ÇÖZÜLDÜ Macos sierra UEFI bootlader sorunu

rusvon

APPRENTICE
18 Ağu 2019
5
0
1
Macos sierra v10.12.6 sürümü kurulu, diğer sürümler sorun çıkarttığı için sadece bunu kurabildim. UEFI üzerine kurulu USB'siz bootlayamıyorum. Sistem MBR formatlı sanırım EFI değil resimleri ekleyeceğim. Clover bootlader'ın tüm varyasyonlarını denedim ancak bir sonuç alamadım. Herhangi bir kext veya driver kurmadım. USB'siz nasıl bootlayabilirim? Teşekkürler.
00RjVV-min.jpg

Son düzenleme:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Sistemin UEFI değil. Bu yüzden UEFI olarak boot edemezsin. Aşağıdaki videoyu inceleyebilirsin.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

rusvon

APPRENTICE
18 Ağu 2019
5
0
1
Sistemin UEFI değil. Bu yüzden UEFI olarak boot edemezsin. Aşağıdaki videoyu inceleyebilirsin.
mümkün değil biosdan uefi seçmeden zaten usb den bile boot edemiyorum secure boot kapatıp girebiliyorum. Farklı varyasyonlar deniyorum. Sizin youtube kanalınızdaki ve diğer bütün hackintosh videolarını tatbik ettim ancak sonuç alamadım sorun nerede fikrim yok

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Sistemin UEFI değil derken kurulum yaptığın diskin formatı UEFI için formatlı değil diyorum. USB üzerinden UEFI ile boot edebilmenin sebebi, USB'nin UEFI olarak boot edilebilecek şekilde hazırlanmış olması. Zira kendine ait bir EFI'si var. UEFI olarak boot etmek için aşağıdaki rehberi takip edip macOS+ Windows kurulumu yapabilirsin.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

rusvon

APPRENTICE
18 Ağu 2019
5
0
1
Sistemin UEFI değil derken kurulum yaptığın diskin formatı UEFI için formatlı değil diyorum. USB üzerinden UEFI ile boot edebilmenin sebebi, USB'nin UEFI olarak boot edilebilecek şekilde hazırlanmış olması. Zira kendine ait bir EFI'si var. UEFI olarak boot etmek için aşağıdaki rehberi takip edip macOS+ Windows kurulumu yapabilirsin.
haklısınız şuan da uefi formatında diske win10 kurdum zaten sonrasında aynı sürüm macos kurmayı deneyeceğim

Şimdi harddiskin tamamına win10 uefi gpt kurdum. 250gb ını böldüm apple hfs cinsinde formatladım. usb yi den kurulumu başlattım fakat disk izlencesinde diski sil bölümünde hata verip diski silmediği gibi diski dolu olarak gösterip kurulum yaptırmıyordu. Bende direk silmeden kuruluma geçtim. Kurulumu bitirdim. Attığınız videodaki uefi destekli gpt formatlı diske bootlader bölümündeki söylenen herşeyi yaptım ama iki sistemi de aynı diske kurduğum için bir karışıklık oldu sadece windows başlatılıyor usb siz macos a geçiş yapamıyorum diğer windowsu silsem sorun ortadan kalkar mı
edit: videodaki clover bootlader programı kurulduktan sorna oluşturulan NO NAME>EFI dosyası resetten sonra yokoluyor ayarlar kaydedilmiyor. Diskler iç içe gözüküyor. Başlatılırken binbir çeşit error vere vere belli bir zaman sonra açılıyor o da usb den. Herkesin yaptığın şekilde kuruyorum ama bir türlü netice yok...
@montezuma
IMG_20190819_175825-min.jpg
IMG_20190819_174029-min.jpg

Edit 2: Usb siz bootlamayı başardım ancak pc açıldıgında direk apple ekranı gelmiyor. Tekrar boot menüye girip seçmek gerekiyor bunun çözümünü varmı? Windowsu silsem direk boot menüye girmeden açılabilir mi

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

rusvon

APPRENTICE
18 Ağu 2019
5
0
1
Şu rehberi takip et.
Teşekkürler.. Şuan da direk apple ekranını da çıkarmayı hallettim clover üzerinden config editleniyormuş. ses wifi ethernet parlaklık aklıma gelenlerin çogunu kontrol ettim çalışıyor. Geriye kalan tek eksik Nvidia ekran kartını devreye sokmam, aslında şuanda ayarlarda nvidia chip model diye görüyor ekran kartını pcie girişli olduğunu falan. Diyeceksin o zaten çalışmaz fakat şöyle birşey var istersen size konusu atabilirim. Aynı sierra sürümünü kurmuş farklı birisi nvidia mobil ekran kartını tanıtmış nasıl yapmış bilmiyorum bu nasıl sağlanabilir?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Tanıtırsın ama nasıl: BIOS'unda Optimus kapatma seçeneği varsa, cihaz Optimus değilse ya da BIOS modlama ile optimus kapatarak yaparsın. Başka türlüsü olmaz.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

rusvon

APPRENTICE
18 Ağu 2019
5
0
1
Tanıtırsın ama nasıl: BIOS'unda Optimus kapatma seçeneği varsa, cihaz Optimus değilse ya da BIOS modlama ile optimus kapatarak yaparsın. Başka türlüsü olmaz.
Bu menü de AGP - PCI bölümü var, muhtemelen harici dahiliyi kastediyor, burdan ayar yapılabilir mi?
bvV13d-min.jpg

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Denemek sana kalmış.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler