Monster Abra A5 13.1.3 UEFI Dual Boot - Mojave / Windows 10

opethianskies

APPRENTICE
29 Haz 2019
41
4
21
Denizli
10015

Merhaba arkadaşlar

Gecemi gündüzüme katıp başladığım MacOS serüvenime artık bir başarılı kurulum yazısı ve incelemesiyle sonlandırıyorum. Halen sorunlar var ancak şu an bile mutlu etti beni
Azimli sıçan taşı deler hesabı ; tamı tamına Cumartesi günü öğleden sonrasından beri yaklaşık dört gün hem uykusuz kaldım, hem de sinirlerim bozuldu. Ancak şu satırları bile MacOS'dan yazabilmek paha biçilemez. Neyse çok konuştum. Başlayalım.

Önce UEFI kurulum yapmamıştım, hatta büyük sıkıntılarla da karşılaştım UEFI kurarken. Tabii olmadı haliyle... Diskin bir bölümü kayboldu, koştum yeni SSD aldım takarım umuduyla, Monster'a uymadı, PCIE SSD gerekliymiş vesaire.

Başarılı kurulum şöyle oldu...

1-Mojave kurulum USB'sini taktım, ve Options altından Graphics bölümünden Inject NVIDIA'yı işaretleyip; Inject INTEL'in işaretini kaldırdım, ve hiç bir şeye dokunmadan, yedek almadan vs, direk olarak USB'den önyükleme yapıp kurulum ekranında "Disk İzlenceleri" kısmına girerek 480 GB SDD Harddiskimi sildim ve GUID MacOS (Genişletilmiş Günlüklü) olarak formatladım.

2-Disk İzlenceleri kısmından çıkıp normal olarak oluşturduğum bölüntüye Mojave'yi kurmaya başladım.

3-Kurulum tamamlandıktan sonra, usb den tekrar boot edip, normal kurulum sürecinin devamı için MacOS bölüntüsünü seçip yukarıda belirttiğim Graphics ayarını tekrar yapıp yüklemeye girdim.

4-Yükleme tamamlandıktan ve oturum açıldıktan sonra Disk İzlenceleri'ni açıp 480 GB olan diski ikiye bölüntüledim ve yeni bölüntüye Win 10 adını verdim. Bilgisayarı yeniden başlattım.

5-Fat32 olarak önceden hazırlanmış Windows 10 Kurulum USB diskini taktım ve açılış esnasında F7 tuşuna basarak (BURASI ÇOK ÖNEMLİ) ; UEFI Windows'u seçtim.

NOT: UEFI olmayanı seçerseniz NTFS olarak kurulum yapmaya çalışıyor ve diski silerken hem silemiyor, hem de o bölüntü yok oluyor saatlerce uğraştırıyor. Eğer ki diski formatlamayı başaramazsanız, Windows Kurulumu size başka bir bölüntüye Windows kurdurmayacaktır. İşte şimdi en sıkıntılı bölüm başlıyor, ben üç saat uğraştım çözebilmek için ama size çözümü de hemen veriyorum. Ben yandım eller yanmasın :)

Arkadaşlar, eğer UEFI değil de normal Windows USB den boot edip devam ederseniz. ve üstüne bir hata yapıp önceden GPT olarak formatlanan diskinizi formatlarsanız, o bölüntü kaybolacak. Bu durumda hemen restart atıp MacOS'u USB'den boot ediyoruz. Internetten (Internet için Ethernet ya da Wifi Gerekli) Stellar Partition Manager isimli uygulamayı bulup indiriyoruz. Ve diski tekrar bulup formatlıyoruz. (MacOS Genişletilmiş Günlüklü) olarak. Sonrasında UEFI seçeneğinden girip Diskimizi NTFS olarak formatlayıp kuruluma devam ediyoruz.

6-USB'den UEFI Windows önyükleme yaptıktan sonra, temiz Windows kurulumunu seçtim ve önceden Windows 10 için ayırdığım bölüntüyü sildim. Ve tekrar NTFS olarak formatladım. Böylece küçük boyutta ayrı bir bölüntü oluştu boot için. Ve bundan sonrası normal Windows kurulumu.

7-Windows kurulduktan sonra yeniden başlatıp Mojave USB'sini taktım. Artık Clover bootloader ayarlarını yapmanın zamanı geldi. .

8- En meşakkatli bölüm buydu. Ancak birkaç deneme sonrasında, açıklamadaki ilk seçeneği seçip kurduktan sonra, USB deki Clover dosyasını komple MacOS/EFI içine kopyaladım ve USB olmadan Boot sorunları başladı. Defalarca, günlerce siyah ekran aldım.

9- Sonra bu akşam Clover'ın space'e basılıp ulaşılan menüsünden bir sekme keşfettim; Block Kexts bölümü. Oradan tek tek deneyerek en sonunda boot edebildim USB olmadan.

10- Ancak sorunlar bitmedi tabii, EFI içindeki Clover dosyasından herhangi config.plist dosyasının adını değiştirince, ya da diğerlerini silince, yine başa döndüm. Boot sorunları başladı. Ama aldığım Backup sayesinde eski dosyaları yerine koydum.

11- Ve sonuç olarak kaçak kext'leri, beni günlerdir uğraştıran kext'leri tespit ettim. İlki;
- ACPI Battery Manager.kext

Bunu tiklemediğim her an Clover menüsünde her daim boot sorunu yaşadım. Uyumsuz %100.

-VoodooI2CFTE, VoodooI2CELAN, VoodooATME, VoodooI2C (Services, GPIO) Bunlar da sistemin ön yüklemesini yavaşlatıp donmasına sebep oluyordu.

12- Kaçaklar tespit edildikten sonra, hepsini MacOS/EFI dizininden sildim.

Şu anda sadece config_UHD630.plist i seçerek boot edebiliyorum. Ancak ismini normal config.plist yaparsam sıkıntı... boot etmiyor.

Çalışan donanımlar.
1- Klavye (Voodoo PS2 Controller sayesinde)
2- Ethernet
3- Wifi (Tp-Link WN823N V3 - 10.14 Beta Driver ile)
4- Intel UHD 630 Graphics (1536 MB olarak görüyor)
5- Bluetooth
6- USB 3.0 Donanım
7- Klavye ışıkları çalışıyor (Monster)
8- Kamera Çalışıyor

Çalışmayan donanımlar
1- Ses sürücüsü, hiç bir şekilde ses alamıyorum.
2- Pil Yönetimi,Ekran Parlaklığı ayarlanmıyor.
3- Touchpad Çalışmıyor

Şunu da bırakayım. Güzel oldu :D

9999

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,036
4,086
4,351
Eline sağlık. Ancak açtığın bütün konularına çözümlerini yazmalısın ki çözüldü olarak konular kapatılsın. B bir forum kuralıdır.

• Like
Tepkiler: opethianskies

kemalsans

APPRENTICE
19 May 2019
24
5
21
107
Hocam şimdi touch pad için Ben de monster kullanıyorum büyük ihtimal elan'dır seninki de verdiğim kext'i kullan

Parlaklık için dsdt mi yapmıştım tam hatırlamıyorum fakat parlaklığı sistem tercihlerinden değiştirmeye çalış kısayol çalışmıyor monsterlarda, ayrı dsdt patchlemek gerekiyor.

Pil yönetiminde batarya için dsdt editlemek gerekiyor fakat ne yalan söyleyeyim biraz üşengeç olduğum için ben direkt kext'i attım ve çalıştı ve bataryada aldığım donuslerde doğru ama uyarı yapayım %20 civarı tehlikeli tak diye gidebiliyor bilgisayar fakat %20 üzerinde hiç sıkıntı yok
Konuda kext var, Hackintosh'a Pil tanıtma

Ses konusunda ilk gidip Windows'a Aida 64 kur ses kartını öğren, AppleAlc ile tanıtman gerekiyor voodohda'a bulaşma
Şimdi o olayı kısaca ozetleyeyim

AppleAlc kextini atıyorsun ses kartına göre, clover üzerinden device kısmında audio bölümü var oraya kartına karşılık gelen layout-idleri yazıp tek tek denemen gerekiyor pes edeyim deme çünkü ben pes edip başka yollar aradım meğersem sadece bulana kadar denemem lazımmış bu konuyla ilgili detaylı anlatımın linki

Ek olarak SD kart okuyucun var ise şu kext onu aktif edecektir

opethianskies

APPRENTICE
29 Haz 2019
41
4
21
Denizli
Voodoo HDA 2.90 ile Ses sürücü problemi çözüldü. :cool:
PS2 ELAN kext'i uyumlu çalışmadı. Boot sıkıntısı yaşattı. Touchpad için şu anda bir çözümüm yok.

bugra

APPRENTICE
29 Ağu 2018
34
4
71
Kolay gelsin serial numberın içinde hack ya da hach geçiyor mu benim sierra ve mojave kurulumlarımın hepsinde bu 4 harf geçiyordu da acaba apple farkediyor mu onu merak ettim

Furkann06

APPRENTICE
14 Tem 2019
2
0
1
Bende monster tulpar v14.1 var
Gtx1060 ve intel hd630 var
Mac os ilk yukleyecegim zaman boot menusundeki config ayarinda hangi ayari secmeliyim?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,036
4,086
4,351
Bende monster tulpar v14.1 var
Gtx1060 ve intel hd630 var
Mac os ilk yukleyecegim zaman boot menusundeki config ayarinda hangi ayari secmeliyim?
Yukarıdaki ilk mesajı okumadan mesaj yazıyorsun. Biraz dikkatli incelersen sorunun cevabı ilk mesajda mevcut. Ayrıca kurulum sorunun varsa sistem bilgilerinle konu aç. Sorunun ile alakalı olmayan her konu altında mesaj yazmak uyarı sebebidir.