Azurewave AW-CE123H BCM94352 | BT BCM20702 Bt.4.0 Tanıtmak

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,380
979
1,401
Azurewave AW-CE123H BCM94352 (Wifi BCM4352 802.11 abgn_ac + BT BCM20702 Bt.4.0) Kurulumu High Sierra

Gereklilik
1. Bcm94352 güzel çalışıyor ancak bluetooth stabilite problemi var,
2. Çoğu zaman cihazları bulmuyor ve bulduğu zaman da sağlıklı olarak bağlanmıyor,
3. Azurewave Aw-CE123H Wifi/BT kartımı sisteme nasıl tanıtacağım diyorsanız doğru konuya gelmiş bulunuyorsunuz.
Ben de bu problemleri çok yaşadım. En sonunda problemin kaynağını buldum.

Kartın Stabilitesi için yapılması gerekenler. (Anakarta Montaj)

5DjPVL.png

Kart üzerinde iki adet anten girişi mevcuttur. Bunlardan resimde üstte görülen "Ant Conn0" (J0-J3) sadece Wifi verimliği için, "Ant Conn1" ise Wifi+Bluetooth verimliliği için konulmuştur.
Dolayısıyla tek bir anten kablonuz varsa bu kabloyu "Ant Conn1" (J1-J4)'e takmanız gerekiyor. Eğer iki adet anten kablonuz var ise ikisine de takmanız sistemin stabilitesi için faydalı olacaktır.
Üstteki resimde görüldüğü üzere BCM20702 Bluetooth yongasının "Ant Conn1" (J1-J4) ile bağlantısı mevcuttur. Ancak “Ant Conn0” (J0-J3) ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

A1j4JL.png

QVjDJV.jpg

Tek bir anten kablonuz varsa "Ant Conn1" (J1-J4)'i kullanmanız gerekiyor. Eğer iki adet anten kablonuz var ise her ikisini de kullanmanız sistemin stabilitesi için faydalı olacaktır.

Yukarıdaki bilgileri aldığım awce123hb1_v04_standard.pdf dosyasını linkden indirebilirsiniz.

Kartın Sisteme Kurulumu için yapılması gerekenler. (Anakarta Montajı + Kurulum)

Aşağıda bu konu ile ilgili bir video rehberi paylaştım lütfen inceleyiniz. Yukarıda bahsettiğim hususları da içeren uygulama rehberidir. Bol şanslar. Faydalı olması dileğiyle.

Edit: Eklenme Tarihi 19 Ağustos 2018
Arkadaşlar bir tecrübemi paylaşmak istedim;
1. Konu başlığındaki sistemi kurduğum tarih docktaki tarihten anlaşılacağı üzere 18 Şubat 2018,
2. O tarihte kurulumu yaptığım Azurewave AW-CE123H BCM94352 kartım 10 Ağustos 2018 tarihine kadar problemsiz bir şeklde kullandım,
3. Geçenlerde yeni aldığım Beat's Solo 3 kulaklığı bağlamaya çalıştım ve bağlandı tabiiki problem yok gibi gözüküyordu. Ancak filim izlerken ses kalitesi çok düşüyordu. Zaman zaman bağlantı normale dönüyor zaman zaman da bozuluyordu.
4. Sistemi yeniden kurmaya karar verdim ve bu sefer 4 adet kexti Clover/kexts/other klasörüne kopyalayarak sistem açılışında yüklemek suretiyle kullanmaya karar verdim.
5. Sistemi yeniden kurdum problemsiz bir kurulum oldu. Kulaklığı bağladım ve gayet başarılı bir şekilde film ve müzik dinledim.
6. 2-3 gün sonra sistemi açtığımda bluetooth aygıtı bulunamadı hatası verdi. Kext leri kontrol ettiğimde problem yoktu, EFI/clover/kexts/other içerisinde kextler mevcut tu. Yeniden kopyaladım sistemi yeniden başlattım ve fakat bluetooth kendine gelemedi.
7. Bende konu içerisindeki video rehberimde uyguladığım yöntemi uyguladım, bu arada sistemi kuralı 3-4 gün olmuştu tabii
8. Sistemi yeniden başlattığımda bluetooth kurulumu yapılmıştı ve kulaklık bağlantısını yeniden yaptım.
9. Gayet başarılı bir şekilde ses aldım. Şu anda kullanmaya devam ediyorum bir problem olursa paylaşırım.

Sözün özü şu an itibariyle her iki yöntemide denemiş bulunmaktayım, yukarıda madde başlıklarıyla anlattığım gibi S/L/E altına KCPM Utility ile yapmış olduğum kurulum bende daha başarılı bir sonuç vermiştir.

Edit: Ekleme 27 Ağustos 2018
3. Geçenlerde yeni aldığım Beat's Solo 3 kulaklığı bağlamaya çalıştım ve bağlandı tabiiki problem yok gibi gözüküyordu. Ancak filim izlerken ses kalitesi çok düşüyordu. Zaman zaman bağlantı normale dönüyor zaman zaman da bozuluyordu.
@montezuma @baris_karaer @linepower @ismozy
Problemin kaynağını buldum arkadaşlar şöyle ki,
Yukarıda bahsettiğim olay tekrar başladı bende buna acaba ne sebep olabilir diye düşünmeye başladım,
Son zamanlarda yüklediğim programlara bir bakayım dedim, en son yüklediğim programdan geriye doğru kaldırarak deneyecektim ki ses ile alakalı Shazam programına gözüm takıldı ve onu kaldırmaya karar verdim.

Sonuç tam isabet hatta programı kaldırırken "Dark" adlı diziyi izliyordum ses birden değişti ve normale döndü.
Problem Shazamdan kaynaklanıyormuş. Shazamı da yeni yüklemiştim ve yükledikten sonrada herhangi bir video izlememiştim. Bu konuda aynı problemi yaşayanlar oldu mu acaba bilmiyorum. Ancak önemli bir tecrübe bana sistemi yeniden yükletmeme sebep olmuştu.

Shazamı tekrar yükledim ve sesin kalitesi yine gitti. Bu sefer çalışan Shazam programını kapatayım bir de böyle denedim. Ve evet ses normale döndü. Yani shazamı uninstall etmeye gerek yokmuş sadece aktif programı kapatmakta yeterli oluyor. Saygılarımla.

@montezuma Üstad bu sonucu normal macde de alabilirmiyiz. Yani Shazam normal macde de böyle bir problem doğurur mu acaba. Benim Mac'im yok acaba olan birisi deneyebilir mi?
@baris_karaer @linepower @taluyka @ismozy

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 1.0.1 (Dev) / Sonoma
Laptop Modeli
Asus VivoBook x571li-bq377
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Intel(R) HD Graphics 630 & Nvidia Geforce 1650Ti
Ses Kartı Modeli
Realtek Alc 255 (Alc_ID:18)
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM4350 (BT BCM2045A0 Bluetooth 4.0)
Disk ve RAM
Crucial P5+ M2 1TB SSD - 16GB DDR4 2667 Mhz
  • Like
Tepkiler: ismozy

ismozy

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
26 Haz 2017
203
57
301
Anlatım çok güzel olmuş elinize sağlık.
Ayrıca bahsetmiş olduğunuz kextler (BrcmFirmwareRepo.kext hariç. Bunun yerine BrcmFirmwareData.kext kullanıyorum) Clover/Kext içerisinde de sorunsuz çalışıyor.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Asus FX506li-HN005t
İşlemci Modeli
Intel Core i5 10300H
Grafik Kartı
Nvidia GTX 1650Ti
Ses Kartı Modeli
ALC256/ALC3246
Disk ve RAM
16GB DDR4 2933

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,380
979
1,401
Ayrıca bahsetmiş olduğunuz kextler (BrcmFirmwareRepo.kext hariç. Bunun yerine BrcmFirmwareData.kext kullanıyorum) Clover/Kext içerisinde de sorunsuz çalışıyor.
Evet clover/kext yöntemi ile de denedim. Problemsiz bir şekilde çalışıyor. Geri bildirim için Teşekkür Ederim!
@ismozy daha önceden 2.ekrankartımı kapatmama yardımcı olmuştunuz. Tekrar Teşekkür Ederim!

Uzun zamandır görünmüyordunuz. :)

BootLoader
Laptop Modeli
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
  • Like
Tepkiler: ismozy

linepower

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
1 Mar 2017
407
218
301
Aynı kartı Çin'den aldım hemen monte ettim. Sürekli kopmalar yaşanıyor. Windows üzerinden de test ettim. Kopmalar onda da mevcut. Sende bu sorun oldu mu ? Laptoplarımız aynı model tek anten kablosu var. Gerekirse Anten alıp iki soketi de kullanıp kartı aktif şekilde kullanmak istiyorum.

BootLoader
OC
Anakart Modeli
Asus Z370 TUF Pro Gaming
İşlemci Modeli
i5 8600K
Grafik Kartı
Intel® UHD 630
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Kingston 240 GB SSD & Gskill 8 GB Ram

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,380
979
1,401
Aynı kartı Çin'den aldım hemen monte ettim. Sürekli kopmalar yaşanıyor. Windows üzerinden de test ettim. Kopmalar onda da mevcut. Sende bu sorun oldu mu ? Laptoplarımız aynı model tek anten kablosu var. Gerekirse Anten alıp iki soketi de kullanıp kartı aktif şekilde kullanmak istiyorum.
Hayır bende kopma olmuyor, High Sierra ile kullanıyorum. Mojave kullanıyorsan kopmalar olabilir. Ben iki adet anten kablosu ile kullanıyorum. Gayet stabil çalışıyor. Windows üzerinde de aynı şekilde problemsiz kullanıyorum. Sürücüleri güncellemeyi deneyebilirsin.

BootLoader
Laptop Modeli
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,741
670
1,351
Azurewave kartlar ile ilgili bazı cihazlarda sorun olduğunu bende duymuştum. Nitekim Official Airport'u modlayarak kullanmak veya DW1830 alternatifini temin etmek daha sağlıklı ve tuzlu bir yöntem :)

BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,380
979
1,401
1. Konu başlığındaki sistemi kurduğum tarih docktaki tarihten anlaşılacağı üzere 18 Şubat 2018,
2. O tarihte kurulumu yaptığım Azurewave AW-CE123H BCM94352 kartım 10 Ağustos 2018 tarihine kadar problemsiz bir şeklde kullandım,
4. Sistemi yeniden kurmaya karar verdim ve bu sefer 4 adet kexti Clover/kexts/other klasörüne kopyalayarak sistem açılışında yüklemek suretiyle kullanmaya karar verdim.
5. Sistemi yeniden kurdum problemsiz bir kurulum oldu. Kulaklığı bağladım ve gayet başarılı bir şekilde film ve müzik dinledim.
6. 2-3 gün sonra sistemi açtığımda bluetooth aygıtı bulunamadı hatası verdi. Kext leri kontrol ettiğimde problem yoktu, EFI/clover/kexts/other içerisinde kextler mevcut tu. Yeniden kopyaladım sistemi yeniden başlattım ve fakat bluetooth kendine gelemedi.
7. Bende konu içerisindeki video rehberimde uyguladığım yöntemi uyguladım, bu arada sistemi kuralı 3-4 gün olmuştu tabii
8. Sistemi yeniden başlattığımda bluetooth kurulumu yapılmıştı ve kulaklık bağlantısını yeniden yaptım.
9. Gayet başarılı bir şekilde ses aldım. Şu anda kullanmaya devam ediyorum bir problem olursa paylaşırım.

Sözün özü şu an itibariyle her iki yöntemide denemiş bulunmaktayım, yukarıda madde başlıklarıyla anlattığım gibi S/L/E altına KCPM Utility ile yapmış olduğum kurulum bende daha başarılı bir sonuç vermiştir.

Problemin kaynağını buldum arkadaşlar şöyle ki,
Yukarıda bahsettiğim olay tekrar başladı bende buna acaba ne sebep olabilir diye düşünmeye başladım,
Son zamanlarda yüklediğim programlara bir bakayım dedim, en son yüklediğim programdan geriye doğru kaldırarak deneyecektim ki ses ile alakalı Shazam programına gözüm takıldı ve onu kaldırmaya karar verdim.

Sonuç tam isabet hatta programı kaldırırken "Dark" adlı diziyi izliyordum ses birden değişti ve normale döndü.
Problem Shazamdan kaynaklanıyormuş. Shazamı da yeni yüklemiştim ve yükledikten sonrada herhangi bir video izlememiştim. Bu konuda aynı problemi yaşayanlar oldu mu acaba bilmiyorum. Ancak önemli bir tecrübe bana sistemi yeniden yükletmeme sebep olmuştu.

Shazamı tekrar yükledim ve sesin kalitesi yine gitti. Bu sefer çalışan Shazam programını kapatayım bir de böyle denedim. Ve evet ses normale döndü. Yani shazamı uninstall etmeye gerek yokmuş sadece aktif programı kapatmakta yeterli oluyor. Saygılarımla.

@montezuma Üstad bu sonucu normal macde de alabilirmiyiz. Yani Shazam normal macde de böyle bir problem doğurur mu acaba. Benim Mac'im yok acaba olan birisi deneyebilir mi?
@baris_karaer @linepower @taluyka @ismozy

Son düzenleme:
BootLoader
Laptop Modeli
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
  • Like
Tepkiler: montezuma

knuckles

JEDI
9 Eyl 2017
304
54
301
@Ediko hocam bende de Azurewave Aw-CE123H var wifi ve bt sorunsuzca çalışıyor ama handoff'u mojave'de çalıştıramadım sizde çalışıyor mu?

Laptop Modeli
ASUS K555U
İşlemci Modeli
INTEL CORE i5-6200U
Grafik Kartı
INTEL HD GRAPHICS 520 & NVIDIA 940M
Ses Kartı Modeli
REALTEK ALC256 SES KARTI
Ağ Aygıtları
AZUREWAVE AW-CE123H
Disk ve RAM
240GB SSD & 1TB HDD & 8 GB 1600 MHz DDR3 | macOS Monterey 12.2.1 | OpenCore 0.7.8

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,380
979
1,401
@Ediko hocam bende de Azurewave Aw-CE123H var wifi ve bt sorunsuzca çalışıyor ama handoff'u mojave'de çalıştıramadım sizde çalışıyor mu?
Hocam bende Handoff çalışıyor problem yok. Şöyle ki;
47cea421d6b994e57377269ed58acdea.png
Bu ekran cep telefonu ekranım,

Ekran resminin alt solunda gördüğün üzere Handoff'u algıladı.

Buda tıkladıktan sonra açılan pencere.

BootLoader
Laptop Modeli
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM

knuckles

JEDI
9 Eyl 2017
304
54
301
Handoff’u çalıştırmak için uyguladığınız bir yöntem var mı?Yoksa kartı aktif edince kendiliğinden mi çalıştı?

Laptop Modeli
ASUS K555U
İşlemci Modeli
INTEL CORE i5-6200U
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
REALTEK ALC256 SES KARTI
Ağ Aygıtları
AZUREWAVE AW-CE123H
Disk ve RAM
240GB SSD & 1TB HDD & 8 GB 1600 MHz DDR3 | macOS Monterey 12.2.1 | OpenCore 0.7.8

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,380
979
1,401
Genel şartlarını uyguladıktan sonra kendiliğinden görmeye başladı. Aşağıda belirttiğim ayarları yaptım. Başka extra uyguladığım bir yöntem yok.
Handoff'u ayarlama

Devamlılık sistem gereksinimlerini karşılayan herhangi bir Mac, iPhone, iPad, iPod touch veya Apple Watch'ta Handoff özelliğini kullanabilirsiniz. Handoff, aygıtlarınız birbirine yakınken çalışır ve şu şekilde ayarlanır:
  • Her aygıtta iCloud'a aynı Apple Kimliği ile giriş yapılır.
    Apple Watch tarafından kullanılan Apple Kimliğini görmek için iPhone'unuzda Apple Watch uygulamasını açın, ardından Genel > Apple Kimliği'ne gidin.
  • Her aygıtta Bluetooth açılır.
  • Her Mac, iPhone, iPad veya iPod touch'ta Wi-Fi açılır.
  • Her aygıtta Handoff özelliği açılır:
    • Mac: Apple () menüsü > Sistem Tercihleri'ni seçin ve ardından Genel'i tıklayın. “Bu Mac ile iCloud aygıtlarım arasında Handoff'a izin ver”i seçin.
    • iPhone, iPad, iPod touch: Ayarlar > Genel > Handoff bölümüne gidip Handoff'u açın.
    • Apple Watch: iPhone'unuzdaki Apple Watch uygulamasında Genel'e dokunun ve Handoff'u Etkinleştir'i açın.
      Apple Watch, saatten iPhone'a veya OS X Yosemite ya da sonraki bir sürümü yüklü Mac'e geçiş yapmayı destekler.

BootLoader
Laptop Modeli
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
  • Like
Tepkiler: montezuma

knuckles

JEDI
9 Eyl 2017
304
54
301
Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu yöntemleri uygulamama rağmen bende ilginç bir şekilde çalışmıyor.

Laptop Modeli
ASUS K555U
İşlemci Modeli
INTEL CORE i5-6200U
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
REALTEK ALC256 SES KARTI
Ağ Aygıtları
AZUREWAVE AW-CE123H
Disk ve RAM
27 Şub 2017
335
67
251
hocam bendede çalışmıyor :D paylaş yapıp macbook'umu seçersem gönderiyor sayfayı fakat sol altta çıkmıyor neden acaba =?

BootLoader
OpenCore 0.7.4
Laptop Modeli
macOS Monterey
Anakart Modeli
Gigabyte z490 Vision G
İşlemci Modeli
intel i5 11600
Grafik Kartı
Gigabyte RTX 3070 Vision OC
Ses Kartı Modeli
ALC1220VB
Ağ Aygıtları
intel i225-v
Disk ve RAM
Samsung 980 PRO & DDR4 16 GB

Seyfullah N

JEDI
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
204
210
301
Bu kartı standart PCIe x1 söketinde kullanmak için bir dönüştürücü var mı ? Cihazım masaüstü ve Catalina sürümüne yükselttiğimde wifi sorunları yaşamaya başladım. Ve catalina sürümünde sorun yaratıyor mu ?

Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,380
979
1,401
Bu kartı standart PCIe x1 söketinde kullanmak için bir dönüştürücü var mı ? Cihazım masaüstü ve Catalina sürümüne yükselttiğimde wifi sorunları yaşamaya başladım. Ve catalina sürümünde sorun yaratıyor mu ?
Dönüştürücüler hakkında bilgim yok ancak ben Catalinada da sorunsuz kullanıyorum.
Sistemim de ssdt ve dsdt yamaları yapılmış durumda Belki bu sebepten dolayı sorunsuz şekilde kullanıyor olabilirim diye düşünüyorum.

BootLoader
Laptop Modeli
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
  • Like
Tepkiler: Seyfullah N