macOS Big Sur Intel ve AMD Kurulum İmajı

yusufklncc

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
4 Ocak 2020
5,941
2,478
4,401
macOS Big Sur İmaj.png
Herkese selamlar günümüzde yerini sağlamlaştırmış OpenCore Bootloader ile hazırladığım imajları hepinizin kullanımına sunuyorum. Karşılaştığınız sorunları geri dönüş olarak bildirirseniz sorunlarımı kapatabilirim. Bu imaj macOS Big Sur 11.7.1 (20G908) sürümüne aittir. İmaj içinde hali hazırda bir EFI gelmediği için harici olarak imaj ile birlikte her ay güncelleyerek vereceğim. Yapmanız gereken imajı USB belleğinize yazdırdıktan sonra oluşan EFI bölüntüsü içine EFI klasörünü atmak. Rehberi sonuna kadar okuyun. Herkese sıkıntısız hackintoshlar dilerim. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere..

İmaj Özellikleri
  • macOS Big Sur 11.7.1 (20G908) içerir.
  • Orijinal Mac cihazlara kurulum yapılabilir. (EFI diski içerisindeki EFI klasörü olmaması güvenli yöntemdir)
  • 16GB ya da üstü USB gereklidir.
  • Kurulumun başından sonuna kadar tamamen Türkçe'dir.
  • Laptop kurulumuna uygundur.
  • Masaüstü kurulumuna uygundur.
  • UEFI ve Legacy sistemler ile uyumludur.
  • GPT desteği vardır. ( GPT Windows kurulu diskinizin yanına OSX kurulumu yapabilirsiniz. )
  • SSE desteği vardır.
  • Kurulum sonrası en çok gerekli programları barındırır.
  • Kurulum için sistemlere özgü config dosyalarını barındırır.
  • Intel ve AMD işlemcili cihazlar için uygundur.
KURULUM

BIOS Ayarları (Intel)

• Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
  • Disable
    • Fast Boot
    • Secure Boot
    • Serial/COM Port
    • Parallel Port
    • CSM
    • Thunderbolt
    • Intel SGX
    • Intel Platform Trust
    • CFG Lock (MSR 0xE2 write protection)(Kesinlikle kapalı olmalı, Eğer bu ayarı bulamadıysan config -> Kernel -> Quirks altından AppleXcpmCfgLock ayarını aç. CFG-Lock açıkken sisteminiz açılmayacak)
  • Enable
    • VT-x
    • VT-d
    • Above 4G decoding
    • Hyper-Threading
    • Execute Disable Bit
    • EHCI/XHCI Hand-off
    • OS type: Windows 8.1/10 UEFI Mode
    • DVMT Pre-Allocated(iGPU Memory): 64MB
    • SATA Mode: AHCI
BIOS Ayarları (AMD Ryzen)
  • Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
  • Disable
    • Fast Boot
    • Secure Boot
    • Serial/COM Port
    • Parallel Port
    • CSM(Bu seçenek açık olduğunda GPU’nun gIO gibi hatalar vermesi muhtemeldir. Eğer hata alırsanız kapayın.)
    • 3990X kullanıcıları için özel not: macOS macOS hali hazırda kernel içinde 64 threads’den fazlasını desteklemiyor, ve eğer daha fazla tespit ederse kernel panic verecektir. 3990X işlemcisi 128 threads’e sahip ve bunun yarısının devre dışı bırakılması gerekiyor. Biz bu durumlarda BIOS içinde Hyper Threading ayarının devre dışı bırakılmasını öneriyoruz.
  • Enable
    • Above 4G decodingKesinlikle açık olmalı, Eğer bu seçenepi bulamadıysan boot-args kısmına npci=0x2000 komutunu ekle. Bu seçenek açıkken npci komutunu kullanmayın. )
      • Eğer Gigabyte/Aorus ya da AsRock bir anakart kullanıyorsanız, bu seçenek belki bazı sürücülerinizi bozabilir(Ethernet vb.) ya da diğer OS’ları boot edemeyebilirsiniz, Eğer bu olursa bu seçeceği devredışı bırakın ve bu seçenek yerine npci komutunu kullanın.
      • 2020+ BIOS Notları: Above4G seçeneği açıldığında, Yeniden Boyutlandırılabilir BAR Desteği, bazı X570 ve daha yeni anakartlarda kullanılabilir hale gelebilir. Lütfen bunun Otomatik olarak ayarlanmak yerine Devre Dışı olduğundan emin olun.
    • EHCI/XHCI Hand-off
    • OS type: Windows 8.1/10 UEFI Mode
    • SATA Mode: AHCI
**Her sistemde aynı BIOS ayarları olmayabilir. Olan ayarlar ne ise onları uygulayın.

** Kurulum Öncesi Sisteminiz için uygun config seçmek:

İmaj içerisindeki EFI klasörü içerisinde OC klasörüne girdiğinizde dikkat ederseniz config.plist isimli bir dosya bulunmamaktadır. Her işlemci ailesine özgün global yamalar içermeyen kurulumu rahat yapabileceğiniz 43 adet .plist uzantılı dosyalar bulunmaktadır. Kurulum yapacağınız cihaz tipine ve işlemci modeline göre ilgili dosyanın adını config.plist olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.

macOS Big Sur 11.7.1 (20G908) (İMAJ HER HANGİ BİR EFI İÇERMİYOR AŞAĞIDA PAYLAŞILAN EFI'Yİ KULLANIN)

EFI - KURULUM SONRASI (İMAJ DOSYASI DEĞİLDİR)
Zip dosyaları EFI klasörü ve Kurulum sonrası gerekli programları içerir. 2 klasörüde EFI bölüntüsü içine atalım.

İMAJIN DOĞRU İNDİĞİNİ DOĞRULAMA
Kod:
Dosya: macOS Big Sur 11.7.1 (20G908) Created by luthoeny.raw
CRC32: C78092B9
    MD5: 9825613A3FD1C5933A2053CEAA8A8327
SHA-1: 604D7893246FCA494FAB0440A3E41B4E9091E10A
Windows üzerinde MD5 kontrolü yapabilmeniz için aşağıdaki programı indirip kurun ve dosyaya sağ tuşla tıklayıp aşağıdaki resimde gösterilen sekmeye gelerek kontrolünüzü yapabilirsiniz.

macOS üzerinde kontrol yapmak için terminal uygulamasını açın ve kontrol etmek istediğiniz değere göre aşağıdaki komutları girin:
  • Bu komutları yazıp boşluk bırakın ve .raw dosyasını sürükleyin ardından enter tuşuna basın. Bu sırada dosyası analiz ettiği için sonucun çıkması 1 dk falan sürecek:
    • crc32
    • md5
    • shasum -a 1
    • shasum -a 256
Çıkan değerle yukarıdaki md5 değerinin aynı olduğuna emin olun.

1664629874136.png

**Kurulumun başından sonuna kadar size yardımcı olacağını düşündüğüm rehberim:

**ÖNEMLİ NOTLAR

Kurulumun ilk aşamasında gri ekran sorunu yaşayan üyelerimiz config dosyalarını herhangi bir metin editörü ile açıp aşağıda verdiğim kodu yenisi ile değiştirsinler ve sonrasında ilk boot menüde Reset NVRAM yaparak kurulum denesinler.

Orijinal Kod
Kod:
<key>prev-lang:kbd</key>
<data>dHItVFI6LTM2</data>
Değiştirilmiş Kod
Kod:
<key>prev-lang:kbd</key>
<data></data>
**Kurulum Sonrası klasöründe kurulumdan sonra ihtiyaç duyacağınız programları bulabilirsiniz.

Kurulum sonrasında sisteminizde Ekran kartı, ses kartı, ethernet kartı, wifi kartı, batarya göstergesi, bazı durumlarda klavye-mouse-trackpad çalışmayacaktır. Bu normal bir durumdur. Burada paylaşılan EFI global yamalar içermez sadece cihazınıza özgün temel yamaları içermektedir.

Unutmayın ki her donanım macOS üzerinde çalışmaz bu durumu önceden belirlemek için Uyumlu Donanımlar kategorisinde donanım uygunluğunuzu kontrol etmek için konu açmalısınız.

**Eğer Big Sur'u SSE4,1 bir işlemciye kuracaksan aşağıdaki aşamaları takip et:
  1. EFI/OC/Kexts içindeki telemetrap kextini confiğine işle ve kuruluma başla.
    1. Örnek kext işleme videosu: Kext İşlemek.mp4
Ben Yusuf umarım kurulumunuz sırasında size yardımcı olabilmişimdir. Hepinize mutlu, sağlıklı ve iyi günler dilerim.

Arkadaşlar oluşan sorunlarınız için forumun konu başlıklarını kullanarak konu açalım lütfen bu konu altında oluşan gereksiz birikintiden dolayı konuyu kilitliyorum.

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.8.5

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,378
975
1,401
Eline Sağlık.

BootLoader
OpenCore 0.9.8 (Dev) / Sonoma
Laptop Modeli
Asus VivoBook x571li-bq377
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Intel(R) HD Graphics 630 & Nvidia Geforce 1650Ti
Ses Kartı Modeli
Realtek Alc 255 (Alc_ID:18)
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM4350 (BT BCM2045A0 Bluetooth 4.0)
Disk ve RAM
Crucial P5+ M2 1TB SSD - 16GB DDR4 2667 Mhz

Dexcorp

JEDI
11 May 2020
312
154
251
Elinize sağlık hocam.

BootLoader
OpenCore 0.9.3
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 320 15IKB 80XL
İşlemci Modeli
i5 7200U
Grafik Kartı
HD Graphics 620 & Nvidia 940MX
Ağ Aygıtları
Wireless: Intel AC3165NGW & Ethernet: RTL8168/8111
Disk ve RAM
PNY CS900 120GB & 12 GB DDR4 2133MHz RAM

awrlord

APPRENTICE
23 Nis 2018
13
3
21
Imaj içerisinde EFI klasörü bulamadım, Opencore için verdiğiniz zip dosyasından alıp imajın içerisine mi kopyalamam gerekiyor ?

Moderatörün son düzenlenenleri:
BootLoader
OC
Anakart Modeli
Asus Prime Z370-a
İşlemci Modeli
Intel Coffee Lake S I7 8700k
Grafik Kartı
Asus Nvidia GTX960
Ses Kartı Modeli
Focusrite Scarlett 3rd Gen USB 4i4
Disk ve RAM
DDR4 32gb 3000 Mhz
  • Like
Tepkiler: ssahin912

ejder5815

APPRENTICE
9 Ocak 2022
4
0
1
ben big sure kurmaya çalışıyorum ama benim biosum burda ki bios ayarlarını desteklemiyo ve intel işlemci kullanıyorum sadece 2 bios ayarı var oda hp bi laptop kullanıyorum bilgisayar ayazmadan önceki herşeyide yaptım
şöel bi hata alıyorum bootlarken selected boot image did not found athenticete. press enter to counteintto diyor
Zaten bunu konuda belirttim evet.
bi sorun var yardım eder misin

Son düzenleme:

tarik04

APPRENTICE
21 Eki 2018
34
4
21
ben big sure kurmaya çalışıyorum ama benim biosum burda ki bios ayarlarını desteklemiyo ve intel işlemci kullanıyorum sadece 2 bios ayarı var oda hp bi laptop kullanıyorum bilgisayar ayazmadan önceki herşeyide yaptım
şöel bi hata alıyorum bootlarken selected boot image did not found athenticete. press enter to counteintto diyor

bi sorun var yardım eder misin
Bilgisayarının özelliklerinin, modelinin olduğu ve nerelerde hata yaşıyorsan o kısmı da ekleyerek bir konu aç, yardımcı olacaklardır.

BootLoader
OpenCore 0.7.6
Anakart Modeli
Z77 Sabertooth
İşlemci Modeli
i7 3770K
Grafik Kartı
Sapphire Pulse RX 6600 Gaming
Ses Kartı Modeli
ALC892
Ağ Aygıtları
Intel 82579V
Disk ve RAM
28GB DDR3 1600MHz RAM

tahaklkt

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
25 Ağu 2019
1,268
419
901
konu içindeki efiyi kullanarak kurulum yapmaya çalışıyorum fakat böyle bir hata alıyorum yardımcı olur musunuz
Bu mesajın altına sorunlarınızı yazmak yasak! Yeni konu açın kimse yardımcı olamaz size.

BootLoader
Opencore 0.7.6
Laptop Modeli
Lenovo Z5070
Anakart Modeli
NM-A271
İşlemci Modeli
Intel Core i5 4210U
Grafik Kartı
nVidia GT 820M & HD Graphics 4400
Ses Kartı Modeli
Conexant CX20751
Ağ Aygıtları
Intel AX200 Wi-Fi + Bluetooth Combo & Realtek RTL8111
Disk ve RAM
120 GB SSD & 8 GB DDR3 1600MHz

zangess

APPRENTICE
14 Şub 2022
9
2
21
Merhaba. Windows 10 kurulu Reyzen işlemcili masa üstü pc ye Big Sur kurdum sayenizde. Dual boot olarak kurdum ve sorunsuz olarak sonuca varabildim. Ardından mevcut windowsu cmd den bcdedit delete xxx komutuyla sildim. Boot kısmında install macOS big sur kısmını seçtiğimde ekteki hatayı alıyorum. Sanırım tüm kextleri silip yeniden yüklemem gerekiyor. Sadece kextleri indirebileceğim bir kaynak var mı?
WhatsApp Image 2022-02-14 at 21.48.31.jpeg

yusufklncc

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
4 Ocak 2020
5,941
2,478
4,401
Hangilerini kullanıyorsun bilmiyorum ancak. Bu kendi EFIn değilse konudan tekrar indirebilirsin EFI. Ya da:

BootLoader
OpenCore 0.8.5

erdemtas

APPRENTICE
5 Ocak 2022
6
2
21
Selamlar, buradaki zip dosyasını indirip, çıkarıyorum. Bahsettiğiniz doğrulama işleminde verilen HASH kodundan farklı bir kod alıyorum maalesef. Acaba bu dosyanın hatalı veya yanlış indirildiğine mi işaret?
Teşekkür ederim.

Anakart Modeli
Gigabyte H510M V3 Anakart
İşlemci Modeli
Intel i510400 İşlemci
Grafik Kartı
Asus Dual 6600XT
Ağ Aygıtları
Archer T3U-Plus
Disk ve RAM
1TB Samsung 980 & 16GB Crucial 3200MHZ RAM

yusufklncc

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
4 Ocak 2020
5,941
2,478
4,401
Selamlar, buradaki zip dosyasını indirip, çıkarıyorum. Bahsettiğiniz doğrulama işleminde verilen HASH kodundan farklı bir kod alıyorum maalesef. Acaba bu dosyanın hatalı veya yanlış indirildiğine mi işaret?
Teşekkür ederim.
Sanırım kodlarla alakalı bir sorun var sen oduğu gibi kullan

BootLoader
OpenCore 0.8.5

yusufklncc

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
4 Ocak 2020
5,941
2,478
4,401
Google Hesabı ile oturum aç. Farklı hesaplarla dene.

BootLoader
OpenCore 0.8.5

tuned35

APPRENTICE
5 Haz 2022
1
0
1
Merhaba İmajı kurduğum usb içindeki boot dosylarını silimi efi içeriğini atmadan önce

UMUT4181proXd

APPRENTICE
4 Eki 2022
1
0
1
Merhaba bigsur kurdum boot ettim fakat apple logosunda pembe ekranlı bir şekilde veriyor ve sonrada ekran karınca tv oluyor :) Bunu nasıl düzeltebilirim?

Ashra

APPRENTICE
5 Şub 2020
43
8
71
Merhabalar Aşağıda verdiğim işletim sistemli Lenova G505 leptobuma Big sur veya hangi Mac Os kurulumu yapabilirim.

İşlemci
AMD A4-5000 apu

Görüntü bağtaştırıcı
AMD Radeon HD 8330
AMD Radeon R5 M200 / HD 8500M Series

Ses
Conexant smart audio
High Definition audio

Wifi
Qualcomm Atheros AR8172/8176/8178 PCI-E
Ağ bağdaştırıcı
Broadcam D802.11n

Anakart Modeli
Lenova
İşlemci Modeli
i3-3110M
Grafik Kartı
Inte HD 4000
Ses Kartı Modeli
Conexant CX20757
Ağ Aygıtları
Atheros AR8172/8176/8178
Disk ve RAM
8 GB RAM 120 GB SSD

strangerone

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
9 Haz 2017
10,174
5,076
4,401
Aşağıda verdiğim işletim sistemli Lenova G505 leptobuma Big sur veya hangi Mac Os kurulumu yapabilirim.
Amd işlemcili laptoplar hiç bir Mac sürümü ile uyumlu değildir.

BootLoader
OpenCore 0.9.7
Laptop Modeli
HP Pavilion 15-E
Anakart Modeli
Asus H110M-D
İşlemci Modeli
i3 3110M/ i3 7100
Grafik Kartı
Rx590 8GB/HD630/HD4000
Ses Kartı Modeli
ALC887/ALC269
Ağ Aygıtları
Atheros9285 Usb Wifi TL722N RTL8111/RTL8100
Disk ve RAM
16GB DDR4 2300MHz/8GB DDR3 1600MHz
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler