Uygulamaları Koyu Moda Zorlama

Seyfullah N

APPRENTICE
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
93
74
51
İstanbul
512.png
MacOS Mojave ile bildiğiniz gibi Apple evrensel bir koyu mod getirdi . Ve uygulamaların bir kısımı otomatik olarak kalan kısımı ise geliştiricilerin uygulamayı düzenlemesiyle koyu moda geçti . Ancak bildiğiniz gibi bazı güncel olmayan programlar Mojave tarafında açık modda kalmaya devam ediyor . Bu rehberde de uygulamaları koyu moda nasıl zorlarız onu göreceğiz . Ancak uyarmam gerekir eğer uygulamanın alt yapısı buna uygun değilse sorunlar yaşayabilirsiniz .

Uyarı : Kişisel dosyalarınızı silebilecek yada değiştirebilecek programlarda koyu moda geçirdikten sonra dikkat edin . Bu işlem zorlama yoluyla olduğu için program üzerindeki uyarı yazılarını yada notları görmeyebilirsiniz . Bu tarz sorunların örneklerini konu içinde bulabilirsiniz .

Uygulamaları Koyu Moda Zorlama

İlk önce yapacağımız işlem Uygulamalar Klasörüne gitmek olacaktır . Daha sonrasında ise istediğiniz uygulamayı bulun . Ve uygulamaya sağ tıklayıp paket içeriğini göster diyin . Ben bu örnekte SketchUp programını göstereceğim . Kendisi koyu modda hatalar yaratan programlar arasında . Bu sayede konu başında bahsettiğimiz uyarının da sebebini görebileceksiniz .

Ekran Resmi 2019-09-08 15.11.47.png

Daha sonrasında Content yada Contents klasörüne girin ve Info.plist dosyasını bir yazı düzenliyicisi ile açın . Dosyanın içinde <key>CF Paket Tanımlayıcısı</key> kısımını bulun .

Bu kısım uygulamanın geliştiricisinin isimini ve sonrasında uygulamanın isimini içerir . Bulmanız çok bir zaman almayacaktır . Arama kısımına uygulamanın adını yada geliştiricisini yazarsanız bulmanız daha kolay olacaktır . Eğer Xcode kurulu ise direkt üzerine tıklamanız yeterli olacaktır . Size direkt olarak gösterecektir . Diğer türlü yazı düzenliyicisinin içinde bulmanız gerekecek .

Ekran Resmi 2019-09-08 15.36.01.png

Bu örnekte <string>com.sketchup.SketchUp.2019</string> kısımını kullanacağız . Terminali açın ve
Kod:
defaults write CF Paket Tanımlayıcısı NSRequiresAquaSystemAppearance 0
yazın ve programı açın .

Biz bu örnekte aşağıdaki kodu yazdık .
Kod:
defaults write com.sketchup.SketchUp.2019 NSRequiresAquaSystemAppearance 0
Esasında başındaki ve sonundaki tagleri kaldırıp direkt koda yapıştırmanız yeterli olacaktır .

Programı açtığınızda koyu modda olacağını göreceksiniz . Önceki hali ile kıyaslarsam .

Koyu mod öncesi ;

Ekran Resmi 2019-09-08 15.26.41.png

Koyu mod sonrası;

Ekran Resmi 2019-09-08 15.18.48.png

Bu örnekte konunun başında bahsettiğimiz gibi bazı yazılar kayboldu . Bunun sorumlusu uygulamanın geliştiricisi . Tabikide sorunsuz çalışan uygulamalar var . Örnek vermem gerekirse .

Android Dosya Aktarımı uygulamasını kendim koyu moda geçirdim . Maalesef elimde bir android cihaz olmadığı için programın bütün arayüzünü gösteremiyorum .

Koyu mod öncesi ;
Ekran Resmi 2019-09-08 15.49.55.png

Koyu mod sonrası;
Ekran Resmi 2019-09-08 15.50.06.png

Uygulamaları Eski Haline Getirme

Bu kısımda sadece 0 olan değeri 1 yapıp aynı şeyleri uygulamanız yeterli .

Kod:
defaults write CF Paket Tanımlayıcısı NSRequiresAquaSystemAppearance 1
Bu sayede programlarınızı koyu moda geçirebileceksiniz . Ancak uyardığım ve gösterdiğim gibi bazı yerlerde hatalarla karşılaşabilirsiniz dikkatli olmanızda fayda var .

Bu yazı osxinfo.net için yazılmıştır ve buraya özeldir . İyi günlerde iyi Hackintosh'lu günlerde kalın .

Seyfullah Nazikkol 2019
osxinfo.net