta ücreti mukabilinde senden satın almayı bile düşünebilirim. Ülkemizde mac pro ambiyansının giderek arttığını görmek oldukça güzel :)
Ahh bir de 3D yazıcı için zamanında bütçe ayırmış olsaydık. Bizden geçti artık..

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
Yapım aşamasına geçtiğimde mutlaka paylaşırım. :)

Siz filamenti temin ettikten sonra ücrete hiç gerek yok taş atıpta kolum yorulmuyor sonuçta ;) Yalnız Pla baskı alabilirim sadece evin içinde kedilerim olduğu için Abs filamentin kanserojen etkisinden dolayı kullanmıyorum.

3d yazıcı maliyetleri kendiniz yaparsanız hala yüksek değil. Bir adet arkadaşımdan ödünç (gerçi yazıcıya çökmüş olabilirim :D) yazıcı var kendi yazıcım için parça basmak için girdi eve kaldı öyle ikinci için herseye hazır sanayiye gidip mil kestirmeydi rulmandı uğraşması kaldı bir tek.

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
Yapım aşamasına geçtiğimde mutlaka paylaşırım
osxinfo ailesi ve şahsım olarak çok mutlu oluruz :)

Flament alacağınız zaman gerekli bilgileri benimle paylaşırsanız, ben size ücretini Havale - EFT ile yollarım :)
PLA baskı çok kırılgan ve dayanıksız bir materyal değil mi? Yani bu proje için uygun olacağını düşünüyor musun?
Linkteki proje de PLA baskı sanırım? ayırt etmekte zorlandım :D

3d yazıcı maliyetleri kendiniz yaparsanız hala yüksek değil
Dolar'ın durumu malum ve farklı kaynaklara yatırımım olduğu için, hareketlerim çok kısıtlı. Ama önümüzdeki 5 yıl içerisinde Yapay Zeka'dan sonra ağırlık vereceğim 2. konudur 3D Printer :)

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
osxinfo ailesi ve şahsım olarak çok mutlu oluruz :)

Flament alacağınız zaman gerekli bilgileri benimle paylaşırsanız, ben size ücretini Havale - EFT ile yollarım :)
PLA baskı çok kırılgan ve dayanıksız bir materyal değil mi? Yani bu proje için uygun olacağını düşünüyor musun?
Linkteki proje de PLA baskı sanırım? ayırt etmekte zorlandım :D

Dolar'ın durumu malum ve farklı kaynaklara yatırımım olduğu için, hareketlerim çok kısıtlı. Ama önümüzdeki 5 yıl içerisinde Yapay Zeka'dan sonra ağırlık vereceğim 2. konudur 3D Printer :)
Faydam dokunursa ne mutlu bana. :) Yalnız biraz zaman alacak. Kaba taslak hesapla ile 120 saat sürüyor tamamı :)

Pla ile Abs arasında sağlamlık konusunda dağlar kadar fark yok açıkcası. Ki kasa üzerine ağırlık binecek darbe alacak bişey olmadığı için problem olacağını sanmam. Isı dayanımı düşük olduğu için düşüncelerim var ama kasa içi sıcaklığın 50 derece üzerine çıkacağını hiç sanmıyorum. Linkteki baskı ile ilgili bir bilgi yok maalesef. Siz direk filamenti istediğiniz marka istediğiniz renk alır teslim adresi olarak beni verirsiniz daha sağlıklı olur geldi gitti eft masrafı verip bankalara para kazandırmaya gerek yok ;)

Dolar başka bir dünya tabi ki almak gereken parça ıvır zıvır var kurdan dolayı aliexpresse giremiyorum. :D

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
Yalnız biraz zaman alacak. Kaba taslak hesapla ile 120 saat sürüyor tamamı
Hiç sorun değil. Geç olsun güç olmasın :)

kasa içi sıcaklığın 50 derece üzerine çıkacağını hiç sanmıyorum
Ne yazık ki 50 derece altı çok zor şartlarda olacaktır. Soğutma yöntemleri ve oda ısısı çok önemli. Önceki MacProMod projelerime incelersen, ısı konusunda ne kadar hassas olduğumu farkedeceksin :)
Eğer soğuk bir alan ve kullanılacak donanımlar 7. nesil ve üstü ise, 50 derece altı mümkündür ama fizibiliteyi iyi hesaplamak lazım :)

Siz direk filamenti istediğiniz marka istediğiniz renk alır teslim adresi olarak beni verirsiniz daha sağlıklı olur geldi gitti eft masrafı verip bankalara para kazandırmaya gerek yok
Mantıklı, sipariş adresi olarak aldığım ürünü adresine yolladığımda, kontrol senindir :)
Başlamak bitirmenin yarısıdır her daim. Pekii linkteki projede bulunan parçaların resimlerden mi baskı uygulayacaksın? yani herhangi bir özelleştirme fikrin var mı yoksa direk projedeki tasarımı mı uygulayacaksın?

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
Üst taraftaki fan sayesinde sürekli hava sirkülasyonu olacağı için sıcaklık çok artmaz diye düşünüyorum. Genede ısı ile ilgili araştırıyorum sıkıntı çıkartacak boyutta olursa balkonda alırım baskıyı. Demokrasilerde çareler tükenmez :).

İlk aşamada tasarımda bir değişiklik düşünmüyorum. Baskıyı alıp yerleşimi yaptıktan sonra kalan alana göre ekran kartı takmak istersem veya bu tasarımı uygulamak isteyipte ekran kartı sorunu olan olursa diye bu konuda bir ek bir parça veya tasarımda bir değişiklik düşünebilirim. Ama görsel olarak Başarılı buldum ben.

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
İlk aşamada tasarımda bir değişiklik düşünmüyorum. Baskıyı alıp yerleşimi yaptıktan sonra kalan alana göre ekran kartı takmak istersem veya bu tasarımı uygulamak isteyipte ekran kartı sorunu olan olursa diye bu konuda bir ek bir parça veya tasarımda bir değişiklik düşünebilirim. Ama görsel olarak Başarılı buldum ben.
Aynen, kesinlikle katılıyorum :)

Üst taraftaki fan sayesinde sürekli hava sirkülasyonu olacağı için sıcaklık çok artmaz diye düşünüyorum
Üst tarafa olan fanın bir de alt kısmına aynı şekilde yerleştiğini varsayarsak, bir de kaliteli sessiz ve etkili bir fan takılırsa, şahane olur :)

Ama görsel olarak Başarılı buldum ben
Bende çok beğendim. mATX türü anakart ile rahatlıkla çalışma alanı sağlayabilir. Ki ekran kartı da şart değil, tercihe bağlı.
Skylake ve üstü donanımlarda HD Graphics fazlasıyla iş görecektir veya GT730 türü uygun ve güncel bir kart kullanılıp, ihtiyaçları karşılayabilir :)

Fikir; Anakart output portlarının olduğu kısıma da PLA ile güzel bir ayna da yapılabilir. Haliyle tamamen kusursuz olur :)

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
Üst kısmının eğimi ve havalandırma deliği genişliği mac pro dan biraz farklıydı. Daha benzer bir üst kısım çizdim. Umarım olmuştur.

İndir Topcap stl

@baris_karaer açıkcası o aklımda olan bir konu. Orijinal plexiden yapılıp mac prodaki gibi aydınlatma da yapılabilir.

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
Şimdi inceledim, gayet güzel olmuş.

Mac Pro'da aydınlatma da mı varmış? ben hiç bakmadım ona :) ama o zaten çok basit bir konu. Burada en detaylı olay tasarım ile montaj. Diğerleri ekstra :)
Teşekkürler Aynen aydınlatma varmış arka panelde bende videoda gördüm. Bu arada filament siparişini verdim ABS kullanmakta karar kıldım ısı noktasında sıkıntı yaşamamak için. Beyaz renk abs sipariş ettim bir kaç güne elimde olur. Beyaz seçtim çünkü istediğim renge boyama imkanım var veya folyo uygulaması yapabilirim üzerine. Hazır kasayı yapmaya başlayacağım diye Dw1510 ile birlikte Pci-e dönüştürücü sipariş ettim dayanmadım :D.

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
Bu arada filament siparişini verdim ABS kullanmakta karar kıldım ısı noktasında sıkıntı yaşamamak için
Şimdiden hayırlı olsun, çok sevindim :) kesinlikle ABS plastik hem dayanıklılık hem de kararlılık açısından daha sağlıklı olacaktır. Tabii temiz ve steril bir şekilde muhafaza edilirse, kanserojen etki miktarı da azalır :)

Beyaz renk abs sipariş ettim bir kaç güne elimde olur
Çok güzel bir seçim olmuş bence :)

istediğim renge boyama imkanım var veya folyo uygulaması yapabilirim üzerine
Folyo kaplama benim de fikirlerim arasında var. Özellikle Piano Black veya Aliminium Gray favorim :)

Hazır kasayı yapmaya başlayacağım diye Dw1510 ile birlikte Pci-e dönüştürücü sipariş ettim dayanmadım
DW1510 ile zaten noktayı koymuşsun. Tebrik ediyorum :)

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
Alüminyumun daha koyusu oluyor ya titanium gray diyorlar sanırım benim aklımda ki de o renk. :)

Ekran kartı önemli değil fakat tek eksik wifiydi usb ile geçici olarak çözdüm ama onunda çalışan kexti sıkıntıydı vs derken bir konuda gördüm fiyatıda uygun olunca atladım dw1510 a :) Umarım bu wifi ile desktopta imessage çalıştırabilirim :D.

Desktop tamamen şansa oldu valla kısa vadede aklımda yoktu.

Dün akşam ilk sayfada paylaştığım kendi top capimin yerleşimini falan kontrol ederken tasarımda hata yaptığımı fark ettim düzeltilmişi ekliyorum tekrardan.

İndir topcapv2 stl

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
Alüminyumun daha koyusu oluyor ya titanium gray diyorlar sanırım benim aklımda ki de o renk. :)
O da çok güzel bir seçim :)

Ekran kartı önemli değil fakat tek eksik wifiydi usb ile geçici olarak çözdüm ama onunda çalışan kexti sıkıntıydı vs derken bir konuda gördüm fiyatıda uygun olunca atladım dw1510 a :) Umarım bu wifi ile desktopta imessage çalıştırabilirim :D.
iMessage ve Airdrop gibi özellikleri çalıştırabileceğini düşünüyorum. Tabii High Sierra için bu önerim. Mojave henüz çok yeni olduğundan, direk wifi'yi native kullanabilirsin :)

Desktop tamamen şansa oldu valla kısa vadede aklımda yoktu.
Desktop en güzeli :)

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
O da çok güzel bir seçim :)

iMessage ve Airdrop gibi özellikleri çalıştırabileceğini düşünüyorum. Tabii High Sierra için bu önerim. Mojave henüz çok yeni olduğundan, direk wifi'yi native kullanabilirsin :)

Desktop en güzeli :)
Valla laptopta AirDrop herşey çalışıyor fakat imessage çalışmıyor. Bakalım umarım bunda beceririm.

Desktopun yerini tutamaz valla hiç birşey.

Bugün uzun zamandır yattığı için yazıcıyı bi test edeyim dedim bir dünya sıkıntı çıktı. Önce motor sürücüsü yanmış allahtan yedek vardı onu yaptım derken test ederken arduino gitti. Oda elimde var baştan programlamam gerek bakalım hafta sonuna kalabilir.

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
Valla laptopta AirDrop herşey çalışıyor fakat imessage çalışmıyor. Bakalım umarım bunda beceririm.
Aslında çalışması gerekir, sadece uğraşmak lazım. Bazen çok fazla uğraşmak gerekir. iMessage illet bir konudur :)

Desktopun yerini tutamaz valla hiç birşey.
Kesinlikle öyle :)

Oda elimde var baştan programlamam gerek bakalım hafta sonuna kalabilir.
Acele etmeden sakin bir kafa & enerjiyle üstesinden gelebilirsin :)

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
Aslında çalışması gerekir, sadece uğraşmak lazım. Bazen çok fazla uğraşmak gerekir. iMessage illet bir konudur :)

Kesinlikle öyle :)

Acele etmeden sakin bir kafa & enerjiyle üstesinden gelebilirsin :)
Valla internette uygulamadığım rehber kalmadı öyle diyim. :)

Akşama ilk baskıyı almayı umuyorum. Arduino hazır sayılır akşam testiydi kalibrasyonuydu derken bi baskı alabilirim umarım.

• Like
Tepkiler: baris_karaer

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
Maalesef dün baskıya geçemedim. Bir süre daha geçememe durumum mevcut. Her şeyi ayarlayıp testlere başlamıştım fakat dalgınlıkla elektriği kesmeden ramps üzerinde kablo değiştirmeye çalışırken yedek arduinoya da zarar verdim. Akşam voltaj regülatörü ve diyot değişimi yapacağım çözülmezse yeni Arduino mega almak lazım onunda fiyatlar uçmuş. 2 sene önce o fiyatlara 3d yazıcı kiti alınıyordu.

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
Geçmiş olsun. Hobi olduğundan ötürü sakin ve elverişli zamanlarda gereken tedarikler ile yapılması daha sağlıklı olur. Ne yazık ki fiyatlar her alanda yükseldi :(

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler