High Sierra Hackintosh Kurulum Rehberi

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
InstallAssistant_512x512x32.png

Apple geçtiğimiz gün yeni işletim sistemi olan High Sierra duyurusunu yaptı. Bir çok yeni özellik ile gelen High Sierra, bildiğiniz gibi sadece geliştiriciler için yayınlandı. Ay sonunda herkes için Beta sürümünün yayınlanması beklenen High Sierra'nın final sürümü ise Eylül sonunda yayınlanacak. Dolayısıyla Hackintosh için kararlı olan sürümde final sürüm olacak.
Ancak osxinfo.net olarak boş durmayalım dedik ve Hackintosh'umuza High Sierra geliştirici sürümü kurulur mu merak ettik. Sonuç olarak biraz uğraştan sonra Hackintosh cihazımıza High Sierra kurulumunu yaptık.
Bu kurulum ile Ses, Wi-Fi,Ethernet vs kurulum bittikten sonra aktif oldu.
Kurulum için kullandığımız sistem özellikleri;
  • Asus Z170 Deluxe Anakart
  • i7 6700k işlemci
  • NVIDIA GTX 680 Grafik Kartı
  • 32gb RAM
  • Kurulum HDD: 256 gb Corsair SSD
High Sierra Kurulum Öncesi Bilinmesi Gerekenler
  • İlk olarak Bu rehber sadece High Sierra deneyimleme amacı ile hazırlandı. Bu bağlamda High Sierra geliştirici sürümü olduğu için, final sürümüne kadar osxinfo.net olarak bu kurulum ile ilgili kısıtlı bir destek alacağınızı belirtelim.
  • Eğer High Sierra kurulumu yapmayı düşünüyorsanız, kurulumu kesinlikle çalışan sisteminiz üzerine yapmayın. Harici bir diskiniz varsa bununla deneyin.
  • High Sierra kurulumu geliştirici sürümü olduğu için kurulum sonrası donanımlarınızın ve uygulamalarınızın kararsız çalışma ihtimali var.
  • Eğer Nvidia Web Driver kullanıyorsanız High Sierra kurulumunda Nvidia Grafik kartınız çalışmayacaktır.
USB Hazırlık
  1. İlk olarak aşağıdaki rehberi takip ederek High Sierra imajı edinin (teşekkürler @megaman )
    macOS 10.13 High Sierra DP1 Sürümü Yayınlandı | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
  2. En az 16gb'lık USB imajınızı Mac cihazına takın ve Disk İzlenceleri ile bunu formatlayın;
    • İsim: USB
    • Format: GPT (mac Extented Journaled)
      Screen Shot 2017-06-08 at 11.43.39.png
  3. Ardından Terminal uygulamasını açın ve aşağıdaki kodu kullanarak imajı USB'ye yazdırın.
    Kod:
    sudo /Applications/Install\ macOS\ 10.13\ beta.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ 10.13\ beta.app --nointeraction
  4. Bu işlem bittikten sonra USB diskinizin ismi Install macOS 10.13 Beta olarak değişecektir.
  5. Aşağıdaki linkten Clover Bootloader indirin.
    Clover_v2.4k_r4082.pkg
  6. Clover Bootlader ile imaj dosyasına Bootloader kurulumunu yapın (Donanımınıza uygun kurulum için aşağıdaki rehberi takip edin).
    macOS Sierra 10.12.5 Güncel Kurulum İmajı | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
    Screen Shot 2017-06-08 at 11.44.34.png

7. Kurulum bittikten sonra USB diskinizin EFI bölüntüsü masaüstünde gözükecektir.
  8. Şimdi EFI içine gerekli dosyaları atalım;
    1. Aşağıdaki linkten apfs.efi dosyasını indirin ve bunu EFI / CLOVER / drivers64UEFI içine koyun
      apfs.efi.zip
    2. EFI / CLOVER / Kexts / Others içine FakeSMC.kext koyun;
      RehabMan-FakeSMC-2017-0607.zip
    3. Bu kurulumda ben ses ve ethernetin de kurulumdan itibaren çalışmasını istiyorum. Dolayısıyla aşağıdaki kextleri de yine EFI / CLOVER / Kexts / Others içine ekliyorum:
      AppleALC.kext.zip
      Lilu.kext.zip
  9. EFI içine gerekli kext ve bazı dosyaları ekledikten sıra Config içinde yapacağımız düzenlemelere geldi. Bunun için Config dosyamızı Clover Düzenleme aracı ile açıyoruz ve aşağıdaki düzenlemeri yapıyoruz.
    1. Config-->Boot--> Arguments--> Costume Flag içine şu komutları giriyoruz.
      • -alcbeta
      • -lilubeta
    2. Config--> Boot--> Arguments içinde Nvidia ekran kartını devre dışı bırakmak için gerekli kodu giriyoruz.
      • nv_disable=1
    3. Config--> SMBIOS--> Firmware Features içine aşağıdaki değeri giriyoruz;
      • 0xe907f537
Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra EFI ile işimiz bitti. Şimdi küçük bir adım ile USB imajımızdaki Prelinked Kernel dosyasını gerçek bir Mac üzerinde kurulmuş 10.13 prelinked kerneli ile değiştireceğiz. Bunun için;
  1. Aşağıdaki linkten prelinked kernel dosyasını indirin.
    prelinkedkernel.zip
  2. Aşağıdaki uygulamayı indirin ve bununla gizli dosyaların gösterilmesini sağlayın;
    ShowAllFiles.zip
    Screen Shot 2017-06-08 at 11.45.19.png

3. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra USB diskiniz olan "Install macOS 10.13 Beta" gidin ve ".IABootFiles" dosyasının içinde "prelinkedkernel" dosyasını, indirdiğiniz "prelinkedkernel" ile değiştirin.
  4. Yine aynı uygulamayı kullanarak dosyaları tekrar gizleyebilirsiniz.
USB hazırlığımız bitti. Bundan sonra kuruluma geçebiliriz.

Kurulum Adımları
  1. Sistemi USB imajınız üzerinden boot edin.
  2. Gelen ekranda "Install macOS 10.13 Beta" seçin.
  3. Yükleme ekranına geldiğinizde Disk İzlencelerini açın. (Burada sistem disklerini tanıma işlemi biraz uzun sürebilir. Sabırlı olun)
  4. Disk İzlencelerinden kurulum yapacağınız diski GPT / Mac Extended Journaled olarak biçimlendirin.
  5. Disk izlencelerini kapatın.
  6. Kurulum ekranında Install macOS 10.13 Beta seçin ve gelen kullanıcı sözleşmelerine onay verdikten sonra kuruluma geçin.
  7. İlk kurulum kısa sürecektir. Ve sistem üç dakika gibi bir süre içinde yeniden başlayacak.
  8. Sistem yeniden başlarken tekrar USB üzerinden sistemi başlatın ve Clover Boot Ekranında bu sefer High Sierra Kurulumu yaptığınız diski seçin.
  9. Ve kurulum devam edecek.
    Not: Burada sistem bir kaç kere resetlenebilir. Bu noktada 8. adımı tekrarlayın.
  10. Kurulum bittikten sonra sonra sistem yeniden başlatılacaktır.
  11. Sistem yeniden başladığından tekrar USB / CLover ile sistemi başlatın ve tekrar High Sierra yaptığınız diski seçin.
  12. Bu işlemden sonra yapmanız gereken kullanıcı isminiz vs adımları girmek.
High Sierra açıldıktan sonra sıra ekran kartımı, yani GTX 680 tanıtmaya geldi. Zira sistem kimliği olarak iMac 17,1 kullandığım için Apple Graphics Policy KExt içinde düzenleme gerekiyor. Normalde bunun için NvidiaGraphicsFixup.kext kullanıyordum. Ancak bu High Sierra ile çalışmadığı için diğer yönteme döndüm.
Bunun için;
  1. Aşağıdaki linkten AGPDfix uygulamasını indiriyoruz.
    AGDPfix.zip
  2. Uygulamayı çalıştırıyoruz.
  3. Bir süre sonra uygulama sistemi yeniden başlatmak isteyecek.
  4. Bu noktada Config dosyamızı açıyoruz ve boot argümanları içinden nv_disable=1 komutunu devre dışı bırakıyoruz.
  5. Ve sistemi yeniden başlatıyoruz.
Kurulum bittikten sonra çalışanlar.
  • Ses
  • Wi-Fi
  • Ethernet
  • Grafik
Screen Shot 2017-06-07 at 3.26.29 PM.png Screen Shot 2017-06-07 at 3.28.29 PM.png Screen Shot 2017-06-07 at 5.10.08 PM.png

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

megaman

APPRENTICE
27 Ara 2016
36
36
21
Elveda Final Cut 7 :closedtongue:

Anakart Modeli
Gigabyte Z270-N Wifi
İşlemci Modeli
Intel Core i7 7700K
Grafik Kartı
Geforce GTX 1080
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC 1200
Ağ Aygıtları
Intel 8265 Wifi & Intel I211
Disk ve RAM
Samsung 960 Evo 256GB & 32GB DDR4 3000MHz

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
@megaman High Sierra ile çalışmadı sanırım?

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

want to

PADAVAN
DENEYİMLİ ÜYE
10 Nis 2017
114
107
151
APFS'yi kullanabiliyormuyuz hocam. @montezuma

BootLoader
Opencore 0.68
Anakart Modeli
ASUS H81M-PLUS
İşlemci Modeli
Intel Xeon E3 1220 v3(Haswell) @ 3.5GHz(All Core OC)
Grafik Kartı
Asus AMD R7 265 2 GB
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC887
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8111 && Broadcom BCM94360CS2(Fenvi FV-HB1200)
Disk ve RAM
120 GB HP S600 SATA && 1 TB SEAGATE HDD, 16 GB DDR3 1600 MHz

megaman

APPRENTICE
27 Ara 2016
36
36
21
@megaman High Sierra ile çalışmadı sanırım?
Maalesef öyle görünüyor. Bir ihtimal yeni "Metal2" grafik motorundan olduğunu düşünüyorum. Umarım aşabileceğim birşeydir. Çünkü sektörün ileri gelenleri Apple'a karşı bu konuda oldukça direnmişlerdi bu zamana kadar. Hatta ünlü Şovmen Conan O'brien in bunula alakalı bir de parodisi bulunuyor ki işin ciddiyetini anlamak için güzel bir örnek;

Anakart Modeli
Gigabyte Z270-N Wifi
İşlemci Modeli
Intel Core i7 7700K
Grafik Kartı
Geforce GTX 1080
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC 1200
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
  • Like
Tepkiler: montezuma

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: want to

megaman

APPRENTICE
27 Ara 2016
36
36
21
Neden bu program tercih ediliyor söyler misiniz ?
Premiere ve güncel final cut pro vs dururken
Broadcast sistemlerde kullanılan yayın standartları gereği kurgu sisteminizi de ona entegre etmeniz gerekir. VTR okuyucular (DVCAM ya da BETACAM gibi), yayın masaları, arşiv sistemleri gibi... Premiere ve Final Cut X bu alan dışında rahatlıkla kullanılabiliyorken kullandığınız sistem için geriye dönük cihazlara destek vermemekteler ya da yetersiz kalmaktalar. Tabiki bir de işin içine eski alışkanlıklar giriyor. 10 yıldan fazla zamandır kullandığım bu yazılımın rahatlığını bırakmak benim için de kolay olmayacak.

Anakart Modeli
Gigabyte Z270-N Wifi
İşlemci Modeli
Intel Core i7 7700K
Grafik Kartı
Geforce GTX 1080
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC 1200
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
  • Like
Tepkiler: zamirpolen

zamirpolen

JEDI
8 Ocak 2017
250
89
0
41
İzmir
Broadcast sistemlerde kullanılan yayın standartları gereği kurgu sisteminizi de ona entegre etmeniz gerekir. VTR okuyucular (DVCAM ya da BETACAM gibi), yayın masaları, arşiv sistemleri gibi... Premiere ve Final Cut X bu alan dışında rahatlıkla kullanılabiliyorken kullandığınız sistem için geriye dönük cihazlara destek vermemekteler ya da yetersiz kalmaktalar. Tabiki bir de işin içine eski alışkanlıklar giriyor. 10 yıldan fazla zamandır kullandığım bu yazılımın rahatlığını bırakmak benim için de kolay olmayacak.
Anladım üstadım, bende olan bir özelliği mi kaldırdılarda insanlar buna karşı çıkıyorlar diye düşündüm.
Kesinlikle haklısınız.

LuTeuS

JEDI
24 Şub 2017
217
147
251
Anladım üstadım, bende olan bir özelliği mi kaldırdılarda insanlar buna karşı çıkıyorlar diye düşündüm.
Kesinlikle haklısınız.
Malesef kullanım da bazen değişiyor. Hatta X sürümü ile baya sorun yaşadım ben de... Çok zorlandım alışmak zaman aldı ve inanın @megaman ' ın dediği gibi rahatlığı kalmadı X versiyonu ile. Smoke denedim daha kallavi bir uygulama. Tavsiye ederim siz de deneyin.

BootLoader
Native
Laptop Modeli
MacBook Pro (15 inç, 2017)
Anakart Modeli
Native
İşlemci Modeli
Intel Core i9
Grafik Kartı
Radeon Pro 560
Ses Kartı Modeli
Native
Ağ Aygıtları
Native
Disk ve RAM
500 GB SSD M2 & 16 GB 2400 MHz LPDDR4

zamirpolen

JEDI
8 Ocak 2017
250
89
0
41
İzmir
Malesef kullanım da bazen değişiyor. Hatta X sürümü ile baya sorun yaşadım ben de... Çok zorlandım alışmak zaman aldı ve inanın @megaman ' ın dediği gibi rahatlığı kalmadı X versiyonu ile. Smoke denedim daha kallavi bir uygulama. Tavsiye ederim siz de deneyin.
Çok fazla video edit vs işim olmuyor, olursa da Premiere ile hallediyorum. Özellikle bazı yenilikler programlara zarar veriyor.
Bende yıllardır, Adobe Cool edit pro 1.5 kullanıyorum, Şu anda elimde CS6 da var : )

megaman

APPRENTICE
27 Ara 2016
36
36
21
Autodesk Smoke güzel bir alternatifmiş. Hatta öğrenciler için de 2 Bilgisayar için 3 yıllık da ücretsiz lisans sunuyor. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Anakart Modeli
Gigabyte Z270-N Wifi
İşlemci Modeli
Intel Core i7 7700K
Grafik Kartı
Geforce GTX 1080
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC 1200
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
  • Like
Tepkiler: LuTeuS

LuTeuS

JEDI
24 Şub 2017
217
147
251
Autodesk Smoke güzel bir alternatifmiş. Hatta öğrenciler için de 2 Bilgisayar için 3 yıllık da ücretsiz lisans sunuyor. Teşekkür ederim bilgilendirme için.
İncelediğinizde göreceksiniz. Video edit işlerinde timeline mantığını geliştirdiler. Cidden bir zaman çizgisi tasarlıyorsunuz malum standarttaki bar yerine çizgisel çalışabiliyorsunuz. Farklı bir boyut da katıyor. İşinize yaradıysa ne ala. Sevindim.

Çok fazla video edit vs işim olmuyor, olursa da Premiere ile hallediyorum. Özellikle bazı yenilikler programlara zarar veriyor.
Bende yıllardır, Adobe Cool edit pro 1.5 kullanıyorum, Şu anda elimde CS6 da var : )
Aynı alışkanlıklar bende de var malesef. Ancak zarar görmeden hızlıca yeniliğe adapte olmaya çalışıyoruz. :)

BootLoader
Native
Laptop Modeli
MacBook Pro (15 inç, 2017)
Anakart Modeli
Native
İşlemci Modeli
Intel Core i9
Grafik Kartı
Radeon Pro 560
Ses Kartı Modeli
Native
Ağ Aygıtları
Native
Disk ve RAM
500 GB SSD M2 & 16 GB 2400 MHz LPDDR4

WescoW

APPRENTICE
18 May 2017
42
5
71
38
Bende sırf Adobe ürünleri için Hackintosh yükledim. Yıllardır Premier ve AE ile sekronize editler yapıyorum. Şunu anladim ki Adobe ürünleri Mac işletim sisteminde bayağı iyi çalışıyor. Illustrator son guncellemelerden sonra Windows 10 'da bana zorluklar çıkarmaya başlamıştı. Final cut ısrarla arkadaşlarım öneriyor. Nedenini bilmiyorum ama deneyeceğim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

zamirpolen

JEDI
8 Ocak 2017
250
89
0
41
İzmir
Bende sırf Adobe ürünleri için Hackintosh yükledim. Yıllardır Premier ve AE ile sekronize editler yapıyorum. Şunu anladim ki Adobe ürünleri Mac işletim sisteminde bayağı iyi çalışıyor. Illustrator son guncellemelerden sonra Windows 10 'da bana zorluklar çıkarmaya başlamıştı. Final cut ısrarla arkadaşlarım öneriyor. Nedenini bilmiyorum ama deneyeceğim.
Bende hep onu duyardım 'yok render çok daha hızlı yok bilmem ne' benzer versiyonlarını yükledim ve kıyaslama fırsatım oldu.
Kesinlikle şunu söyleyebilirim, aralarında çok fark yok. Donanım hızlandırma çalışıp çalışmaması ile ilgili.
Stabilite için birşey diyemem tabi

taluyka

JEDI
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
27 Şub 2017
574
360
251
38
Güzel bir rehber olmuş ellerinize sağlık.

MacOS bütün sentetik testlerde işlemci bazında Windows'a nazaran daha yüksek puanlar alıyor. Bu sebeple bahsettiğiniz programların daha efektif çalışması normal.

Ben o bahsettiğiniz programları kullanmıyorum ama MacOS'un işlemciyi daha güzel kullandığını söyleyebilirim.

Geekbench skorumu hatırlıyorum mesela. Windows 10'da çoklu çekirdek 19000 puan alan i7 6700K işlemcim MacOS'da 21000'e yaklaşıyor.

Cinebench'de de garip bir biçimde HD 7850 ekran kartım -önemsiz olmakla beraber- birkaç fps daha fazla alıyor MacOS'da.

Bence Windows çöplükten başka bir şey değil. DirectX'in kaymağını yiyor. Fanboy değilim ama Windows'tan nefret ediyorum. :)

Anakart Modeli
ASUS Z170-A
İşlemci Modeli
i7-6700K
Grafik Kartı
Skylake HD 530
Ağ Aygıtları
i219-V
Disk ve RAM
256 GB SSD & 1 TB HDD & 500 GB HDD, 16 GB DDR4 2133 MHz

zamirpolen

JEDI
8 Ocak 2017
250
89
0
41
İzmir
Bence Windows çöplükten başka bir şey değil.
Merhaba, söylediğiniz bir çok şeye katılmakla birlikte burada çok abartılı bir cümle kurmuşsunuz.
Bir dünya donanıma destek veren bir işletim sistemini öyle pat diye kökten değiştiremiyorsunuz.
Windows'u dibe çeken ya da gelişmesini engelleyen, geriye uyumluluktur bence.
Ayrıca insanlar windows u crack li kullanıp çok sorunlu diyorlar =)

WescoW

APPRENTICE
18 May 2017
42
5
71
38
Merhaba, söylediğiniz bir çok şeye katılmakla birlikte burada çok abartılı bir cümle kurmuşsunuz.
Bir dünya donanıma destek veren bir işletim sistemini öyle pat diye kökten değiştiremiyorsunuz.
Windows'u dibe çeken ya da gelişmesini engelleyen, geriye uyumluluktur bence.
Ayrıca insanlar windows u crack li kullanıp çok sorunlu diyorlar =)
KArdesim benimki lisansli ama ben memnun degilim xp dersen cok iyi ama sirf donanim degistirelim diye windows u agirlastiriyolar.

• Like
Tepkiler: zamirpolen

K_Kalkan

APPRENTICE
26 Ocak 2017
44
8
21
sudo /Applications/Install\ macOS\ 10.13\ beta.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ 10.13\ beta.app --nointeraction

/Applications/Install macOS 10.13 beta.app does not appear to be a valid OS installer application. Hatası alıyorum.

Ben mi yanlış birşeyler yapıyorum yoksa dosya geçerli değil mi artık?

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler