Asus K555LN için Sierra EFI Kurulum Paketi (DSDT, SSDT dahil)

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
Bilgisayar_4333105.png
Arkadaşlar merhaba,
Asus K555LN i5-4210u / 6gb / HD4400m / Geforce 840m modelinin gerekli bütün kextleri ve yamaları yapılmış ayrıca çok stabil şekilde çalışmaktadır. Aşağıda belirttiğim link'ten arşivi indirebilirsiniz.

DSDT yamaları,

• "Fix ADBG Error"
  • "Rename _DSM methods to XDSM"
  • "IRQ Fix"
  • "SMBUS Fix"
  • "OS Check Fix (Windows 8)"
  • "Add IMEI"
  • "RTC Fix"
  • "Fix _WAK Arg0 v2"
  • "Fix _WAK IAOE" (new patch)
  • "Rename GFX0 to IGPU"
  • "Rename B0D3 to HDAU" (new patch)
  • "ASUS N55SL/VivoBook"
  • "USB3 _PRW(0x6D) and Rename XHC to XHC1" (new patch)
  • "Audio Layout 3"

SSDT yamaları < 0'dan 12ye kadar),

• "Remove _PSS placeholders"
  • "Rename GFX0 to IGPU"
  • "Brightness Fix (Haswell)"
  • "Rename B0D3 to HDAU"
  • "Rename _DSM methods"
  • "Cleanup/Fix Errors (SSDT)"
  • Daha uzun pil ömrü için Geforce 840m devredışı bırakılmıştır,
  • Native ACPI SSDT yapaması uygulanmıştır ve NULLCPU kaldırılmıştır.
  • Edid enjekte ile HD4400 Display panel sorunu giderilmiş ve native çözünürlük eklenmiştir.
  • Backlight sorunu giderilmiştir.
  • Elan Touchpad fonksiyonları sorunsuz çalışmaktadır.
  • Fn tuşları shift+Caps şeklinde sorunsuz çalışmaktadır.
  • AppleHDA ALC233 Patch yapılmış ve sorunsuz çalışmaktadır.
  • Sleep/ShutDown sorunsuzdur.
  • Pil göstergesi ve adaptör çalışmaktadır.
  • Wifi çalışmaktadır. (Başka bir kart takıldı)
Güncelleme:
Codec Commander'ın düzgün çalışabilmesi için darkwake=1 seçeneğini kullanmanızı öneririm aksi taktirde nadirde olsa bazen uykudan uyandıktan sonra ses aktif olmayabiliyor.
Çalışmayanlar = Card Reader
:devil:

Afiyet olsun!!! :D

Arkadaşlar bu tarz linkler yasakmı bilmiyorum lakin eğer öyle ise lütfen uyarın hemen kaldırayım.

ASUK K555LN.zip

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Like
Tepkiler: Ediko ve montezuma

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Eline sağlık. Başarılı kurulumlar içinde kurulum rehberini hazırlarsan güzel bir kaynak oluşmuş olur.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
Elan Touchpadin fonksiyonlu çalışmasını nasıl çözdünüz? ApplePS2SmartTouchPad.kext dışında uyguladığınız ayar var mı?

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
Eline sağlık. Başarılı kurulumlar içinde kurulum rehberini hazırlarsan güzel bir kaynak oluşmuş olur.
Uygun bir zamanda onu da yapacağım, güzel olur.

Elan Touchpadin fonksiyonlu çalışmasını nasıl çözdünüz? ApplePS2SmartTouchPad.kext dışında uyguladığınız ayar var mı?
.plist ayarlarıyla biraz oynadım sadece onun dışında extra birşey yapmadım. Yayınlanan son versiyon betası hemen hemen düzgün çalışıyor. Bu arada trackpad control paneli güncellemek de gerekmiyor, Sierra orjinali çalışıyor.

Güncelleme!

Codec Commander'ın düzgün çalışabilmesi için darkwake=1 seçeneğini kullanmanızı öneririm aksi taktirde nadirde olsa bazen uykudan uyandıktan sonra ses aktif olmayabiliyor. @montezuma Rica etsem yukarıya CodecCommander'ın karşısına eklermisin ben düzenleyemiyorum çünkü?

Son düzenleme:

Dexter61

PADAVAN
6 Ocak 2017
152
101
251
28
ElanTouchPad malesef Windows ortamında ki kadar efektif kullanılmıyor. Keşke adam akıllı bir driver geliştiricisi olsada Elan TouchPadler için güzel bir driver geliştirse. Orjinal macbooklarda ki smartpad deneyimi için bile mac alınır bence :)

• Like
Tepkiler: gsprodaslo

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,378
975
1,401
Evet @montezuma'ya katılıyorum en kısa zamanda bir kurulum rehberi bekliyoruz.

BootLoader
OpenCore 0.9.8 (Dev) / Sonoma
Laptop Modeli
Asus VivoBook x571li-bq377
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Intel(R) HD Graphics 630 & Nvidia Geforce 1650Ti
Ses Kartı Modeli
Realtek Alc 255 (Alc_ID:18)
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM4350 (BT BCM2045A0 Bluetooth 4.0)
Disk ve RAM
Crucial P5+ M2 1TB SSD - 16GB DDR4 2667 Mhz
  • Like
Tepkiler: gsprodaslo

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
Kurulum paketinde bahsetmeyi unuttuğum aktif olmayan HDMI ses ile alakalı olarak bir güncelleme yapmak istiyorum, ( DSDT ve SSDT-10 güncellendi ) Şimdi HDMI ses de sorunsuz çalışıyor. Böylelikle sanırım ASUS K555LN eksiksiz bir hackintosh kurulumu yapmış olduk. Hayırlı olsun.

• Öncelikle DSDT ve SSDT'ye yaptığınız B0D3 to HDAU yamasında (benim atladığım) LayoutID'yi eğer benim gibi 3 olarak kullanıyorsanız, yamada öntanımlı olarak gelen "layout-id", Buffer() { 12, 0x00, 0x00, 0x00 },\n deki 12 yi 3 olarak değiştirerek uygulayınız. Yani bu şu demek, AppleHDA HDAU ve HDEF olarak 2 kısma ayrıldığından iki layoutID de birbiri ile eşleşmeli.
  • Clover'da UseIntelHDMI aktif halde olmalı.
  • Clover K and K Patches Kısmına yada config.plist'inize aşağıdaki değişiklikleri ekleyiniz.
<dict>
<key>Comment</key>
<string>HDMI-audio, port 0204(12), 0x0a260005 0x0a260006</string>
<key>Disabled</key>
<false/>
<key>Find</key>
<data>
AgQJAAAEAACHAAAA
</data>
<key>Name</key>
<string>com.apple.driver.AppleIntelFramebufferAzul</string>
<key>Replace</key>
<data>
AgQSAAAIAACHAAAA
</data>
</dict>

• Ekteki DSDT ve SSDT-10'u yukarıda verdiğim ekten çıkanlarla değiştirin.
  • Afiyet olsun:)

İndir Archive zip

us3n

PADAVAN
21 Şub 2017
105
9
71
Arkadaşlar merhaba,
Asus K555LN i5-4210u / 6gb / HD4400m / Geforce 840m modelinin gerekli bütün kextleri ve yamaları yapılmış ayrıca çok stabil şekilde çalışmaktadır. Aşağıda belirttiğim link'ten arşivi indirebilirsiniz.

DSDT yamaları,

• "Fix ADBG Error"
  • "Rename _DSM methods to XDSM"
  • "IRQ Fix"
  • "SMBUS Fix"
  • "OS Check Fix (Windows 8)"
  • "Add IMEI"
  • "RTC Fix"
  • "Fix _WAK Arg0 v2"
  • "Fix _WAK IAOE" (new patch)
  • "Rename GFX0 to IGPU"
  • "Rename B0D3 to HDAU" (new patch)
  • "ASUS N55SL/VivoBook"
  • "USB3 _PRW(0x6D) and Rename XHC to XHC1" (new patch)
  • "Audio Layout 3"

SSDT yamaları < 0'dan 12ye kadar),

• "Remove _PSS placeholders"
  • "Rename GFX0 to IGPU"
  • "Brightness Fix (Haswell)"
  • "Rename B0D3 to HDAU"
  • "Rename _DSM methods"
  • "Cleanup/Fix Errors (SSDT)"
  • Native ACPI SSDT yapaması uygulanmıştır ve NULLCPU kaldırılmıştır.
  • Edid enjekte ile HD4400 Display panel sorunu giderilmiş ve native çözünürlük eklenmiştir.
  • Backlight sorunu giderilmiştir.
  • Elan Touchpad fonksiyonları sorunsuz çalışmaktadır.
  • Fn tuşları shift+Caps şeklinde sorunsuz çalışmaktadır.
  • AppleHDA ALC233 Patch yapılmış ve sorunsuz çalışmaktadır.
  • Sleep/ShutDown sorunsuzdur.
  • Pil göstergesi ve adaptör çalışmaktadır.
  • Wifi çalışmaktadır. (Başka bir kart takıldı)
Güncelleme:
Codec Commander'ın düzgün çalışabilmesi için darkwake=1 seçeneğini kullanmanızı öneririm aksi taktirde nadirde olsa bazen uykudan uyandıktan sonra ses aktif olmayabiliyor.
Çalışmayanlar = Card Reader
:devil:

Afiyet olsun!!! :D

Arkadaşlar bu tarz linkler yasakmı bilmiyorum lakin eğer öyle ise lütfen uyarın hemen kaldırayım.

ASUK K555LN.zip

Bende de benzer model var kurulum yapamadığım için masaüstü topluyorum şuanda eğer kurulum yapabilirsem masaüstü almama gerek kalmayacak

BootLoader
Opencore
Anakart Modeli
Msi Z270 Gaming Pro Carbon
İşlemci Modeli
i7 7700k
Grafik Kartı
HD 630
Disk ve RAM
256 GB SSD 16 GB DDR 3200MHZ

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
Bende de benzer model var kurulum yapamadığım için masaüstü topluyorum şuanda eğer kurulum yapabilirsem masaüstü almama gerek kalmayacak
Kurulum aşamasında ne gibi sorun yaşadığınız hakkında ayrıntılı anlatırsanız yardımcı olmaya çalışırım. Hackintosh K555LN modeli üzerinde çok iyi çalışıyor ve bildiğiniz üzere ASUS un aynı kasayı, anakartı ve özelliklerinin küçücük fark ettiği bir çok modeli var piyasada. Eğer bahsettiğiniz böyle bir modelse kurulum yapmak için donanımsal bir engel olduğunu düşünmüyorum. Şimdiden kolay gelsin.

us3n

PADAVAN
21 Şub 2017
105
9
71
Kurulum aşamasında ne gibi sorun yaşadığınız hakkında ayrıntılı anlatırsanız yardımcı olmaya çalışırım. Hackintosh K555LN modeli üzerinde çok iyi çalışıyor ve bildiğiniz üzere ASUS un aynı kasayı, anakartı ve özelliklerinin küçücük fark ettiği bir çok modeli var piyasada. Eğer bahsettiğiniz böyle bir modelse kurulum yapmak için donanımsal bir engel olduğunu düşünmüyorum. Şimdiden kolay gelsin.
Açılmıyor bile, direk reset atıyor. Bir kaç foto alayım ekleyeyim.
Kurulum başlamıyor aşağıdaki gibi kalıyor.

xs0ddi49F7vobZ4KV4UXLN0VedMmUqAZ.jpeg

BootLoader
Opencore
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
i7 7700k
Grafik Kartı
HD 630
Disk ve RAM

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
Öncelikle sistem detaylarını yazarmısınız? Ek olarak hangi versiyon kurulumu deniyorsunuz? Bazen Transmac ile usb yazdırmalarında da problem olabiliyor.

• USByi tekrar yazdırın.
  • Aşağıda verdiğim kendi bilgisayarımın Bios konfigurasyonunu kendi Biosunuza uygulayın.
  • Eğer bir değişiklik olmuyorsa Clover menüden Inject Intel ve DROP OEM seçeneğini işaretleyip bir de öyle deneyin ''yada tek tek''.
Gelişmeleri haber verirsiniz.

nen4ZiTtSL8Z2TnroXtMMfaFmlimMno8.jpeg

us3n

PADAVAN
21 Şub 2017
105
9
71
Hemen deniyorum bunları ama ram ile ilgili bir problem var sanırım yada hd grafik ile alakalı çözemedim

Öncelikle sistem detaylarını yazarmısınız? Ek olarak hangi versiyon kurulumu deniyorsunuz? Bazen Transmac ile usb yazdırmalarında da problem olabiliyor.

• USByi tekrar yazdırın.
  • Aşağıda verdiğim kendi bilgisayarımın Bios konfigurasyonunu kendi Biosunuza uygulayın.
  • Eğer bir değişiklik olmuyorsa Clover menüden Inject Intel ve DROP OEM seçeneğini işaretleyip bir de öyle deneyin ''yada tek tek''.
Gelişmeleri haber verirsiniz.

LOFX1IuhR9qhUG0QrzbBr_Dwot-R_Oo0.jpeg

Söylediklerinizi denedim değişen bir şey olmadı hala aynı hatayı veriyor

BootLoader
Opencore
Anakart Modeli
İşlemci Modeli
i7 7700k
Grafik Kartı
HD 630
Disk ve RAM

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
Hemen deniyorum bunları ama ram ile ilgili bir problem var sanırım yada hd grafik ile alakalı çözemedim

Söylediklerinizi denedim değişen bir şey olmadı hala aynı hatayı veriyor

Yukarıda sorduğum soruların cevaplarını alabilirsem, yardımcı olmaya çalışacağım. Ek olarak nasıl bir usb kullandığınızıda yazın.

Genelde bu tarz problemler Intel Cpu Power Management ile alakalı özellikle sisteminizde AMD bir bileşen var ise. Bazende dediğiniz gibi çift Ram slotu olan cihazlarda Ram'in bir tanesi sökülerek bu panik engellenebiliyor ama sizde tek Ram slotu olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle sorunun başka şekilde halledilmesi gerekecek.

( Clover'da bu komut artık çok fazla kullanılmasa da bir de bootflag'lere cpus=1 komutunu ekleyip deneyin )

Son olarak USBnizin içerisindeki Clover config.plist'e manuel olarak aşağıdaki Ram konfigürasyonunu girin fakat MHZ, Ram boyutunu ve Modelini kendi Ram'inizin özelliklerinde göre değiştirmeyi unutmayın. '' 1600 ve 6144 bkz. ''

Kod:
<key>Memory</key>
        <dict>
            <key>Channels</key>
            <integer>1</integer>
            <key>Modules</key>
            <array>
                <dict>
                    <key>Frequency</key>
                    <string>1600</string>
                    <key>Part</key>
                    <string>HMT425S6AFR6A /PC3-12800S-11-13-C3</string>
                    <key>Size</key>
                    <string>6144</string>
                    <key>Slot</key>
                    <string>0</string>
                    <key>Type</key>
                    <string>DDR3</string>
                    <key>Vendor</key>
                    <string>Hynix</string>
                </dict>
            </array>
            <key>SlotCount</key>
            <integer>1</integer>
        </dict>

linepower

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
1 Mar 2017
407
218
301
Benimde Asus X550LB laptopum var hemen hemen aynı sisteme sahibiz. Dsdt dosyalarındaki yamalar tam istediğim şekilde lakin bende de kernel panic hatası veriyor. Dsdt yama işinden pek anlamıyorum ama Maciasl ile compile dediğimde hata göremedim. Sierra 10.12. versiyonunu kullanıyorum. Sistem özelliklerim şu şekilde :

İ5 4200u
Hd 4400
GT740m
8GB Ddr3 Ram
1Tb Hdd
Alc233

BootLoader
OC
Anakart Modeli
Asus Z370 TUF Pro Gaming
İşlemci Modeli
i5 8600K
Grafik Kartı
Intel® UHD 630
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Kingston 240 GB SSD & Gskill 8 GB Ram

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

linepower

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
1 Mar 2017
407
218
301
Az önce incelerken farkettim işlemci modeli ve frekansları farklı belki onlar hataya sebep oluyor olabilir.
Rehberinizi dün okudum biraz uğraşırsam başaracağım sanırım. Dsdt düzenleme ile ilgili video vardı youtube de kaldırılmış. :frown:

BootLoader
OC
Anakart Modeli
Asus Z370 TUF Pro Gaming
İşlemci Modeli
i5 8600K
Grafik Kartı
Intel® UHD 630
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Kingston 240 GB SSD & Gskill 8 GB Ram

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Dsdt düzenleme ile ilgili video vardı kaldırılmış
Video biza ait değildi. Paylaşan kişi videoyu private olarak işaretlemiş. Biz de kaldırdık. Ancak videodaki anlatım da, buradaki rehberin eski versiyonu ile yapıldı. Yani rehberi takip ederek DSDT düzenlemeyi yapabilirsin.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: linepower

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
19
221
34
Asus x550ln kullaniyorum sistemlerimiz cok benzer oldugu icin birkac sorum var size?(aslinda tek fark sizin islemci 4210u benimki 4200u)
  • Native ACPI SSDT yapaması uygulanmıştır
bu yamalari forumdaki rehberlere gore mi yaptiniz? ekran karti aktif mi degilmi kontrolu yapmismiydiniz ioregistry ile nvda seklinde aratarak?
Native SSDT yamasi icin forumdaki guy duzenleme rehberini mi kullandiniz?

Edid enjekte ile HD4400 Display panel sorunu giderilmiş ve native çözünürlük eklenmiştir.
bu problemi nasil cozdunuz?

Backlight sorunu giderilmiştir.

Elan Touchpad fonksiyonları sorunsuz çalışmaktadır.
Ayarlar/Trackpad kisminda ayarlar gozukuyor mu sizde yoksa gozukmese bile calisiyor diye mi boyle yazdiniz?

Fn tuşları shift+Caps şeklinde sorunsuz çalışmaktadır.
Kisayollari atayarak mi cozdunuz bu sorunu?

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
bu yamalari forumdaki rehberlere gore mi yaptiniz? ekran karti aktif mi degilmi kontrolu yapmismiydiniz ioregistry ile nvda seklinde aratarak?
Native SSDT yamasi icin forumdaki guy duzenleme rehberini mi kullandiniz?
Yamalar Rehabman'in tonymacx86'de paylaştığı dökümana göre yapıldı fakat forumda bu konu ile ilgili rehber olduğunu düşünüyorum. Ekran kartı yamalar olmadan aktif konumda oluyor ioregistery'ye bakmadan bunu Sistem Raporunda Grafiklerde görebilirsiniz. Aktif ise Intel dahili grafik haricinde tanımlanmamış bir tane daha olacaktır.

Edid enjekte etmek hayli karışık bir olay, bunun için uzun bir rehber hazırlamak lazım ( yeni intel kextlerinde buna ihtiyaç olduğunu sanmıyorum) Öncelikle monitörünüzün edid bilgilerini bulup bunları web'den online bir yazılım ile düzenlemeniz gerekmekte. Doğru girdiğiniz edid neticesinde Görüntü ayarları paneli aktif hale gelecektir.

Bilgisayarınıza uygun '' Battery'' DSDT yaması ve AcpiBacklight.kext kullanarak bu sorunu giderebilirsiniz.

Ayarlar/Trackpad kisminda ayarlar gozukuyor mu sizde yoksa gozukmese bile calisiyor diye mi boyle yazdiniz?
Google'da SmartTouchpad v4.7 beta 5 diye aratır ve dosyayı sisteminize eklerseniz panel ve hemen hemen tüm fonksiyonlar aktif hale gelecektir.

Kisayollari atayarak mi cozdunuz bu sorunu?
Hayır, SmartTouchpad kext içindeki infoplist ile bir çok kombinasyona ulaşabilir dilediğinizce kişiselleştirebilirsiniz.

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
19
221
34
Yamalar Rehabman'in tonymacx86'de paylaştığı dökümana göre yapıldı fakat forumda bu konu ile ilgili rehber olduğunu düşünüyorum. Ekran kartı yamalar olmadan aktif konumda oluyor ioregistery'ye bakmadan bunu Sistem Raporunda Grafiklerde görebilirsiniz. Aktif ise Intel dahili grafik haricinde tanımlanmamış bir tane daha olacaktır.
@montezuma hocam bende sistem raporu kisminda gozukuyor fakat forum da ioregistry ile bakmam soylendi inceleyecegim bunu
Edid enjekte etmek hayli karışık bir olay, bunun için uzun bir rehber hazırlamak lazım ( yeni intel kextlerinde buna ihtiyaç olduğunu sanmıyorum) Öncelikle monitörünüzün edid bilgilerini bulup bunları web'den online bir yazılım ile düzenlemeniz gerekmekte. Doğru girdiğiniz edid neticesinde Görüntü ayarları paneli aktif hale gelecektir.
bu panel bende calisiyor dediginiz gibi .
Google'da SmartTouchpad v4.7 beta 5 diye aratır ve dosyayı sisteminize eklerseniz panel ve hemen hemen tüm fonksiyonlar aktif hale gelecektir.
evet hali hazirda bu kexti kullaniyorum ayarlar kisminda gozukmuyor ama fonksiyonlar calisiyor
Hayır, SmartTouchpad kext içindeki infoplist ile bir çok kombinasyona ulaşabilir dilediğinizce kişiselleştirebilirsiniz.
bende suanda ses dahil hicbir fn tuslari calismiyor bu konuya bakacagim

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler