SSD Arayanlara Tavsiyeler ve SAMSUNG 860 EVO !

SSD Kullanıyor musunuz ?

• Evet

Kullanılan: 10 83.3%
  • Hayır

Kullanılan: 2 16.7%

• Kullanılan toplam oy
    12

Seyfullah N

APPRENTICE
8 Ocak 2018
70
39
21
İstanbul
SSD-Drive-icon.png
Hackintosh Sistemlerini SSD ile Şahlandırmak İsteyen Kullanıcılar İçin SSD Rehberi !

Bu yazı Hackintosh baz alınarak yazılmıştır . Ama yinede SSD'ler evrensel depolama cihazları oldukları için her duruma yorum yapılacak ve her duruma göre tavsiye bulunacaktır .

Şu dönemlerde SSD piyasası oldukça karışık ve hiçbirimiz pişman olacağımız bir şey almak istemiyoruz . Ürünün bozulmasını , verilerin kaybolmasını yada üzerinde yazan hızları almak şuan SSD arayanlar için önemli kriterlerden birisi . İnternet sitelerinde incelemelerde dönüp dolaşıp duruyoruz . Buna bir dur deme zamanı geldiğini düşünüyorum . Peki nasıl ? İşte bu makale ile en azından SSD almak isteyenlerin seçim yaparken kafalarını karıştıran değerlerden kurtulmasını sağlayacak . Ve bu makalede kendi satın aldığım ve internet aleminin övmekten bitiremediği bir SSD'den de bahsedeceğim . En ince detaylarına kadar SSD'ler !

Kağıt Üzerinde Yazan Değerlere İnanmayın !

Okuma/Yazma Hızları

Reklam fimlerinde yada kutunun üzerinde yazan yüksek değerlerin aslıda sizin için bir faydası olmadığını bilmeniz sizin için iyi bir başlangıç olacaktır . Çünkü bu değerler örneğin;

(Okuma 550MB / Yazma 520MB)

Gibi değerler aslında sıralı yazma ve okuma hızlarıdır . Yani art arda yapılan işlemlerde ulaşabileceğiniz maksimum hız budur . Bu günkü uygulamaların ve işletim sistemlerinin ise sıralı çalışmadığını göze alacak olursak aslında bu değerlerin pek önem arz etmediğini sizde fark edebilirsiniz . Sıralı okuma ve yazma hızlarının değil IOPS (Input/Output Operation Per Second) değerinin yüksek olması her zaman size faydalı olacaktır . Üreticiler konu hakkında çok fikri olmayan kullanıcıları kendilerine çekmek için yüksek sıralı okuma yazma hızları olan SDD'ler üretir ancak IOPS IOPS (Input/Output Operation Per Second) değerleri düşük olacağından dolayı günlük kullanımda kutusunda yazan değerlere ulaşmama gibi problemlerle karşılaşabilme şansınız vardır . Sıralı okuma yazma hızları SSD'ler arası alışverişte veya küçük boyutlu dosya kopyalama/yapıştırma gibi işlemlerde işe yarayacaktır . IOPS (Input/Output Operation Per Second) kısmının her zaman daha önemli olduğunu unutmayın .

SSD ÖMRÜ

Bir diğer önemli kriter ise SSD ömürüdür . Üreticiler SSD'lerine Garanti Süresi ve TBW (Total Bytes Written/Yaşam Döngüsü) verirler . Bu değerlerin yüksek olması bir sorunla karşılaştığınız zaman sizin için hem maliyet açısından hemde zaman açısından faydalı olacaktır . Disklerine güvenen üreticiler genel olarak yüksek TBW (Total Bytes Written/Yaşam Döngüsü) yada Garanti Süresi verirler . SSD alırken bu değerlere de dikkat edilmesi faydalı olacaktır .

GİRİŞ DESTEĞİ

Anakartlar ve SSD'ler SATA 2.0 SATA 3.O veya M2 gibi girişlere sahip olabilirler . Bu girişler onların teknolojilerini belirtir . Ve her teknolojinin limitleri vardır .

SATA III (revizyon 3.x)Maksimum 600MB/s
SATA II (revizyon 2.x)Maksimum 300MB/s
SATA I (revizyon 1.x)Maksimum 150MB/s

Anakartınızda bulunan giriş ile SSD üzerinde bulunan girişlerin aynı olması size avantaj sağlayacaktır . Örneğin anakartınız SATA II (revizyon 2.x) ise SATA III (revizyon 3.x) bir SDD almanız size bir anlam ifade etmez . 300MB/s üzerine çıkamazsınız .

DEPOLAMA KAPASİTESİ

Bu gün piyasada bulunan işletim sistemleri ortama 15/25GB alan kaplamaktadır . Ve depolama araçları formatladığınız zaman kendisine yer ayırmaktadır . 60GB bir SSD almak size kısa vadede sıkıntı yaratabilir . Eğer büyük dosya boyutları içeren programlara yada dosyalara sahipseniz ve HDD'ye aktarıp performanstan ödün vermek istemiyorsanız 120GB sizin için pek mantıklı bir seçenek olmayacaktır . Eğer bilgisayar oyunlarına ilgi gösteriyorsanız ve ortalama bir oyunun 20GB olduğunu biliyorsanız 120GB bir SDD'nin sizi uzun vadede sıkıntıya sokacağını söylemem gerekir . Fiyat ve tercih size kalmakla beraber en az 240GB bir SDD sizi uzun vadede rahatlatacaktır .

Yeni Bir SSD'diye Geçiş Yapmak

Biliyorum yeni bir donanım almak hepimize heyecan veriyor . Çünkü yeni bir donanım demek daha hızlı ve daha performanslı bir kullanım demek . Ancak bu hayallere kapılırken birden bire hayalleri yıkan bir şey var . İşletim sistemimi nasıl aktarabilirim ? Evet nasıl aktaracağımızı düşünürken planlar içinde kayboluyoruz ve yeni bir SDD almaktan vazgeçiyoruz . Peki nedir bu sorunun çözümü . Daha bir kaç gün önce açtığım konuda @montezuma tarafından verilen çözüm ile sonuca ulaştım . Tabi unutmadan konuyu paylaşayım ;

Soru ile Birlikte Çözüm ;
Direkt Çözüme Gitmek İsteyenler için
@montezuma ' ya katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum .

Konuda bahsedilen işlemleri yaparak sizde geçiş yapabilirsiniz . Eğer bir sorunla karşılaşırsanız ise Hackintosh Soru-Cevap üzerinden sorularınızı sorabilirsiniz .

SSD ve HDD Farkı

Aynı sistemde ve aynı sürümde açılış hızlarını karşılaştırdığım bir video yaptım . Aradaki fark muazzam . Sistemimden bahsetmem gerekirse .

Videodan bahsetmem gerekirse HDD ile bir dakikada sadece oturum açma ekranına varabilirken SSD ile oturumu açıp bir çok uygulamayı açabildim . Merak edenler için işte video ;

Videoda kullanılan SSD Samsung EVO 860 250GB modelidir .

SSD sisteminizdeki potansiyel enerjiyi açığa çıkartıyor . Aslında güçsüz ve yavaş olmayan sistemleri bile yavaş kılabiliyor . SDD ile yavaş olduğunu düşündüğünüz cihazları canlandırabilirsiniz .

SAMSUNG 860 EVO

Yazının başında bahsettiğim SSD olan Samsung EVO 860 Mojave ile denenmiştir ve tam performansta çalışmıştır .

SDD'ye değinmem gerekirse üreticisi Samsung tarafından 23 Ocak 2018'de tanıtıldı . Modelin üç farklı formda (2.5 inç , mSATA , M2) toplam on iki versiyonu piyasaya sürüldü . Samsung'un bir önceki (850 EVO) serisinin güncellenmiş ve hızlandırılmış versiyonu olan 860 EVO fiyatı ve konuda bahsettiğim uzun garanti ömrüyle de dikkatimi çekti . Garanti ömrünü yazmam gerekirse ;

250 GB5 yıl yada 300 TB TBW
512 GB5 yıl yada 600 TB TBW
1 TB5 yıl yada 1,200 TB TBW
2 TB5 yıl yada 2,400 TB TBW
4 TB5 yıl yada 4,800 TB TBW

Dün satın aldığım SSD Mojave ile tam uyumda çalışmakta ve performans olarak hiçbir sorun yaratmamakta . Videoda kullanılan SSD Samsung EVO 860 250GB modelidir . Performans açısından gayet stabil ve tatmin edici . Fiyatı ise şaşırtıcı bir şekilde ucuz . Kaliteli bir SSD alma niyetiniz varsa uğrayabileceğiniz adreslerden birisidir .

SSD'den görseller ;

Ekran Resmi 2019-08-11 17.43.20.png

Bu makalede nasıl SSD seçileceğini , SDD ve HDD farkını ve bir SSD tavsiyesinde bulunulmuştur . Bu yazı osxinfo.net için yazılmıştır ve buraya özeldir . İyi günlerde iyi Hackintosh'lu günlerde kalın .

Seyfullah Nazikkol 2019
osxinfo.net

Moderatörün son düzenlenenleri:

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
170
25
221
27
Gerçekten ssd ile HDD arasında uçurum mevcut. Hem masaüstü hemde laptopta Samsung Evo 860 sata ssd kullanıyorum memnunum.Kullanım ömrü kullanıcı incemeleri gayet güzel bende memnunum.

ozukoc

PADAVAN
18 Tem 2017
122
38
71
28
Ben de aynı ssd'yi kullanıyorum. Windows da MacOs da bu ssd'ye kurulu fark inanılmaz eski haline göre gerçektenben de herkese tavsiye ederim. Elinize sağlık güzel bilgilendirme olmuş.

• Like
Tepkiler: Seyfullah N

gravis

APPRENTICE
27 Ağu 2017
11
3
21
İstanbul
Teşekkür ederim, anahtar noktalara ve önemlerine değinen bir rehber olmuş. Elinize sağlık.
Bu arada NVMe SSD'lerin performansı hakkında bilgi sahibi olan var mı ? Hali hazırda aynı SSD'yi kullanıyorum ama NVMe SSD'lerin performansını ve Hackintosh ile uyumunu merak ediyorum.

• Like
Tepkiler: Seyfullah N

ilter

APPRENTICE
23 Ara 2017
2
1
21
33
Merhaba Seyfullah Bey

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.Fakat Ömür konusunda verdiğiniz bilgi EVO serisine değil Pro modellerine aittir.
840, 860evo, 960m2, 970evom2 kullanmış biri olarak şunu öneririm. m2 ile 2.5 arasında kıyametler kopmuyor Youtube da çeşitli açılış oyun vb. performans testleri var 1, 2 saniye fark için uçuk rakamlar vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Son olarak m2 lerin ısı değerleri çok yüksek ve kaygı verici...

Saygılarımla

Liste URL

SSD.png