OC-Gen-X - Kişisel OpenCore Klasörünüzü Oluşturmanın Kolay Yolu

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
27,342
6,747
4,401
68747470733a2f2f692e696d6775722e636f6d2f4751336c38646e2e706e67.png

OpenCore kullanmak isteyenlerin en çok zorlandığı konulardan biri OC için bir EFI hazırlamak. OpenCore için Config, buna uygun kextler vs. Paylaştığım uygulama temel olarak bütün bunları sadece sizin sisteminize uygun yapacağınız seçimlerle size bir openCore EFI yaratılmasını sağlıyor. UYgulama Intel Ve AMD işlemciler için config dosyaları ve bunlara uygun OC EFI hazırlanmasını sağlamakta.

İndirme Bağlantısı:
Ekran Resmi 2020-06-29 00.54.27.png
Ekran Resmi 2020-06-29 00.54.37.png
Ekran Resmi 2020-06-29 00.54.42.png
Ekran Resmi 2020-06-29 00.54.54.png

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

emrebozkurt99

APPRENTICE
15 May 2017
73
7
71
Uzun zamandır OC geçmek istiyordum bu uygulama ile artık rahatça geçerim teşekkürler hocam.
OpenCore kullanmak isteyenlerin en çok zorlandığı konulardan biri OC için bir EFI hazırlamak. OpenCore için Config, buna uygun kextler vs. Paylaştığım uygulama temel olarak bütün bunları sadece sizin sisteminize uygun yapacağınız seçimlerle size bir openCore EFI yaratılmasını sağlıyor. UYgulama Intel Ve AMD işlemciler için config dosyaları ve bunlara uygun OC EFI hazırlanmasını sağlamakta.

İndirme Bağlantısı:
Şimdi bir evi oluşturdum ama hocam sistemde ek olarak kullandığım DSDT dosyalarını ve Kext dosyalarını dümdüz ekleyebilir miyim programın içinde herhangi bir kısım göremedim bununla ilgili

Son düzenleme:
Laptop Modeli
MSI GL62 6QC
Anakart Modeli
GIGABYTE Z390-UD
İşlemci Modeli
i3 8100
Grafik Kartı
GTX 660 OC & UHD 630
Ses Kartı Modeli
ALC887
Ağ Aygıtları
RTL 8111 & Atheros AR9287
Disk ve RAM
256 GB NVMe SSD & 8 GB DDR4 3200MHz

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
27,342
6,747
4,401
Şimdi bir evi oluşturdum ama hocam sistemde ek olarak kullandığım DSDT dosyalarını ve Kext dosyalarını dümdüz ekleyebilir miyim programın içinde herhangi bir kısım göremedim bununla ilgili
Uygulama sistemine uygun temel config ve bununla ilintili kextleri ve Driverleri içeren EFI oluşturur. Bunun haricindeki özelleştirmeleri senin eklemen gerekli. Bunun için OpenCore Configurator kullanabilirsin.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: emrebozkurt99

emrebozkurt99

APPRENTICE
15 May 2017
73
7
71
Anladım, Teşekkürler hocam

Laptop Modeli
MSI GL62 6QC
Anakart Modeli
GIGABYTE Z390-UD
İşlemci Modeli
i3 8100
Grafik Kartı
GTX 660 OC & UHD 630
Ses Kartı Modeli
ALC887
Ağ Aygıtları
RTL 8111 & Atheros AR9287
Disk ve RAM
256 GB NVMe SSD & 8 GB DDR4 3200MHz
  • Like
Tepkiler: mehmetyuksel

aufuk1

JEDI
30 Eki 2017
461
140
301
50
Catalina üzerinde denedim fakat olmadı tabi. Bilgsayarı açınca oc bootloader ekranı geliyor ama sadece; 1 - reset vram, seçeceği çıkıyor.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
27,342
6,747
4,401
Bu sadece temel OC boot klasörü oluşturur. Bundan sonra senin kullanıdığın bütün Clover yamalarının, kextlerin, SSDT'lerin vs OC içinde hem klasör içinde hem de Config içine eklenmesi gerekli. Ek olarak OC öncesi Clover ile alakalı bütün dosya vs kaldırılması oldukça önemli.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: aufuk1

aufuk1

JEDI
30 Eki 2017
461
140
301
50
SIfır kurulum yaptım sorun çıkmaması için ama çalıştıramadım. Bu arada birşey merak ediyorum, config.plist dosyasını düzenlemek için hangi aracı kullanabiliriz.

Ekremx

APPRENTICE
2 Nis 2020
89
37
71
Çok harika bir Program emeği geçen herekse teşekkür ederim:)

Anakart Modeli
MSI B410M-A pro
İşlemci Modeli
i5 10400f
Grafik Kartı
RX 5500 XT 4G EVO 4 GB 128 Bit GDDR6
Ses Kartı Modeli
Realtek Audio Driver
Ağ Aygıtları
Intel Corporation Ethernet Connection (12) I219-V
Disk ve RAM
24 Gb ddr4 ram 240 SSd
  • Like
Tepkiler: montezuma

MrDonutGuy

APPRENTICE
8 Eyl 2020
66
9
21
Bu sadece temel OC boot klasörü oluşturur. Bundan sonra senin kullanıdığın bütün Clover yamalarının, kextlerin, SSDT'lerin vs OC içinde hem klasör içinde hem de Config içine eklenmesi gerekli. Ek olarak OC öncesi Clover ile alakalı bütün dosya vs kaldırılması oldukça önemli.
@montezuma Hocam, ben macOS Catalina 10.15.7 kullanmaktayım. Clover'dan OpenCore'a geçmek istiyordum. İnternette araştırırken bu uygulama ile ilgili videolar gördüm ki siz de paylaşmışsınız forumda.

Şimdi bu uygulama üzerinden ayarlamaları yapıp, sistemim içinde kullandığım kextleri işaretledikten sonra, EFI klasörünü oluşturup, sonrasında OpenCore Configurator açmadan önce, sizin forumda paylaşmış olduğunuz Clover'dan OpenCore'a geçiş konunuz başındaki silinmesi gereken adımları mı uygulamamız gerekiyor?

OpenCore Configurator'de ince ayarları yapmadan önce, konunuzda belirttiğiniz hangi başlığa kadar olan adımları uygulamam gerekiyor?

Anakart Modeli
MSI H310M Pro-Vdh Plus
İşlemci Modeli
Intel Core i3 9100F
Grafik Kartı
MSI Radeon RX 580 8GB
Disk ve RAM
240GB SSD & 8GB DDR4 3000Mhz

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
27,342
6,747
4,401
@montezuma Hocam, ben macOS Catalina 10.15.7 kullanmaktayım. Clover'dan OpenCore'a geçmek istiyordum. İnternette araştırırken bu uygulama ile ilgili videolar gördüm ki siz de paylaşmışsınız forumda.

Şimdi bu uygulama üzerinden ayarlamaları yapıp, sistemim içinde kullandığım kextleri işaretledikten sonra, EFI klasörünü oluşturup, sonrasında OpenCore Configurator açmadan önce, sizin forumda paylaşmış olduğunuz Clover'dan OpenCore'a geçiş konunuz başındaki silinmesi gereken adımları mı uygulamamız gerekiyor?

OpenCore Configurator'de ince ayarları yapmadan önce, konunuzda belirttiğiniz hangi başlığa kadar olan adımları uygulamam gerekiyor?
Bu uygulama sana cihazına uygun config içeren bir EFI oluşturulmasını sağlar. Eğer sen Clover ile kullandığın COnfig dosyasını kullanmak istiyorsan hazırladığım geçiş rehberindeki tüm düzenlemeleri ( senin config dosyanda varsa ), OC gen uygulamasının oluşturduğu config içinde girmelisin. Bunlar genelde rehberde belirtildiği gibi, boot komutları, ACPI patchler, Kernel and kext patchler'dir.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: MrDonutGuy

MrDonutGuy

APPRENTICE
8 Eyl 2020
66
9
21
Bu uygulama sana cihazına uygun config içeren bir EFI oluşturulmasını sağlar. Eğer sen Clover ile kullandığın COnfig dosyasını kullanmak istiyorsan hazırladığım geçiş rehberindeki tüm düzenlemeleri ( senin config dosyanda varsa ), OC gen uygulamasının oluşturduğu config içinde girmelisin. Bunlar genelde rehberde belirtildiği gibi, boot komutları, ACPI patchler, Kernel and kext patchler'dir.
@montezuma Hocam, Clover ile kullandığım Config dosyasını inceledim.

-Acpi/DSDT sekmesinde, yama olarak sadece Fix Device (RTC) bug mevcut. Bunun dışında bir de Acpi sekmesinde, Generate Options kısmında PluginType seçili durumda.

-Boot sekmesinde, Boot Argümanları kısmında:
-v, debug=0x100, shikigva=40 ve shiki-id=Mac-27AD2F918AE68F61 değerleri mevcut. Bunun dışında bir de Boot sekmesinde, XMPDetection=Yes,
CustomLogo Theme seçili durumda.

-Boot Graphics ve Cpu sekmesinde hiçbir değer girilmemiş durumda.

-Devices sekmesinde, Usb kısmında/ Inject(-) şekilde, ayrıca Add ClockID ve FixOwnership seçili durumda.
Audio kısmında ise/ Inject 1 değerinde, ayrıca AFGLowPowerState ve ResetHDA seçili durumda.
Properties [HEX] kısmında sadece LANInjection (-) olarak seçili durumda.

-Disable Drivers sekmesinde, hiçbir değer girilmemiş durumda.

-Gui sekmesinde, Scan Auto=Yes ve Theme osxinfo olarak seçilmiş durumda.

-Graphics sekmesinde, sisteme ilk defa Catalinayı yüklediğimde, sahip olduğum ekran kartı Native olduğundan sanırım, macOS ekran kartını bir sorunsuz bir şekilde tanımıştı.
Sonrasında Graphics sekmesinde sadece, Inject ATI ve RadeonDeInit seçili durumda bulunmakta.

-Kernel and Kext Patches sekmesinde, Apple RTC, Kernel LAPIC ve KernelPm seçili durumda.

-Rt Variables sekmesinde, ROM=UseMacAddr0, BooterConfig=0x28 ve CsrActiveConfig=0x67 değerleri girilmiş durumda.

-System Parameters sekmesinde sadece, Inject Kexts Yes olarak ve Inject System ID seçili durumda.

-Quirks sekmesinde, hiçbir değer girilmemiş durumda.

Aslında çok ekstra bir özelleştirme bulunmamakta sanırım Config olarak?

Benim ilk aklıma takılan, bu konu içersinde başkasına yazmış olduğunuz şu cümle:
''Ek olarak OC öncesi Clover ile alakalı bütün dosya vs kaldırılması oldukça önemli.''

Yukarıda bahsettiğiniz işlemi, OC-Gen-X aracılığı ile EFI dosyası oluşturup, sonrasında Clover Config'de bulunan değerleri OpenCore EFI'si içinde bulunan Config dosyasına Configurator aracılığı ile uygulamadan önce mi yapmalıyım?

Bir de yukarıda bahsetmiş olduğunuz silme işlemi, ''Clover'dan OpenCore'a Geçişte Bilinmesi Gerekenler'' konunuzun başında bahsettiğiniz, ''Clover RC Script'lerinin Silinmesi, S/L/E ve / L/E içinden kextlerin silinmesi, Donanımızın NVRAM içeriğinden Clover ayarlarını kaldırmak'' kısımları mıdır?

Clover'dan OpenCore'a geçiş konunuzda:
Graphics/Inject ATI kısmında,
  • DeviceProperties -> Add -> PciRoot... -> device-id
    • Örnek: <B0670000> for the R9 390X
Bu kısmı anlayamadım. Ekran kartı modeli için bahsedilen değeri nereden bulabilirim?

RadeonDeInit kısmında yapılması gereken SSDT kodu da silinmiş sanırım?

Bir de bu kısmı anlayamadım?
  • Ayrıca OpenCore'u çalıştırırken En0'ınızın yerleşik olduğunu doğrulayın, bu yerleşik özellik olmadığında iMessage ve iCloud'u bozabilir.
Son olarak, Clover'dan OpenCore'a geçiş konunuzdaki, ''Clover Firmware Sürürcüleri'' başlığı altındaki ''.efi'' dosyalarını nerede bulabiliriz? Gerekmeyenleri silmemiz gerekiyor sanırım.

Detaylı ve uzun bir mesaj oldu biliyorum kusura bakmayın hocam. OpenCore'a geçişi olabildiğince sağlıklı bir şekilde yapabilmek adına bilmediğim ve takıldığım yerleri sordum bu konuda yeni ve tecrübesiz olduğum için.

Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Anakart Modeli
MSI H310M Pro-Vdh Plus
İşlemci Modeli
Intel Core i3 9100F
Grafik Kartı
MSI Radeon RX 580 8GB
Disk ve RAM

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
27,342
6,747
4,401
Yukarıda bahsettiğiniz işlemi, OC-Gen-X aracılığı ile EFI dosyası oluşturup, sonrasında Clover Config'de bulunan değerleri OpenCore EFI'si içinde bulunan Config dosyasına Configurator aracılığı ile uygulamadan önce mi yapmalıyım?
Burada bahsettiğim clover bootloader ile boot eden, kurulu sistemdeki Clover bootloader ile ilgili dosyaların tamamen kaldırılması. Bunun içinde Sistem içinde bu dosyaları nerede bulacağını rehberde belirtiyorum. Kısacası Opencore EFI'sini hazrıladıktan sonra ve kuruluma hazırsan Clover dosyalarını silmeye bağlayabilirsin.
Bir de yukarıda bahsetmiş olduğunuz silme işlemi, ''Clover'dan OpenCore'a Geçişte Bilinmesi Gerekenler'' konunuzun başında bahsettiğiniz, ''Clover RC Script'lerinin Silinmesi, S/L/E ve / L/E içinden kextlerin silinmesi, Donanımızın NVRAM içeriğinden Clover ayarlarını kaldırmak'' kısımları mıdır?
evet.
Bu kısmı anlayamadım. Ekran kartı modeli için bahsedilen değeri nereden bulabilirim?
İmzandaki kart ise bunun içine bir şey yapman gerek kalmayacaktır. Zira RX 580 desteklenen bir kart.
  • Ayrıca OpenCore'u çalıştırırken En0'ınızın yerleşik olduğunu doğrulayın, bu yerleşik özellik olmadığında iMessage ve iCloud'u bozabilir.
Son olarak, Clover'dan OpenCore'a geçiş konunuzdaki, ''Clover Firmware Sürürcüleri'' başlığı altındaki ''.efi'' dosyalarını nerede bulabiliriz? Gerekmeyenleri silmemiz gerekiyor sanırım.
CLOVER / EFI'sini tamamen silmen yeterli.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

MrDonutGuy

APPRENTICE
8 Eyl 2020
66
9
21
Burada bahsettiğim clover bootloader ile boot eden, kurulu sistemdeki Clover bootloader ile ilgili dosyaların tamamen kaldırılması. Bunun içinde Sistem içinde bu dosyaları nerede bulacağını rehberde belirtiyorum. Kısacası Opencore EFI'sini hazrıladıktan sonra ve kuruluma hazırsan Clover dosyalarını silmeye bağlayabilirsin.

evet.

İmzandaki kart ise bunun içine bir şey yapman gerek kalmayacaktır. Zira RX 580 desteklenen bir kart.

CLOVER / EFI'sini tamamen silmen yeterli.
@montezuma Hocam, teşekkür ederim. OC-Gen-X ile bir EFI oluşturdum ve OpenCore Configurator ile Config dosyasını açıp, Clover Config dosyasına benzer olması için düzenlemeler yapmaya çalıştım. Açmış olduğunuz ''Clover'dan OpenCore'a geçiş'' konunuzdan yardım aldım. Bu süreçte:

-Acpi sekmesinde, Clover Config'de yama olarak sadece Fix Device (RTC) bug vardı.
OpenCore Config'de, Acpi/Patch sekmesinde, List Of Patches kısmından ''Fix RTC_STA bug'' yamasını ekledim. Kontrol ettiğimde ikisinin de Find ve Replace HEX kodları aynı. Doğrusu bu mudur emin değilim?

-PluginType için de, konunuzda sadece SSDT-PLUG dosyasını belirtmişsiniz. Dosyayı indirdim ve ''Acpi'yi kullanmaya başlama bölümü'' içindeki gibi OpenCore/EFI içinde belirtilen klasöre koydum.
Fakat paylaştığınız ''Acpi'yi kullanmaya başlama'' rehberinde, Coffee Lake işlemci için SSDT-PLUG dışında 3 tane daha dosya öneriliyordu.
PluginType için sadece SSDT-PLUG dosyası yeterli midir?

-Clover Config içinde, Boot Graphics ve Cpu kısmında hiçbir değer yoktu. Bu yüzden OpenCore'a geçiş rehberinizde bu kısımları atladım??

-Devices/Audio kısmı kafamı karıştırdı. Rehberinizde belirttiğiniz gibi ''gfxutil'' dosyasını indirdim. Fakat ''gfxutil'' dosyasını açar açmaz birden fazla ''pciroot'' değeri çıktı karşıma.
Nasıl yapılacağını, hangi değeri kullanmam gerektiğini anlayamadım açıkçası.

-Devices/Usb kısmında ise, OpenCore Config içersinde, Device Properties/Add/List Of PCI Devices kısmından, Usb Controller'ı seçtim.
Sadece ''ClockID'' ayarı için, seçtiğim Usb Controller içindeki ''APPL,slot-name'' ismini, ''APPL,clock-id'' olarak değiştirdim.
Doğru mu yaptım bilmiyorum?

-Graphics kısmını, ekran kartını tanır demeniz üzerine atladım. Clover Config içinde, o bölümde sadece Inject ATI ve RadeonDeInit seçili şekilde.
OpenCore'a geçiş rehberinizde, RadeonDeInit için paylaşmış olduğunuz SSDT dosyası gerekli miydi bilmiyorum ama dosya için paylaştığınız linkteki dosya
silinmiş görünüyor.

-Son olarak, OC-Gen-X programı içinde temel seçilebilen kextler dışında, Clover/EFI/Kext klasörü içinde bulunduğu için ''FakeSMC'' ve ''VoodooPS2Controller'' kextlerini OpenCore/EFI/Kext klasörü içine ayrıca ekledim.
OpenCore Config içersinde bu son eklediğim 2 kext gözükmüyor. Config içinde Scan edip göstermemiz gerekli mi?

Teşekkür ederim.

Anakart Modeli
MSI H310M Pro-Vdh Plus
İşlemci Modeli
Intel Core i3 9100F
Grafik Kartı
MSI Radeon RX 580 8GB
Disk ve RAM

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
27,342
6,747
4,401
OpenCore Config'de, Acpi/Patch sekmesinde, List Of Patches kısmından ''Fix RTC_STA bug'' yamasını ekledim. Kontrol ettiğimde ikisinin de Find ve Replace HEX kodları aynı. Doğrusu bu mudur emin değilim?
Doğrudur
Ekran Resmi 2021-01-09 00.05.48.png

Fakat paylaştığınız ''Acpi'yi kullanmaya başlama'' rehberinde, Coffee Lake işlemci için SSDT-PLUG dışında 3 tane daha dosya öneriliyordu.
PluginType için sadece SSDT-PLUG dosyası yeterli midir?
Benim bu rehberi hazırladığım zamanın üzerine bazı güncellemeler geldi. Coffee Lake için üç dosyayı da kullan.
-Clover Config içinde, Boot Graphics ve Cpu kısmında hiçbir değer yoktu. Bu yüzden OpenCore'a geçiş rehberinizde bu kısımları atladım??
atlayabilirsin.
Devices/Audio kısmı kafamı karıştırdı.
OpenCore'a geçiş rehberinizde, RadeonDeInit için paylaşmış olduğunuz SSDT dosyası gerekli miydi bilmiyorum ama dosya için paylaştığınız linkteki dosya
silinmiş görünüyor.
Dediğim gibi gerek kalmaması lazım.
-Son olarak, OC-Gen-X programı içinde temel seçilebilen kextler dışında, Clover/EFI/Kext klasörü içinde bulunduğu için ''FakeSMC'' ve ''VoodooPS2Controller'' kextlerini OpenCore/EFI/Kext klasörü içine ayrıca ekledim.
FakeSMC yerine VirtualSC kullanmanı öneririm.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

MrDonutGuy

APPRENTICE
8 Eyl 2020
66
9
21
Doğrudur
Ekli dosyayı görüntüle 31388

Benim bu rehberi hazırladığım zamanın üzerine bazı güncellemeler geldi. Coffee Lake için üç dosyayı da kullan.

atlayabilirsin.

Dediğim gibi gerek kalmaması lazım.

FakeSMC yerine VirtualSC kullanmanı öneririm.

@montezuma Hocam, tekrar çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

Gerekli düzeltmeleri ve eklemeleri yapacağım. Sonrasında Clover EFI klasörünü ne olur ne olmaz usb'ye yedekledikten sonra, silme işlemlerini yapacağım.

Silme işlemi hakkında, Clover'dan OpenCore'a geçiş rehberinizde;

''Ayrıca sistem ayarlarında Clover Panel kullanıyorsanız bunun da silinmesi gerekli.'' Clover Panel kullanıp kullanmadığıma nasıl bakabilirim, yoksa her şekilde silmeli miyim?

''Donanımızın NVRAM içeriğinden Clover ayarlarını kaldırmak'' kısmındaki NVRAM temizleme aracı komutunu, OC / Config / Misc / Security içinde AllowNvramReset= True olarak ayarladıktan sonra, sistemi yeniden başlatınca kendiliğinden temizliyor mu yoksa ekstra başka bir şey mi yapılmalı?

-OpenCore Config içinde, Devices/Usb kısmı ile yaptıklarımı atlamışsınız sanırım.
Device Properties/Add/List Of PCI Devices kısmından, Usb Controller'ı seçtim.
Sadece ''ClockID'' ayarı için, seçtiğim Usb Controller içindeki ''APPL,slot-name'' ismini, ''APPL,clock-id'' olarak değiştirdim.

Anakart Modeli
MSI H310M Pro-Vdh Plus
İşlemci Modeli
Intel Core i3 9100F
Grafik Kartı
MSI Radeon RX 580 8GB
Disk ve RAM

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
27,342
6,747
4,401
''Ayrıca sistem ayarlarında Clover Panel kullanıyorsanız bunun da silinmesi gerekli.'' Clover Panel kullanıp kullanmadığıma nasıl bakabilirim, yoksa her şekilde silmeli miyim?
Sistem ayarları içinde bu seçenek ekli değilse dikkate alma.
''Donanımızın NVRAM içeriğinden Clover ayarlarını kaldırmak'' kısmındaki NVRAM temizleme aracı komutunu, OC / Config / Misc / Security içinde AllowNvramReset= True olarak ayarladıktan sonra, sistemi yeniden başlatınca kendiliğinden temizliyor mu yoksa ekstra başka bir şey mi yapılmalı?
Opencore boot menü içinde bu seçenek zaten var. Bunu kullanarak NVRAM sıfırlayabilirsin.
Ek olarak Clover için yeni bir konu açtım.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

MrDonutGuy

APPRENTICE
8 Eyl 2020
66
9
21
Sistem ayarları içinde bu seçenek ekli değilse dikkate alma.

Opencore boot menü içinde bu seçenek zaten var. Bunu kullanarak NVRAM sıfırlayabilirsin.
Ek olarak Clover için yeni bir konu açtım.
@montezuma Hocam, Clover'dan OpenCore'a geçiş konunuzda bahsettiğiniz;

ROM:
  • Hardware ROM'nuzu sağlamanız gerektiğinden UseMacAddr0 için doğrudan çeviri yok, Sistem Tercihleri -> Ağ -> Gelişmiş -> Donanım'da bulunabilir
Bu kısmı Ağ/Donanım kısmında Mac Adresi karşısında buldum. Bu değeri aralarında : olmadan bitişik halde, OpenCore Config içinde PlatformInfo/Generic/ROM kısmına mı girmeliyim?

Bir de beni mazur görün. Sistem ayarları'na nereden bakıyorum. Clover Panel seçili olup olmadığına bakmak için?
@montezuma Hocam, ROM kısmını hallettim sanırım. Mac Adresi karşısındaki değeri kopyalayıp, OpenCore Config içinde;
PlatformInfo/Generic/ROM içine yapıştırdım. Kaydettikten sonra tekrar açtığımda, imlaları kendi düzeltmişti.

-Silme işleminde, Clover Panel için bahsetmiş olduğunuz;
/Library/PreferencePanes/Clover.prefPane uzantısını zaten bulamadım.
/Library/Application Support/clover uzantısını da buldum ve sileceğim.

-Aynı zamanda, ''Clover RC Script'lerinin Silinmesi'' başlığı altındaki;
/Volumes/EFI/EFI/CLOVER/drivers64UEFI/EmuVariableUefi-64.efi uzantısını ve uzantısındaki dosyayı bulamadım.
/Volumes/EFI/nvram.plist. uzantısındaki dosyayı bulamadım.

-Başlık altındaki geri kalan klasör ve dosyaları buldum. Bulduklarımı sileceğim.

Son düzenleme:
Anakart Modeli
MSI H310M Pro-Vdh Plus
İşlemci Modeli
Intel Core i3 9100F
Grafik Kartı
MSI Radeon RX 580 8GB
Disk ve RAM
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler