UEFI Oluşturulmuş MacOS Diskine Format

opethianskies

APPRENTICE
29 Haz 2019
42
4
21
Denizli
Merhaba

UEFI olarak Önce MacOS HSierra, sonra da Windows 10 kurdum. Ancak bir türlü USB'siz MacOS'u boot edemediğimden dolayı bir kez de Mojave ile denemeye karar verdim.

Şimdi ben bu MacOS kurulumu yaptığım diski formatlayıp Mojave yüklesem, kurduğum düzen bozulur mu? Clover'ı falan tekrar yükleyeceğim.

Yoksa UEFI MAC - Win10 Dual Boot için sıfırdan mı başlamam gerekir yine?

ozukoc

PADAVAN
18 Tem 2017
122
38
71
28
MacOs i neden boot edemedin önce onu çözsek daha iyi olur bence, USB olmadan Clover ekranına gelebiliyorsun ama Mac'i yinede boot edemiyorsun yoksa USB olmadan Clover ekranına gelemiyor musun ?

opethianskies

APPRENTICE
29 Haz 2019
42
4
21
Denizli
Usb olmadan clover ekranına gelmeyi başardım, hatta windows da oradan yükleniyordu ancak mac'i seçtiğimde verbose ekranda okuduğum kadarıyla yükleme esnasında kextler yüzünden hata verdi. Hangisi olduğunu çözemediğim için de formatlama yoluna gittim. Mojave ile kurulum yapacağım eve gidince.

Aldığım hata ise şuydu

kextd stall( x86platformplugin IOResources

ozukoc

PADAVAN
18 Tem 2017
122
38
71
28
Anladım şimdi. Mojave ile deneme yapabilirsin evet sonuçta daha günceli daha güzeldir =) Ama yine hatalarda karşılaştığında alacağın hatalarla alakalı başlık açıp config dosyanı ve kurulumda hangi kextleri kullandığını paylaşırsan daha net olur. Ben o aldığın hatayı bilmiyorum fakat bilenler için daha net veriler sunarsan daha kolay çözüme ulaşırsın diye dedim =) Bir de verbose mod ile açtığında ekranın fotoğrafını çekersen hata veren yerde daha iyi olur. Bir kext ile alakalı sorun var dediğin gibi. Kurulumda kullandığın kextleri kaldırarak deneme yapabilirsin.

opethianskies

APPRENTICE
29 Haz 2019
42
4
21
Denizli
Aslında şöyle düşündüm, kextlerin her birini toplu şekilde yüklemek yerine ilk önce clover bootloader'ı yükleyip, reset sonrası tek tek yükleyip en azından neyin hata verdiğini / vereceğini bulurum diye düşünüyorum. toplu yükleme yapınca iş çok karışıyor kextlerde...

Peki hocam ana başlıktaki soru için ne diyorsunuz? Uefi oluşturulmuş Mac diskine format atarsam, Windows 10 da bozulur mu? Tekrar sıfırdan yüklemek gerekir mi?

ozukoc

PADAVAN
18 Tem 2017
122
38
71
28
EFİ bölüntüsünü silmezsen bir şey olmaz yani bölüntülerini görmeden emin olamıyorum ama windows ve clover'ın aynı EFI bölüntüsünde olduğunu varsayarak söylüyorum.

opethianskies

APPRENTICE
29 Haz 2019
42
4
21
Denizli
Tek Harddisk üzerinde Dual UEFI şeklindeydi bölüntüler hocam. Şu anda resmi yok ama Windows UEFI olarak kuruldu, MacOS'da öyle

ozukoc

PADAVAN
18 Tem 2017
122
38
71
28
Tamam O zaman diskinde totalde en az 3, 4 bölüntü var daha fazla da olabilir windows recovery gibi. EfI bölüntüsünü silmediğin sürece sadece MacOs in yüklü olduğu yeri sildiğin sürece sorun olmaz.

opethianskies

APPRENTICE
29 Haz 2019
42
4
21
Denizli
tamamdır hocam geçince eve deneyeyim bir, en son sabahlarken Mojave kurulum USB'si hazırlıyordum, sabah 6 gibi uyuyakalmışım :D

opethianskies

APPRENTICE
29 Haz 2019
42
4
21
Denizli
Başlıktaki sorunun çözümü: MacOS HSierra kurulu disk boluntusu formatlandı ve Apple HFS olarak bicimlendirildi. Sonrasında MacOS Mojave kurulum esnasında disk izlencelerinden tekrar silinip MacOS genişletilmiş günlüklü olarak formatlandı. Başlık altında belirtilen soruyla alakalı hiçbir problem ile karşılaşılmadı. EFI ya da Windows boluntusu zarar görmedi.

High sierra yerine Mojave kurulduğu için bu kextd stall hatası tekrar alınmadı.