MacOS üzerinden Windows Oyunlarını Çalıştırmak

suboregi

PADAVAN
26 Eki 2018
114
19
71

MacOs üzerinden oyun oynamaya, Windows oyunlarını çalıştırın, Sisteminizin açamadığı oyunları açın

Merhabalar bu rehberimde size MacOS üzerinde Windows oyunlarının ve sisteminizin açmadığı oyunları oynayabileceğinizi göstereceğim, bize gereken iki şey var, açıklamadan önce sizlere sistemin nasıl çalıştığını açıklayayım;
GeForce Now sistemi kütüphanesinde bulunan oyunları sizlere bir ara makina aracılığıyla oynatan bir sistem. Bu sistem sayesinde bilgisayarınızın açmadığı, işletim sisteminizin desteklemediği, donanımınızın yetmediği oyunları açabilirsiniz.

Şimdi gelelim fiyatlandırmaya...
GeForce Now uygulamasının 2 üyeliği bulunuyor, 1.bedava olarak girip oyun içerisinde 1 saat oynayabiliyorsunuz. 1 saatin sonunda ise oyundan atıyor ve yeniden bağlanarak oyuna girebiliyorsunuz, oyun hakkı sınırsız ve premium üyelikten tek farkı 1 saatlik farklar ile sizi oyundan çıkartması. Oyuna tekrardan bağlanarak sınırsız şekilde kullanabiliyorsunuz.
Premium üyelik ise dediğim gibi, 1 saatlik farklar ile sizi oyundan atmıyor ve 3 aylık deneme veriyor, Netflixte bulunan 3 aylık deneme gibi, lakin ben denemeyi aktifleştirmedim ücretsiz şekilde uygulamayı bedava üyeliğimle kullanıyorum ve premium alma gereksinimi bende oluşturmadı. Hikayeli oyunlarda save sistemi nedeniyle sorun yaratmadığını açıkça söyleyebilirim.

Ayrıca GeForce Now'un çalışma mantığını anlatan bir video:

Gereksinimler:
-Stabil bir internet bağlantısı 1mbps hız ile aşağıda çektiğim test videosu kadar performans alırsınız, 16mbps internete sahip olmama rağmen 1mbps hız verdiklerinden ona göre hesaplama yaparsınız, ya da speedtest.net adresinden hızınızı ölçüp deneyimleyin.
-Bir mouse, touchpad desteklemiyor.
-Oyuna orijinal olarak bir dijital mağazada sahip olmak. Örneğin: Steam,Epic Games,Uplay

-Lan kablosu ile oynanması tavsiye edilir, wifi adaptörünüz iyiyse de sorun yok, yan odadan çekmeyen bir adaptöre sahipseniz tavsiye etmiyorum.

Test ettiğim sistem:
Intel HD 3000 - 384MB VRAM
I7 2630QM
6GB RAM 1600 MHZ

Sistemim gördüğünüz gibi çok fazla oyun için yeterli değil, 2013 ve üstü oyunları açabilecek seviyede değil.

Kurulum ve oynanış:

Bu linkten bağlantıya gidelim:

İndir

Buradan MacOs için uygulamamızı indirelim.
Ekran Resmi 2020-05-24 03.22.04.png

İndirdikten sonra yukarıdaki hesap butonuyla giriş yapalım, burada hesap için google hesabınızı kullanabilirsiniz, ben öyle yaptım
Ekran Resmi 2020-05-24 03.23.02.png

Hesabımızı girdikten sonra yukarıdan ayarlar butonuna tıklayalım ve ayar ekranına girelim.
Yayın akışı kalitesi / Özel
Maks bit. hızı Özel > 50mbps
Çözünürlük: 1280x720 16:9
Vsync: Kapalı (Diğerleri her ne kadar isteğe bağlı konfigrasyonlar olsa da, bu gerçekten etkiliyor)
Zayıf ağ bağlantısı koşulları: Açık

Bu ayarları uyguladıktan sonra tekrardan ana sayfaya girelim ve bir oyun seçelim, bu oyunu satın almış olmanız şart. Steam/Epic Games/Uplay oyun kütüphanelerini GeForce Now desteklemektedir.

Oyunun dijital marketinden aldığım hesabımı da girdiğim zaman oyun açılmış oluyor:
Ekran Resmi 2020-05-24 04.02.55.png

Sık Sorulabilecek Sorular:
Tüm oyunlar kütüphanede var mı?
Bu soruya cevap olarak neredeyse demek doğru olur, bazı firmalar GeForce Now ile anlaşmalarından vazgeçip Google Stadia tarafına geçtiğinden, her oyun yok. Rockstar Games oyunları ve Bethesda oyunlarının çoğu yok. Onun dışındakilerde sorun yok, ETS2, Minecraft ve benzeri.

Free2Play oyunlar mevcut mu?
Evet mevcut, onları da satın almadan oynayabilirsiniz. Test videosunda oynadığım oyun Destiny 2 bir free2play oyunu. Tavsiye ederim, özelden yazın steam göndereyim ;)

GTA V var mı?
GTA V son zamanlarda ücretsiz dağıtılmıştı bildiğimiz üzere ve yok. Çünkü 1.sss da yazdığım gibi Rockstar ile anlaşmazlık yaşandığından Google Stadia tarafında mevcut. Google Stadia'ya sahipseniz oynayabilirsiniz.

Bedava üyeliğin farkı ne?
Oyunda sadece 1 saat durabiliyorsunuz, sonrasında sizi çıkartıyor lakin tekrar play'e basarak oyuna girebiliyorsunuz. Bir nevi reminder gibi, premium'a teşvik ama ben kullanmıyorum. Hikayeli oyunlarda hiç sorun yaratmıyor. CS:GO'da bir maça denk geliyor.

Videoyu 720P maksimum kalitede oynatın:
Test videosu (videoda oyunun en görsellik isteyen hareketlerini yaptım, efektlerin fpse göre değişip/değişmediğini gözlemlemek için):

(Sonradan fark ettim, sesi almamışım. Oyunun sesi var normalde.)​
Ekstra eklemeler:

Hesap girerken, @ İşareti yaparken hata alıyorsanız:

Eğer ki eposta yazarken @ işareti sanal makineden dolayı yazılmıyorsa ve tuşlar karışıyorsa, Apple ikonuna basın ve sistem tercihlerine girin. Buradan klavye / niteleme tuşlarına giriş yapın.

Ayarları aşağıdaki gibi kaydedin:

Yüklemeden varolan oyunlar listesine bakmak:

Var olan oyunları bu adresten görebilirsiniz. Aşağıya inip oyunlarda arama kısmına oyunun adını yazın.

Yanlış kullanım / CS
Doğru kullanım / Counter Strike

Son düzenleme:
Laptop Modeli
Casper 15.6NB CKU
Anakart Modeli
CASPER NIRVANA NOTEBOOK SISTEMLERI A.S
İşlemci Modeli
I7 2630QM
Grafik Kartı
Intel HD3000
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC269
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8188SU
Disk ve RAM
500GB HDD, 6GB Ram
  • Like
Tepkiler: montezuma

cellojaan

JEDI
20 Eki 2017
273
100
251
Geforce Now ve Stadia için güçlü bir internet bağlantısı gerekli. Ancak fikir olarak gerçekten mükemmel bir fikre sahip. Eğer yayılırsa ki yayılacak, en düşük performanslı bilgisayarlarda bile üst düzey oyunlar oynanabilecek. Ancak online oyunlarda ping sorunları nasıl halledilecek merakla bekliyorum.

Anakart Modeli
MSI Z390-A PRO
İşlemci Modeli
Intel Core i7 9700F
Grafik Kartı
Gigabyte RX 5700 XT
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC 892
Ağ Aygıtları
RT8111
Disk ve RAM
128 & 500 & 500 GB SSD, 16GB DDR4 3200MHz

suboregi

PADAVAN
26 Eki 2018
114
19
71
Geforce Now ve Stadia için güçlü bir internet bağlantısı gerekli. Ancak fikir olarak gerçekten mükemmel bir fikre sahip. Eğer yayılırsa ki yayılacak, en düşük performanslı bilgisayarlarda bile üst düzey oyunlar oynanabilecek. Ancak online oyunlarda ping sorunları nasıl halledilecek merakla bekliyorum.
Benim internetim ve sistemim düşük sayılabilecek seviyede ve hikayeli oyunlarda çok fazla gecikme yaşamıyorum. Bende çok beğeniyorum bu sistemi, Fortnite'da fazla bir delay göremedim, hatta nasip olursa onunda bir videosunu test amaçlı alayım.
Ayrıca uygulama MacOs'de Windows'a göre daha stabil çalışıyor. Linux'dan Mac'e geçiş sebeplerimin arasından biri de GeForce Now'du. Bitirmediğim onca oyunu öylece bırakamazdım :D

Lakin yine de sisteme kusursuz diyemem, 2008 ve altı MacBooklarda çalışmıyormuş.
İnternet hızı yüksek ve orta olanların faydalanması gereken çok büyük bir nimet diye düşünüyorum.

Laptop Modeli
Casper 15.6NB CKU
Anakart Modeli
CASPER NIRVANA NOTEBOOK SISTEMLERI A.S
İşlemci Modeli
I7 2630QM
Grafik Kartı
Intel HD3000
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC269
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8188SU