ÇÖZÜM Big Sur 11.3 sonrası VooodooHDA kullanmak

• Konuyu başlatan kleyn
  • Başlangıç tarihi
K

kleyn

Guest
Selam forum ahalisi bügün Big Sur 11.3 ve üst sürümleri için vodooHDA ile kullanmayı göstereceğim.
1.Hazırlık
1. Recoverye girip SIP'ı devre dışı bırakmamız gerekiyor. Bunun için de OpenCore menüden Recovery'yi başlatıyoruz.Kurtarma bölümüne girdikten sonra İzlenceler kısmına geliyor ve terminali seçiyoruz csrutil disable yazıp sistemi yeniden başlatıyoruz.
2.Artık macOS'u açıp kext Droplet adlı uygulamayı indiriyoruz.Kext droplet Big Sur. ve VoodooHDA'nın kextini indiriyoruz VooodooHDA 297.Gatekapper da devre dışı bırakmamız gerekiyor. Bunun için ya Hackintool dan yapmanızı öneririm. Son olarak da sistem de ses yükseltmek felan istiyorsak VoodoHDAprefpane kullanmamız gerekiyor bunun için Gate kaperı devre dışı bıraktık VodooHDA prefpaneni ekte bulabilirsiniz.Bir de; ayarları sürekli yapmak istemiyorsak voodooHDAsettings loader kullanmamız gerekiyor bunuda ekte bulabilirsiniz.
Ekran Resmi 2021-10-27 13.32.03.png
Ekran Resmi 2021-10-27 13.32.51.png

2. Adım yapılış aşaması.
Kext droplet adlı uygulamayı açıyoruz. VoodooHDA kextini buraya sürüklüyoruz. Ve LE ye kurmak istediğimizi soruyor. Burada LE yi seçiyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz.
Direk kendisi restart atmanız gerekiyor diyor ama öyle yapmayın Güvenlik ve gizlilik de çizdiğim yer de sizde VoodooHDA undifned gibi bir şey yazıcak Değişiklik yapmak için kilidi açın deyin ve genişletmeye izin verin ve orada restart atın. VodooHDA işlemi bitti.

Ekran Resmi 2021-10-27 13.36.12.png
Ekran Resmi 2021-10-27 13.28.44.png
Ekran Resmi 2021-10-27 13.41.04.png

3. Adım ekstralar.
Şimdi ki adımlar ekstralar cihazdaki ses az çıkıyorsa diye uygulayabilirsiniz. vodooHDAprefpane ve VodooHDAloader yı yükleyeceğiz. Şimdi ilk yapıcağımız şey 1 adımdada dediğim gibi bu adımı yapmak için gerekiyor. Ekte verdiğim voodooHDA prefpane i çalıştırın ayarlar açılacak tüm kullanıcalar içini seçiyoruz ve kuruluyor. VodooHDAloader için ise uygulamalara atmanız gerekiyor sonra bir kez çalıştırmanız gerek yoksa çalışmaz. Kullanıcılar ve gruplara giriyoruz Oturum açma öğeleri buraya voodooHDAloaderı ekliyoruz
ve işlem bitmiştir.Başka bir rehberde görüşmek üzere 11.6.1 üzerinde denenmiştir.

Ekran Resmi 2021-10-27 13.49.21.png
Ekran Resmi 2021-10-27 13.50.05.png

Monterey de de çalışmaktadır.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:

kindo

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Eki 2020
6,334
2,476
4,401
BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
Faxconn HM67M-S
İşlemci Modeli
CPU i5-2400
Grafik Kartı
RX570 4GB
Ses Kartı Modeli
ALC662
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
14GB DDR3 - Crucil 480GB SSD
K

kleyn

Guest
VodooHDA kurulumu burda var.
VoodooHDA 2.9.2 Güncel Big Sur Kurulum Paketi - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
Burdaki yöntem ile BigSur veya üstü sürümlerde artık kurulum olmuyor mu? Niye kexti Library / Extenstion içerisine atıyoruz? Boot ederken çalıştırmak istesek OC > Kext içerisinde 11.3 sonrası için olmuyor mu? Geliştirici sayfasındaki kurulumda da bu ayrıntı yok.
Hayır çalışmıyor. L/E de çalışıyor genellikede. Denediklerimde 11.3 sonrasında olmamıştı.
İmzamdaki sistemde denenmiştir. Montereyde gayet güzel çalışıyor.
Ekran Resmi 2021-11-04 20.29.34.png

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Like
Tepkiler: tahaklkt ve kindo

Somke

APPRENTICE
29 Ocak 2021
40
8
21
hocam biraz konuyu öne çıkartacağım ama bende çalışmadı. Big Sur 11.6.4 kullanıyorum.
edit: ikinci kez yükleyince düzeldi. teşekkür ederim.

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: kindo

umut310

APPRENTICE
17 May 2022
2
1
21
Macos monterey 12.3.1 kullanıyorum. Anakartım Asrock B450M-HDV (Ses çip seti ALC887.) mikrofon çalışmıyordu. Yükleyince sorunum düzeldi.
Teşekkürler.