[Çözüldü] Lenovo B580 El Capitan ile Uyumlu mu?

• Konuyu başlatan Neptünmavisi
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
N

Neptünmavisi

Guest
Merhaba,

Lenovo B580 Laptop'um var, Ekranında sorun olduğundan kendi LCD monitorume Laptop'un VGA portu ile bağladım. Windows'ta ayarlardan tamamen harici monitorde kullanabiliyorum. Yani Laptop'u kasa olarak kullanıyorum. VGA port olmazsa olmazlardan.

El Capitan var bende. Boot edemedim. OS X kurulumuna yabancı değilim. Dell 5559'a kurdum, AMD desktop bilgisayarıma 3 yıl önce kurmuştum.

Lenovo B580 hakkında fikirleriniz nelerdir? OS X ile nispeten de olsa uyumlu çalışacak mıdır? Diğer distro'ları indirmek istemiyorum, El Capitan çalıştırabilir miyim? VGA portunu tanır mı, ne yapmalıyım?Önerilerinizi beklemekteyim.
Teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Merhaba @Neptünmavisi
Sistem bilgilerini ayrıntılı paylaşırsan daha iyi olacak.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
Lenovo'nun sitesinde bile detaylı bilgi bulamadığımdan X satış sitesinden teknik özellikleri buraya yazıyorum. Telefondan bağlandığımdan teknik bilgi veremedim, internet'de de sorun olunca PC'den detaylı bilgi veremedim, mobil siteniz muhteşem olmuş. :)

İŞLEMCİ Intel Core i5-3210M 2.5 GHz. (Turbo Boost Teknoloji 3.1 GHz.) 3 Mb Cache Bellek İşlemci
İŞLEMCİ TÜRÜ Intel Core i5
RAM 4 GB DDR3 1333 Mhz. (Max.8 GB) Ram
SABİT DİSK 500 GB SATA (5400 Rpm) HDD
OPTİK SÜRÜCÜ DVD-RW Double Layer
İŞLETİM SİSTEMİ FreeDos (windows işletim sistemi yoktur)
EKRAN KARTI NVIDIA GeForce GT 610M 1GB DDR3 Ekran Kartı
EKRAN BOYUTU 15.6'' LED HD (1366x768)
EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ 1366 x 768
SES ÇIKIŞI Stereo
BATARYA BATARYA SÜRESİ 3 Saat (Kullanım şartlarına bağlı maksimum süre)
WEBCAM WEBCAM Var
NETWORK RJ45-ETHERNET 10/100/1000
WIRELESS LAN 802.11 b/g/n
RJ11- MODEM Yok
BLUETOOTH Var
ÖLÇÜLER VE AĞIRLIK AĞIRLIK 2.4 Kg
ARAYÜZLER DC-IN 1
USB (2.0) 2
USB (3.0) 2
HDMI 1
VGA 1
IEEE 1394 Yok
KART OKUYUCU 1
EXPRESS CARD SLOT 1
KULAKLIK ÇIKIŞI 1
PARMAK İZİ Var
MINI DISPLAY PORT Yok

Burada geçmemiş, fakat İntel HD4000 Onboard kartı'da vardır.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Sistemin uyumlu. HD4000 ile kullanabilirsin. Wi-Fi kartı Intel ise kullanamayacaksın. Kurulum esnasında harici ekranı göremeyebilir. Ancak denemeden bilinmez elbette. Ek olarak VGA port problem çıkarabilir. Zira OS X yerleşik olarak VGA desteği vermiyor. Dolayısıyla kurulum yapabilirsen, grafik performansında sıkıntı yaşayabilirsin. Bir ihtimal VGA dönüştürücü aparatı kullanabilirsin.
mobil siteniz muhteşem olmuş.
Teşekkürler.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
Anlasilan denemek gerekiyor, Tp-link'in Ralink chipsetli Usb wireless adaptörünü kullaniyorum. Osx'te sorunsuz calisiyor.

Kurulum ekranına geçemedim. Fakat Clover boot ekranında harici monitor kullanabiliyordum. Hatta Wireless mouse ile kullaniyordum. Bu kurulum ve genel kullanimda sorunsuz olabileceği anlamına gelebilir mi?

İşte temel sorun o! VGA ile kullanabilmenin yazılımsal patch vesaire yolu var mıdır? DVI to VGA aparat ve DVI kablo var bende. Nasıl yöntem ile bağlamalıyım? DVI adaptörü Laptop'un VGA girişine, DVI kabloyu da monitorun DVI girişinemi takayım? Kombinasyon böyle mi? Laptop'un ekranı sorunsuz çalışsa zaten VGA port sorununu dert etmem. :)

Dediğim gibi elimde sadece sizin derlediginiz El capitan Technopat imaji var. Diğer distro'ları indiremeyecek kadar sorunlu bir internete sahibim. USB El Capitan imajından boot edebiliyorum. Fakat bir türlü boot ekranına gelemiyorum. Sistem'de sadece C sürücüsü var. Komple her şeyi silip UEFI El Capitan kurmak istiyorum. Nasıl kurulum ekranına gelebilirim? Önereceğiniz kombinasyonlar olabilir mi?
Bir cevap alsaydım.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Kurulum ekranına geçemedim. Fakat Clover boot ekranında harici monitor kullanabiliyordum. Hatta Wireless mouse ile kullaniyordum. Bu kurulum ve genel kullanimda sorunsuz olabileceği anlamına gelebilir mi?
Kurulum ekranına geçemediğini söylüyorsun. Aldığın hatayı biaz daha ayrıntılı anlatırsan daha iyi olur. Ayrıca, yükleme ekranına geçememenin bir çok nedeni olabilir. BIOS ayarlarının yanlış yapılandırılması olabilir. UEFI yada Legacy denemediysen her ikisi dene. USB 3.0 port hata veriyor olabilir. USB 3.0 disk kullanıyorsan bu da hataya sebep olabilir. Her zaman USB 2.0 port ve disk kullanmalısın. İmaj hatalı yazılmış olabilir.
VGA ile kullanabilmenin yazılımsal patch vesaire yolu var mıdır? DVI to VGA aparat ve DVI kablo var bende. Nasıl yöntem ile bağlamalıyım? DVI adaptörü Laptop'un VGA girişine, DVI kabloyu da monitorun DVI girişinemi takayım?
Böyle bir yama yok. Bağlantıyı her şekilde deneyebilirsin. Önemli olan bir şekilde bağlamış olabilmen.
Sistem'de sadece C sürücüsü var. Komple her şeyi silip UEFI El Capitan kurmak istiyorum. Nasıl kurulum ekranına gelebilirim? Önereceğiniz kombinasyonlar olabilir mi?
Kurulum rehberi için bu bağlantıyı takip edebilirsin.
Mac OS X El Capitan Kurulum İmajı | osxinfo
Ayrıca Clover kurulumu hakkında herşeyi, buradaki rehberde anlattım;
Clover ile OS X Kurulumu

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
[Guide] Mavericks Lenovo G580 | tonymacx86.com Şurdaki yönergeleri takip edip boot edip kuruluma geçmeyi denedim olmadı. Benim söylemek istediğim bu tür boot ve yükleme kombinasyonlarıydı.
Bios ayarları Osx kurulumuna göre ayarlı. Bu ayarlar bilindik ve standar Bios ayarları zaten. Benim sorunum kurulumu bilmemek değil, Kurulum ekranina gelememek. Gerek bios,Gerekse clover komut satirindan bir cok varyasyon denememe ragmen kurulum ekranina gelemedim, Çıkan hata ise bilindik bir hata, Hibernate wake no kelimelerinin oldugu satir, Alt satirda ++++ isaretleri ve reset.
Şöyle yapalim isterseniz, Siz G580 ile uyumlu, Unibeast'e gerek duymayzcagim Maverick olur, farkli bir sürüm olur önerin, Link verin indireyim. G580 ile B580 donanimlari hemen hemen aynı.

Edit,

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Şöyle yapalim isterseniz, Siz G580 ile uyumlu, Unibeast'e gerek duymayzcagim Maverick olur, farkli bir sürüm olur önerin, Link verin indireyim.
Böyle bir şey bulamazsın. En nihayetinde indireceğin bir imajda sorun yaşadığında, yine bazı düzenlemeler yapman gerekecektir. Dolayısıyla El Capitan kurulum rehberinde ve CLover kurulum rehberinde temel olarak Hackintosh kurulumunu takip edersin. Şayet bu cihaza kurulum yapan varsa ve rehberini paylaşırsa seninde linkini verdiğin gibi, rehberdeki adımları takip edersin. Şu rehberi bir takip et istersen;
[Guide] Install 10.11 on Lenovo G580(20150) Laptop with Clover UEFI | tonymacx86.com

Rehberde ayrıca Config, kext ve ssdt dosyaları paylaşılmış.

Ekleme; Benim imajı kullanıyorsan, EFI / Kurulum Sonrası Araçlar/ Config dosyaları içinden senin sistemin ile uyumlu Config belirleyip ismini Config.plist olarak değiştirdikten sonra bunu EFI /. CLOVER içine koyup dene.

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
Merhaba,

Açıkçası oldukça kararlıyım, Bu bilgisayara Osx kuracağım :) Yeterince zamanımda var. Fakat yol lazım yordam lazım. umarım sizinde yardımlarınızla kurabiliriz. Dediğim gibi, Şu anda en temel sorunum kurulum ekranına gelebilmek, bir kere kurdummu diğer sorunları çözmek kolay olacaktır. Evet Osx kurulum tecrübelerim olsada, Sizin kadar profesyonel olmadığımıda unutmayın lütfen :)

Buradan başlayalım dilerseniz, açıkçası ben bu linkteki açıklamaları görünce epey umutlandım. Çünkü kardeşimin laptopunada config.plist dosyası ile kuruluma başlayabilmiş, kurmuştum. kullanabilmiştik.

[Guide] Install 10.11 on Lenovo G580(20150) Laptop with Clover UEFI | tonymacx86.com Linkinde Hem ingilizcem'in yetersizliği, hemde teknik terimlerin olması beni zora sokuyor, Hayır Bilgisayar dünyasına yabancı değilim, yıllardır Linux kullandım, Fakat Linux ile Osx gerçekten farklı dünyalar. verdiğiniz Linkte, El capitan install başlığında anlatılan maddeleri anladım, ondan ötesini açıkçası anlayamadım, Orda paylaşılan 3 dosyayıda indirdim, özetle şunu sormak istiyorum, orda anlatılan maddelere göre ne yapmalıyım Türkçesini burda yazarmısınız? "El capitan install" başlığındaki maddeleri anladımda, alttaki maddeleri anlamadım, ayrıca paylaşılan kext'leri ne yapmalı? Transmac ile kurulumdan önce Osx usc imajında belirli yerleremi atmalı?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Rehbere göre, kurulumu yapan kişi BIOS yaması yapmış. Senin cihazında ki sorun bu olabilir. Eğer kısıtlı bir BIOS ise kuruluma mani oluyor olabilir.
Onun dışında kurulum aşamasında ilk olarak Config içinde şu ayarları yapmış;

Config / ACPI
  • Drop all OEM SSDT[+]
DSDT fix mask
  • (IntelGFX[+])
Config / Devices;
  • (USB Fix ownership[+]
  • usb injection[+]
Graphics;
  • (Inject EDID[+]
  • Inject Intel [-])

Kurulum sonrası ise bağlantıda verdiği kextler ile Touchpad, ses, grafik, pil tanıtmış.
Son olarak ta HD4000 için Config / Graphics içinde şu ayarları girmiş.
  • Load vbios[+]
  • Patch Vbios[+]
  • inject EDlD [+]
  • inject Intel[+]
Diğer yandan ses, wi-fi çözümü için DSDT yaması yapmış ki bu yamaları DSDT rehberimde bulabilirsin. DSDT / SSDT Düzenleme Rehberi
  • DTGP
  • HPET (for pm)
  • HDEF(layout 12 for audio)
  • ARPT(for 9285 wifi)
Güç Yönetimi için ise Config /ACPI / içinde şunları işaretlemiş.
  • DROP oem+
  • Generate c states
  • Generate p states
  • Enable C6,C7
  • Patch APIC

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
Çok teşekkürler çeviri ve içtenliğininiz için. Yukardıaki maddeleri kurulum öncesi ve kurulum sonrası diye nitelersek, kurulum öncesi sayılacak config.plist dosyasini USB Clover'dekiyle değiştiğimde, en azından grafiksel arayuze ulaşabildim. Yani bu sefer direk reset atmadi. Elma logosunun olduğu pencerede biraz daha uzun süre duraksama oluyor, ardından reset atiyor. İlginçtir ki, Win32 ile UEFI biotable formatında hazırladığım USB flash disk'i ancak Legacy modda bootable yapabiliyorum. Config.plist'i değişmeden önce UEFI modda boot edebiliyordum. Siz yine de bana OS X kurulumu öncesi standart sayılacak BIOS ayarlamalarını hatırlatır mısınız? Ayrıca durum bu haldeyken önerileriniz nelerdir? OS X'in sabır ve kararlılık işi olduğunu iyi biliyorum. :)

Kurulumu yapabildim, Ses kartı, Klavye ve Pil göstergesi çalışmıyor, Harici klavye ile yazıyorum. Ayrıca ekranı 15.6 inch olduğu halde 15.5 algılamış. Ses kartı, Klavye-Touchpad ve Pil konusunda yardımcı olurmusunuz.?

Şunuda eklemek istiyorum, Laptopumda HDMİ portu var, Monitorumde ise DVİ, HDMİ-DVI dönüştürücü alırsam Harici monitörümü kullanabilirmiyim?

Teşekkürler.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Kurulumun tamamlanmasına sevindim.
Grafik için ise şunu kontrol etmeni istiyorum. Menü Bar / Bu Mac Hakkında içinde tanımlanan grafik bilgileri nedir? Bunun remini çekip paylaşırsan iyi olur.
DVI / HDMI dönüştürücü kullanabilirsin diye düşünüyorum.
Kolay gelsin.
Ekleme;
takip ettiğin rehberdeki kextleri kullandın mı bu arada? Zira kextler ile şu an gerekli sürücü kurulumlarını yapabilirsin.

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
N

Neptünmavisi

Guest
Merhaba,
Önerdiğiniz Program ve driver'lar ile, Pil göstergesi çalıştı, Klavye-Touchpad çalıştı, ses çalıştı. Çok teşekkürler.
Hayır o kextleri indirdiğim halde hiç birini kullanmadım, Facebook messenger sesli görüşme ile yardım aldığım arkadaşımın bana yine facebook üzeri gönderdiği kextleri Usb/Efi/Clover kextleri ile değiştirdim, yine kendisinin hazırladığı config.plisti Usbdeki config.plist ile değiştirdim, Hardiskim Mbr formatlı idi. Ve sorun tahmin ettiğim gibi Clover Hardiskimi görmüyordu, sözkonusu rehberdekiler aslında pek işime yaramadı gibi, aslında arkadaşım bana kext ve config.plisti paylaştıktan sonra windows 10 ile hardiski komple biçimlendirip GPT hale getirdikten sonra Önce Windows 10 Kurdum, Sonra Osx Elcapitan, Her ikisinide Uefi kurulum yaptım. Söz konusu 3 sorunum vardı, onlarıda sayenizde çözdüm. Eğer nasip olursa, Arkadaşımın vermiş olduğu kextleri ve config.plist dosyalarını .zip haline getirip upload edip, Başarılı kurulumlar kısmında yayınlarım.
Teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler