macOS Sequoia Beklenen Özellikler

kindo

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
6,561
2,659
4,401

macos sequoia.png

Bugün Apple, dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sistemi olan macOS Sequoia'nın heyecan verici ön tanıtımını gerçekleştirdi. Bu yeni sürüm, Mac kullanıcılarına çalışma deneyiminde yepyeni yollar ve çığır açan akıllı teknolojiler sunuyor. macOS Sequoia, iPhone'a tam erişim ve kontrol imkanı sağlayarak Süreklilik özelliklerinin sınırlarını genişleten iPhone Mirroring özelliğini içeriyor. Safari'de ise web sayfalarındaki bilgileri keşfetmeyi kolaylaştıran yeni Highlights özelliğiyle büyük bir güncelleme yapıldı. Ayrıca, Passwords uygulamasıyla parolalara tek bir noktadan erişmek ve hesap bilgilerini düzenlemek daha da kolay hale getirildi. Oyun deneyimi de daha etkileyici hale geliyor ve Assassin's Creed Shadows, Frostpunk 2 gibi yeni oyunlarla zenginleştiriliyor.

Apple Intelligence, macOS Sequoia, iOS 18 ve iPadOS 18 ile derinlemesine entegre edilerek, iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarına kişiye özel akıllı teknoloji deneyimi sunuyor. Bu özgün akıllı teknoloji sistemi, üretken yapay zeka modellerinin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek kullanıcılara inanılmaz derecede yararlı özellikler sunuyor. Apple Intelligence, dil ve görselleri anlama ve oluşturma yeteneğine sahip olmasının yanı sıra uygulamalarda işlem yapabiliyor ve kişisel bağlamdan yararlanabiliyor. Bu sayede günlük görevleri kolaylaştırıp hızlandırıyor. Apple Intelligence, Apple çip ve Neural Engine'den gücünü alarak, M serisi çip içeren tüm Mac'lerde destekleniyor.

Apple'ın Yazılım Mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, "Apple çipin gücü ve macOS'in efsanevi kullanım kolaylığı, Mac'in her zamankinden daha yetenekli olmasını sağlayarak benzersiz bir kombinasyon oluşturuyor. Bugün, üretkenliği ve akıllı teknolojileri en üst düzeye çıkaran macOS Sequoia sürümüyle macOS'i yeni bir seviyeye taşımaktan heyecan duyuyoruz" diyor. Federighi, "macOS Sequoia, Apple Intelligence ile birlikte çalışarak Mac kullanıcılarının işlerini yapma şeklini değiştirecek inanılmaz yeni özelliklerin kapılarını açıyor. iPhone Mirroring gibi yeni Süreklilik özellikleri, Safari'de yapılan önemli güncellemeler ve bir dizi yeni oyunla birlikte kullanıcıların işlerini sorunsuz bir şekilde halletmelerine yardımcı olacak daha fazla yol olduğunu düşünüyoruz" şeklinde sözlerini sürdürüyor.


iPhone Mirroring ile iPhone’u Kablosuz Olarak Doğrudan Mac’ten Kullanın

macOS Sequoia'da Süreklilik özelliği, iPhone Mirroring ile birlikte daha da büyülü bir hal alıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, Mac'leri üzerinden iPhone'larına tam erişim sağlayabiliyor ve etkileşim kurabiliyor. Kullanıcıların kişisel duvar kağıdı ve simgeleri, iPhone'larındaki gibi aynı şekilde görüntüleniyor ve Ana Ekranlarında sayfalar arasında geçiş yapabiliyorlar. Ayrıca, Mac'teki klavye, trackpad ve fare, kullanıcıların iPhone'larıyla etkileşimde bulunmalarını sağlıyor ve hatta sesli içerikleri dinleyebiliyorlar. Kullanıcılar, iPhone ile Mac arasında öğeleri sorunsuz bir şekilde sürükleyip bırakabiliyor ve bu sırada iPhone kilitli kalıyor, böylece başkaları aygıta erişemiyor veya kullanıcının yaptıklarını göremiyor. Bu özellik, Bekleme Modu ile birlikte mükemmel bir şekilde çalışıyor ve kullanıcılar bilgilere tek bir bakışta erişebiliyorlar. Ayrıca, kullanıcılar iPhone bildirimlerini doğrudan Mac'leri kullanarak gözden geçirebilir ve yanıtlayabilirler.


macos-1.jpg

Mac’teki iPhone Notifications ile kullanıcılar iPhone bildirimlerini doğrudan Mac’lerini kullanarak gözden geçirip yanıtlayabiliyor.

1718060802798.jpeg

macOS Sequoia’da Süreklilik, iPhone Mirroring özelliğiyle daha da sihirli bir hale geliyor. Bu özellik, kullanıcıların iPhone’larını Mac’leri üzerinden kablosuz olarak kullanmasını sağlıyor.

macos3.jpg

iPhone Mirroring özelliği ile kullanıcılar iPhone ve Mac arasında dosyaları, fotoğrafları, videoları ve daha fazlasını kusursuz bir şekilde sürükleyip bırakabiliyor.
Safari’ye Gelen Önemli Güncellemeler

Safari'de sunulan Highlights özelliği, dünyanın en hızlı tarayıcısı olarak bilinen Safari'de kullanıcılara kişiler, müzik, filmler ve TV programları hakkında daha fazla bilgi veren yönlendirmeler, özetler veya hızlı bağlantılarla internette bilgi keşfini daha da kolaylaştırıyor. Yeniden tasarlanan Okuyucu, kullanıcının okuduğu yazının sadeleştirilmiş bir görünümünü sunarak daha uzun makalelerde okuyuculara özet ve içindekiler tablosu gibi özellikler sağlayarak dikkat dağıtıcı unsurlarla karşılaşmadan yazıları okumanın daha kolay bir yolunu sunuyor. Ayrıca, Safari sayfada bir video algıladığında Görüntüleyici, videoyu öne ve merkeze alarak kullanıcılara oynatma denetimlerine tam erişim sağlayan Resim İçinde Resim özelliği gibi özellikler sunuyor.

macos4.jpg

Safari’deki Highlights özelliği, bir siteyle ilgili bilgileri hızla göstererek internette bilgi araştırmayı daha da kolay hale getiriyor.

macos5.jpg

Yeniden tasarlanan Okuyucu, bir makalenin sadeleştirilmiş görünümünü, bir özeti ve daha uzun makaleler için içindekiler tablosunu sunuyor.macos6.jpg

Safari sayfada bir video algıladığında Görüntüleyici, videoyu öne ve merkeze alırken sistem, Resim İçinde Resim özelliği gibi oynatma denetimlerine tam erişim sağlıyor.

Heyecanla Beklenen Oyunlar ve Daha Fazlasıyla Oyun Deneyimi Daha da Gelişiyor
  • Heyecanla beklenen oyunlar arasında Ubisoft'un Prince of Persia: The Lost Crown ve Assassin's Creed Shadows gibi oyunları bulunurken, Capcom da popüler RESIDENT EVIL serisi kapsamında RESIDENT EVIL 7 biohazard ve RESIDENT EVIL 2 gibi heyecan verici oyunlar sunuyor. Yakın gelecekte World of Warcraft: The War Within için önemli bir genişleme bekleniyor. Frostpunk 2, Palworld, Sniper Elite 4 ve RoboCop: Rogue City gibi oyunlar da yakında kullanıma sunulacak ve bu oyunlar, Mac ürün serisinde performansı artırmak ve yüksek kaliteli görseller sunmak için MetalFX Upscaling gibi güçlü yazılım teknolojilerinden yararlanıyor. Ayrıca, en yeni M3 çiplerin desteğiyle göz alıcı görseller sunan Control Ultimate Edition ve Wuthering Waves gibi oyunlar da yakında Mac kullanıcılarıyla buluşacak.
  • Daha da büyüleyici bir oyun deneyimi: için Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses özelliği kullanıcıları aksiyonun tam ortasına taşıyor ve AirPods (2. nesil) ile ses gecikmesini önemli ölçüde azaltarak tepki hızını artırıyor. Oyun Modu'ndaki iyileştirmeler daha akıcı kare hızları sağlarken, gelişmiş güç yönetimi de Mac serisinde performansı artırıyor.
  • Oyun Taşıma Araç Kiti 2: geliştiricilere Apple cihazlarında oyunlarını daha hızlı sunma imkanı sağlıyor ve oyun tutkunlarına Mac'te daha fazla oyun deneyimi sunuyor. Oyun Taşıma Araç Kiti 2, oyun geliştiricilerinin en çok talep ettiği özelliklerle bir üst seviyeye taşınarak Mac, iPhone ve iPad'de gelişmiş oyunların daha kolay bir şekilde sunulmasını sağlıyor.
Ubisoft, rekorlar kıran serinin merakla beklenen yeni üyesi Assasin’s Creed Shadows (üstte) ile Prince of Persia: The Lost Crown’u Mac’te sunacak.

