macOS Catalina Public Beta 3 (19A501i) Kurulum İmajı

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,662
365
851
35
10012

Apple yeni macOS işletim sistemi Catalina Beta hakkında daha önce forumda nasıl imajı hazırlanacağı hakkında bilgi verilmiş ve denemeler yapılmıştı. Daha önceden Developer Beta olan Catalina artık Public Beta bunun farkı öncede geliştiricilere sunulan Catalina Beta şu anda isteyen ve Beta programına katılan kullanıcılara da sunuldu. Developer Beta da bulunan birçok sorun çözülmüş olsa da sistemin hala sorunları devam etmekte.

Yüklemeden önce bunun bir Beta sürümü olduğunu ve sisteminizde geri dönüşü olmayan veri kayıpları olabileceğini unutmayın. osxinfo.net ve @KaoS sisteminizde oluşacak herhangi bir zarardan sorumlu değildir.

Katkılarından dolayı @montezuma 'ya teşekkür ederim.

İmaj Özellikleri
  • macOS Catalina Public Beta 3 (19A501i) içerir.​
  • 16GB yada üstü USB gereklidir.​
  • Laptop kurulumuna uygundur.​
  • Masaüstü kurulumuna uygundur.​
  • MBR desteği yoktur.​
  • Kurulum sonrası en çok gerekli programları barındırır.​
  • Kurulum sonrası sistemlere özgü config dosyalarını barındırır.​
  • Sadece Intel tabanlı sistemler içindir AMD işlemcili cihazlar için uygun değildir.
  • İmaj sadece temiz kurulumu destekler. Sierra'dan, High Sierra'dan ya da Mojave'den güncellemeye izin vermez.
KURULUM

BIOS Ayarları (Intel) :
  1. Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
  2. SATA: AHCI olarak ayarlayın
  3. VT-D: Disable olarak ayarlayın
  4. EHCI Hand-off / xHCI Hand-off: Enable olarak ayarlayın.
  5. xHCI Mode: Smart Auto
  6. Secureboot: Disable (Other OS) olarak ayarlayın
  7. CFG-Lock= Disable
  8. Boot Option Priorities: UEFI USB olarak ayarlayın. Yada UEFI and Legacy.
İmaj Dosyasını USB'ye Yazdırmak:

macOS Catalina Public Beta 3 (19A501i) İmaj dosyasını USB'ye yazdırmak için hem Windows hemde macOS üzerinde Etcher programını kullanabilirsiniz:
Etcher | İmaj Dosyasını USB'ye Yazdırma Uygulaması | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Kurulum Sonrası
Kurulum sonrası USB / EFI içinde paylaştığımız Clover bootloader ile sisteminizin USB olmadan yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

İMAJ DOSYASINI İNDİRME

imaj dosyasını indirmeyi en sona koymayı uygun gördüm çünkü, benimde sıklıkla yaptığım gibi konunun tamamını okumadan direkt indirme yapıp yükleme yapmaya çalışıypruz ve bu bize geri dönüşü olmayan kayıplara sebep olabiliyor. Bu dosyayı indirip yüklemeniz tüm riskleri kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

10.15. Public Beta 3 İmaj İndir:

Yandex:

Google

EKSTRA:

BCM94352Z Wifi + Bluetooth Etkinleştirme için gerekli kextler. Kestleri EFI/Clover/Kexts/Other içerisine kopyalamanız yeterlidir.

Yandex:

Son düzenleme:

ertan

PADAVAN
9 Kas 2017
125
51
101
47
Istanbul
Benim kartım birebir aynı (BCM94352Z Wifi + Bluetooth) Wifi'de hiç bir sorun yok, Bluetooth'da kurulu görünüyor, fakat hiç bir cihaza bağlanmıyor.

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,662
365
851
35
Benim kartım birebir aynı (BCM94352Z Wifi + Bluetooth) Wifi'de hiç bir sorun yok, Bluetooth'da kurulu görünüyor, fakat hiç bir cihaza bağlanmıyor.
Vermiş olduğum kentleri kullanıyorum ve cihaza bağlanmama gibi bir problem yaşamadım.

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,662
365
851
35
Ben de Catalina öncesinde hiç bir sorun yaşamıyordum, şu an kulaklığa bile bağlanmıyor
Ekte verilen kextler Catalinaya özel kextler, birçok kullanıcı sadece wifi kullanabiliyor Bluetooth hiç görmüyor. Kextleri denemende fayda var.

burak7gunes

APPRENTICE
4 Haz 2019
73
2
21
22
belki imaj dosyası yayınladığı zaman onla temiz kurulum gerçekleştirirsek sorunlar ortadan kalkar
@KaoS bu gece upload bitmiş olur mu
hala beklemedeyim çok heyecanlıyım ya

Son düzenleme:

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,662
365
851
35
Bütün gece uykusuz kalmamdan dolayı upload işlemini başlattıktan sonra yatmıştım fakat bir sorundan dolayı (sanırım internet) upload bozuk olmuş. Şu anda bilgisayar başında yüklemenin bitmesini bekliyorum.
10022

• Like
Tepkiler: montezuma

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,662
365
851
35
Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: burak7gunes

burak7gunes

APPRENTICE
4 Haz 2019
73
2
21
22
umarım başarılı bir kurulum gerçekleştirebilirim
@KaoS maalesef yine in memory panic stackshot succeeded hatası verdi
hata resmini buraya atmak istiyorum fakat her defasın da paylaşacağım resme büyük hatası alıyorum

Son düzenleme:

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,662
365
851
35
umarım başarılı bir kurulum gerçekleştirebilirim
@KaoS maalesef yine in memory panic stackshot succeeded hatası verdi
hata resmini buraya atmak istiyorum fakat her defasın da paylaşacağım resme büyük hatası alıyorum
Clover içinde tanımlı 2 config ile de aynı sonucu mu alıyorsun. config2.plist ile almaman gerekiyor, ilk denemelerimi yaparken bende öyle bir hata almıştım USB değiştirerek tekrar deneme yaptım ve bu sefer sorunsuz kurulum yapmıştı, kullandığın USB belleği değiştirme imkanın var mı ?
Ek olarak resmin uzantısını jpeg kalitesini düşük ayarlarsan daha az yer kaplayacağı için yükleme yapabilirsin.

burak7gunes

APPRENTICE
4 Haz 2019
73
2
21
22
@KaoS başka bir usbyle denedim sonuç yine aynı oldu ilk önce mp_kdp_enter() time out on cpu 2 NMI-ing dedikten sonra lilu ve nullcpupowermanagement.kextleri üste yazarak stackshot kernel hatası verdi ikisini silip yeniden başlatınca bu sefer voodoo usbinject all yazdı iki config dosyasını da denedim

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,662
365
851
35
@KaoS başka bir usbyle denedim sonuç yine aynı oldu ilk önce mp_kdp_enter() time out on cpu 2 NMI-ing dedikten sonra lilu ve nullcpupowermanagement.kextleri üste yazarak stackshot kernel hatası verdi ikisini silip yeniden başlatınca bu sefer voodoo usbinject all yazdı iki config dosyasını da denedim
Kurulum ilk aşamasında mı böyle yapıyor, yoksa ikinci aşamada mı ?
Kullandığın özel bir DSDT SSDT var mı varsa bunları kullanmadan kurulum yapmaya çalış.
Eğer mümkün ise boş bir diske yükleme yap, diğer disklerin bağlantısını kes.
cpus=1 -lilubetaall busratio=xx "xx yerine işlemcinin busratio değerini gireceksin internetten bulabilirsin"
ig_platform_id 0x12345678
eject_intel seçili veya seçimsiz
eject_EDID seçili veya seçimsiz
olarak deneme yapabilirmisin.

burak7gunes

APPRENTICE
4 Haz 2019
73
2
21
22
busratio değerimi hesaplarken biraz emin değilim çünkü 99.76 mhz yazıyor ben 2.5ghzi 2500 yapıp 99.76a bölüyorum 25 virgüllü bir sayı çıkıyor bu doğru mu
işlemcim i5 7200u

Son düzenleme:

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
1,662
365
851
35
busratio değerimi hesaplarken biraz emin değilim çünkü 99.76 mhz yazıyor ben 2.5ghzi 2500 yapıp 99.76a bölüyorum 25 virgüllü bir sayı çıkıyor bu doğru mu
işlemcim i5 7200u
25 kullanabilirsin verdiğin değerlere göre