PowerMac G5 Mod

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
173
158
251
Selamlar herkese . OSXInfo.net olarak bu projeyi sizlere mutlulukla sunuyorum . Yapması kolay olmadı ama yaparken en çok zevk aldığım proje oldu . İnternet üzerinde detaylı bilgi bulamamak sinirlerimi bozmuş olduğu için burda vidaların nasıl söküleceğine kadar herşeyi tek tek anlatacağım . Kaynak rehber olmasını istediğim bir makale bu .

Çok büyük şanstır ki ben bu kasayı internet üzerinde bir alışveriş sitesinde buldum . Hemen alamadım tabi bir süre bekledim o sürede de başkasınının almaması için az direnmedim değil :D .Ürünü sipariş ettiğimde arayıp kargonun 120 tl olduğunu kargo şirketi ile anlaşmalarından dolayı 35 tl olduğunu söylediler kabul edip etmediğimi sordular . 150 tl ile beraber 35 tl kargo ödedim . Ürün görselleri de şu şekildeydi .

IMG_7634.PNG
IMG_8656.JPG

Tüm parçaları olmasa da bir kısımı burda .

Ortalık biraz karışık affedin sökmenin 4 saat sürmesinden dolayı bu dağılıklık :)
38384798-D984-4B32-9989-3F046C62CC33.jpg

Kargoyu beklememden sonra evime kutulanmış ve süngerlenmiş şekilde geldi . İlk açtığımda etrafı bir toz bulutu sardı desem pek yanlış olmaz . Hemen söküp her parçayı suda yıkayıp özellikle kuruttum . Maddenin alüminyum olması yıkandığında paslanmaması çok büyük avantaj .

Bu projeyi yapmak isteyenlere kendi bulduğum bir yöntem ile çok hızlıca ve ucuza yapmayı göstereceğim .
İlk önce herhangi bir hurdacıdan çöp bir kasa almanız gerekiyor . Kasayı alırken donanımınıza ve anakartınıza uyumunu da dikkate almayı unutmayın . Ben 5 tl gibi bedavadan biraz pahalı bir fiyata buldum . Ve şaşırtıcı derecede temizdi .
IMG_8727.jpg

Kasanın perçinlerini bir tornavida (düz uçlu ve oldukça sağlam olması gerekir) yada matkap ile patlatınız . Ben burda tornavida kullandım . 30 dk gibi bir sürede tamamen işini bitirdim :)
IMG_8733.jpg
IMG_8734.jpg

Biraz daha anlam verebilmeniz adına bu görseli paylaşayım .
IMG_8739.jpg

İlk önce arkaplakanıza göre kasanızın arkasını çizin . Daha sonrasında kesin . Orijinalliği bozmak beni de üzdü ama en basit ve en geleceğe yönelik (yeni anakartlarda sorunsuz uyum için)yöntem bu maalesef .

Daha sonrasında güç kaynağı için üst kattaki metal plakayı kesiyoruz .

Anakartın yatağını sağlamca tutmak için yapıştırıcı yerine vidalı sistem öneriyorum . Kasadan söktüğünüz yatağı hali hazırda PowerMac üzerindeki anakart takma vidalarına gelecek şekilde delip mercimek başlı vida ile sabitliyoruz .
Ekran Resmi 2020-01-17 19.21.17.png

Kendi içinden gelen hdd yatağını da zar zor sıkıştırarak daha dar yere kasanın sol üstüne koydum .
Daha sonrasında ise kasanın orijinalliğini daha bozmamak adına güç girişini aynı bıraktım . Tabi bunun içinde uzatma kablosu kullandım .
venti_PM100-1-1523947841.jpg

Bu kabloyu kasanın kendi kablo aparatı ile bağladım . Bir üstteki resimde görebilirsiniz .
Daha sonrasında fark ettim ki anakarta giden güç kablolarının uzunluğu kısa . Bende hemen 24 pin uzatma aldım . Diğer4 pin için bir aparat yerine kendim uzatmayı tercih ettim (maliyet açısından) .
51UTOq0HptL._AC_SY400_.jpg

Sağlam olması için arka paneli kenarından delip kasanın da kenarlarına delik açtım . Çok sağlam bir sistem oldu .

Gelelim güç düğmesine . Burası önemli . Ben kartı dağıttım sadece power butonunu ve artık eskide kalmış olan söketi monte ettim (boş kalmaması ve yeni usb girişi için yatak görevi yapması adına) .
post-663344-0-53524300-1363636156.jpg

Düğme üzerinde tek Ground(-) olduğundan B pini anakarttaki güç düğmesinin - kutubuna bağlanmalı . Diğer (+) ' lar direkt olarak düğme + 'sı ve led +'sı olarak bağlanmalı .

Sistemi yeniledim ve Usb 3.0 yaptım . Ses çıkışı şimdilik boş elimde kart var ancak eklemedim .
IMG_8950.JPG

Hdd'leri yerleştirdim ve kasayı çalıştırdım . Çok heyecanlı bir andı. 1 hafta gibi bir emek verilmişti ve sonunda projem bitmişti. Şimdi gelelim ne kadar harcama yapıldığına.

ÜrünFiyat
PowerMac G5150 tl + Kargo 35 tl
Power Kablosu15 tl
2 metre çift damarlı kablo3.50 tl
24 pin uzatma kablosu27.90
Metrik 4 vidalar5 tl
Toplam236.40 tl

Ve huzur veren sonuç ;

Bu projeyi burada paylaşmama sebep olan herkese çok teşekkürler. Kendinize iyi bakın.

Bu yazı osxinfo.net için yazılmıştır ve buraya özeldir . İyi günlerde iyi Hackintosh'lu günlerde kalın .

Seyfullah Nazikkol 2020
osxinfo.net

Son düzenleme:
Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
21,474
5,116
4,401
Ellerine sağlık. Çok güzel olmuş.👏

Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: Seyfullah N

taluyka

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
504
292
251
Emeğine sağlık dostum. Gerçekten başarılı bir çalışma olmuş.

Anakart Modeli
ASUS Z170-A
İşlemci Modeli
i7-6700K
Grafik Kartı
Skylake HD 530
Ağ Aygıtları
i219-V
Disk ve RAM
256 GB SSD & 1 TB HDD & 500 GB HDD, 16 GB DDR4 2133 MHz
  • Like
Tepkiler: Seyfullah N

Seyfullah N

PADAVAN
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
173
158
251
Merhaba, Fotoğrafların birçoğu silinmiş. Yenileyebilir misin? Bende geçen haftasonu bir PowerMac aldım. 2003 üretimi diye tahmin ediyorum. Bende süper bir mod peşindeyim. Paslaşabiliriz.
Tüm resimler duruyor biraz beklersen gelirler . Ayrıca sorularını bu konu altına yazabilirsin burda yardımlaşırız . Şimdiden kolay gelsin (y)

Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz