Sierra Uyku Sonrası Siyah Ekran Sorunu

Kokolog

APPRENTICE
5 Ocak 2017
18
6
21
Selamlar, hürmetler. Öncelikle platformumuzun hayırlı olması ve dahi herşeyin gönlünüzce gerçekleşmesi dileklerimi iletmek istiyorum. Başarılı insanlara başarı da dilenir mi bilemiyorum;) Hemen bir sorunumla da katkıda bulunmak istiyorum:)

Tek HDD'de UEFI MacOS Sierra⎪ Win 10 ⎪Ubuntu Kurulumu rehberinizle Sierra
kurulumu yaptım. Sorunsuz çalışıyor. Normal olarak uykuya geçiyor ve uyanıyor. Fakat uyanınca ekran açılmıyor. Biraz araştırdım ama çözemedim. ATI/AMD Ekran Kartları İçin Uyumluluk Rehberi benim için çözüm olur mu yada nasıl çözüm olur bilemiyorum. Yeterliğim minimal düzeyde olduğu için yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Sistemime ait özellikler şöyledir:
Sierra 10.12.2 - Windows 10 - Ubuntu
GA-Z68X-UD3-B3
AMD Radeon HD 6870
Intel Core i7 2770k 3,51 Ghz
12 GB DDR3 1600 MHz

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Selamlar, hürmetler. Öncelikle platformumuzun hayırlı olması ve dahi herşeyin gönlünüzce gerçekleşmesi dileklerimi iletmek istiyorum. Başarılı insanlara başarı da dilenir mi bilemiyorum;)
Merhaba @Kokolog,
İyi dileklerin için çok teşekkürler. Platformumuz sizlerin desteği ile gelişecek.
Tek HDD'ye UEFI El Capitan I Win 10 I Ubuntu Kurulumu rehberinizle Sierra kurulumu yaptım. Sorunsuz çalışıyor. Normal olarak uykuya geçiyor ve uyanıyor. Fakat uyanınca ekran açılmıyor. Biraz araştırdım ama çözemedim. ATI/AMD Ekran Kartları İçin Uyumluluk Rehberi bana çözüm olur mu yada nasıl çözüm olur bilemiyorum. Yeterliğim minimal düzeyde olduğu için yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
ATI/AMD Ekran Kartları İçin Uyumluluk Rehberi makale daha çok Hackintosh kurulumda ATI / AMD hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor. Daha açık bir ifade ile; Kurulumda AMD ile ilgili sorun yaşarsak nedeni nedir, rneden bir referans kart uyumludur, eğer bir ATI / AMD Grafik kartı almaya karar verirsek nelere dikkat etmek gerekli, framebuffer rehberi gibi.
Makalenin ilk cümlesinde belirttiğim üzere, El Capitan ve Sierra sonrası Hackintosh sistemlerde ATI / AMD kartlarının en büyük problemi uyku sonrası siyah ekran problemi.

Bunun için şunları dene;
  • Kullandığın ekran bağlantı portlarını değiştirip denemek.
  • Ek olarak Config içinde Inject ATI,
  • FBName olarak Duckweed yazıp denemek.
Ya da;

✴︎ Anlatacağım yöntemde boot süresince ekran siyah olacaktır.
  • Monitor bağlantı AMD Grafikte bağlı olsun.
  • BIOS/Graphic içinden öntanımlı olarak IGPU ayarla.
  • Sistemi bu şekilde boot edip uykudan sonra ekranın gelip gelmediğini kontrol et.

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Kokolog

APPRENTICE
5 Ocak 2017
18
6
21
Önerilerinizi denedim. Sadece biosta igpu ile ilgili bir ayar bulamadım. Sistemim karanlığa uyanmaya devam ediyor. Başka yapabileceğim bişey yok heralde.:( İlginiz için teşekkür ederim.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Kokolog

APPRENTICE
5 Ocak 2017
18
6
21
Onboard ekran kartı olmadığı için mi Init Display First altında sadece [AUTO] [PEG] [PCI] seçeneği var. Onları denedim ben de :) değişen bişey olmadı.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Onboard ekran kartı olmadığı için mi Init Display First altında sadece [AUTO] [PEG] [PCI] seçeneği var. Onları denedim ben de :) değişen bişey olmadı.
İmzandaki i7 2700k işlemcilerde HD3000 dahili grafik kartı olmalı. Yanlış okumuyorum sanırım. :) Ancak tabiki anakart başka bir etken olabilir. Sonuç olarak AMD kartlarda El Capitan Ve Sierra ile şu an için uykudan sonra ekranın siyah kalması bir sorun.

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Kokolog

APPRENTICE
5 Ocak 2017
18
6
21
İmzandaki i7 2700k işlemcilerde HD3000 dahili grafik kartı olmalı. Yanlış okumuyorum sanırım. :) Ancak tabiki anakart başka bir etken olabilir. Sonuç olarak AMD kartlarda El Capitan Ve Sierra ile şu an için uykudan sonra ekranın siyah kalması bir sorun.
Tam da anakartta grafikle ilgili bir çıkış birimi olmadığından bundan kaynakalanır mı diye soracaktım. Cevap almış oldum;) Sorunlarla baş edemiyorsam onlarla yaşamaya alışmam lazım zannedersem:D
Bu saatte bu kadar ilgiye ayrıca teşekkür ederim

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Tam da anakartta grafikle ilgili bir çıkış birimi olmadığından bundan kaynakalanır mı diye soracaktım. Cevap almış oldum;) Sorunlarla baş edemiyorsam onlarla yaşamaya alışmam lazım zannedersem:D
Kimi zaman böyle oluyor. Benim yeni satın aldığım web cam'de echo kill olmadığı için Hackintosh ile facetime kullanamamak ta böyle bir şey. :) ( Ve ciddi sinir bozucu bir durum. Özellikle Facetime yoğun kulllanıyorsan)
Ben biraz daha araştıracağım. Eğer bir çözüm bulursam buradan paylaşırım.
Sonuç olarak kartın yerleşik olarak tanınan bir kart en azından. Zira çoğu AMD kartı Hackintosh üzerinde tanıtmak ciddi bir sorundur.

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Kokolog

APPRENTICE
5 Ocak 2017
18
6
21
Burnumuzun ucundaki sivilce gibi ya alışacağız yada iyileşmesini bekleyeceğiz. :) Ben sizden sivilce kremi beklemeyi tercih ediyorum. İnşallah bulursunuz;) Güzel, aydınlık sabahlar efenim...

• Like
Tepkiler: montezuma

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Dediğim gibi, araştırmaya devam edeceğim. Bulduğum an burada paylaşırım. Tekrar hoşgeldin.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: Kokolog

Kokolog

APPRENTICE
5 Ocak 2017
18
6
21
İyi geceler, maalesef umutla bekleme konumundayız şu an. @montezuma nın verdiği çözüm önerilerini denediniz mi bilmiyorum ama denediyseniz ve de işe yaramadıysa siz de bekleyeceksiniz demektir. Çünkü bunların dışında bir çözüm yolu yok şimdilik. Araştıran, çözüm arayan çok ama netice yok henüz :(

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Like
Tepkiler: oltulu

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Konuda belirttiğim gibi, AMD kartları EL Capitan ve Sierra sürümlerinde uyku sonrası siyah ekran sorunu var ve bu devam etmekte. Şu an için bununla ilgili bir çözüm yok maalesef.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları