ÇÖZÜLDÜ Monterey'den Ventura'ya geçiş sonrası Bilgisayarda Performans Problemleri

Nota81

APPRENTICE
13 Şub 2018
39
14
21
41
İstanbul
Arkadaşlar selamlar, bir problemim var açıklayıcı yazmaya çalışacağım uzun olursa kusura bakmayın..
Uzun yıllardır Hackintosh kullanıcısıyım, Maverick kurulumundan bu yana sürekli Hackintosh bilgisayarlar kullanıyorum.
Eskiden İ7 3770K işlemci, Gigabyte Z77X anakart, 32GB DDR3 Ram, 512 SSD ye kurulu bir sistem vardı.Sanırım Catalina Kurulumuna kadar NVDIA GTX 980 ekran kartı kullanıyordum sonra destek kesilince AMD RX580 ekran kartına geçiş yapmıştım. Vs. Vs. Neyse..

Problemime gelirsek şöyle;
BigSur kurulu kurgu için kullandığım sistemime
MSİ Z370 Anakart, İ5 8600K işlemci, 32 GB DDR4 Ram,1TB Corsair MP600 M2 SSD takviyesi yaptım.Sapphire Nitro+ RX580 8GB ekran kartımı, Sapphire Nitro+ RX5700XT ekran kartıyla değiştirdim ve Monterey sürümüne geçtim. SSD takılı olmasına ve daha güçlü bir ekran kartına sahip olmama rağmen sisteminde aşırı performans düşüşleri yaşıyorum.Kurguda Export sürelerim uzadı, USB 3.0 lardan gerekli verimi alamıyorum çok yavaş çalışıyor. M2 SSD çok hızlı olmasına rağmen bir kopyalama başlattığımda 600 - 700 Mb/s ile kopyalama başlıyor sonra giderek düşüyor 45 - 60 Mb/s falan hızlarda kalıyor. Şimdi sistemi belki çözüm olur umuduyla Vetura'ya upgrade ettim, anakartımın BİOS güncellemesini yaptım, M2 SSD yaması, ekran kartı hızlandırma yaması yaptım, aklıma gelen her şeyi denedim fakat bir çare üretemedim. VideoProc Programında hem ekran kartımın hem de işlemcimin ekran yongasının Hızlandırması görünüyor açık görünüyor. Adobe Premiere pro ve After Effects kurgu programında iş yaparken ve export esnasında Hardware Acceleration açık olduğu halde bir türlü Ekran Kartını tam kapasite kullandıramıyorum. Kopyalamalar vs işlemler eski sistemime nazaran hala çok yavaş. Acaba donanımsal bir problem mi yaşıyorum yoksa yazılımsal hatalar mı yapıyorum bilemedim. Bu konularda bana yardımcı olabilecek tecrübeli arkadaşlar varsa çok mutlu olurum.

Sistem Özellikleri

Opencore 8.5 - Ventura 13.0
MSİ Z370 Gaming Pro Carbon Ac
İntel i5 8600K
32 GB (4x8) Kington HyperX Predator 3200 Mhz Ram
Sapphire Nitro+ RX 5700XT
1 TB Corsair Force MP600 M.2 SSD

500 GB Corsair MP500 M.2 SSD
750W Thermaltake PSU

Şimdi ayrı bir diskime elİmde hazırda bulunan Catalinayı kurdum Opencore 8.4 ile Geekbench skorlarını görünce çok şaşırdım, Ventura İle aralarında muazzam fark var. Sizce Bunun sebebi ne olabilir ?

GeekbenchSONUC.jpg

Son düzenleme:

yusufklncc

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
4 Ocak 2020
5,650
2,280
4,401

Bunlara göz atmak isteyebilirsin.

USB'ler için USB port yaması yapman gerekiyor.

BootLoader
OpenCore 0.8.5
  • Like
Tepkiler: Nota81

Nota81

APPRENTICE
13 Şub 2018
39
14
21
41
İstanbul
Tamam bunları yaptım Yusuf fakat ventura için pek bir değişme olmadı. Catalinada 48584 olan puan 58340 lara falan çıktı. O da benim kullandığım programlarda bir fark yaratmadı açıkçası. Usb yamalarını da yaptım senin videolardan fakat yine durum aynı. Ya kafayı kırıp dsdt yamalarımı tek tek yapıcam yada anakart değiştirme yoluna gidicem sanırım. Ben yıllarca Gigabyte anakartlar kullandım, hiç bir sorun yaşamadım. Hatta çoğu şeyi native olarak tanıyordu. Asus anakartlar da bu konuda başarılı fakat MSİ anakartların Hackintosh başarımı kötü. Bu karta geçtiğimde de sen yardımcı olmuştun config dosyası konusunda, yine imdadıma sen yetiştin kardeşim, teşekkür ederim. Adamsın ! 👍

Bir sorum daha olacak sana, kext kullanmadan bir vanilya kurulum yapmak mümkün mü. Yani her driverı yamalarla aktifleştirmek? Böyle bir çalışmaya denk geldin mi?
Evet arkadaşlar konuyu kilitleyebiliriz, sorunların ana kaynağını buldum. Sizlere de kısaca anlatayım.

Ben önceden RX 580 ekran kartı kullanıyordum, bu kartla kurduğum bütün MacOs sürümlerinde SMBIOS'u iMac 19.1 olarak ayarlıyordum, böylece ekran kartından tam verimi alabiliyordum fakat USB 3.0'dan, Disk okuma yazmalarından verim alamıyordum. Sonradan elime geçen RX 5700XT ekran kartının biraz daha güçlü olduğunu düşünüp değiştirmeye karar verdiğimde SMBIOS'un bu kadar fark yaratacağının farkında değildim :) iMac 19.1 kullanmaya devam ettim ve bir çok yöntem denememe rağmen ekran kartından gerekli verimi alamadım, diğer sorunlarım da yaptığım yamalara rağmen yine düzelmemişti. Dün gece gezdiğim yabancı bir forumda benim yaşadığım probleme benzer bir konuda tartışan arkadaşlardan birisi i5-8600K işlemci ve MSI Anakart ile SMBIOS iMac 19.1 sürümünün doğru çalışmadığını ve SMBIOS iMac 18.3 seçeneğinin tam performansı karşıladığını yazmıştı. Gece yatmadan önce OpenCore üzerinden SMBIOS'umu iMac 18.3 olarak ayarladım fakat uykum da geldiği için çok kurcalamadan bıraktım. Akşam eve geldiğimde bilgisayarı açtım, masaüstü çok hızlı geldi, dedim yanlış bir şey var, bu kadar hızlı açılmaması gerekiyordu elmanın altındaki o dolan barla biraz bakışmamız gerekiyordu çünkü :) ilk şoku atlattıktan sonra bir kopyalama başlattım, ağzım açık kaldı :) Bilgisayar normalde olması gereken performansı vermeye başlamış. Eskiden sürünerek başlayan kopyalama çat diye hızlı bir şekilde gerçekleşmişti.. Hemen sağlamasını yapmak için kullandığım edit programında önceden yaptığım Mxf-OP1A 3840X2160 4K formatındaki 28 dakikalık bir kurguyu export başlattım. Dün gece 1Saat51Dakika süre veren export 41dakikaya düşüvermişti. :) Sonuç olarak performans kayıplarımızın ana nedenini detaylarla boğuşurken kaçırabiliyoruz. Eğer siz de i5-8600K bir işlemci kullanıyorsanız ve performans kayıplarınız varsa SMBIOS'u doğru tanımladığınıza emin olun.. Herkese hızlı Hackintoshlar dilerim :)

Son düzenleme:

xCoder

APPRENTICE
17 Nis 2022
5
2
21
Tamam bunları yaptım Yusuf fakat ventura için pek bir değişme olmadı. Catalinada 48584 olan puan 58340 lara falan çıktı. O da benim kullandığım programlarda bir fark yaratmadı açıkçası. Usb yamalarını da yaptım senin videolardan fakat yine durum aynı. Ya kafayı kırıp dsdt yamalarımı tek tek yapıcam yada anakart değiştirme yoluna gidicem sanırım. Ben yıllarca Gigabyte anakartlar kullandım, hiç bir sorun yaşamadım. Hatta çoğu şeyi native olarak tanıyordu. Asus anakartlar da bu konuda başarılı fakat MSİ anakartların Hackintosh başarımı kötü. Bu karta geçtiğimde de sen yardımcı olmuştun config dosyası konusunda, yine imdadıma sen yetiştin kardeşim, teşekkür ederim. Adamsın ! 👍

Bir sorum daha olacak sana, kext kullanmadan bir vanilya kurulum yapmak mümkün mü. Yani her driverı yamalarla aktifleştirmek? Böyle bir çalışmaya denk geldin mi?
Evet arkadaşlar konuyu kilitleyebiliriz, sorunların ana kaynağını buldum. Sizlere de kısaca anlatayım.

Ben önceden RX 580 ekran kartı kullanıyordum, bu kartla kurduğum bütün MacOs sürümlerinde SMBIOS'u iMac 19.1 olarak ayarlıyordum, böylece ekran kartından tam verimi alabiliyordum fakat USB 3.0'dan, Disk okuma yazmalarından verim alamıyordum. Sonradan elime geçen RX 5700XT ekran kartının biraz daha güçlü olduğunu düşünüp değiştirmeye karar verdiğimde SMBIOS'un bu kadar fark yaratacağının farkında değildim :) iMac 19.1 kullanmaya devam ettim ve bir çok yöntem denememe rağmen ekran kartından gerekli verimi alamadım, diğer sorunlarım da yaptığım yamalara rağmen yine düzelmemişti. Dün gece gezdiğim yabancı bir forumda benim yaşadığım probleme benzer bir konuda tartışan arkadaşlardan birisi i5-8600K işlemci ve MSI Anakart ile SMBIOS iMac 19.1 sürümünün doğru çalışmadığını ve SMBIOS iMac 18.3 seçeneğinin tam performansı karşıladığını yazmıştı. Gece yatmadan önce OpenCore üzerinden SMBIOS'umu iMac 18.3 olarak ayarladım fakat uykum da geldiği için çok kurcalamadan bıraktım. Akşam eve geldiğimde bilgisayarı açtım, masaüstü çok hızlı geldi, dedim yanlış bir şey var, bu kadar hızlı açılmaması gerekiyordu elmanın altındaki o dolan barla biraz bakışmamız gerekiyordu çünkü :) ilk şoku atlattıktan sonra bir kopyalama başlattım, ağzım açık kaldı :) Bilgisayar normalde olması gereken performansı vermeye başlamış. Eskiden sürünerek başlayan kopyalama çat diye hızlı bir şekilde gerçekleşmişti.. Hemen sağlamasını yapmak için kullandığım edit programında önceden yaptığım Mxf-OP1A 3840X2160 4K formatındaki 28 dakikalık bir kurguyu export başlattım. Dün gece 1Saat51Dakika süre veren export 41dakikaya düşüvermişti. :) Sonuç olarak performans kayıplarımızın ana nedenini detaylarla boğuşurken kaçırabiliyoruz. Eğer siz de i5-8600K bir işlemci kullanıyorsanız ve performans kayıplarınız varsa SMBIOS'u doğru tanımladığınıza emin olun.. Herkese hızlı Hackintoshlar dilerim :)
Ben SMBIOS olarak MacPro 7.1 kullanıyorum herhangi bir performans kaybı yok. Neden SMBIOS olarak iMac kullandığınızı öğrenebilir miyim özel bir sebebi var mı?

BootLoader
Opencore
Anakart Modeli
ASUS TUF GAMING X570-PLUS
İşlemci Modeli
AMD Ryzen 5 5600
Grafik Kartı
ASUS RADEON DUAL RX 6600 XT OC 8GB
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC1220P
Ağ Aygıtları
Realtek PCIe GbE Family Controller
Disk ve RAM
Corsair 2x16 DDR4-3000 Mhz

yusufklncc

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
4 Ocak 2020
5,650
2,280
4,401
Çünkü dahili grafiğe sahip 8. nesil bir intel işlemcisi var. İşlemciye en uygun SMBIOS'lardan biri bu. Ryzen işlemciler için önerilen 2 SMBIOS mevcut zaten.
1667505892347.png

Aslında şu 3 seçenek arasında test edilip karar verilebilir mesela 19,2 de deneyebilirsin @Nota81.

BootLoader
OpenCore 0.8.5
  • Like
Tepkiler: Nota81

Nota81

APPRENTICE
13 Şub 2018
39
14
21
41
İstanbul
Moderatörün son düzenlenenleri:
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler