MacOS Catalina - Apple tarafından desteklenmeyen cihazlarda SideCar desteğini etkinleştirir.

ertan

PADAVAN
9 Kas 2017
123
50
101
47
Istanbul
Catalina SideCar ile ilgili görsel sonucu

Bildiğiniz gibi Apple Catalina ile birlikte SideCar özelliğini duyurdu. Bu özellik temel olarak iPad modellerini Mac sistemler için bir harici monitör haline getiriyor. Tabi SideCar özelliğini kullanmak için aşağıdaki özelliklerde bir Mac kullanmanız gerekmekte;
iMac 27" (2015 sonu veya yeni),
MacBook Pro (2016 veya yeni),
Mac Mini (2018),
Mac Pro (2019),
MacBook Air (2018) ,
MacBook (2016 veya yeni),

Eğer bu özelliklerde bir Mac’iniz yoksa bunu internet üzerinde araştırma yaparken bulduğum (luca/SidecarCorePatch) sitesindeki script ile aktif edebilirsiniz.

Tabi her zaman olduğu gibi, sistemi değiştirmek onunla belirli bir risk getirir. Bu nedenle, düzeltmeyi denemeden önce sisteminizi yedeklemeniz önerilir. Bu yamayı çalıştırarak sisteminizin tüm sorumluluğunu siz üstlenmiş olursunuz. Ben denediğimde herhangi bir sorun yaşamadan başarılı sonuca ulaştım.

İşlem Adımları;
  1. Herhangi bir tersliğe karşı /System/Library/PrivateFrameworks/SidecarCore.framework/Versions/A/SidecarCore klasörünü yedekleyin.

2. SIP’i Disable yapın. Terminal’de "csrutil status" yazarak kontrol edebilirsiniz. Disable yazıyorsa 4. Adıma geçebilirsiniz. Eğer “enable” yazarsa 3. adımı uygulayın.

3. SIP devre dışı bırakmak;
    a) Sistemi kapatın ve Recovery Modda açın.
    b) Utilities (Araçlar) > Terminal’i açın
    c) csrutil disable yazın ve Enter’e basın
    d) Sistemi yeniden başlatın.
    1569662380517.png

* Not: SIP’i tekrar aktif etmek için aynı şekilde Kurtama modunda açıp, Terminal’e "csrutil enable" yazabilirsiniz.

4. Scripti Yükleyin ve çalıştırın
  5. Kod:
    git clone http://dev.zeppel.eu/luca/SidecarCorePatch.git
    cd /Users/kullanıcı adınız/SidecarCorePatch
    sudo swift patch.swift
  6. Sistemi yeniden başlatın, Sistem Özellikleri içerisin de SideCar’ın aktif olduğunu göreceksiniz. Güle güle kullanın.
Bilinen Hatalar ve Çözümler;
"You can’t save the file “SidecarCore” because the volume “Macintosh HD” is read only." veya "Read-only file system" hatası aldığınızda;
Çözüm: sudo mount -uw /; killall Finder

Moderatörün son düzenlenenleri:

ertan

PADAVAN
9 Kas 2017
123
50
101
47
Istanbul
Rica Ederim. Bir arkadaşımın ismi MacBook Pro'sunda aktif hale getirmek için uğraşınca buraya da bir faydası olsun dedim... :)

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: Ediko

qlok

APPRENTICE
16 Kas 2018
7
0
1
29
Merhaba, sidecar için bluetooth yeterli oluyor mu ? Yoksa wireless de gerekiyor mu?

ertan

PADAVAN
9 Kas 2017
123
50
101
47
Istanbul
Sidecar'ı kullanmak için tek gereksinim, her iki cihazın da aynı iCloud hesabını kullanması ve doğrudan veya Bluetooth ile bağlanması gerektiğidir. İPad için ek Sidecar ayarı yapmaya gerek yoktur.

• Like
Tepkiler: qlok

Jacob Jason

PADAVAN
18 May 2018
125
38
71
Hayır HandOff gerekmez...
Hocam konuya cevap beklerken Apple'ın sitesine baktım da handoff gerekiyor galiba. :( Umarım senin söylediğin gibidir. Imajıbekliyorum kurulumdan hemen sonra deneyeceğim.
Hocam söylenilenleri uyguladım. iPad'in bağlantısını Bluetooth üzerinden MacBook'a sağlıyorum. Ancak sidecar menüsünde connect to device bölümünde iPad'im gözükmüyor. Sorun handoff olabilir mi sizce? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Hocam kablo ile de denedim yansıtma alamadım maalesef :(

Son düzenleme:

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler