Uygulamaları Koyu Moda Zorlama

512.png
MacOS Mojave ile bildiğiniz gibi Apple evrensel bir koyu mod getirdi . Ve uygulamaların bir kısımı otomatik olarak kalan kısımı ise geliştiricilerin uygulamayı düzenlemesiyle koyu moda geçti . Ancak bildiğiniz gibi bazı güncel olmayan programlar Mojave tarafında açık modda kalmaya devam ediyor . Bu rehberde de uygulamaları koyu moda nasıl zorlarız onu göreceğiz . Ancak uyarmam gerekir eğer uygulamanın alt yapısı buna uygun değilse sorunlar yaşayabilirsiniz .

Uyarı : Kişisel dosyalarınızı silebilecek yada değiştirebilecek programlarda koyu moda geçirdikten sonra dikkat edin . Bu işlem zorlama yoluyla olduğu için program üzerindeki uyarı yazılarını yada notları görmeyebilirsiniz . Bu tarz sorunların örneklerini konu içinde bulabilirsiniz .

Uygulamaları Koyu Moda Zorlama


İlk önce yapacağımız işlem Uygulamalar Klasörüne gitmek olacaktır . Daha sonrasında ise istediğiniz uygulamayı bulun . Ve uygulamaya sağ tıklayıp paket içeriğini göster diyin . Ben bu örnekte SketchUp programını göstereceğim . Kendisi koyu modda hatalar yaratan programlar arasında . Bu sayede konu başında bahsettiğimiz uyarının da sebebini görebileceksiniz .

Ekran Resmi 2019-09-08 15.11.47.png


Daha sonrasında Content yada Contents klasörüne girin ve Info.plist dosyasını bir yazı düzenliyicisi ile açın . Dosyanın içinde <key>CF Paket Tanımlayıcısı</key> kısımını bulun .

Bu kısım uygulamanın geliştiricisinin isimini ve sonrasında uygulamanın isimini içerir . Bulmanız çok bir zaman almayacaktır . Arama kısımına uygulamanın adını yada geliştiricisini yazarsanız bulmanız daha kolay olacaktır . Eğer Xcode kurulu ise direkt üzerine tıklamanız yeterli olacaktır . Size direkt olarak gösterecektir . Diğer türlü yazı düzenliyicisinin içinde bulmanız gerekecek .

Ekran Resmi 2019-09-08 15.36.01.png


Bu örnekte <string>com.sketchup.SketchUp.2019</string> kısımını kullanacağız . Terminali açın ve
Kod:
defaults write CF Paket Tanımlayıcısı NSRequiresAquaSystemAppearance 0
yazın ve programı açın .

Biz bu örnekte aşağıdaki kodu yazdık .
Kod:
defaults write com.sketchup.SketchUp.2019 NSRequiresAquaSystemAppearance 0
Esasında başındaki ve sonundaki tagleri kaldırıp direkt koda yapıştırmanız yeterli olacaktır .

Programı açtığınızda koyu modda olacağını göreceksiniz . Önceki hali ile kıyaslarsam .

Koyu mod öncesi ;

Ekran Resmi 2019-09-08 15.26.41.png


Koyu mod sonrası;

Ekran Resmi 2019-09-08 15.18.48.pngBu örnekte konunun başında bahsettiğimiz gibi bazı yazılar kayboldu . Bunun sorumlusu uygulamanın geliştiricisi . Tabikide sorunsuz çalışan uygulamalar var . Örnek vermem gerekirse .

Android Dosya Aktarımı uygulamasını kendim koyu moda geçirdim . Maalesef elimde bir android cihaz olmadığı için programın bütün arayüzünü gösteremiyorum .

Koyu mod öncesi ;
Ekran Resmi 2019-09-08 15.49.55.png

Koyu mod sonrası;
Ekran Resmi 2019-09-08 15.50.06.png

Uygulamaları Eski Haline Getirme

Bu kısımda sadece 0 olan değeri 1 yapıp aynı şeyleri uygulamanız yeterli .

Kod:
defaults write CF Paket Tanımlayıcısı NSRequiresAquaSystemAppearance 1
Bu sayede programlarınızı koyu moda geçirebileceksiniz . Ancak uyardığım ve gösterdiğim gibi bazı yerlerde hatalarla karşılaşabilirsiniz dikkatli olmanızda fayda var .

Bu yazı osxinfo.net için yazılmıştır ve buraya özeldir . İyi günlerde iyi Hackintosh'lu günlerde kalın .

Seyfullah Nazikkol 2019
osxinfo.net
 

Benzer konular

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler