ÇÖZÜLDÜ Mojave NVRAM sıfırlama

zimand

APPRENTICE
27 Ocak 2019
26
0
0
26
Bir süre önce macOS Mojave'yi 10.14.3 imajından kurdum ve rehberleri takip ederek azami işlerliğe kavuşturmayı başardım. Ancak iMessage ve FaceTime ile ilgili sorun yaşıyorum. Sorunu çözme çabalarım sırasında NVRAM sıfırlamam gerekti ancak burada hata aldım.
Normalde iMessage etkinleştirme rehberini izledikten sonra iMessageDebug ile kontrol yaptığımda reboot öncesi ve sonrası değerler tamamen uyuşuyor. Ama sorun devam ediyor. Bunun üzerine NVRAM sıfırlamak istedim ve hem normal macOS oturumunda hem de Clover üzerinden "-s" boot argument'i ile tekil kullanıcı oturumunda "sudo nvram -c" komunutunu deneyip aynı hatayla karşılaştım.
Hata mesajı: "nvram Error clearing firmware variables (iokit/common) not permitted"
EFI klasöründe nvram ile ilgili bir dosya yok. driver64uefi içerisinde "EmuVariableUefi-64.efi" ve "OsxAptioFixDrv-64.efi" ile birlikte sadece ismen benzeyen "NvmExpressDxe-64" dosyaları var.
Clover Configurator içerisinde NVRAM kısmına girince "NVRAM dosyasını diskte tut" seçeneği işaretli değil.

Terminalde "nvram MyVar=TestValue" komutuyla NVRAM içine yazmayı denedim ve "nvram -p" diyerek o değerin yazılmış olduğunu gördüm ama bilgisayarı yeniden başlattığımda o değer yoktu.

Sistemim, tek HDD üzerinde UEFI olarak kurulu dual-boot bir sistem.
Sadece Ethernet var. iMessage ve FaceTime dışındaki diğer tüm Apple uygulamaları çalışıyor. Tekrar belirtmek gerekirse iMessageDebug ile reboot öncesi ve sonrası aldığım çıktı tıpatıp aynı.

Bir iki haftadır Hackintosh ile uğraşıyorum. Henüz bunlar benim için biraz fazla ayrıntı. Verdiğim bilgiler yeterli olmazsa herhangi başka bir bilgiye bakıp yazabilirim.

NVRAM ile ilgili eksik ve tamamlamam gereken bir şey varsa ya da bir yanlış varsa, bu konuda yardım edeceklere şimdiden teşekkürler.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,584
4,202
4,351
NVRAM sıfırlamak için Clover Boot Menüde f11 ( bu olması lazım) tıklarsan NVRAM sıfırlanır. F1'e basıp Clover yardım sayfasından NVRAM sıfırlamak için hangi Fxx olduğunu öğrenebilirsin.

zimand

APPRENTICE
27 Ocak 2019
26
0
0
26
NVRAM sıfırlamak için Clover Boot Menüde f11 ( bu olması lazım) tıklarsan NVRAM sıfırlanır. F1'e basıp Clover yardım sayfasından NVRAM sıfırlamak için hangi Fxx olduğunu öğrenebilirsin.
Teşekkür ederim. Nedense single-user modunda bir kod ile olması gerekiyor diye aklımda kalmış. Hiç Clover'a bakmak gelmedi aklıma :)

iMessage için Apple'ı aramak dahi her şeyi yaptım. Aple desteğe başvurmamı söyleyen uyarıda kaldım. Bugün rehberi silbaştan tekrarladım ve yeni bir seri numarası belirledim. Ancak ilk seferde giriş yapınca uyarı çıkmazken mesaj atma denemesi yaptığımda yine çıktı. Apple'ı arayıp seri numarasını kaydettirmek için kırk takla attım ama sonuç yine olumsuz.

Yalnız müşteri memnuniyetini korumak için çaba gösteriyorlar gerçekten. Sorunu çözebildiniz mi diye geri aradılar beni.