Prince of Persia The Lost Crown - Oynanış Tanıtımı Fragmanı


Assassin's Creed Shadows: Resmî Dünya Prömiyeri Fragmanı
Pencere Düzenleme Şimdi Her Zamankinden de Kolay ve Hızlı

Kullanıcılar pencereleri kendilerine en uygun şekilde düzenlemenin yeni yolları sayesinde düzenlerini koruyabiliyor. Kullanıcı bir pencereyi ekranın kenarına sürüklediğinde, macOS Sequoia masaüstünde otomatik olarak bir kutucuk konumu öneriyor. Kullanıcılar pencerelerini tam yerine bırakabiliyor, kutucukları yan yana hızla düzenleyebiliyor veya merkezde daha fazla uygulamanın görünmesi için pencereleri köşelere taşıyabiliyor. Ayrıca yeni klavye ve menü kestirmeleri kullanıcıların kutucukları daha da hızlı bir şekilde organize etmesini sağlıyor.


Ekran Resmi 2024-06-11 02.53.23.jpg

Kolaylaşan pencere döşeme sayesinde kullanıcılar pencereleri ekrandaki önemli yerlere hızla sürükleyebiliyor, bunları yan yana duracak şekilde ayarlayabiliyor veya daha fazla uygulama görebilmek için köşelere yerleştirebiliyor.

Video Konferanslar Daha da Güncellendi


Yeni sunan kişi önizleme özelliği, paylaşacakları öğeleri paylaşmadan önce kullanıcılara göstererek sunum yapmayı kolaylaştırıyor ve FaceTime, Zoom gibi uygulamalarla çalışabiliyor. Kullanıcılar ayrıca çeşitli renk gradyanları ve sistem duvar kağıtlarının da dahil olduğu muhteşem yerleşik arka planlar uygulayabiliyor veya kendi fotoğraflarını yükleyebiliyor. Arka planlar FaceTime’daki veya Webex gibi üçüncü taraf uygulamalarındaki video görüşmelerinde uygulanabiliyor. Apple’ın sektör lideri segmentasyon özelliği sayesinde kullanıcılar görüşmelerde en iyi şekilde görünüyor.

macosa5.jpg

Sunan kişi önizleme özelliği sayesinde kullanıcılar video görüşme uygulamalarında ne paylaşacaklarını, ister tek bir uygulama ister ekranın tamamı olsun, herkese göstermeden önce tam olarak görebiliyor.


macos7.jpg

Kullanıcılar muhteşem yerleşil arka planlardan seçebiliyor, Apple’ın sektör lideri segmentasyon teknolojisi ise onların en iyi şekilde görünmelerini sağlıyor.​


Yeni Passwords Uygulaması Kimlik Bilgilerini Güvende ve Düzenli Tutuyor

macOS Sequoia, 25 yıldan uzun süredir kullanımda olan Anahtar Zinciri temel alınarak geliştirilen Passwords uygulamasını kullanıma sunuyor. Bu yeni uygulama, parolalar, geçiş anahtarları, Wi-Fi parolaları ve diğer tüm hesap bilgilerine tek bir noktadan erişimi daha da kolay hale getiriyor. Güvenli uçtan uca şifreleme iCloud eşzamanlamayı koruyor. Safari ile mükemmel çalışan Passwords uygulaması, kullanıcının Apple aygıtları ve Windows ile Windows uygulaması için iCloud arasında sorunsuz eşzamanlama sağlıyor.

macosa7.jpg

Apple Intelligence Mac’te Yapay Zeka Alanında Yeni Bir Sayfa Açıyor

macOS Sequoia’ya derinlemesine entegre edilen ve baştan sona gizlilik gözetilerek tasarlanan Apple Intelligence, kullanıcıların metinlerini iyileştirmelerini ve daha etkili şekilde iletişim kurmalarını sağlayacak yeni yollar sunuyor. Sistem genelinde macOS Sequoia’ya entegre edilen yepyeni Writing Tools ile kullanıcılar Mail, Notlar, Pages ve üçüncü taraf uygulamaları da içeren hemen hemen her yerdeki metinlerini yeniden yazabiliyor, düzeltebiliyor ve özetleyebiliyor.


Apple Intelligence’tan güç alan Rewrite özelliği, metinlerin tonunu hedef kitleye ve o sırada ilgilenilen işe göre ayarlayarak kullanıcılara yazdıkları metinlerin farklı sürümleri arasından tercih yapma olanağı veriyor.


Proofread özelliği metinleri dil bilgisi, kelime tercihi ve cümle yapısı açısından kontrol ediyor, düzenlemeler öneriyor ve bu düzenlemelerin nedenlerini de açıklıyor. Kullanıcılar bu düzenlemeleri inceleyip hızla kabul edebiliyor.
Summarize özelliğiyle kullanıcılar, seçtikleri metnin kısa bir paragrafta, maddeler halinde, tablo veya liste olarak özetlenmesini sağlayabiliyor.
Yeni görsel oluşturma özellikleri, iletişim ve kişisel ifade biçimlerini daha da eğlenceli hale getiriyor. Image Playground ile kullanıcılar Animasyon, İllüstrasyon veya Eskiz stillerinden birini seçerek saniyeler içinde eğlenceli görseller oluşturabiliyor. Kullanımı kolay ve Mesajlar gibi uygulamalarda yerleşik olarak sunulan Image Playground, özel bir uygulamada da kullanılabiliyor.


Image Playground ile kullanıcılar farklı konsept kategorileri arasından seçim yapabiliyor, metin yazarak bir görseli tanımlayabiliyor, kişisel fotoğraf arşivlerinden bir kişi seçip görüntüsünü ekleyebiliyor ve favori stillerini seçebiliyor.
Fotoğraflar’daki Anılar uygulaması, kullanıcıların bir tanım yazarak istedikleri hikayeyi oluşturmasına imkan tanıyor. Apple Intelligence, tanıma en uygun fotoğrafları ve videoları seçip fotoğraflardan belirlediği temalara göre bölümlere ayrılmış bir hikaye oluşturuyor ve bunu kendi akışı olan bir film haline getiriyor. Ayrıca yeni Clean Up aracı, bir fotoğrafın arka planındaki dikkat dağıtıcı unsurları, süjeyi yanlışlıkla etkilemeden belirleyip kaldırabiliyor.


Mac’te Siri şimdi her zamankinden de doğal ve yardımcı. Kullanıcılar Siri’ye yazıyla ulaşabiliyor. O an hangisi uygunsa ister yazarak ister konuşarak Siri ile iletişime geçebiliyorlar.
Apple Intelligence ile güçlenen Siri, inanılmaz bir atılım sergileyerek daha da doğal, bağlama hakim ve kişisel hale geliyor. Ayrıca kullanıcılar Siri’ye yazıyla da ulaşabiliyor. O an hangisi uygunsa ister yazarak ister konuşarak Siri ile iletişime geçebiliyorlar. Böylece Mac’te Siri deneyimi son derece kolay ve kusursuz işliyor.

Apple, Private Cloud Compute ile bilgi işlem kapasitesini aygıt içi işleme ve özel Apple çipli sunucularda çalışan sunucu tabanlı daha geniş modeller arasında esnek bir şekilde ölçeklendirebiliyor. Bu da yapay zekada gizlilik için yeni bir standart ortaya koyuyor. İstekler Private Cloud Compute’a yönlendirildiğinde veriler saklanmıyor, Apple’ın erişimine sunulmuyor ve yalnızca kullanıcının isteğini gerçekleştirmek için kullanılıyor. Üstelik bağımsız uzmanlar Apple’ın gizlilik taahhüdünü doğrulayabiliyor.

Buna ek olarak, Apple platformlarında Siri’ye ve sistem genelinde kullanılabilen Writing Tools’a entegre edilen ChatGPT erişimiyle kullanıcılar, araçlar arasında geçiş yapmaya gerek kalmadan hem ChatGPT’nin uzmanlığından hem de görsel ve metin kavrama özelliklerinden yararlanabiliyor.

macOS Sequoia’daki diğer özellikler:
  • Mesajlar uygulamasında, yepyeni metin efektleri, emoji ve çıkartma Tapback’leri ve bir mesajı daha sonra göndermek üzere programlama özelliği gibi kullanıcıların kendilerini ifade etme ve bağlantıda kalma biçimlerine yönelik kapsamlı güncellemeler sunuluyor.
  • Apple Harita, doğa yürüyüşü seçkileri ve özel yürüyüş rotalarıyla dünyayı keşfetmenin daha da fazla yolunu sunuyor. Önümüzdeki sonbahardan itibaren, kullanıcılar, ABD’deki altmış üç milli parkın tamamını kapsayan ve uzunluk, yükseklik ve rota türüne göre filtrelenen binlerce doğa yürüyüşü arasında gezinebilecek ve bunları kaydedip çevrimdışı olduklarında kullanabilecek.
  • Fotoğraflar uygulaması şimdi kullanıcının arşivini ilgili temalara göre düzenleyen Koleksiyonlar’ı kullanıma sunuyor. Arama özelliğine gelen önemli bir güncelleme ise kullanıcıların hızla sonuç almasını sağlıyor.
  • Notlar uygulamasındaki daha akıllı not alma deneyimi, ayrıntılı ve iyi yazılmış notlar almayı hiç olmadığı kadar kolay hale getiriyor. Apple Intelligence ile sunulan sesi metne dönüştürme ve özet çıkarma gibi yeni özellikler, kullanıcının aygıtında notlar almasına olanak tanıyarak o an yaşanan bir durumla ilgili ayrıntıları kaydetmeleri gerektiğinde hiçbir noktayı gözden kaçırmamalarına yardımcı oluyor. Ve bir hesap yapmaları gerektiğinde, yalnızca işlemi yazabiliyor ve çözümün notta otomatik olarak görünmesini sağlayabiliyorlar.
  • Güncellenen Hesap Makinesi uygulaması, geçmiş özelliğiyle kullanıcıların önceki hesaplamaları görmesine olanak tanıyor. Kullanıcılar ayrıca ifadelerini yazarken görebiliyor.
  • Takvim uygulaması, Anımsatıcılar’a eklenen etkinlik ve görevleri göstererek gün boyunca görevlere göz atmayı, bunları düzenlemeyi veya tamamlamayı kolaylaştırıyor. Güncellenen Aylık Görünüm, bir ay içindeki tüm etkinlik ve anımsatıcıların tek bakışta görünmesini kolaylaştırıyor.


Kullanıcılar Mesajlar uygulamasındaki yepyeni metin efektleri, emoji’ler ve çıkartma Tapback’leri ile kendilerini ifade etmek için daha fazla yola kavuşuyor.


Apple Harita uygulaması, yeni maceralar arayan kullanıcılara ABD’deki ulusal parklarda binlerce doğa yürüyüşü rotası sunuyor. Kullanıcılar ayrıca kendi özel yürüyüş rotalarını da oluşturabiliyor.


Apple Intelligence ile Notlar uygulamasına gelen yeni sesi metne dönüştürme özelliği, kullanıcıların aygıtlarıyla not almalarını sağlayarak ana odaklanma imkanı tanıyor.


Kullanıcılar hızla bir hesap yapmaya ihtiyaç duyduklarında Math Notes özellikli Notlar uygulamasına eşitliği yazıp otomatik olarak çözümü alabiliyor.

Kullanabilirlik:
macOS Sequoia’nın geliştirici beta sürümü bugünden itibaren developer.apple.com adresinde Apple Geliştirici Programı üyelerine sunulacak, halka açık beta sürümü ise gelecek ay Apple Beta Yazılım Programı aracılığıyla beta.apple.com adresinde kullanıcılarla buluşacak. Bu sürüm, bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak. Apple Intelligence, sonbaharda iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia kapsamında, Siri özelliği etkinleştirilmiş ve aygıt dili Amerikan İngilizcesi olarak ayarlanmış iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max ile M1 ve daha yeni çiplere sahip iPad ve Mac modellerinde beta sürümüyle kullanıma sunulacak. Daha fazla bilgi için lütfen apple.com/tr/macos/sequoia-preview ve apple.com/apple-intelligence sayfalarını ziyaret edin. Özellikler değiştirilebilir. Bazı özellikler her bölgede, dilde veya aygıtta kullanılamayabilir. Kullanılabilirlik hakkında daha fazla bilgi için apple.com/tr sayfasını ziyaret edin.


Kaynak
Apple NewsRoom​
 
BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
Faxconn HM67M-S
İşlemci Modeli
CPU i5-2400
Grafik Kartı
RX570 4GB
Ses Kartı Modeli
ALC662
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
14GB DDR3 - Crucil 480GB SSD

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,381
982
1,401
Eline sağlık.
 
BootLoader
OpenCore 1.0.1 (Dev) / Sonoma
Laptop Modeli
Asus VivoBook x571li-bq377
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Intel(R) HD Graphics 630 & Nvidia Geforce 1650Ti
Ses Kartı Modeli
Realtek Alc 255 (Alc_ID:18)
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM4350 (BT BCM2045A0 Bluetooth 4.0)
Disk ve RAM
Crucial P5+ M2 1TB SSD - 16GB DDR4 2667 Mhz

Emre Demir

PADAVAN
2 Eyl 2023
103
45
71
BootLoader
1)OC 0.9.9 2) OC 1.0.0
Anakart Modeli
1) Asus P8H61-M Plus LX3 R2.0 2) MSI B450M PRO M2 MAX
İşlemci Modeli
1) Intel Pentium G645 2) Ryzen 5 3600
Grafik Kartı
1) AMD Radeon HD 5450 (1GB) 2) XFX AMD Radeon RX 5500 XT (4GB)
Ses Kartı Modeli
1) Via VT1708S 2) ALC 887
Ağ Aygıtları
1) Realtek RTL8111 2) 2x Realtek RTL8111
Disk ve RAM
1) 240GB SSD & 4 GB + 2 GB DDR3 & Big Sur & Monterey 2) 2x8 16 GB 2400 MHz DDR4 & 240GB SSD & Sonoma 14.4.1
  • Like
Tepkiler: kindo

kindo

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
6,561
2,659
4,401
Uyumlu donanımla kullanılabilir. Ama apple o kadar sınırladı ki yerleşik destekenen ağ kart kaldı mı yeniden bakmak lazım. Yine apple beta dan çıkarken de bir sürü donanım ve uygulama eleyecek gibi görünüyor.
 
BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
Faxconn HM67M-S
İşlemci Modeli
CPU i5-2400
Grafik Kartı
RX570 4GB
Ses Kartı Modeli
ALC662
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
14GB DDR3 - Crucil 480GB SSD
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler