macOS Catalina AMD & Intel Kurulum İmajı

755933-569c0624cf7da1daeac85e6c248834a5.jpg.png

Apple yeni macOS işletim sistemi macOS 10.15 Catalina 'yı dün itibari ile kullanıma sundu. Bizde sizler için hemen kurulum imajını hazırladık ve farklı cihazlar üzerinde test ettik. Bu konu başlığı altında Catalina ne gibi yeni özellikler getirdi bahsetmeyeceğim. Bu özellikleri Apple Resmi sitesinden detaylı olarak görebilirsiniz. Catalina getirdiği yeni özellikler haricinde birçok konuda da değişiklik yapmamıza neden oldu. Bir örnekle açıklamamız gerekirse HFS+ disklerde artık iMessage, FaceTime, App Store v.b. gibi iCloud kullanan servisler çalışmamakta. Bu durumun bizlere yansıması ise MBR desteğinin kalkması demek olmakta. MBR yaması olmadığı durumlarda ise Windows yanına kurulum mümkün olmamakta.

Dual boot kullanmak isteyen kullanıcılarımız bilmelidirler ki Catalina ve sonrasında artık önce macOS (orijinal mac gibi düşünün dahili gelen işletim sistemi) sonra Windows kurulması gerekmektedir. UEFI biosa sahip kullanıcılarımız eğer tek disk üzerinde kurulum yapacaklar ise diski tamamen GPT APFS formatında biçimlendirip macOS kurduktan sonra Bootcamp yardımı ile windows için bölüntü oluşturduktan sonra windows kurabilirler, iki işletim sistemi ayrı disklerde olacaksa işletim sistemi sırası önemli değildir.

Legacy biosa sahip sistemler biraz daha karışık bir durumda. Tek disk üzerine dual boot yapmak isteyen kullancılarımız yine öncelikle tüm diski silip GPT APFS formatında macOS kurulumu yapacaklar ama windows kuramayacaklar. Disk yapısı GPT olduğundan windows GPT diske yüklenemez hatası alacaklar. Bu sorunu yaşamamak için öncelikle bootcamp ile diskin windows için kullanılacak alanını ayıracak ve ardından diski 3. parti bir yazılım ile hibrit disk yapmaları gerekmekte. İki farklı disk üzerinde iki işletim sistemi kullanacaklar böyle bir sorun yaşamayacaklar.

Hibrit disk kurulumu ile ilgili rehbere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kurulum ile ilgili yaşadığınız sorunlar ile ilgili sistem bilgileriniz ile yeni konu açmanız gerekmektedir. Bu konu altından gelen yardım taleplerine kesinlikle cevap verilmeyecektir.

İmaj Özellikleri
  • macOS Catalina (19A583) içerir.
  • 16GB yada üstü USB gereklidir.
  • Laptop kurulumuna uygundur.
  • Masaüstü kurulumuna uygundur.
  • MBR desteği yoktur.
  • Kurulum sonrası en çok gerekli programları barındırır.
  • Kurulum sonrası sistemlere özgü config dosyalarını barındırır.
  • Intel ve AMD işlemcili cihazlar için uygundur.
  • İmaj sadece temiz kurulumu destekler. Sierra'dan, High Sierra'dan ya da Mojave'den güncellemeye izin vermez.
KURULUM

BIOS Ayarları (Intel) :
  • Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
  • SATA: AHCI olarak ayarlayın
  • VT-D: Disable olarak ayarlayın
  • EHCI Hand-off / xHCI Hand-off: Enable olarak ayarlayın.
  • xHCI Mode: Smart Auto
  • Secureboot: Disable (Other OS) olarak ayarlayın
  • CFG-Lock= Disable
  • Boot Option Priorities: UEFI USB olarak ayarlayın. Yada UEFI and Legacy.
BIOS Ayarları (AMD Ryzen)
  • Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
  • OC Tweaker -> Load XMP Setting: XMP 2.0 Profile 1
  • Advanced \CPU Configuration -> SWM Mode = Enabled
  • Advanced\North Bridge Configuration -> IOMMU: Disabled
  • Advanced \South Bridge Configuration -> Deep Sleep: Disabled
  • Advanced \Storage Configuration -> Sata Mode: AHCI Mode
  • Advanced\AMD CBS\FCH Common Options\USB Configuration Options -> XCHCI controller enable: Enabled
  • Advanced\AMD CBS/NBIO Common Options\NB Configuration -> IOMMU: Disabled
  • Security -> Secure Boot: Disabled
  • Boot -> Fast Boot: Disabled
**Her sistemde aynı BIOS ayarları olmayabilir. Olan ayarlar ne ise onları uygulayın.

** Kurulum Öncesi Sisteminiz için uygun Config seçmek:

İmaj içerisindeki dikkat ederseniz config.plist ve config2.plist adında iki config dosyası bulunmakta. Masaüstü kullanıcıları direkt kurulum deneyebilirler. Dizüstü kullancıları öncelikle config2.plist adını config.plist olarak değiştirerek kurulum denemeli eğer olumsuz olursa aşağıda belirtilen şekilde sistemlerine uygun config seçerek kurulum denemelidirler.
Eğer bir laptop yada AMD tabanlı bir masaüstü sisteme yapacaksanız kuruluma geçmeden önce bu sistemler için hazırlanmış config dosyasını kullanmalısınız. Bunun için:
  1. Windows yada macOS üzerinde USB / CLOVER / KURULUM VE SONRASI DOSYALAR erişin.
  2. Bunun içinde iki klasör vardır. Bunlar:
    • AMD için Config dosyaları
    • Intel Laptop Config dosyaları
  3. Eğer AMD sisteme kurulum yapacaksanız AMD içinde Ryzen ya da FX config.plist dosyasını alın ve bunu USB / CLOVER içindeki config ile değiştirin.
  4. Eğer Intel bir Laptop kurulumu yapacaksanız ilgili klasör içinden cihazınızın modeline uygun config dosyasını belirleyin ve bunun ismini config.plist olarak değiştirip CLOVER içindeki config ile değiştirin.
  5. Kurulumda desteklenmeyen grafik devre dışı bırakmak için ayrıca şu rehberi takip edebilirsiniz.

İmaj Dosyasını USB'ye Yazdırmak:

macOS Catalina (19A583) İmaj dosyasını USB'ye yazdırmak için hem Windows hemde macOS üzerinde Etcher programını kullanabilirsiniz:
Etcher | İmaj Dosyasını USB'ye Yazdırma Uygulaması | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Kurulum Sonrası
Kurulum sonrası USB / EFI içinde paylaştığımız Clover bootloader ile sisteminizin USB olmadan yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

İMAJ DOSYASINI İNDİRME

imaj dosyasını indirmeyi en sona koymayı uygun gördüm çünkü, benimde sıklıkla yaptığım gibi konunun tamamını okumadan direkt indirme yapıp yükleme yapmaya çalışıypruz ve bu bize geri dönüşü olmayan kayıplara sebep olabiliyor. Bu dosyayı indirip yüklemeniz tüm riskleri kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

macOS Catalina (19A583) İmaj İndir:

Kod:
İmaj Zip MD5 : 616fba4e9fa2f6c50fcb8f83f4ef012d
İmaj MD5     : 5593192e99d75f274be9711995fb756b
macOS üzerinde MD5 Kontrol için terminal açıp "md5 dosyayı-sürükle-bırak" komutunu girmeniz yeterli olacaktır.

Windows üzerinde MD5 kontrolü yapabilmeniz için aşağıdaki programı indirip kurun ve dosyaya sağ tuşla tıklayıp aşaşağıdaki resimde gösterilen sekmeye gelerek kontrolünüzü yapabilirsiniz.

zEy5pvn.png

Yandex:

Google

**ÖNEMLİ

Bazı legacy biosa sahip sistemlerde USB boot sorunu rapor edildi. Bu sorunu yaşayan kullanıcılarımız aşağıdaki dosyayı farklı bir USB belleğe yazdırmaları gerekmekte ve sistemlerini bu USB bellek üzerinden boot etmeleri gerekmektedir.
Not: İmaj USB'si ayrı olarak sisteme takılı kalacaktır. Aşağıdaki dosya sadece ve sadece legacy bios boot dosyasıdır ve farklı bir USB bellek üzerinde olmak zorundadır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

peyer9

APPRENTICE
6 Kas 2016
29
1
21
35
yani şimdi bende ssd iki bölüm biri windows diğeri mac os x. şimdi ben catalina kurmam için windowsu silmem gerekecek...
sistem uefi olarak kurulu.

not : ben kurulum yapamadım bir törlü. güncelleme ile yükseltmeye çalışınca yeniden başlıyor elma logosunda kalıyor. Mac Downloader-2 ile indirdim faklı bölme kurmaya çalıştım açılışta ondada aynı şekilde elma logosunda kaldı ama iki yöntel ilede elama logosunda donma olmuyor çok az milim milim ilermele oluyor satlerce bekledim çizgi başa gitti ama bir gelişme olmadı orda kalıyor..

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
yani şimdi bende ssd iki bölüm biri windows diğeri mac os x. şimdi ben catalina kurmam için windowsu silmem gerekecek...
sistem uefi olarak kurulu.

not : ben kurulum yapamadım bir törlü. güncelleme ile yükseltmeye çalışınca yeniden başlıyor elma logosunda kalıyor. Mac Downloader-2 ile indirdim faklı bölme kurmaya çalıştım açılışta ondada aynı şekilde elma logosunda kaldı ama iki yöntel ilede elama logosunda donma olmuyor çok az milim milim ilermele oluyor satlerce bekledim çizgi başa gitti ama bir gelişme olmadı orda kalıyor..
Maalesef windows kurulu olduğu için böyle bir hata almaktasın. Windowsun tamamen silinmesi gerekmekte macOS kurulumundan sonra windows yükleyebilirsin.

Dün gece yükleme sırasında bir sorun oluşmuş ve upload yarıda kesilmiş. Şu anda yükleme %20 oranında yükleme bittiği anda link konuya eklenecektir.

peyer9

APPRENTICE
6 Kas 2016
29
1
21
35
Maalesef windows kurulu olduğu için böyle bir hata almaktasın. Windowsun tamamen silinmesi gerekmekte macOS kurulumundan sonra windows yükleyebilirsin.
sistemi oturmuş tertemiz bir ton ayar yapılmış windowsu silmeme ki.. başkayolu çıkacaktır değlmi?

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
sistemi oturmuş tertemiz bir ton ayar yapılmış windowsu silmeme ki.. başkayolu çıkacaktır değlmi?
Eğer daha önceden ilk macOS sonra windows kurduysanız evet bir yolu var ama daha önceden ilk windows sonra macOS kurduysanız maalesef disk yapısında oluşan değişiklik yüzünden yok diyebilirim (aslında var ama windowsun bozulmasına sebep olabilir). Daha önce mojavede nasıl kurulum yapmıştınız ?

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
Arkadaşlar inanın ne diyeceğimi bilmiyorum. İnternet kesintileri (ISS bölgesel bakım diyor) devam ettiğinden dolayı zaman veremiyorum. 0,5 MB/sn ile upload yapıyorum ve sürekli kesiliyor. Bu durum için hepinizden özür diliyorum ama elimden birşey gelmiyor.

Jacob Jason

PADAVAN
18 May 2018
127
40
71
Arkadaşlar inanın ne diyeceğimi bilmiyorum. İnternet kesintileri (ISS bölgesel bakım diyor) devam ettiğinden dolayı zaman veremiyorum. 0,5 MB/sn ile upload yapıyorum ve sürekli kesiliyor. Bu durum için hepinizden özür diliyorum ama elimden birşey gelmiyor.
Hocam maalesef Türkiye’de upload hızları çok düşük. Kader ne yapalım bekleyeceğiz:(

peyer9

APPRENTICE
6 Kas 2016
29
1
21
35
Eğer daha önceden ilk macOS sonra windows kurduysanız evet bir yolu var ama daha önceden ilk windows sonra macOS kurduysanız maalesef disk yapısında oluşan değişiklik yüzünden yok diyebilirim (aslında var ama windowsun bozulmasına sebep olabilir). Daha önce mojavede nasıl kurulum yapmıştınız ?
ssd taktığımda ilk mac os x sonra windows kurmuştum.

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
148
107
101
İstanbul
Ellerine sağlık hızlı ve başarılı paylaşım için. İmajı indirip kuracak arkadaşlara da düzgün ve sorunsuz bir kurulum yapmaları için şans diliyorum. İyi Hackintosh’lu günler :)

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
Çok teşekkür ederim. Keşke aksilikler olmasaydı da daha önce yayımlayabilseydim kısmet işte.

sedatdark

APPRENTICE
10 Eki 2019
6
1
21
Daha önce Mojave sorunsuz kurduğum makina (dell latitude e5250) USB imaj yazdım ve yükleme yapmaya çalışınca klavye ve touchpad tanımadı. Klavyede sadece ok tuşları çalışıyor. Enter çalışmıyor. O yüzden ilerleyemedim.

Mojave ait config dosya ile olur mu?