ÇÖZÜLDÜ Realtek ALC256 çalışmıyor

Lbe

APPRENTICE
19 Eki 2018
11
2
21
30
Merhabalar

Realtek ALC 256 ses yongamı AppleALC.kext ile hiç bir şekilde çalıştıramadım. Layout-id mi 11,13,28,56 hepsini denedim ama olmadı. En güncel Lilu.kext ve AppleALC.kext ile denedim. Daha sonra şöyle bir yöntem keşfettim.

GitHub - insanelydeepak/Patched-AppleHDA-for-Mac-OS-Sierra-10.12: Patched AppleHDA for Realtek ALC ,VIA VT, IDT , Cirrus Logic Audio Codecs for Hackintosh's

Bu yöntemle bir çok kişinin sorununu çözdüğünü gördüm yabancı forum sitelerinde. Aynen anlatıldığı gibi her şeyi uyguladım. Sonuca en çok yaklaştığım yöntem bu oldu fakat ses ayarlarında donanımlar gözükmesine rağmen sadece mikrofon çalıştı. Aynı zamanda YouTube videolarını oynatmamaya başladı safari. Ben de sorunun neden olduğunu aramaya çalışıyorum. ioreg ile baktığımda HDAS değil HDEF görüyorum ki olması gereken bu. Fakat Clover bootloader da F4 e basarak çıkardığım DSDT dosyasında HDAS gözüküyor. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi? Ama MaciASL programını açtığımda açılan DSDT de HDAS değil HDEF gözüküyor. Anladığım kadarıyla Clover bilgisayar boot olurken DSDT dosyasını değiştiriyor ve doğru olan şekle getiriyor. Çalışma yöntemi bu şekilde midir?

VoodooHDA kullanmak istemiyorum. HDMI dahil çalışacak bi çözüm arıyorum.

ÇÖZÜLDÜ

KabyLake işlemcili laptoplarda ALC256 tanıtamama sorunu için;

1. SMBIOS ayarlarınızı sisteminize uygun olarak ayarlayın.
2. Clover.plist dosyanızı açın Rt Variables bölümünde BooterConfig = 0x28, CsrActiveConfig = 0x03 olarak ayarlayın.
3. Clover.plist dosyanızın Devices bölümünde Audio inject kutusuna 13 yazın.
4. Paylaştığım AppleHDA.kext'ini herhangi bir kext yükleyici ile /System/Library/Extensions dizinine yükleyin ve rebuild cache yapın.
5. Sisteminizi yeniden başlatın.

Ve tamamdır. Artık hoparlör ve mikrofonunuz çalışıyor.

Not : ACPI ayarlarınızda HDAS to HDEF olduğunu varsayıyorum. osxinfo net üzerineki dosyalarla kurulum yaptıysanız bu ayar zaten aktif halde olacaktır.

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: yilmaz01