MacOS Ventura kurabilir miyim?

Hezarfen

APPRENTICE
24 Ara 2018
52
12
21
36
Merhaba yaklaşık 2 yıldır macOS Big Sur kullanıyorum. macOS Ventura'ya geçmeli miyim? Beta aşamasında mı? Daha önce bu konuda big sur ile başarılı kurulum yaptım. Sistemime Ventura kurulur mu bilmiyorum.

yusufklncc

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
4 Ocak 2020
5,941
2,474
4,401
Eğer programlar konusunda sorun yaşamıyorsanız geçmenize gerek yok. Big Sur güncel sürüm ile devam edebilirsiniz. Eğer yükseltme yapmanız gerekse de Monterey kurabilirsin.

BootLoader
OpenCore 0.8.5
  • Like
Tepkiler: Hezarfen

Hezarfen

APPRENTICE
24 Ara 2018
52
12
21
36
Eğer programlar konusunda sorun yaşamıyorsanız geçmenize gerek yok. Big Sur güncel sürüm ile devam edebilirsiniz. Eğer yükseltme yapmanız gerekse de Monterey kurabilirsin.
Cevabınız için teşekkür ederim. i7 - 4500u işlemcim var konu açmadan önce forumu gezdim. Bir yerde 6.nesil ile 10.nesil arasındakilere kurulduğunu okudum. İşlemcim 4.nesil böyle kesin bir durum var mı?

kindo

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
6,334
2,476
4,401
6.nesil ile 10.nesil arasındakilere kurulduğunu okudum.
Bu tespini o forumda ben yaptım.
Konu içerisinde 6. ve 10. nesil dışında hackintosh yapılmaz gibi bir belirlemem yoktu. Böyle anlaşılmışsa düzeltmek gerekir. O konuda yeni bir cihaz alındığında dikkat edilmesi gerekenler üzerinden bu belirlemeyi yaptım.
10. nesil üstü işlemcileri Apple hiç kullanmadı bu yüzden henüz bunlar için hackintosh yapılamıyor.
Vertuna ile birlikte skylake işlemcileri de elemiş oldu Apple. Bu da güncel sürümler için desteğin 6. nesil sonrası için olacağını gösteriyor. böyle anlaşılması gerekiyor o belirlemenin.

BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
Faxconn HM67M-S
İşlemci Modeli
CPU i5-2400
Grafik Kartı
RX570 4GB
Ses Kartı Modeli
ALC662
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
14GB DDR3 - Crucil 480GB SSD
  • Like
Tepkiler: Hezarfen

Hezarfen

APPRENTICE
24 Ara 2018
52
12
21
36
Bu tespini o forumda ben yaptım.
Konu içerisinde 6. ve 10. nesil dışında hackintosh yapılmaz gibi bir belirlemem yoktu. Böyle anlaşılmışsa düzeltmek gerekir. O konuda yeni bir cihaz alındığında dikkat edilmesi gerekenler üzerinden bu belirlemeyi yaptım.
10. nesil üstü işlemcileri Apple hiç kullanmadı bu yüzden henüz bunlar için hackintosh yapılamıyor.
Vertuna ile birlikte skylake işlemcileri de elemiş oldu Apple. Bu da güncel sürümler için desteğin 6. nesil sonrası için olacağını gösteriyor. böyle anlaşılması gerekiyor o belirlemenin.
Hocam teşekkür ederim doğrudur. Benim bilgim yok yanlış anlamış olabilirim kusura bakmayın. 2 yıldan fazla oldu yazılım ile uğraşıyorum. Xcode güncellenmiyor. 12.6 ve üzeri sürüm istiyor. Bu yüzden ufak bir araştırma yaptım. Güncelleme kararı aldım. Bugün tekrar hackintosh macerama başlıyorum. Şimdi yabancı bir hackintosh formunda aynı cihazla hackintosh yapılmış. Hatta EFİ klasörüde paylaşılmış.

Screenshot at Nov 28 15-24-20.png

şimdi ben EFI klasörünü kurulum yapmadan önce flashın içinden mi değiştireyim yoksa kurulumdan sonra mı yapayım?

• Like
Tepkiler: kindo

strangerone

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
9 Haz 2017
9,882
4,953
4,401
Moderatör arkadaşlar yukarıda gerekli tespitleri yapmışlar. İzin verirseniz bir ek de ben yapayım.
Apple yeni sürümü Ventura kurulabilecek işlemcileri Kaby Lake (En düşük) ile sınırladı. Ve Ventura için işlemcide AVX2 desteği istedi.
Apple'ın istediği AVX2 desteği aslında Haswell işlemcilerden itibaren var. Peki aradaki Haswell ve SkyLake işlemcilere Ventura kurulamaz mı? Elbette kurulur. Burda öncelikli sorun Haswell ve Skylake işlemcilerin (Laptoplarda)dahili grafik tanıtma. Bunu Skylake işlemcilerde Kaby Lake işlemcinin dahili grafiğini taklit ederek (Ve özel bir kext kullanarak) aşabiliyorsunuz.
Haswell'de ise ancak OCLP ile yama gerekiyor ki her güncelleme sonrası yama tekrarlanmalı. Ve yamayı yapabilmek için özel bir SIP ayarı da gerekiyor. Adı geçen yama daha ziyade gerçek Mac (Ventura uyumlu olmayanlar) için hazırlandığından kullanmanız gereken kernel yamalar vs ile hackintoshlarda bazı sorunlara neden olabiliyor.
Bazı programlar çöküyor Safari'de video izlenemiyor. (Bunlar benim rastladıklarım)
Ancak sorun yaşamadığını belirten kullanıcı da var. Deneyip görmek lazım.
Neticede deneyeceksiniz. Kolay gelsin.

BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
HP Pavilion 15-E
Anakart Modeli
Asus H110M-D
İşlemci Modeli
i3 3110M/ i3 7100
Grafik Kartı
Rx590 8GB/HD630/HD4000
Ses Kartı Modeli
ALC887/ALC269
Ağ Aygıtları
Atheros9285 Usb Wifi TL722N RTL8111/RTL8100
Disk ve RAM
16GB DDR4 2300MHz/8GB DDR3 1600MHz
  • Like
Tepkiler: kindo

kindo

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
6,334
2,476
4,401
şimdi ben EFI klasörünü kurulum yapmadan önce flashın içinden mi değiştireyim yoksa kurulumdan sonra mı yapayım?
her iki yöntemle de deneyin. Doğrsu önce forum imajını kullanarak kurup daha sonra uygun EFI ile denemektir. Ama eğer bulduğunuz EFI sistemi boot ediyor ve kurulum ekranına ulaşabiliyoersanız bununla da ilerleyebilirsiniz.

BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
Faxconn HM67M-S
İşlemci Modeli
CPU i5-2400
Grafik Kartı
RX570 4GB
Ses Kartı Modeli
ALC662
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
14GB DDR3 - Crucil 480GB SSD
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler