Z97X-UD5H Ozmosis HD5770 Çalışmıyor

r_a_z_o_r

APPRENTICE
27 Şub 2017
7
0
0
47
Arkadaşlar öncelikle herkeze selamlar hackintosh.de adresinden ozmosis bios'u yükledim anakartta 2 bios olduğu için backup bios'u ozmosis için kullanıcam deneme için el capitan kurdum sorunsuz kuruldu başka hiç bir şey yüklemeden boot etti ekran kartı yoktu işlemcim 4670k içindeki gpu falan sorunsuz çalışıyordu elimde hd 5770 vardı onu taktım bios ekranında takılmaya başladı yani del tuşuna bastığımda bios ekranına girmiyor ana bios swich 1 konuma aldığım zaman sorunsuz çalışıyor yani anakartın orjinal bios'u bu sorunu nasıl hallederim ve sormak istediğim başka bir şey daha bu yüklediğim ozmosis bios içine anakartımla ilgili kext'leri atabilirmiyim lan ses v.s bios 128 mb bios oldukça boş yer vardır tahminimce.

Son düzenleme:

Sin0w

JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
19 Eki 2016
577
184
251
Selam kardeşim,

Öncelikle bir ekran görüntüsü yada bir video çekmen imkanın var ise, bu şekilde sana daha iyi yardımcı olabilirim, en azından nasıl bir hata verdiğini görmem lazım. Bunun haricinde BIOS ayarların da, grafik bölümünü kontrol et bakalım. İndirdiğin Ozmosis BootLoader, yaptılar mı sana, yoksa hazır olarak mı indirdin? Bunun haricinde sen birşey ekleye bilirsin tabi ki ama, bunun için çok iyi bilmen lazım, Ozmosis de yer olması, senin kext gibi vs bir takım şeyleri atman için değil sebebi ise, kextler orijinal olmadığı için, her sistem açılışında hata alman ihtimalin yükseliyor ve kext silemezsin, bu yüzden için de sistemi çalıştıracak kadar gerekli uygulamalar vardır. Zaten tıpkı Clover gibi kendi dosya sistem birimi de var. Son olarak, Ozmosis BootLoader için, Nvram resetle belki ekran kartını okumuyor. Bunun için ise, forumda 2 tane, ozmosis kurulum rehberi ve bilgilendirme rehberi bulunuyor. Bunlara bak, yine yardımcı olurum sana.

Kolay gelsin.

BootLoader
OLD Clover// New OpenCore
Laptop Modeli
Deskopt
Anakart Modeli
OLD Msi Z97 Gaming 3// NEW PRO B660M-A
İşlemci Modeli
OLD İ5- Intel 4690K// NEW 12600K
Grafik Kartı
Nvidia GTX970 4 GB
Ses Kartı Modeli
Realtek
Ağ Aygıtları
OLD Killer e2200//NEW REALTEK AC1200
Disk ve RAM
OLD 8 GB RAM 1600 MHZ /NEW 32 GB 3200/ 1 TB HDD // SAMSUNG EVO 120 GB// KINGSTON 120 V3

r_a_z_o_r

APPRENTICE
27 Şub 2017
7
0
0
47
Cevap için teşekkürler kardeşim ozmosis bios burdan indirdim Ozmosis Mod für Z97X-UD5H - Z97 - Hackintosh-Forum.de griven'in yaptığı, anakartın orjinal bios'uyla bir sıkıntı yok clover sorunsuz çalışıyor zaten hd 5770 uyumlu ekran kartı ben ozmosis'e kafayı taktım çalıştığı zaman harika oluyor elimde 2 anakart daha var Z87X-UD5H bunlardan birini full ozmosis'e çevirip kullanıcam.

Birde ricam Z97X-UD5H için hazır dsdt dosyası varmıdır ben bulamadım belki siz bilirsiniz.

Sin0w

JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
19 Eki 2016
577
184
251
Yukarı da ki, sorularıma cevap gelmedi ama, anlaşılan o ki, ara sıra takılma oluyor galiba? Bunun haricinde, ozmosis öyle tamamen Ana kart ile bütünleme yapamazsın, eyer ki açılış ta takılı kalıyor ise, reset atıp açılıyor mu. Size bir tavsiyem, ozmosis ile daha doğrusu dosyaları ile fazla oynamayın, zira Ana kart çöketmeye kadar yolu var, 2 adet BIOS olsa dahi.

BootLoader
Laptop Modeli
Deskopt
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Nvidia GTX970 4 GB
Ses Kartı Modeli
Realtek
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
OLD 8 GB RAM 1600 MHZ /NEW 32 GB 3200/ 1 TB HDD // SAMSUNG EVO 120 GB// KINGSTON 120 V3

r_a_z_o_r

APPRENTICE
27 Şub 2017
7
0
0
47
Hocam ekran görüntüsü çekiyimde siyah ekran oluyor yani bir şey yazmıyor ekran kartı çıkarınca bir sorun yok, dosya ile oynama yapmadım indirdim bios günceller gibi güncelledim benim istediğim anakartın lan ses usbler falan ilk kurulumda hepsi çalışsın yani windows yükler gibi çokmu şey istiyorum :))

Sin0w

JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
19 Eki 2016
577
184
251
Onları, Clover gibi ozmosis klasörüne atacaksın, çok bir şey istemiyorsun ama unutma, Hackintosh kullanıyorsun, tüm donanımların, Apple desteği olduğu zaman dediğin şekilde olur ancak. Ekran kartı takılı iken, NVram resetlemesi yaptın mı? BIOS ayarlarını kontrol ettin mi?

BootLoader
Laptop Modeli
Deskopt
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Nvidia GTX970 4 GB
Ses Kartı Modeli
Realtek
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

r_a_z_o_r

APPRENTICE
27 Şub 2017
7
0
0
47
Yok daha yeni öğreniyorum sizin açtığınız konudan inceledim nvram resetleme falan, o ozmosis klasörü nerede onu bulamadım yani ozmosis bios içinde değilmi? clover configle efi partitionu mount edip çıkıyordu bu ozmosiste böyle bir şey varmı?

Aleksey Konovalov - YouTube
Aleksey Konovalov bu adam ozmosis'te aşmış seyretmesi bile sanki kullanıyormuşum hissi veriyor. :)

Sin0w

JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
19 Eki 2016
577
184
251
Ozmosis klasörü de tıpkı Clover gibi, bir fark yok. Konu da yazdım
Soru: Kext kullanımı ya da kurulumu nasıl yapılıyor?
Cevap: Kullandığınız kextler kurulum ihtiyacı var ise Kext utulity yardımı ile kurunuz. Sistem açılışın da çalışan kext ise Clover Configirasyon ile EFI bölümünü dışarıya çıkarıp OZ/Darwin/Extensions klasör ünün içerisine atınız ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Dikkatli oku.

1. Soru: NVRAM resetin den sonra EFI Shell bölümü ya da Üretici logosun da kalıyor?
    Cevap: EFI Shell kalıyor ise “reset” yazıp enter tıklayın yeniden başlayacaktır. Logo kısmın da kalıyor ise, Reset tuşunuz ile resetleyin.
    • NVRAM reseti için= Alt+Winlogo+P+R
Kolay gelsin.

BootLoader
Laptop Modeli
Deskopt
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Nvidia GTX970 4 GB
Ses Kartı Modeli
Realtek
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM