Mojave Usb port sorunu

aarslan419

APPRENTICE
22 Kas 2017
70
16
21
34
Merhabalar.
Hp Prodesk 600 G2 MT bilgisayarıma samsung t5 harici ssdnin üzerine kurulum yaparak mojave yükledim. Şöyle bir sorunum var T5'i usb 3.0 portuna taktığımda T5 ya görünmüyor yada görünse bile boot olurken belli bir noktadan sonra apple işareti engel/yasak işaretine dönüyor ve boot olmuyor. Sorun ne olabilir acaba? Şimdiden teşekkürler.

Güncelleme;

Usb 3.0 port u üzerinden multibeastteki tüm usb kextlerini yükleyerek boot edebildim. Apple menüsü hakkında sistem raporu kısmında takılı tüm cihazları usb 3.0 portu olarak görüntülüyorum. Ancak SSD'nin okuma yazma hızları 500/500 civarında olması gerekirken 30-35 civarında alıyorum Blackmagic ve Aja disk speed test uygulamalarında. Bu neyden kaynaklanıyor olabilir?

aarslan419

APPRENTICE
22 Kas 2017
70
16
21
34
Bu rehberde anlamadığım çok nokta var.
Örneğin;

5. Ardından FB-Patcher uygulamasını çalıştırın General penceresi altında yer alan USB ikonuna tıklayıp USB Kontrol Cihazları listenizi kontrol edin.
Kontrol edin derken neye bakmamız gerekiyor?

6. Ek olarak USB kontrolcünün yonga setine bağlı olarak gerekli kextleri kurun.
Usb kontrolcünün yonga setini nasıl tespit edebilirim? Gerekli kextlerin hangileri olduğuna nasıl karar verebilirim?

7. Config.plist / Boot argümanlarına -uia_exclude_ss komutunu ekleyin. Bu komut ile SSXX portları hariç tutulacak ve sadece HSxx portlarını tespit edeceğiz. ssxx portları nedir hsxx portları nedir? bunları nasıl tespit edeceğiz?

1. Burada size gereken USB 2.0 ve USB 3.0 flash diskler.
  2. Şimdi bunları sisteminizdeki her bir porta sıra ile takın ve çıkartın.
  3. USB diskleri taktığınızda Intel FB-Patcher USB içinde, hangi portun aktif olduğunu göreceksiniz ( yeşil olarak işaretlenir.
  4. Kullanmak istediğiniz portların tipini ayarlamak için portların yanındaki ok işaretlerini kullanın ve portların uygun modelini düzenleyin
benim bu kısımda gözüken tüm portlar usb 3.0 olarak gözüküyor. Neyi nasıl değiştirmeliyim?

1. Bluetooth kart gibi kalıcı aygıtların portlarını "Internal" olarak ayarlayın.
  2. USB3 bağlantı noktalarına bağlı HSxx bağlantı noktaları USB3 olarak ayarlanmalıdır.
  3. - Dahili Hub'lar tipik olarak PR11 ve PR21 bağlantı noktalarına bağlanır ve bu nedenle "Internal" olarak ayarlanmalıdır.
    • Type C için:
      • Her iki yönde de aynı HSxx / SSxx kullanıyorsa, dahili (internal) bir dönüştürme vardır. Bu durumda "TypeC + Sw kullanın.
    • Her iki yönde de farklı HSxx / SSxx kullanıyorsa bir dönüştürme yoktur. Bu durumda ise "TypeC" olarak sınıflandırın.
Bluetooth kart derken dongle kullanıyorum ve bunu hangi port boşsa oraya takıyorum? HSXX bağlantı noktası nedir?
Dahili hub nedir? PR11 ve PR21 bağlantı noktaları nedir?

USB portları belirledikten sonra kullanmayacağınız portları silme butonuna tıklayarak silin.
Kullanmayacağım portlar derken pc üzerindeki tüm portları kullanmak istiyorum?

gibi gibi. Rehber bazı temel şeylerin bilindiğini kabul ederek hazırlanmış sanırım. Ancak bu konularda malesef bilgim yok

27 Şub 2017
335
67
251
şimdi durumu sana şöyle anlatayım dahili hub dediği şey şöyle; usb slotlar chipsete bağlı chipset dahili hub oluyor yani hani usb çoğaltıcı gibi dusun dahili hub dedigi bilgisayarin icinde, bunlarda genede slot ismi olarak standart oluyor PR11-PR21 gibi
hs-ss dedikleride usb 2.0 usb 3.0 hangisi hangisinin hatirlamiyorum, olay şu sen usb 2.0 bir cihaz taktigin zaman otomatik olarak usb 2.0 olarak calistiriyor bunuda şöyle yapıyor slotlar var aslinda kendi icinde ss01,ss02.... diye gidiyor atiyorum senin bilgisayarinin sol ön taraftaki usb slotun usb 3.0 ve sen oraya usb 3.0 bir cihaz taktin hemen hs04(artık senin cihazından hangi slota bagliysa) baglaniyor, aynı slota usb 2.0 bir cihaz tak hu seferde ss08 slotuna bagliyor anladinmi ama slot sabit yani usb 2.0'da ss08'de calisiyorsa o slot icin usb 2.0 slotu artik ss08'dir

orada xhc yani usb 3.0 icin yonga seti yaziyor mesela bende xhc 8/9 series 8086 - 8c31 yaziyor daha sonra rehberden bakiyorum bu yonga oldugu icin fakepciid_mux kext'ini kullanman gerekiyormus bende yukledim o kext'i

https://osxinfo.net/eklentiler/ekran-resmi-2018-11-27-16-43-05-png.8127/ bak burada yazıyor dikkatli bak üstte

usb port'un altından boş olanları yani yeşil olmayanları siliyosun tıklıyosun sonra aşağıda - butonuna basıyorsun

en son işin bittiğinde ise en sağdaki butona basıyorsun masaüstüne usbports.kext diye bir dosya oluşturuyor, onuda other klasörüne atıyorsun

BootLoader
OpenCore 0.7.4
Laptop Modeli
macOS Monterey
Anakart Modeli
Gigabyte z490 Vision G
İşlemci Modeli
intel i5 11600
Grafik Kartı
Gigabyte RTX 3070 Vision OC
Ses Kartı Modeli
ALC1220VB
Ağ Aygıtları
intel i225-v
Disk ve RAM
Samsung 980 PRO & DDR4 16 GB
  • Like
Tepkiler: montezuma

aarslan419

APPRENTICE
22 Kas 2017
70
16
21
34
merhaba söylenenlerin hepsini yapıp bilgisayarı yeniden başlattım şuan usb 2.0 olarak tanınan usb 3.0 portları artık hiç çalışmıyor. Nerede hata yapıyor olabilirim?

27 Şub 2017
335
67
251
şimdi cihazdaki usb portu mavi ise genellikle USB 3.0 port olur ama sen oraya USB 2.0 cihaz taktığın zaman gene çalışır çünkü otomatik olarak USB 2.0 kontrolcüsüne aktarılır, ve USB 3.0 takarsa USB 3.0 kontrolcüsüne bağlanır, bu küçük bilginin ardında yazını okuyorum usb 2.0 olarak tanınan usb 3.0 portu ne demek? onu anlayamadım, sonuç olarak port mavi ise USB 3.0'dır o yüzden o porta USB 3.0 flash bellek tak USB 3.0 olarak seç daha sonra USB 2.0 bir cihaz tak bu sefer aktif olan portu USB 2.0 olarak seç.

BootLoader
OpenCore 0.7.4
Laptop Modeli
macOS Monterey
Anakart Modeli
Gigabyte z490 Vision G
İşlemci Modeli
intel i5 11600
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC1220VB
Ağ Aygıtları
intel i225-v
Disk ve RAM
Samsung 980 PRO & DDR4 16 GB

aarslan419

APPRENTICE
22 Kas 2017
70
16
21
34
bilgisayarımın arka panelinde 4 mavi 2 normal ön panelinde 2 mavi 2 normal toplam 10 tane usb portu var. usbinjectall Kext i yüklü iken bu portların hepsi usb 2.0 portu gibi çalışıyordu. yani örneğin usb 3.0 bir cihazı usb 3.0 portuna taktığımda da usb 2.0 hızında çalışıyordu cihaz. rehberi takip ettim sizin yönlendirmeleriniz ile. şuan ise usb 3.0 mavi portların hiç biri ne 2.0 ne 3.0 olarak çalışmıyor. 2.0 olanlar çalışmaya devam. uygulama üzerinde usb 2.0 yada 3.0 taktığımdada farklı portlar aktif olmuyordu. Örneğin hs01 yazan port a usb 3.0 da taksam 2.0 da taksam aktif olan hs01 oluyor. bende neyi yanlış yaptığımı anlayamıyorum. Uğraştırıyorum sizi kusura bakmayın :)

İlave olarak şunu da belirteyim harici ssd de yüklü benim Mac OS. Ve boot etmeden önce ssd usb 3.0 portuna bağlıysa sistem boot olmuyor apple logosu yerine engel işareti çıkıyor. usb 2.0 a takarsam sıkıntısız boot ediyor. Şuan ki durumda bu.

çiçero

APPRENTICE
14 Haz 2018
82
45
21
44
bilgisayarımın arka panelinde 4 mavi 2 normal ön panelinde 2 mavi 2 normal toplam 10 tane usb portu var. usbinjectall Kext i yüklü iken bu portların hepsi usb 2.0 portu gibi çalışıyordu. yani örneğin usb 3.0 bir cihazı usb 3.0 portuna taktığımda da usb 2.0 hızında çalışıyordu cihaz. rehberi takip ettim sizin yönlendirmeleriniz ile. şuan ise usb 3.0 mavi portların hiç biri ne 2.0 ne 3.0 olarak çalışmıyor. 2.0 olanlar çalışmaya devam. uygulama üzerinde usb 2.0 yada 3.0 taktığımdada farklı portlar aktif olmuyordu. Örneğin hs01 yazan port a usb 3.0 da taksam 2.0 da taksam aktif olan hs01 oluyor. bende neyi yanlış yaptığımı anlayamıyorum. Uğraştırıyorum sizi kusura bakmayın :)

İlave olarak şunu da belirteyim harici ssd de yüklü benim Mac OS. Ve boot etmeden önce ssd usb 3.0 portuna bağlıysa sistem boot olmuyor apple logosu yerine engel işareti çıkıyor. usb 2.0 a takarsam sıkıntısız boot ediyor. Şuan ki durumda bu.

Mojave 10.14.3 sürümünü kullanıyorsan ekte vermiş olduğum config dosyasında kernel and kernel patches kısmındaki ayarları girip USBInjectAll.kexti silin. Sistemi yeniden başlatıp deneyin.

İndir config plist

27 Şub 2017
335
67
251
yamayı nasıl yaptığını bilmiyorum, onu bir anlat bios ayarları paylaş bios ayarlarında bir problem olabilir

yamayı yapmadan önce config dosyanın Patches kısmında "change EHC1 to EH01-change EHC2 to EH02-change XHCI to XHC" yamalarının ekli olduğundan emin ol ayrıca USB 3.0 Device ID'ne göre gerekli kext'i other klasörüne attığından emin ol birde port limit yaması var onu yap tüm portlar aktif olmuyor bu yamayı yapmadığın zaman sonra tekrar dene USB 3.0'da slot başına 2 tane aktif port olması gerekiyor, bilgisayarının arka tarafında 4 tane USB 3.0 slot var dedin demekki kafadan 8 tane aktif port cepte 2 adet USB 2.0 var dedin onlar içinde 2 tane daha olucak(USB 2.0 olduğu için 2 tane yetiyor) etti 10, ön tarafta 2 USB 3.0 2 USB 2.0 VAR diyosun demekki 10+6=16 tane aktif port olucak, bu arada inşallah ön portlar USB 3.0 olarak çalışıyordur windows'tada, birde tabi IOUSBHOSTDEVİCE var sende muhtemelen 2 yada 3 adet olucak bunları Internal olarak işaretliceksin, bu dediklerimi yaparsan muhtemelen çalışacaktır anlamadıysan adım adım sor.

örnek olarak kendi cihazımın ayarlarını göstericem bende laptop var, 2 adet USB 3.0 ve 1 adet USB 2.0 slotu var, USB 3.0'ları 2'şerli olarak düşünüyoruz yani 2x2=4 port eder, birde USB 2.0 slotu var toplamda 5 adet port var bende 2 adet IOUSBDEVİCE yani usblerin bağlandığı kontrolcu var 5+2=7 etti, USB kamera var cihazın kendi kamerası ve USB olarak algılıyor 7+1=8 oldu bluetooth var 8+1=9 oldu, şimdi resme bak.
Ekran-Resmi-2019-02-28-22-25-34 — imgbb.com

en üstte 3 tane USB 2.0 slot göreceksin bunların ilk iki tanesi yani en üstteki 2 tanesi USB 3.0 slotu aslında fakat birinci porta klavye taktım USB 2.0 olarak çalıştığı için o slot USB 2.0 olarak tanımlı altındaki slota birşey takılı değil şuan 3.sıradaki gerçek USB 2.0 slotu. Sonraki 4 adet Internal olan portlar bluetooth, USB kamera(cihazın kendi kamerası),ve usb kontrolculeri, alttaki 2 slotta USB 3.0 portları, yani burda kritik nokta şu ben cihazımdaki USB 3.0 portuna USB 2.0 bir cihaz takarsam eğer en üstteki USB 2.0 slotu aktif oluyor slotun USB 3.0 olması önemli değil takılan cihaz USB 2.0 çünkü ama o slota USB 3.0 bir cihaz takarsam bu sefer alttaki USB 3.0 portu aktif oluyor olay bu.

bu kadar emek verdim yazdım bi zahmet USB'lerini aktif et :)

BootLoader
OpenCore 0.7.4
Laptop Modeli
macOS Monterey
Anakart Modeli
Gigabyte z490 Vision G
İşlemci Modeli
intel i5 11600
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC1220VB