macOS Catalina Kurulum İmajı Hazırlamak

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,081
4,325
4,351
Untitled-2.png
Bu hafta biliyorsunuz Apple yeni macOS işletim sistemi Catalina duyurusu yapmıştı. Biz de hem inceleme, hem de Hackintosh deneyimi adına bir kurulum gerçekleştirmiştik. Şimdi ise bu kurulumun adımlarını sizlerle paylaşmak istedim.
İlk olarak şunu belirtmem gerekiyor: macOS Catalina final sürümü çıkana kadar bu sürüm için bir imaj hazırlamayacağım. Bu rehberde paylaşacağım betik ile Catalina imajını siz kendiniz hazırlayıp USB / EFI özelleştirmelerinizi yaptıktan sonra macOS Catalina kurulumu deneyebilirsiniz.
Ayrıca bu bir geliştirici sürüm olduğu için bir çok hata, sistemde karasızlıklar olabilir. Bu yüzden size tavsiyem çalışan Hackintosh sisteminizin üzerine bunu denemeyin. Kullanmadığınız bir disk varsa kurulumu buna yapın yada kurulu sisteminizin bir yedeğini aldıktan sonra macOS Catalina kurulumu deneyin.

Gerekenler
:
  • macOS kurulu bir gerçek mac ya da Hackintosh sistem.
  • En az 16 gb USB disk
  • Kurulum imajı hazırlama betiği
ADIM 1: USB İmaj Hazırlamak
  1. İlk olarak USB diskinizi sisteme takın.
  2. Ardından diskinizin ismini USB olarak değiştirin.
  3. Şimdi Disk İzlencelerini çalıştırın ve çalıştırın gelen ekranda USB diskinizi seçin.
  4. Ardından Sil ( Erase) seçeceğine tıklayın ve gelen ekranda aşağıdaki düzenlemeleri yapın ve Erase tuşu ile diskinizi formatlayın.
    Screenshot 2019-06-07 at 14.28.19.jpg
  5. Bu işlemden sonra USB diskiniz EFI ve normal bölüntüsü olan GPT formatlı bir olarak formatlanmış oluyor.
  6. Bu işlem bittikten sonra bağlantıdan imaj hazırlama betiğini indirin.
    makeimageOsxINFO.zip
  7. Betiği çift tıklayıp çalıştırın ve gelen ekranda "indir macOS" seçin.
    1.jpg

8. Ardından gelen seçenekte "Hangi Sürümü indirmek istersiniz" Developer Sürüm seçin ve burada gelen listeden 10.15.0.0 Catalina seçin.
    2.jpg

9. Gelen "macOS indirmek istiyor musunuz ? [y/n]" sorusuna y olarak cevap verdikten sonra macOS Catalina betiği koyduğunuz yerde "macOSsrc" adında bir klasör oluşacak ve bunun içine gerekli kurulum dosyalarını indirecek.
    Not: İndirme işlemi İnternet hızınıza göre yavaş yada hızlı olabilir. Bu yüzden sabırlı olun. Dosyalar tamamen inene kadar hiç bir şekilde sistemi kaptmayın, terminali sonlandırmayın.
  10. Bu işlem tamamlandıktan sonra terminali kapatın ve betiği tekrar çalıştırın.
  11. Bu sefer "Boot edilebilir imaj oluştur" seçeneğini seçin.
    Screenshot 2019-06-07 at 14.41.50.jpg
  12. "Devam etmek için enter basın..." yazısı gelince klavyeden enter basın.
  13. Bundan sonra dosyalar yazdırmak için hazırlanacak.
  14. Gelen" USB diskinizin ismini girin" kısmına USB deyin (Biz bu rehberde USB olarak adlandırdık). Ve şifrenizi girin.
  15. Şifrenizi girdikten sonra USB diskinizin silineceği uyarısı alacaksınız. Devam etmek için Y tuşuna basın. Bundan sonra USB diskinize imaj yazdırma işlemi başlamış olacak.
    5.jpg
  16. Bu işlem tamamlandıktan sonra Terminal kapatın. Ve Clover Configurator açın.
ADIM 2: Clover Bootlaoder USB Yapılandırması
  1. Install / Clover Update seçin ve sağ alttan "Check Now" tıklayın. Bunu yaptıktan sonra size en güncel Clover sürümleri listelenecektir.
    Burada tavsiyem Beta Clover kurmanız olacaktır. Zira şu an Beta sürümlerde Catalina için düzenlemeler yapılıyor ve bu kurulumda daha sorunsuz olmasını sağlayacaktır.
  2. Gelen ekranda "Package", "Save to Desktop" ve Beta seçin, ardından Update tuşuna basın. Bu işlem en güncel Clover Bootloader sürümü masaüstüne indirecek.
    6.jpg

3. Clover Bootloader indirmesi bittikten sonra otomatik olarak açılacaktır. Continue, Continue, Continue ilerleyin.
  4. Change Install Location.. geldiğinde burada ilk olarak USB diskinizi seçin ve Continue deyin.
    7.jpg
  5. Ardından Continue deyin "Costumize" içinden Clover Bootloader özelleştirmelerini aşağıdaki gibi yapın.
    8.jpg

Not: Burada siz Drivers64 klasörünü kendi EFI'niz içidenli dosyalar ile yeniden düzenleyebilirsiniz.
  6. Bu işlemden sonra Clover Bootloader kurulumunu yapın. Kurulum bittikten sonra Masaüstünde USB diskinizin monte edilmiş olacağını göreceksiniz. Bundan sonra yapılması gereken EFI /Clover içinde gerekli dosyaları koymak.
  7. Bunlar:
Config Düzenlemeleri:
macOS Catalina ile beraber güncel Clover Bootloder içine yeni düzenlemeler eklense de, kurulumda sorun yaşamamak için Config içinde:
  • Boot Arguments içinden: -lilubetaall komutunu ekleyin
    ( Bu komut Lilu.kext ve bununla beraber çalışan dinamik kextlerin desteklenmeyen bir macOS sürümünde çalıştırılmasını sağlar).
  • Kernel and Kext Patches içine aşağıdaki yamaları ekleyin.
    • Name: com.apple.iokit.IOUSBHostFamily
      Find: 83FB0F0F
    • Replace: 83FB3F0F

• Name: com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCI
    • Find: 83F90F0F
    • Replace: 83F93F0F

Bundan sonra ise normal kurulum adımlarını takip etmek ve macOS Catalina denemek.
montezuma® 2019

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

mustafaafat

APPRENTICE
29 Ağu 2018
22
1
21
22
Öncelikle anlatım için teşekkürler güzel bir anlatım olmuş, yalnız bişey soracağım Nvidia ekran kartımı kullanabilecek miyim? Bu işletim sisteminde.

Eren

APPRENTICE
20 Eki 2018
24
0
1
24
Emeğine sağlık çok güzel bir anlatım olmuş. Catalina'da şuanlık dikkat çeken bir yenilik var mı.

G8341 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,081
4,325
4,351
Üstad emeğine sağlık. .raw uzantılı image dosyasını nasıl oluşturabiliriz?
USB imajı disk izlenceleri ile dmg olarak çıkarttıktan sonra bunu uzantısını raw olarak değiştirmen yeterli.
Öncelikle anlatım için teşekkürler güzel bir anlatım olmuş, yalnız bişey soracağım Nvidia ekran kartımı kullanabilecek miyim? Bu işletim sisteminde.
Maxwell, Pascal, Volta Turing kartların desteği hala yok. Apple'ın bunlar için Nvidia Web Driver izin vermesi gerekiyor ancak bu ne zaman olur, belirsizliğini korumakta.
Emeğine sağlık çok güzel bir anlatım olmuş. Catalina'da şuanlık dikkat çeken bir yenilik var mı.
G8341 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Daha sağlıklı bir şekilde oturup test etme imkanı bulamadım. Deneyen olursa paylaşırsa güzel olacaktır.

noname123

APPRENTICE
21 Eyl 2017
27
2
21
40
montezuma ses kartı dışında herşey çalışıyor.
Mojave de herşey sorunsuz çalışıyor ama Catalina da sadece ses çalışmıyor. Aynı Clover versiyonunu kullanıyorum ikisi içinde.
Anakartım Asus Z170-A

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,081
4,325
4,351
Mojave de herşey sorunsuz çalışıyor ama Catalina da sadece ses çalışmıyor. Aynı Clover versiyonunu kullanıyorum ikisi içinde.
Anakartım Asus Z170-A
-lilubetaall komutunu kullan. Ek olarak Lilu ve AppleALC güncellemesini yap.

compicat

APPRENTICE
22 Mar 2019
5
6
21
32
Anakartım Asus Z170-A
Benim sistemimde "alcbeta" bootflag'i ile çözüldü ses sorunu, sizde de yardımcı olabilir.

@montezuma detaylı paylaşım için ellerinize sağlık.

KaoS

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,151
246
851
35
Kurulu mojave üzerinden yükleme yaptım ilk yükleme başarılı gerçekleşti. Tüm kextlerim güncel, config içerisine gerekli betiği girdim fakat masaüstüne ulaşamıyorum. Skylake HD 520 ekran kartım var config içine doğru id girdiğim zaman reset atıyor, 0x12345678 girdiğim zaman ise IOConsoleUsers: gIOScreenLockState 3, hs 0, bs 0, yazıp donuyor. -lilubetaall bootflag olduğunda da olmadığında da durum aynı. Ati ekran kartı bios üzerinden devre dışı. Öneriniz ne olur ?

Son düzenleme:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,081
4,325
4,351
Kurulu mojave üzerinden yükleme yaptım ilk yükleme başarılı gerçekleşti. Tüm kextlerim güncel, config içerisine gerekli betiği girdim fakat masaüstüne ulaşamıyorum. Skylake HD 520 ekran kartım var config içine doğru id girdiğim zaman reset atıyor, 0x12345678 girdiğim zaman ise IOConsoleUsers: gIOScreenLockState 3, hs 0, bs 0, yazıp donuyor. Öneriniz ne olur ?
Grafik ile ilgili hata alıyorsun. Config içinde Inject Intel işaretli yada işaretli olmadan deneme yap. Ayrıca sistem bilgilerin nedir?

KaoS

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,151
246
851
35
Denemelerimi yaptım sonçta değişiklik yok. Lenovo İdeapat 300-15isk notebook kullanıyorum.
İntel i5 6200U işlemci
Skylake HD 520 Ekran kartı
8 GB Ram
250 GB Samsung Evo SSD
BCM94352Z NGFF wifi kartı

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,081
4,325
4,351
Denemelerimi yaptım sonçta değişiklik yok. Lenovo İdeapat 300-15isk notebook kullanıyorum.
İntel i5 6200U işlemci
Skylake HD 520 Ekran kartı
8 GB Ram
250 GB Samsung Evo SSD
BCM94352Z NGFF wifi kartı
Clover Bootloader güncellemesi yaptın mı? Ek olarak çalışan sistem üzerinde deneme yapılmamasını özellikle tavsiye ediyorum.

KaoS

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,151
246
851
35
Clover Bootloader güncellemesi yaptın mı? Ek olarak çalışan sistem üzerinde deneme yapılmamasını özellikle tavsiye ediyorum.
Evet clover ve kextler güncel, mojave yedeğim olduğu için deneme yapmak mantıklı geldi sistemin çalışmaması büyük bir problem değil. Çalıştırabilirsem daha iyi olacak olmadı mojaveye dönüş yapacağım.

• Like
Tepkiler: montezuma

GxHero

APPRENTICE
7 Haz 2019
8
2
21
34
ist
Bu neymiş diye baktım ve yazı güzel eline sağlık fakat resimler görüntülenemiyor!

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler