macOS Catalina 19A501i güncellemesi yayınlandı

macOS Catalina'nın Developer Beta 3 isimli ve 19A501i güncellemesi bugün itibari ile yayınlandı. Gözüme çarpan değişiklikler ise başlıca şöyle:
1-) AppStore'da giriş yaptıktan sonra, çıkış yapınca tekrar girişte sıkıntı vardı. Bu sorun çözülmüş
2-) Bazı kullandığım kext'ler bu sürümde yama gerektiriyor. Özellikle AppleALC
3-) Açılış hızı sanırım biraz yavaşlamış
4-) Sistem dosyalarına manuel olarak müdahale edilemiyor. Bknz:
10013

5-) Sisteme möüdahale eden bazı uygulamalara izin vermiyor. Örneği Asus Nano 10. Bknz:

10014

6-) Mojave'de çalışan bazı proğramlar maalesef hala uyumsuz.
7-) Kullanım hızında çok az bir fark gördüm. Bu sürüm çok az daha iyi gibi.

Gözüme çarptıkça konu altına eklemeler yapacağım.

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Like
Tepkiler: Ediko ve montezuma

ozukoc

PADAVAN
18 Tem 2017
122
38
71
28
Bu uygulamalara ve sistem dosyalarının silinmeye izin vermemesi bizim için ( hackintosh yapanlar ) baya bi sıkıntı değil mi ?

cellojaan

PADAVAN
20 Eki 2017
137
41
71
30
Bu uygulamalara ve sistem dosyalarının silinmeye izin vermemesi bizim için ( hackintosh yapanlar ) baya bi sıkıntı değil mi ?
Kısmen evet.
Kext yükleme yapılabiliyor Kext Utility aracılığı ile ama /usr/bin gibi klasörlere ekleme yapamadım mesela ben. Ve sisteme müdahale etmesi gereken bir çok proğrama şu anda izin vermiyor. İllaki yamalar gelir bununla ilgili.

ozukoc

PADAVAN
18 Tem 2017
122
38
71
28
Evet bi yolu bulunur illaki =) Tam sürüm ne zaman gelir bununla ilgili bir tarih var mı bildiğin ? 15 güne sipariş ettiğim wifi kartı gelir kurulum yapıcam da tekrardan biraz sabırsızlanıyorum =)

cellojaan

PADAVAN
20 Eki 2017
137
41
71
30
Evet bi yolu bulunur illaki =) Tam sürüm ne zaman gelir bununla ilgili bir tarih var mı bildiğin ? 15 güne sipariş ettiğim wifi kartı gelir kurulum yapıcam da tekrardan biraz sabırsızlanıyorum =)
Temmuz yada ağustos ayı gibi demişlerdi. Bence biraz bekle şu anda hiç stabil değil çünkü

ozukoc

PADAVAN
18 Tem 2017
122
38
71
28
Dediğin gibi mojave yüklerim büyük ihtimal. Son sürüm bu gün çıksa bile zaten hackintosh için stabilleşmesi, güncel kextler, yamalar filan biraz sürer.

cellojaan

PADAVAN
20 Eki 2017
137
41
71
30
Dediğin gibi mojave yüklerim büyük ihtimal. Son sürüm bu gün çıksa bile zaten hackintosh için stabilleşmesi, güncel kextler, yamalar filan biraz sürer.
Çıktıktan sonra @montezuma destek verirse yamaları hızlıca uyarlayabilirim. Çok fazla hackintosh forumlarında cirit atıyorum özellikle ruslar çok iyi bu konuda. :)
Ancak DSDT işin içine girerse orada yokum ben :)

ozukoc

PADAVAN
18 Tem 2017
122
38
71
28
Çıktıktan sonra @montezuma destek verirse yamaları hızlıca uyarlayabilirim. Çok fazla hackintosh forumlarında cirit atıyorum özellikle ruslar çok iyi bu konuda. :)
Ancak DSDT işin içine girerse orada yokum ben :)
Zaten olay DSDT de ben de totalde iki sisteme hackintosh kurdum ikisinde de dsdt ve yamalar baya uğraştırdı ama çözdüm olayı ikisinde de ustalaştım bence. Fakat farklı sistemler deneme şansım olmadığı için çoğunda hiç bi fikrim yok Çok sistem var ve çok farklı yama ve DSDT kurulumları bayağı geniş yani o yüzden işin içinden çıkmaz zor :D

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
187
25
271
28
Bir kaç inceleme videosu izledim fakat gördüğüm kadarıyla iPad sahibi olmayanlara hitap edecek bir yenilik özellik göremedim. Tam sürüm mevcut özelliklerle çıktığında sizce mojaveden catalinaya geçmelimiyiz ? Mesela mojavede dark mode ve stack olayı high sierradan geçmemi sebep olmuştu. Catalina böyle cezbetmedi açıkcası.

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,633
584
2,351
Applealc bende herhangi bir yama gerektirmeden çalışmakta -lilıbetaall komutunu kullanmazsam ses gelmiyor ama kullandığımda sorunsuz çalışıyor
Ayrıca birşey dikkatimi çekti, sistem ilk kurulduğunda "Sistem diski okunur yazılır" cihaz yeniden başladıktan sonra ise "salt okunur oluyor" bu dosyaların yüklenmesini müdaheleyi kısıtlıyor.

Son düzenleme:

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler