Hackintosh Online Panel

bfrorum10

APPRENTICE
26 Tem 2020
35
31
21
Merhabalar Arkadaşlar,

aslında aranıza yeni kadıldım ben ama Hackintosh konusunda epeydir uğraşıyorum. OSXİNFO.net ailesin uğraşlarını tebrik etmemek elde değil. Admin'den moderatörlere kadar bütün arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Samimi çalışmalarından dolayı da kendilerini tebrik etmek istiyorum. Allah sizden razı olsun kendilerinden.

Almanca ve Ingilizce dillere hakim olduğum için bilindik sitelere daha çok takılıyordum. 2013 yılında ise Macbook aldıktan sonra da epey uzak kaldım. Macbook'umu 1 ay önce sattım ve tekrar Hackintosh konusunda kendimi güncellemek istedim. Bir aydan beri bir çok yerde okumalar yaptım, videolar seyrettim vs. Elimideki bütün cihazlar üzerinden denemeler yaptım. Hackintosh konusunda bu geçen 10 yıl zarfında epey gelişme yaşandı. Özellikle Chamelion'dan Clover'e geçiş çok ilgi ile takip etmiştim. Şimdi ise geleceğin BL'da OpenCore gibi görünüyor. OpenCore'a kaymalar her geçen gün artıyor. Benim kişisel tecrübelerim de OC Clover'den bir çok konuda avantajlı olduğudur. Yine yeni nesil kextler olan Lilu.kext, Whatevergreen.kext gibi kextler sayesinde bir çok alanda artık patchlemeye gerek bile kalmadı. Bu alana gönül vermiş birisi olarak bu olumlu gelişmeleri beni ziyadesiyle mutlu etti.

Artık dijital bir çağda yaşadığımız için bu alanda bir Online Panel yapmayı teklif etmek istiyorum. Bir isim bulup her yıl yapılabileceğimiz bir Panel düzenleyebiliriz. Almanyada iki panele bizzat katıldım ve oradaki etkileşimi bizzat gördüm.

Muhtemel konuları sizinle paylaşmak istiyorum;

1) Windows ile macOs hatta Linux arasındaki farkını hakkında kısa bir sunum
2) macOS'un farkını anlatan özel bir sunum
3) Dünyadaki hackintosh fikir babaları hakkında, tarihçesi hakkinde kısa bir sunum
4) Bootloader: Chamelion, Clover ve OpenCore hakkında kısa bir sunum
5) Geleceğin BL'ı olan OpenCore hakkında nasıl çalıştığını dair detaylı bilgilendirme
6) Patch/Hack hakkında kısa bir sunum
7) Kextler hakkında kısa bir sunum
8) Hacktool hakkında detaylı bilgilendirme
9) Başarılı bir sistem kurma hakkında kısa bir sunum

Online Youtube üzerinde yapılabilir veya başka bir mecrada da olur. Bir ay önce duyuralım bu konu ile ilgilenen türkçe bilen kim varsa
katılma fırsatı verelim ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilere bir platform sunalım.

Ben Almanca ve ingilizce sunum yapabilecek alanda uzan kişileri da davet etmek taraftarıyım. Örneğin OpenCore yapımcılarından bir kişiyi çağırabiliriz.

Yeni üye olduğum için belki erken bir teklif gibi görünebilir. Haddimi aştıysam lütfen mazur görün beni.

OSXİNFO.net bütün ailesine bereketli bir bayram diliyorum.

Laptop Modeli
Asus R752L
Anakart Modeli
ASUS X751LA Intel Lynx Point-LP (Premium)
İşlemci Modeli
Intel Core i3-5010U 2 x 2.1 GHz, Broadwell
Grafik Kartı
Intel HD Graphics 5500, NVIDIA GeForce 920M
Ses Kartı Modeli
Realtek High Definition Audio
Ağ Aygıtları
Atheros AR9485
Disk ve RAM
Samsung MZ-76E500B/EU 860 EVO 500

mehmetyuksel

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
22 Ocak 2020
7,887
2,862
4,401
Hackintosh Worldwide Developers Conference (Hackintosh WWDC 2021) veya Hackintosh Worldwide Panel

BootLoader
OpenCore 0.7.5
Laptop Modeli
HP 6MQ75EAQ ProBook 450 G6
Anakart Modeli
From Big Sur 11.2.2 to Monterey 12.0.1 (By KaoS from Osxinfo)
İşlemci Modeli
i7-8565U
Grafik Kartı
Intel UHD Graphics 620
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC236
Ağ Aygıtları
Intel® Wireless-AC 9560 (Native with AirportItlwm)
Disk ve RAM
8GB 2400 Mhz Ram, ADATA 240GB SU650 Sata3 2.5" SSD (macOS Big Sur)+Samsung PM981A 256GB( Win10)
  • Like
Tepkiler: mehmetyilmaz

bfrorum10

APPRENTICE
26 Tem 2020
35
31
21
Bunu biliyorum Mehmet bey,

benim buradaki yola çıkış amacım türkçe olarak bunu gerçekleştirmek.

Alanda almanca bilinen forumlarından Hackintosh-Forum.de'nın almanca olarak yaptığı küçük Panel. >

Online Uygulama

Laptop Modeli
Asus R752L
Anakart Modeli
ASUS X751LA Intel Lynx Point-LP (Premium)
İşlemci Modeli
Intel Core i3-5010U 2 x 2.1 GHz, Broadwell
Grafik Kartı
Intel HD Graphics 5500, NVIDIA GeForce 920M
Ses Kartı Modeli
Realtek High Definition Audio
Ağ Aygıtları
Atheros AR9485
Disk ve RAM
Samsung MZ-76E500B/EU 860 EVO 500

eonder87

PADAVAN
22 Şub 2018
115
43
71
Gerçekten güzel bir fikir ancak çoğu üyenin katılım sağlamayacağını düşünsem de kesinlikle olması gereken hatta her ay olmasa bile 3 veya 6 ayda bir tekrarlanması gereken bir şey olurdu bu. Eğer 3-5 kişi için bile yapacak olursanız mutlaka bana ulaştırın zira zevkle hem izlemek hem de elimden geldiğince destek olmak isterim. Her ne kadar doğru donanımı yıllar içerisinde anca elde etmiş olsam da.

BootLoader
OpenCore 0.7.9
Laptop Modeli
Masaüstü
Anakart Modeli
ASUS PRIME B450-PLUS
İşlemci Modeli
AMD RYZEN 5 2600
Grafik Kartı
ASRock Radeon RX 580 8GB
Ses Kartı Modeli
Asus Xonar DGX 5.1 PCI Express Ses Kartı + ALC887-VD2 (Onboard)
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8111H
Disk ve RAM
Team 512GB m.2 SSD(Windows) ve Apacer Panther 128GB SSD (macOS) & 16GB DDR4 RAM
  • Like
Tepkiler: AndrevMask