[Başarılı Kurulum] Asus X550VX High Sierra 10.13

M.Eren

APPRENTICE
18 Şub 2017
49
42
21
28
Sivas
2DPeyDx_HxjMQx0r6bzN24rNMwqw2dvy.png

Asus X550VX Başarılı Kurulum

Ürün Özellikleri

- Intel Core i7-6700HQ İşlemci
-NVIDIA GeForce GTX 950M
-Intel HD Graphics 530
- 16 GB DDR4 2133 MHZ Ram
- Qualcomm Atheros AR9485 Wifi + Bluetooth veya AzureWave AW-CE123H BCM4352 + Bluetooth
- Realtek RTL8168E Ethernet
- Realtek Alc255 Ses
-Samsung 850 EVO SSD -- APFS için gerekli

Ekstra

- LG 25UM58-P 21:9 UltraWide Monitör

2DPeyDx_HxjMQx0r6bzN24rNMwqw2dvy.png

Çalışan Donanımlar

- Qualcomm Atheros AR9485 Wifi + Bluetooth veya AzureWave AW-CE123H BCM4352 + Bluetooth
- Realtek RTL8168E Ethernet
- Realtek Alc255 Ses
-Intel HD Graphics 530
- Batarya Durumu
- Touchpad (Tüm jest hareketleri ile çalışmaktadır)
- FN fonksiyon tuşları
- USB 3.0 ve USB 2.0 Portları
- Realtek Alc255 Ses

Çalışmayan Donanımlar

- NVIDIA GeForce GTX 950M

Kurulumdan Önce

- Mac OS Sierra 10.13 Sürümünü App Store'dan indirin ve ardından adımları uygulayın usb belleğinizi kuruluma hazır hale getirin.
  1. USB diskinizi cihazınıza takın.
  2. Uygulamalar / araçlar / Disk İzlencelerini açın.
  3. Sol kolondan USB diskinizi seçin.
  4. Bölüntüle tıklayın.
  5. 1 Bölüntüle seçin.
  6. Seçeneklere tıklayın.
  7. Buradan GUID Bölüntüleme Tablosunu seçin.
  8. Name: USB olarak adlandırın ( bu gerekli)
  9. Format: Mac OS genişletilmiş günlüklü olarak ayarlayın.
  10. Bundan sonra uygula seçeneği ile işlemi tamamlayın.
  11. Şimdi Terminal uygulamasını açın.
  12. Aşağıdaki kodları girin
Kod:
sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app --nointeraction

- Usb belleğinizde oluşan " Install macOS High Sierra" bölümünü Clover Configurator ile mount edip EFİ adlı bölümü açıp içerisine, bu linkteki Efi klasörlerinden wifi kartınıza uygun olanı kopyalayın ve kuruluma hazırız...

Kurulum

- Bilgisayarınızı usb bellekten başlattığınızda herhangi bir ayarını değiştirmeden direk kurulum bölümüne geçiniz, olası bir durumda kuruluma geçemezseniz Usb 2.0 ve Usb 3.0 portları arasında usb belleğinizin yerini değiştirip deneyiniz...

- Kurulumu APFS (önerilen) veya HFS dosya sistemlerinden biri ile depolamayı biçimlendirip normal olarak kurulumu gerçekleştiriniz.

- Sistem yeniden başladıktan sonra Clover bölümünde kurulum yaptığınız diski seçip boot ediyoruz.

Kurulum Sonrası

- High Sierra' da Efi bölümünü kurulum yapmadan önce düzenlemek gerektiği için kurulum sonrası Efi düzenlemesi yapmamıza gerek kalmıyor.

- Tek bir iş yapmamız gerekmektedir oda kext kurulumundan önce bilgisayarınızda olan aşağıdaki iki dizinden de isimlerini yazacağım bu kextler varsa yedeğini alıp silmeniz gerekmektedir.
- Kontrol edeceğiniz dizinler
- Kurulum yaptığınız diskin ismi/Library veya Kitaplık/Extensions
- Kurulum yaptığınız diskin ismi/System veya Sistem/Library veya Kitaplık/Extensions

- Kontrol edeceğiniz Kextler
- IO80211Family.kext
- IO80211FamilyV2.kext
- VoodooHDA.kext
- AppleHDA.kext
- AppleALC.kext
- Lilu.kext
- RealtekRTL8111.kext

Notlar

- Atheros AR9485 Wifi bağlantı hızınız maksimum 11 mbps olabilir.
- Atheros AR9485 Wifi ve Bluetooth bağlantısında kopmalar olabilir.

Soru ve önerileriniz için yorum atabilirsiniz.

İYİ KULLANMALAR
:) :)

voidmoon

APPRENTICE
3 Eki 2017
2
0
0
24
(10.12.5 konusuna yorum atacaktım yanlışlıkla buna atmışım. 12.5 için cevaplarsanız sevinirim) Asus FN tuşları için olan kext yüklenmiyor hocam, failed to install hatası veriyor kext yükleyicisi. ses kextleri ise kernel panic'e neden oluyor ki ses geliyor bu kextler yüklenmez ise (en azından bende). Birde laptopun solundaki fan çalışmakta. Bu normal mi? Şarj da 1 dakikada 1% azalmakta bu normal mi?

M.Eren

APPRENTICE
18 Şub 2017
49
42
21
28
Sivas
Asus FN tuşları için olan kext yüklenmiyor hocam, failed to install hatası veriyor kext yükleyicisi. ses kextleri ise kernel panic'e neden oluyor ki ses geliyor bu kextler yüklenmez ise (en azından bende). Birde laptopun solundaki fan çalışmakta. Bu normal mi? Şarj da 1 dakikada 1% azalmakta bu normal mi?
Kextleri yüklemenize gerek yoktur zaten efi de bulunmakta.Sadece wifi kartının kextini S/L/E dizinine yüklemeniz yeterlidir.

High Sierra 10.13 Ek Güncelleme

Arkadaşlar High Sierra 10.13 için yayınlanan ek güncellemeyi direk indirip güncelleyebilirsiniz. Sorunsuz çalışacaktır. :)

9 Tem 2017
218
62
251
28
Cihazın bu işler için bayağı uygun anlaşılan. :) Merak ettiğim bir nokta var. APFS mi kurdun HFS+ mı? APFS kurulum sonrasında kextleri EFI üzerinden çalıştırmak zorunda kaldım. Sende de mi böyle?

producer

APPRENTICE
4 Eki 2017
46
12
0
Öncelikle tebrikler.
Hemen hemen aynı donanıma sahibiz.
İşlemcim i7 6600u
Ekran kartı : Intel HD Graphics 520
Sierra 10.12.6'yı sorunsuz yükleyebilmeme rağmen; High Sierra yükleyemiyorum.
-v ile boot ediyorum.Her şeyi geçiyor.Tam kurulum ekranına geçecekken geçmiyor.
Siyah ekranda kalıyor, başka birşey gelmiyor.
Denemediğim boot flag, patch, config kalmadı ama kurulum ekranına bir türlü geçemiyorum.
Yaklaşık 15 dakika bekledim ama kurulum ekranı gelmedi.
Aldığım herhangi bir hata yok.
Bios ayarları yapılı.
Öyle siyah ekranda bekliyor.
Sorun ne anlayabilmiş değilim.

M.Eren

APPRENTICE
18 Şub 2017
49
42
21
28
Sivas
Rehberdede acikladigim gibi en once sierra yani 12.6 da ki kext lerinizi, dsdt lerinizi ve config dosyanizi, usb diskinizin efi bolumune yeni clover surumunu kurup, gerekli yerlere kopyalayip, kuruluma hazir hale getirin. bu sekilde olacaktir . Clover surumunun guncel olmasina dikkat edin.

producer

APPRENTICE
4 Eki 2017
46
12
0
Clover güncel.Dediğiniz gibi yaptım.10.12.6 EFI klasörünü olduğu gibi usb diskin EFI bölümüne kopyaladım.
Kendim yamaladığım DSDT kullanıyorum.Onunla ya da onsuz aynı hatayı alıyorum.
Çıkamadım işin içinden :)

Cyrex

APPRENTICE
9 Nis 2017
52
5
0
@M.Eren Dostum Merhaba :)
Aynı bilgisayara sahibiz.Senin verdiğin EFI klasörünü direk kendi clover efi klasörüm ile değiştirdim.
Fakat WIFI ve Ses çalışmamakta.Nasıl çözebilirim ? Sen hangi adımları uyguladın ? Paylaşırsan çok sevinirim

M.Eren

APPRENTICE
18 Şub 2017
49
42
21
28
Sivas
AzureWave AW-CE123H BCM4352 + Bluetooth kartini kullaniyorum bundan dolayi icinde gelen wifi karti ile daha fazla ugrasmadim.

• Like
Tepkiler: rcpdkc

gusti.arto

APPRENTICE
23 Ara 2017
1
0
0
25
Teşekkür güzel konu
Ben de asus x550vx sahibim
Ama benimle
high sierra 10.13.1i7 7700hq
intel hd 630
atheros ar5b195

Efi, dsdt, ssdt, kext'inizi, -disablegfxfirmware önyükleme bayrağı ekleyerek kullandım.
teşekkür çok @M.Eren , i exept klavye, dokunmatik yüzey, wifi işi var (parlaklık kontrolü de) var.

Benim durumumda klavye, yeniden başlatılana kadar touchpad'e dokunduktan sonra çalışmayı bırakıyor. parlaklık kontrol tuşları yalnızca usb klavyesinde çalışır ('scroll lock' ve 'pause break').
Sonraki problem, sistem raporu ve dpci yöneticisi doğru wifi adaptör cihazını gösteriyor (ar5b195 için eklenmiş kext ile) ancak erişim noktasından herhangi bir sinyal göstermiyor.
Sonuncusu, pil öncüsü doğru değildir (tam şarjda% 47), bu da her zaman şarj simgesiyle birlikte AC adaptörünü çeker.

Bence bu nedenle, dsdt / ssdt'ye farklı bir eklenti olmalı. Hangisinin düzenlenmesi gerektiğini bilmiyorum.
Bana yardım edebilecek herhangi biri var mı?

Üzgünüm benim Türkçe kötü, o zaman da ingilizcedir.
teşekkürler

English :
Thanks nice thread
I have asus x550vx too
But mine with
high sierra 10.13.1
i7 7700hq
intel hd 630
atheros ar5b195

I used your efi, dsdt, ssdt, kext from you, with adding -disablegfxfirmware boot flag.
thanks alot @M.Eren , i got everything work ( with brightness control too ) exept keyboard, touchpad, wifi.

In my case, keyboard stop working after touching touchpad until restart. brightness controll keys only work on usb keyboard ( ‘scroll lock’ and ‘pause break’ ).
Next problem, system report and dpci manager showing correct wifi adapter device (with added kext for ar5b195) but cant show any signal from access point.
The last one, battery precentage not accurate (47% on full charge) that always with charging icon although pull ac adapter.

I think this cause, must different patching dsdt/ssdt. I dont know which one must to be edit.
Anyone can help me ?

Sorry my Türkçe bad, then english too.
Thanks

ramadhinolfski

APPRENTICE
24 Ağu 2018
3
1
0
28
Hello there, I'm from Indonesia and find out your post about Asus X550VX.

I have the same machine but found a problem with the battery, any suggestions where I find the solution??
Sorry, I can't speak Turkish.

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,741
669
1,351
Which version are you using?
High Sierra? Or is it Sierra?

BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz

ramadhinolfski

APPRENTICE
24 Ağu 2018
3
1
0
28
I Use High Sierra 10.13.6 now

actually, I try to change the kext from rehabman but have no luck, I search on google and they said to patch dsdt, now I'm searing on dsdt tutorial, because I'm really new to this, it takes me so many times.

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
18 Nis 2017
1,741
669
1,351
BootLoader
OpenCore 0.8.6
Laptop Modeli
Lenovo Thinkpad L440
Anakart Modeli
Gigabyte P43-ES3G
İşlemci Modeli
Intel® Xeon™ X5450
Grafik Kartı
Zotac GTX650 2GB (GK107)
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC888
Ağ Aygıtları
BCM94352Z
Disk ve RAM
8GB DDR2 1066MHz
  • Like
Tepkiler: montezuma
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler