yazılımcılar için küçük ama güncel macos sürümü var mı?

cleverceh

APPRENTICE
15 May 2019
88
2
21
selam dostlar, c# uygulama geliştiricisiyim ms yani yayına göre maui ile artık mac ve linux platformlarında direk uygulama geliştirebileceğiz. geliştirdiğimiz uygulamaları mac ortamında publish etmemiz gerekiyor. bunun iç,in güncel xcode, androidsdk, ve vscode barındıracak küçük ve güncellemeleri alacak bir macos sürümü var mı?

kindo

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
6,334
2,476
4,401
MacOS için aradığınız bu seçenek maalesef yok. Xcode son sürüm kullanmak için MacOS 11 yani bigsur kullanmanı gerekli. Bununla beraber MUAI, Xcode, AdnroidSDK gibi ortamlarda (bağımlılıkları ile birlikte) çalışmak içinminumum sistem gereksinimleri 4 Gb ram altında olmuyor. Yani her halükarda güncel bir sistem gereksinimi doğuyor. MacOS için hafif bir sürüm yok. Web tabanlı programlama için kullanacaksanız MacOS Server'i inceleyebilirsiniz.

BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
Faxconn HM67M-S
İşlemci Modeli
CPU i5-2400
Grafik Kartı
RX570 4GB
Ses Kartı Modeli
ALC662
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
14GB DDR3 - Crucil 480GB SSD

cleverceh

APPRENTICE
15 May 2019
88
2
21
öncelikle cevabınız için teşekkürler. web tabanlı programlama yönünde gidelim. bildiğiniz gibi react native ile yazılan uygulamalar ios ve android uygulamalarına xcode ve android studio sayesinde uygulamaları publish edebiliyoruz. burada kilit nokta vs code veya vs de yada diğer editörlerde yazdığımız c# ve react native kodlarını macos server da yazabilecek miyiz? yani vs code yi kullanabilecek miyiz? xcode de yazdığımız kodları pubilsh edebilecek miyiz? yani bu şekilde macos server de uygulama geliştirilirse maui ile yazılan kodlarda xcode de publish edileceğini düşünüyorum. çünkü visual studio da yazılan c# veya javascript kodları diğer tarafta xml coduna çıktı alıyor. (tam bilgim olmamakla beraber). bu durumda macos hakkında wikipadyada yeterince bilgi vermemişler örneğin örneğin kaç gb tır ram gereksinimi ve diğer donanımsal gereksinimler nelerdir bilinmiyor. ayrıca hackintosh la her bilgisayara yüklenirmi? nasıl yüklenir? yüklemek için gereken uygulamalar nelerdir? macos server image temin edebiliriz? nasıl yükleriz? hatta nasıl kullanırız gibi topluca soruları sorayım. biliyorum soruların her bir tanesi başlıca birer konu. bu konu altında cevap ve soru olarak gidersek sanırım çok insan faydalanır diye düşünüyorum. şimdiden teşekkürler.
‎macOS Server bilgilendirme sayfasında macos server ın 80 mb olduğunu gördüm doğruysa bizim için çok uygun bir sistem tabi ki gereksinimler ve ihtiyaçlar dahil edilebiliyorsa.

Son düzenleme:

ozz44

APPRENTICE
9 Tem 2021
57
4
21
El Capitan kullanıyorum Xcode 8.2.1 kurdum fakat 10.20 SDK hatası veriyor anladığım kadarıyla Xcode El Capitan desteği yok galiba.
Sierra'ya yükseltsem sorun yaşar mıyım?
Son olarak da 2 el 2010 ortası MacBook alsam rahatlıkla Xcode kullanabilir miyim?
2010 ortası MacBook en son hangi macOS sürümüne yükseltilebilir?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.