Asus X550LN Sierra Kurulum Paketi (DSDT SSDT KEXTS)

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
19
221
34
Merhaba arkadaslar,

Baslikta goruldugu uzere direk calisanlar fonksiyonlari siralayarak basliyorum,

-Ses
-Wifi(atheros 9285)
-ethernet
-batarya yuzdesi

-sleep/shutdown(kismen calisiyor test etmeye devam ediyorum bazen kapanmadigi oluyor veya sleep yerine ekran kapandigi ama sleep olmadigi hard reset gerektirdigi oluyor ama az sanirim macosun dahili uygulamalari haric diger uygulamalari kapatmayinca boyle oluyor emin degilim)

-sleep calisiyor( suana kadar sadece fonk tusundan sleep edince sleep olmadi onun disinda soldaki menuden sleep edince sleep oluyor sikinti yok yanliz bi sure sonra uyaniyor kendi kendine )

-trackpad gestures calisiyor parmak hareketleri cok guzel(trackpad scrolling yavas bayagi cozmeye ugrasiyorum ayarlardan degismiyor mouse da sorun yok)

-2.ekran karti kapatilmis cihaz isinmiyor

-parlaklik ayarlar display de gozukuyor native degistirilebiliyor
-parlaklik haric butun fonk tuslari calisiyor

-native ssdt yamasi yapildi null cpu kaldirildi

i54200u
ahteros 9285
alc233
intelhd 4400

butun bu Dtds yamalarini ve 2.ekran kapatma islemini @gsprodaslo yapmistir klavyesine saglik kendisine de cok tesekkur ediyorum kendi konusundan yazdigi mesaj assagidadir.

ASUS X550LN INTEL 4200U / 840M / DSDT VE SSDT yamaları final.

DSDT ve SSDT dosyaları eksiksiz olarak yamalandı ve Nvidia ekran kartı kapatıldı. Clover'daki DSDT Fix'lerin hepsini kapalı duruma getiriniz yoksa çakışma yapabilir yada K555LN için verdiğim hazır Config.plist kullanınız.

DSDT için,

• "Fix PARSEOP_ZERO Error" (be sure to uncommment the "more agressive" patches)
  • "Fix ADBG Error"
  • "Rename _DSM methods to XDSM"
  • "IRQ Fix"
  • "SMBUS Fix"
  • "OS Check Fix (Windows 8)"
  • "Add IMEI"
  • "Mutex objects with non-zero a SyncLevel"
  • "RTC Fix"
  • "Fix _WAK Arg0 v2"
  • "Fix _WAK IAOE"
  • "Rename GFX0 to IGPU"
  • "Rename B0D3 to HDAU"
  • "ASUS N55SL/VivoBook"
  • "USB3 _PRW 0x6D (instant wake)"

Hangi Layout kullanıyorsanız Clover ile tanımlayın! Örnek "Audio Layout 12"

SSDT için, (Nvidia OFF)

• "Rename _DSM methods to XDSM"
  • "Rename B0D3 to HDAU"
  • "Rename GFX0 to IGPU"

Ekran parlaklığı için yama uygulanmadı çünkü artık bunun için extra bir SSDT ve birkaç KexttoPatch gerekiyor. Aşağıdaki linki inceleyiniz.

Sierra 10.12.4 Kurulum Sonrası Ekran Parlaklığı Çalıştırmak | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Güç Yönetimi için de aşağıdaki rehberi takip edip yeni bir SSDT oluşturun.

Hackintosh Cihazlarda Güç Yönetimi | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Bütün bunlar hazır olduğunda, DSDT ve SSDT'leri Clover dosyasına yollayın 'diğer iki SSDT olmadan da çalışır' DROP OEM= TRUE uygulayın ve SORTED ORDER'ın numerik rakama göre sıralanmasına dikkat ediniz. Dinamik SSDT'leri ( örnek SSDT-3x ) kullanmayınız.

İndir X555LN zip

Afiyet olsun!

usteki link kendiginin hazirladigi dosyalardir benim efi dosyam ise:
AsusX550LNHackintosh.zip

not: sleep/shutdown icin arastirmaya devam ediyorum, safari video acinca donma sorunu icin arastiriyorum, trackpad scrolling de arastirmaya devam ediyorum, cozum fikirlerine acigim.

not2: sistem baslarken acilista 2 saniyelik bozunma oluyor ama sisteme zarari yok.

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Like
Tepkiler: montezuma

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
Asus'da malesef kapanma yada restart üzerine hackintosh camiasının oluşturulmuş olduğu bir çok düzenleme olmasına rağmen malesef hala tam olarak çözüme ulaşılabilmiş değil.

Güzel bir konuya deyinmişsiniz bir yerde, mutlaka aynı soruna sahip bazı arkadaşları bu konuda uyarmak istiyorum.. Uyku ile alakalı problemler yaşıyorsanız sakın bilgisayarınız açıkken yada herhangi birşeyleri izlerken uyuyakalmayın! Sabah açmaya çalıştığınızda bilgisayarınız bir daha açılmayabilir. Pilinizi bile değiştirmeniz yeterli olmayabilir! Asus'un bazı modellerinde kullandığı güç yönetimi Bios'a değil de işletim sistemine bağlı olabiliyor (K555LN) Kendi kendine kapandığı zaman tümleşik batarya düşük voltajda minimumda kalması gereken değerlerden aşağı düşebiliyor ve bu da pilinizin kullanılmaz hale gelmesine yol açıyor. Ardından karşılaşacağınız problem ise bilgisayarınızın açılmaması olacaktır.

• Safari donma sorunu için ( özellikle Youtube'da ) shiki.kext kullanablirsiniz. 10.10'dan bu yana çalışıyor.

Bunun için aşağıdaki kexti kullanıp deneyebilirsin;
62.9 KB 2.1.0.RELEASE.zip
185 KB 1.2.0.RELEASE.zip
Ek olarak Config / Boot Argümantlarına -shikifps komutunu ekleyip dene.
Yazacağını bilsem o kadar uğraşmazdım :coldsweat:

• Like
Tepkiler: asd.u ve montezuma

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
19
221
34
Bunun için aşağıdaki kexti kullanıp deneyebilirsin;
62.9 KB 2.1.0.RELEASE.zip
185 KB 1.2.0.RELEASE.zip
Ek olarak Config / Boot Argümantlarına -shikifps komutunu ekleyip dene.
her ikisini de ayni anda mi deneyeyim hocam ? once boot argumanina bisey eklemeden bu kextleri deneyeyim.

Asus'da malesef kapanma yada restart üzerine hackintosh camiasının oluşturulmuş olduğu bir çok düzenleme olmasına rağmen malesef hala tam olarak çözüme ulaşılabilmiş değil.

Güzel bir konuya deyinmişsiniz bir yerde, mutlaka aynı soruna sahip bazı arkadaşları bu konuda uyarmak istiyorum.. Uyku ile alakalı problemler yaşıyorsanız sakın bilgisayarınız açıkken yada herhangi birşeyleri izlerken uyuyakalmayın! Sabah açmaya çalıştığınızda bilgisayarınız bir daha açılmayabilir. Pilinizi bile değiştirmeniz yeterli olmayabilir! Asus'un bazı modellerinde kullandığı güç yönetimi Bios'a değil de işletim sistemine bağlı olabiliyor (K555LN) Kendi kendine kapandığı zaman tümleşik batarya düşük voltajda minimumda kalması gereken değerlerden aşağı düşebiliyor ve bu da pilinizin kullanılmaz hale gelmesine yol açıyor. Ardından karşılaşacağınız problem ise bilgisayarınızın açılmaması olacaktır.
  • Safari donma sorunu için ( özellikle Youtube'da ) shiki.kext kullanablirsiniz. 10.10'dan bu yana çalışıyor.
Yazacağını bilsem o kadar uğraşmazdım :coldsweat:
aynen hocam sleep ve shutdown yuzde 100 problemsiz olmuyor sanirim hic bir sekilde ama is goruyor ben de bu arada bilgisayarin uykuya gecmesini never yaptim pc acik olunca sikinti olmuyor. shiki kext deneyeyim hocam.

ayni cozumleri vermissiniz XD simdi farkettim.

bu arada ben ssd ye komple sierra kurdum bootcampten yanina windows kurabilir miyim acaba deneyecegim sanirim.

ama su haliyle bu pc benim icin en azindan gunluk kullanilabilir durumda cunku macos gercekten acayip iyi bir os olmus insan kullanmak istiyor cok rahat.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bu arada lilu kext ve sihiki kexti acpi kext others icine attim boot argumanini girdim rebuild cache yaptim sistemi yeniden baslattim ama safari sorunu devam ediyor hocam.
@montezuma
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Merhaba hocam @gsprodaslo tekrar dan ben bu konuda sizden rica etmistim benim icin sierra icin yama yapmistiniz cok sagolun sistemlerimiz cok benzer oldugu icin. Suanda butun denemelerime ragmen boot edilebilir bir high sierra elde edemedim ama high sierra 10.13.1 imaji yazdirilmis usb nin clover ekranindan f4 ile tekrar dosya cikarttim. Eger yine zamaniniz olursa mumkun oldugunda bu dosyalar icin ayni yamalari ve High Sierra Kurulumda "Window Server Service only ran for 0 seconds" Çözümü | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu su konudaki fix yamasini yapmaniz mumkun mu?(ben de bu konudakini sanirim yapabilirim diye dusunuyorum ama sizin yapmaniz daha saglikli oluyor sierra icin yaptiginiz yamalar efsane calismisti calismayan fonksiyon neredeyse yoktu cihazda sonradan ssdt yi cikartip ekran karti yamasi vb ben yapabilmistim full bir sistem olmustu) diye soracaktim. Daha once yapmistiniz tekrar ugrasmak istemezseniz anlarim tamamen bir ricadir. Durumunuza gore sansimi denemek istedim sadece hocam. dosya linki Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

Moderatörün son düzenlenenleri:

ismozy

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
26 Haz 2017
203
57
301
Touchpad için buradaki SmartTouchpad v4.7 beta 5.zip kext i S/L/E konumuna kurup denemeni tavsiye ederim.
Ekteki resimdede göreceğin gibi tracking speed kısmından hızı ayarlayabiliyorsun.
NR7dvLQztKdIfQ4Ouknlp-1jusUTpOKd.png

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Asus FX506li-HN005t
İşlemci Modeli
Intel Core i5 10300H
Grafik Kartı
Nvidia GTX 1650Ti
Ses Kartı Modeli
ALC256/ALC3246
Disk ve RAM
16GB DDR4 2933
  • Like
Tepkiler: asd.u

asd.u

JEDI
16 Nis 2017
269
19
221
34
konuyu editleyemedigim icin yazıyorum Montezuma reis editler görünce

arkdaslar konudaki cihaz icin kendi dtds ssd dosyalarımı yamaladım uzun uğraşlar sonunda daha detaylı rapor tarzı yazı yazacağım ama şimdilik kısadan birkaç sey belirteceğim ,dosyaların linki assagida simdi neler calisiyor neler calismiyor onları yazayım direk;

--calisMayanlar
*mikrofon
*2.ekran kartı
*sleep
*fn parlaklik ayarı ( ayarlardan değiştiriyorum)
*facetime-imassage

--düzgünün calisMAyanlar
*shutdown (cogunlukla düzgünce calisip kapanıyor ama tam fonksiyonel degil
*boot - sistem acilista arada AppleHDA sound assertion satırında dondu kaldı macOS acilirken hatta bi ara soyle oldu sound assertion hatasi alınca reset atip tekrar macOS boot edince yine ayni hatayı verdi fakat windowsu açıp kapatınca sorunsuz acildi tuhaf olarak boot etmek icin windowsu açıp kapatmam gerekti macOS acmak icin hatta bu sekilde sorunlu islemden sonra pc acilinde ayarlar kisminda trackpad kismi no trackpad found ve batarya simgesi göster kismi calismiyordu bi sure sonra kendi kendine düzeliyordu suan normal
*ayarlar kismi trackpad no found ve batarya simgesi gösterme bazen calisiyor bazen calismiyor
*sistem boot edildiğinde mouse tıklama fonksiyonu bir kere sorunlu calisti kapatıp tekrar açtım düzeldi

--Calisanlar
*2.ekran kartı başarıyla kapalı
*hd graphics 4400
*ses
*wifi( destekleyen kart takili)
*bluetooth ( harici adaptor ile)
*touchpad gestures - gecisler(çok kullanisli)
*ve diger aklıma gelmeyenler
*guc yönetimi manuel ayarlandı nullcpupowermanagement kullanılmıyor

uyarı: sistem açıkken kendi haline bırakmayın terminalden sistemin uykuya gecmesini engelleyen "caffeinate" kodunu girip öyle kullanın çünkü pc basından kalkıp pc kendi haline kalırsa sleep veya hibernate yapiyor sistemin stabilitesini bozuyor daha sonra acilislarda kapanışlarda sorun cikiyor

yukarıda calismayanlar kısmındakilere cozumu olan varsa aydinaltirsa sevinirim

not: artık 2.ekran kapatma icin manuel islem yerine rehabmanin patchi var ben manuel yaptım sonradan farkettim çok pratik patch ile detaylı arastirmadim.

patchlenmis dtds ve wifi hariç kullandigim temel kextler config.plist icin forumdaki imajdan çıkan hd4400 config i kullanilabilir.
(konu basligi editlenebilir High Sierra 10.13.3 Asus x550ln)
Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

@montezuma hocam sonunda is basa dostu kendim yapmam gerekti yaptım ben de konuyu düzenleme imkanınız var mi acaba