[Video Rehber] Dual Boot UEFI Windows 10 ve macOS Sierra

darknightz

APPRENTICE
9 Eki 2017
59
1
0
27
Kurulum yapacağın diski kurulum ekranında formatlayıp kurulumu yapıyorsun.
Olay şu 1 adet Window 10 yükle HDD var. 1 adetde Mac OS Sieria yüklü kullandığın hdd var. Ben şimdi boot OS X info boot ekranında windowsu nasıl görürüm. OS boot ekranında windows çıksa rahat olsa yada nasıl olur.

Benin yüklü hddlerim hazır yani kısaca nasıl aralarında geçiş yapicam orası lazım.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,627
4,447
4,401
Olay şu 1 adet Window 10 yükle HDD var. 1 adetde Mac OS Sieria yüklü kullandığın hdd var. Ben şimdi boot OS X info boot ekranında windowsu nasıl görürüm. OS boot ekranında windows çıksa rahat olsa yada nasıl olur.
Clover Bootloader kurulumunu rehberdeki anlatılan Clover Bootloader özelleştirmelerinden san uygun olanını belirleyip buna göre özelleştirmelerini yap ve kurulumunu yap. Bundan sonra Clover üzerinden her iki işletim sistemini boot edebilirsin.
macOS Sierra 10.12.6 Güncel Kurulum İmajı | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

sxpal

APPRENTICE
20 Kas 2017
60
6
21
37
Osxinfo Youtube kanalında UEFI Dual Boot videolarını adım adım izlememe rağmen aynı disk üzerine iki sistemi videodaki anlatıma göre kuramıyorum.

Windows sistem kurulu ve çalışıyor, mac için windows yönetimden bölüm ayırıyorum ve paragon partition manager ile hfs olarak formatlayıp mac kurulum usbsini takıyorum. Ancak MACOS hiç bir biçimde bu bölümlere yükleme yapamayacağını söylüyor.

Gözümden bir şey mi kaçırıyorum bilemiyorum ama defalarca izleyip kontrol ettim. Bir tek şekilde mac sistemi aynı disk üzerinde çalıştırabiliyorum oda çalışan bir sistemi recovery bölümü olmadan carbon copy cloner ile o bölüme kopyaladığım zaman. Sıfır kurulum yapamıyorum.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,627
4,447
4,401
Ancak MACOS hiç bir biçimde bu bölümlere yükleme yapamayacağını söylüyor.
Evet gözünde kaçan şey kullandığın imajın MBR formatlı dikeler için MBT yaması içermiyor olması. Bu yama yapılmamış imajlar sadece GPT formatlı, yani kendine ait EFI's olan, tek parçalı HDD'lere kurulum yapar.

sxpal

APPRENTICE
20 Kas 2017
60
6
21
37
Evet gözünde kaçan şey kullandığın imajın MBR formatlı dikeler için MBT yaması içermiyor olması. Bu yama yapılmamış imajlar sadece GPT formatlı, yani kendine ait EFI's olan, tek parçalı HDD'lere kurulum yapar.
Bu yamayı AppStore dan indirdiğim kendi kurulum diskime nasıl yapabilirim?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,627
4,447
4,401
Bu yamayı AppStore dan indirdiğim kendi kurulum diskime nasıl yapabilirim?
Yapamazsın. Apple Store üzerinden indirmiş olduğun imaj izinleri buna müsaade etmez. Sierra imajımız zaten bu yamaları barındırıyor. Bunu kullanarak kurulumu yap.

Yusuf~

APPRENTICE
5 Nis 2019
3
0
0
20
Merhabalar. Ben Windows'un yanına macOS kurarsam bilgisayar açılınca direk Windows'u açma olanağım varmı? Clover boot loader'dan değil Windows Boot loader'dan mac os seçmek istiyorum. Yani bilgisayar açılınca clover bootloader açılmasın windows açılsın ve ben boot kaydı ekleyip windows açılınca ordan clover bootloader seçmek istiyorum. Direk clover bootloader açılmasın ben windowstan açayim. Böyle Bir olanağım varmı?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,627
4,447
4,401
Clover bootloader olmadan macOS boot edemezsin. Clover Boot Menğüde Windows'un otomatik boot etmesini ayarlayabilirsin. Bunun için Configuration dosyanı Clover Configurator ile açıp Boot seçeneklerinde Default Boot Volume= Windows diskinin ismini bir ve Timeout değerini 0 (sıfır) olarak ayarlayıp kaydet. Bu ayarlar ile Clover bootloader görmeden direk Windows açılır. Clover Boot menü açmak istersen de, sistem açılırken Klavyeden herhangi bir tuşa basılı tut.
Ekran Resmi 2019-04-06 16.53.01.jpg

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler