Mac Terminal komutları: Mac’in en az bilinen programındaki gizli özellikleri keşfedin.

terminal.png
macOS işletim sisteminin herhalde en az kullanılan ya da en son başvurulan uygulaması Terminal uygulamasıdır. Ancak bu uygulamanın da bir çok gizli ve eğlenceli özellikleri olduğunu bilmek sanırım sizi şaşırtabilir. Zira bu eğlenceli özelliklerden biri de terminal üzerinden oyun oynamak! BU yazıda bu gizli ve bazı eğlenceli özellikleri sizlerle paylaşayım.

1: Mac cihazınız sizinle konuşsun
Herhangi bir yazıyı, terminal içinde sesli konuşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Terminal içinde say yazdıktan sonra istediğiniz yazıyı yazmak ya da herhangi bir text dosyasını kopyalamak. Bundan sonra bu text macOS tarafında sesli olarak seslendirilecek.
Kod:
say merhaba osxinfo.net
2: Giriş Mesajını özelleştirin

Bu özellik macOS cihazınını gerçekten size özel kılacak bir özellik. Bu komut ile sizin belirlediğiniz bir mesaj ile macOS açılış ekranı gelecek. Bunun bir avantajı; ortak kullanıma olan bir cihaz ise reklamınız yapabilirsiniz, cihazınız kaybolursa cihazı bulup açan kişi sizin iletişim bilgilerinizi görecek gibi. Terminal açın ve aşağıdaki komutu girin.
Kod:
sudo defaults write /Library/Preferences/com.apple.loginwindow LoginwindowText "OSXINFO.NET: TÜRKİYE' NİN İLK HACKİNTOSH PLATFORMU"
Screenshot 2019-08-05 at 22.30.36.JPG

3: Terminalde Starwars izleyin

Starwars hikayesini Terminal sembolleri ile oluşturulan hikaye ile izleyin! Ölüm Yıldızı, R2D2, uzay gemileri ve Bölüm 4 hikayesinin geri kalanı, gerçekten eğlenceli olabilir. Bu arada ses olmadığını ve İngilizce olduğunu hatırlatayım. Starwars hikayesi için Terminal açın ve aşağıdaki komutu girin.
Kod:
nc towel.blinkenlights.nl 23
Screenshot 2019-08-04 at 02.12.04.jpg


4: Psikiyatrist ziyaret edin
Canınız sıkkın ve dertleşmek istiyorsanız ancak o an yalnızsınız! Gendelde bu gibi durumlarda Siri ile muhabbet edebilirsiniz. Yada Terminal üzerinde macOS Psikiyatrist ile de bunu yapabilirsiniz.
Terminal açın ve emacs yazıp enter basın. Ardından ESC basıp sonra da X tuşuna basın ve doctor yazın. Bundan sonra doktorla konuşabilirsiniz. Not: Yazdığınız her mesajdan sonra iki kere enter basın.

Screenshot 2019-08-04 at 02.24.44.jpg


5: Oyun Oynayın

Canınız sıkılıyorsa Terminal ile basit oyunları oynayabilirsiniz. Bunun için yine Terminal uygulamasında
emacs yazın. Ardından ESC tuşuna basın ve ardından X tuşuna basın. Bundan sonra aşağıdaki listeden oynamak istediğiniz oyunun ismini girin.

Oyunlar:
  • tetris
  • pong
  • snake
  • solitaire
  • 5x5
  • landmark
  • doctor
Screenshot 2019-08-04 at 01.47.55.jpg
 
Son düzenleme:

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,940
656
2,351
Sanırım bir hata olmuş psikiyatr ile oyunlar için aynı şeyin yapılmasını yazmışsın:
 

Benzer konular

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler