Ekran kartı BIOS'una UEFI GOP Modlama

taluyka

JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
574
360
251
38
UYARI !!!

Bu bir anakart (motherboard) BIOS'u güncelleme yahut değiştirme rehberi değildir. Tamamen ekran kartı ile alakalı bir rehberdir.

İşlem risklidir, AMD kartlar içindir ve sorumluluk tamamen size aittir. Bu uyarının "ortaya çıkacak olan sorunlardan şahsımın feragatnamesi" olduğunu kabul ederek rehberi uygulamaya başlayın. Özetle rehberi uygulamak ve uygulama neticesinde arkasından ortaya çıkabilecek sorunlar tamamen sizin şahsi sorumluluğunuzdur.

Rehberin AMD kartlar için olmasının sebebi NVIDIA kartlar ile şahsımın denememiş olmasıdır.

Selam arkadaşlar,

Sizlere macOS için son derece yararlı bir o kadar da riskli bir işlemin rehberini sunmak istiyorum.

Yapacağımız işlemin özeti şu: UEFI özelliği olmayan grafik kartlarımızı UEFI GOP(Graphics Output Protocol) eklemek.

Soru: Peki nedir bu GOP ?
Yanıt: İsminden de anlaşılacağı üzere Grafik Çıkış Protokolü demek. Grafik kartından gelen görüntüyü UEFI standartlarında sunmaya yarıyor.

Soru: Peki ne işimize yarayacak GOP ?
Yanıt: Özgün Apple cihazları UEFI kullanırlar. Hackintosh sistemlerde kullandığımız grafik kextlerinin -whatevergreen.kext gibi- işini doğru düzgün yapmasına ve sistemin tamamıyla UEFI standartlarında açılmasına yarayacak.

Gelelim rehberi uygulamaya.

Gerekenler:

- Windows işletim sistemi
- Python son sürümü
- GPU-Z programı
- Grafik kartı biosu
- GOPUpd programı
- AtiFlash programı

Uygulama:

- GPU-Z, GOPupd ve AtiFlash programlarını buradan indiriyoruz.

- Download Python adresine giderek python'un son sürümünü indirip kuruyoruz. Ardından Python'un kurulu olduğu dizine gidip Scripts klasörü içerisinde komut istemi ya da powershell açarak "pip install colorama" komutunu veriyoruz.

- Ardından GPU-Z programını açıyoruz.

Pembe kalem ile işaretlediğim yerde UEFI yazısını göreceksiniz. Eğer onun yanındaki kutucukta tik varsa rehberi uygulamaktan vazgeçebilirsiniz; çünkü kartınızın BIOS'unda UEFI GOP bulunuyor demektir. Eğer yoksa rehbere devam etmek için aşağıda gösterdiğim şekilde kartınızın BIOS'unu bilgisayarınıza kaydedin ve olası bir sorunda tekrar kullanmak üzere başka bir yere kopyasını YEDEKLEYİN ! EN MANTIKLISI BİR USB BELLEĞE YEDEKLEMEKTİR.

(Ben kartıma UEFI GOP yüklediğim için bende var gözüküyor özgün BIOS'ta GOP bulunmuyordu)

GPU BIOS'umuzu kaydettikten sonra yapmamız gereken şey BIOS'umuzu GOPupd klasörünün içine yerleştirmek. Bakın burası önemli. Eğer başka klasörde olursa Windows güvenliği nedeniyle hata alabilirsiniz.
Rom'umuzu kopyaladıktan sonra fare ile tutuyoruz ve GOPupd.bat dosyasının üstüne bırakıyoruz. Karşımıza şöyle bir ekran çıkıyor.

Pencerenin en altında bize soruyor GOP'u son sürüme güncellemek istiyor musunuz diye. Y harfine basıp enter'liyoruz ve görüntü şu şekil oluyor:

Yeni GPU BIOS'umuz GOPupd klasörü içerisinde oluştu.

Oluşan BIOS dosyamıza GOP doğru yüklenmiş mi diye kontrol etmek amacıyla tekrar GOPupd.bat üstüne bırakıyoruz. Eğer ekran aşağıdaki gibiyse işlem başarılı demektir ve artık GPU BIOS'umuz ekran kartımıza yazılmaya hazır.

vBIOS'u yazdırmak için ATIFlash yazılımını kullanacağız.
ATIFlash klasörüne giriyoruz ve "amdvbflashWin"e sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıyoruz. Karşımıza şu ekran çıkacak.

Pembe ile işaretlediğim kısımdan az önce UEFI GOP yazdırdığımız BIOS'u seçiyoruz. Yeni vBIOS'umuz isminin sonunda updGOP ekleniyor. Doğru vBIOS'u seçmek için ufak bir ipucu size. :)

Arkasından "Program"a tıklıyoruz ve vBIOS'umuz yazılıyor. Program yeniden başlatma isteyecek evet deyip yeniden başlatıyoruz ve eğer bir sorun olmadıysa artık UEFI destekli bir ekran kartınız var. Güzel günlerde kullanın. Anakart BIOS'undan CSM'i kapatabilir ve bilgisayarınızı tam anlamıyla UEFI modda kullanabilirsiniz.

Herkese bol şans.​

Son düzenleme:
Anakart Modeli
ASUS Z170-A
İşlemci Modeli
i7-6700K
Grafik Kartı
Skylake HD 530
Ağ Aygıtları
i219-V
Disk ve RAM
256 GB SSD & 1 TB HDD & 500 GB HDD, 16 GB DDR4 2133 MHz

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,377
974
1,401
Öncelikle @taluyka eline sağlık. Çok başarılı konular açıyorsunuz Teşekkür Ederim!
Bu konu için masaüstü yada notebook farkediyor mu?

BootLoader
OpenCore 0.9.8 (Dev) / Sonoma
Laptop Modeli
Asus VivoBook x571li-bq377
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Intel(R) HD Graphics 630 & Nvidia Geforce 1650Ti
Ses Kartı Modeli
Realtek Alc 255 (Alc_ID:18)
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM4350 (BT BCM2045A0 Bluetooth 4.0)
Disk ve RAM
Crucial P5+ M2 1TB SSD - 16GB DDR4 2667 Mhz
  • Like
Tepkiler: taluyka

alabal

PADAVAN
20 Kas 2019
153
34
271
Ekran kartına bios atmak ekran kartının garanti dışı kalmasına sebep olacaktır.

taluyka

JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
574
360
251
38
Öncelikle @taluyka eline sağlık. Çok başarılı konular açıyorsunuz Teşekkür Ederim!
Bu konu için masaüstü yada notebook farkediyor mu?
Sevgili dostum açıkçası ben denemediğim hususlar hakkında konuşmayı doğru bulmuyorum. Yalnız eğer laptop içerisinde harici bir kart varsa yani kullanılan grafik birimi cpu işlemcisi içine gömülü değilse onlara da oluyordur diye düşünüyorum.

Deneyip denememek sana kalmış.

Ekran kartına bios atmak ekran kartının garanti dışı kalmasına sebep olacaktır.
Evet doğru. Yine de firmadan firmaya değişebilir garanti verip vermeme. Çünkü harici bir programlama kartı ile ekran kartı BIOS'unu yeniden yazmak 10 sn bile sürmez.

Anakart Modeli
ASUS Z170-A
İşlemci Modeli
i7-6700K
Grafik Kartı
Skylake HD 530
Ağ Aygıtları
i219-V
Disk ve RAM
256 GB SSD & 1 TB HDD & 500 GB HDD, 16 GB DDR4 2133 MHz
  • Like
Tepkiler: Ediko
24 Mar 2017
214
90
251
Elinize sağlık rehberi uygulamak 20 dakikamı almadı. 2580x1080 monitör kullanıyorum. Bootmenü ve yüklenme ekranında bir çizgi çıkıyor. Bundan da kurtulabilsem süper olacak.

Ekli dosyalar

BootLoader
Opencore 0.7.9
Anakart Modeli
Gigabyte GA-H97-HD3 REV1.1
İşlemci Modeli
i5-4590
Grafik Kartı
HD 4600 & R9 390
Ses Kartı Modeli
ALC 887
Ağ Aygıtları