1. hizliresim.com üzerinden resim paylaşımlarınızda resim silinir ve uyarı alırsınız. Bu yüzden farklı kaynaklara resim yükleyin.
    Uyarıyı kapat
Uyarıyı kapat
PROFİL MESAJINDAN YARDIM TALEPLERİ, BUNDAN BÖYLE İSTİSNASIZ SİLİNECEKTİR!!

OsxAptioFix3Drv-64.efi ve NVRAM hakkında

'Hackintosh Soru-Cevap' forumunda taluyka tarafından 1 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. SİSTEM BİLGİLERİ:
    i7 6700 K Asus Z-170-A
    Clover son güncellemelerinde OsxAptioFix3Drv-64.efi driver'ini yayınladı.

Bu driver EmuVariable driver'ine ihtiyaç duymadan NVRAM emüle edebiliyormuş. Ben de denemek istedim.

Fakat EFI'ye baktığımda nvram.plist'i göremedim.

Ben de iMessageDebug kullanarak betiğin sistemi okuyup okuyamadığını test ettim ve sıkıntı çıkmadı.

Fakat nvram.plist olmayınca sanki NVRAM emüle edilmemiş gibi hissediyorum. Bunu anlamanın başka yolu var mı ?

Not: Terminal'den "nvram -xp" komutunu verdiğimde çıktı alabiliyorum.

#1 taluyka, 1 Şubat 2018
    Son düzenleme: 1 Şubat 2018
  2. Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
    taluyka bunu beğendi.
  3. Tamamdır hocam, sistem değerleri sorunsuz okuyor. 3 kez yeniden başlattım ve her seferinde aynı değerleri verdi.
    Driver işini yapıyor özetle. İki driver kullanmak yerine bunu kullanabiliriz.

4. Ben uzun zamandır kullanıyorum. Ancak eski sistemlerde uyumsuzluk sorunu olmaması için imajı güncellerken imajın içinde bunu kullanmadım. Hala eski driver ile sorunsuz. Ancak elbette 100 ve sonrası için EMU gerekliliğini ortadan kaldırması güzel.

Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
    taluyka bunu beğendi.
  5. Keşke Clover yüklerken alttaki açıklamalar kısmında bu bilgileri görebilsek. Ben tesadüf eseri "x" forumda gördüm ve denemeye karar verdim. Çalışması mutlu etti beni. :)

6. Bende yaptığınız işin mantığını anlamadım ama yararlı birşey ise yapmak isterdim. :closedeyesmile:

Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
  7. 100 serisi ve sonrası cihazlarda Emuvaraible olmadan Nvram içine sistem bilgileri ve bazı sistem ayarları kaydedilmiyordu. bu da iMessage çalışmaması gibi bir sorun yaratıyordu. Bunun içinde Emuvariable kullanılması gerekiyordu. bu yeni gelen osxaptiofix3 ille nvram içine bilgiler sorunsuz yazılıyor ve emuvariable kullanıma gerek kalmıyor.
    NVRAM Nedir? NVRAM Ne demek? - Nedir.com

taluyka bunu beğendi.
  8. Bu sürücü tam olarak hangi göreve yarıyor ki? Benim ekran kartını hallettikten sonra Clover'i güncellemem iyi olur galiba. :) Options üzerinden değişiklik yapınca eski sürücü başlatmayı engelliyor.

9. Bu sürücünün eski versiyonu Ami Aptio Bioslardaki bellek sorunlarını çözüyordu. Fakat şimdi aynı zamanda da İntel 100 serisi ve sonrası chipsetlerde NVRAM emüle edilmesine yardımcı oluyor. Eskiden bunun için EmuVariable(..).efi dosyasını kullanmak zorundaydık. Artık gerek kalmadı.

ResidentBomb bunu beğendi.
  10. @taluyka şu an sistemde yüklü olan driverlar ekran görüntüsünde gösterdiğim gibi. Ancak NVRAM in doğru çalışıp çalışmadığından emin değilim.

Edit:
    Emin olamama sebebim, NVIDIA Web Driver kullanıyorum ve arada bir takılmalar söz konusu olmaya başladı yine. Emulated NVRAM ile beraber kullanılması gerektiğine dair bir şeyler okumuştum.

1. Doğru çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim?
    2.AptioMemoryFix i kaldırıp yerine OsxAptioFix3Drv-64 mü koymalıyım? Yoksa ikisi bir arada mı olmalı?

gTJXaflxXjexyqrXKoRsu_XIcpn-NqNr.png
    gTJXaflxXjexyqrXKoRsu_XIcpn-NqNr.png

Yükleniyor...
Yükleniyor...