macOS High Sierra 10.13.3 Güncel Kurulum İmajı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
deaf2590cfb80a7caafa4fba33a6496f.png
High Sierra ile beraber değişen kurulumu yöntemi kimi zaman karmaşık olabiliyor. Zira kurulum ekranında Terminal kodu girmek, sistemi yeniden başlatmak vs. gibi işlemler yapmak gerekiyor. Bu yüzden bir süredir, tıpkı Sierra kurulumunda olduğu gibi, terminal kodları, ikinci kurulum dosyaları vs gerek kalmadan direk kurulum yapabileceğimiz bir imaj üzerinde çalışıyordum. Nihayetinde bir çok denemeden sonra imaj hazırlayabildim.
İmaj sizlere sunulmadan önce üyelerimiz tarafından test edildi. Onlara buradan teşekkür etmek istiyorum:
@Ediko @barisyasmin @linepower @Sin0w @KemalALKIN

Masaüstü
HS13_OSXINFO_DESKTOP.raw.zip - Google Drive
Laptop:
HS13_OSXINFO_LAPTOP.raw.zip - Google Drive

İmajın özellikleri:
  • macOS Sierra ve önceki sürümlerde olduğu gibi, terminal komutu vs girmeden direk olarak kuruluma geçiyorsunuz. Yani ikinci kurulum dosyalarının kopyalanması için gerekli Terminal komutu, ardından sistemi yeniden başlatmak gibi adımlara gerek kalmıyor.
  • Hem Windows yanında oluşturulmuş bölüntüye (MBR), hem de tek bir HDD (GPT) diske kurulumu destekler.
  • UEFI ve Legacy Destekler
  • Sadece Intel tabanlı sistemler içindir AMD işlemcili cihazlar için uygun değildir.
  • Loptop imajda, kurulum sırasında grafik kartından kaynaklı sorun yaşanmaması için Intel/ NVIDIA / ATI / kextleri silindi.
  • Daha önceki High Sierra imajlarda karşılaşılan, Disk İzlencelerinde Disk formatladıktan sonra sistemin yeniden başlatılması sorunu artık bu imajda yok. Yani diskinizi formatladıktan sonra sistem yeniden başlatılmadan direk kuruluma geçebilirsiniz.
    Windows yanına kurulumda, bölüntüyü Windows üzerinden AppleHFS olarak formatlamalısınız. Kurulum Ekranında bu diski formatlamak isterseniz hata alabilirsiniz. Tek HDD ise sorunsuz formatlanmakta.

İMAJ GÜNCELLEMELERİ:

2 Şubat 2018 Güncelleme:

• Laptop Kurulumlarda gelen gIOScreenLockState hatası için ssdt dosyası eklendi.
    Not: Her Laptop ile başarılı sonuç vermeyebilir. Bu gibi durumda forumda sistem bilgilerinizi ve DSDT / SSDT dosyalarınızı içeren konu açın.
  • Dil ekranında sistemin kitlenmesini önlemek için Config dosyasında düzenleme yapıldı.
  • Boot Esnasında bazı Intel Grafik kartlarının Firmware sorunu yüzünden boot edilmesini engelleyen sorun için boot komutu eklendi.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • AppleALC kext eklendi.
    Bu sayede sistem açıldığında, cihazınızda desteklenen yonga seti kullanan Ses sürcüsü varsa çalışacaktır.
    Not: AppleALC ile sesi tanıtmak için Config içine uygun Layout-ID girmelisiniz.Bunun için yapmanız gerekenler;
    1. AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu rehberine gidin.
    2. Rehberdeki uyumluluk tablosundan, ses donanımınız için uyumlu Layout-ID tespit edin.
    3. Ardından Config / devices / Inject içine bu değerlerden birini girin.
  • IntelGraphicsDVMTFixup.kext Eklendi.
    Broadwell/Skylake/KabyLake sistemlerde, kurulumda DVMT-prealloc yüzünden alınan hatayı engeller.
  • IntelGraphicsFixup.kext Eklendi.
    Intel HD4000 ve sonrası bütün grafik kartlarında boot esnasında grafik bozulmalarını düzeltir.
  • NvidiaGraphicsFixup.kext eklendi. (Sadece Masaüstü)
    MacPro6,1 ve iMac 17,1 gibi sistem kimliği kullanıldığında NVIDIA grafik kartlarının siyah ekranda kalma hatasını düzeltir. Bu kext ile herhangi bir yamaya ihtiyaç kalmadan sistem sorunsuzca boot edilir.
  • FakePCIID.kext ve FakePCIID_Intel_HD_Graphics.kext eklendi.
    BU kextler ile Intel HD4400 sonrası grafik kartlarını tanıtabilirsiniz.
  • Masaüstü ATI grafik kartları için tanıtmak için kext eklendi.
    Bu kartlar için ek olarak Config düzenlemeleri gerekebilir. Bu gibi durumda forumda konu açın.
  • Ethernet için kextler eklendi. Bunlar;
    • RealtekRTL8111.kext (Realtek RTLXXX Ethernet kartları otomatik tanır).
    • AtherosE2200Ethernet.kext (Atheros E2000 Ethernet kartları Otomatik tanır).
    • IntelMausiEthernet.kext ( Intel Ethernet kartlarını otomatik olarak tanır).

YARDIMCI DOSYALAR

• Clover Configurator
    Config.plist dosyası düzenlemek için MacOS High Sierra uyumlu güncel sürüm.
  • Clover Bootloader v2.4k_r4391sürümü:
    Kurulum sonrası bununla bootloader kurulumunu yapabilirsiniz.
  • KCPM Utilities PRO
    Sisteminiz için uygun kextleri kurmanız için gerekli olan uygulama. Programı nasıl kullanacağınızı imaj içindeki rehber dosyasında bulabilirsiniz.
  • Config.Plist dosyaları
    Eğer USB öntanımlı Config.plist sorun yaşarsanız, donanımınıza uygun Config.plist dosyalarını kullanabilirsiniz. Klasör içinde ayrıca nasıl kullancağınız hakkında ayrıntılı bir rehber bulabilirsiniz.
    Windows üzerinde Config.plist dosyalarını düzenlemek için OSXinfo.net Config düzenleme aracını kullanabilirsiniz:
    Türkçe OSXinfo CLOVER EDITOR (Windows üzerinde Config Düzenleme Aracı) | osxinfo
  • Config.pist yamaları;
    Config dosyasına eklenen yamalar öntanımlı olarak kapalı durumdalar. Bu yamaları aktif etmek için yapmanız gerekenleri İmaj içindeki rehberden takip edebilirsiniz. Ancak yine de bu rehberde de değinelim:
    1. Config.plist dosyanızı Windows'ta kolaylıkla düzenlemek için OSXinfo Config düzenleme aracı kullanın.
    2. Ya da Wordpad, NotePad gibi bir düzenleyici program ile açın.
    3. Kext to Patch dizini altında aktif etmek istediğiniz yamayı bulun.
    4. Yama satırında "Disable" altındaki "True"komutunu "False" olarak değiştirin.
  • OSXinfo Config düzenleme aracı ile:
  • Text edit ile örnek:
    Kod:
    <dict>
                    <key>Comment</key>
                    <string>Broadwell minStolenSize patch </string>
                    <key>Disabled</key>
                    <true/>     (Burayı false olarak değiştirin)
                    <key>Find</key>
                    <data>
                    iUXIOcd2Tw==
                    </data>
                    <key>MatchOS</key>
                    <string>10.12.x</string>
                    <key>Name</key>
                    <string>AppleIntelBDWGraphicsFramebuffer</string>
                    <key>Replace</key>
                    <data>
                    iUXIOcfrTw==
                    </data>
                </dict>
KURULUM
BIOS Ayarları:

1. Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
  2. SATA: AHCI olarak ayarlayın
  3. VT-D: Disable olarak ayarlayın
  4. EHCI Hand-off / xHCI Hand-off: Enable olarak ayarlayın.
  5. xHCI Mode: Smart Auto
  6. Secureboot: Disable (Other OS) olarak ayarlayın
  7. CFG-Lock= Disable
  8. Boot Option Priorities: UEFI USB olarak ayarlayın. Yada UEFI and Legacy.

İmaj Dosyasını USB'ye Yazdırmak:

macOS Sierra İmaj dosyasını USB'ye yazdırmak için Win32 Disk Imager programını kullanacağız: Programı indirdikten sonra şu adımları takip edin:
  1. USB Diskinizi takın.
  2. Win32 Disk Imager programını çalıştırın.
  3. "Image File" sekmesinde "Dosya bul" ikonuna tıklayıp indirdiğiniz imaj dosyasını bulun ve seçin.
    Hatırlatma: Win32disk programı RAW imajını öntanımlı olarak görmez. İmajı göstermek "Show All Files" seçeneğini seçin.
  4. Program ana ekrana döndükten sonra "Device" sekmesinde USB diskinizin seçili olduğundan emin olun. Yanlış disk seçiminde, seçilen diskin tamamen silineceğini unutmayın.
  5. Son olarak "Write" seçeneğine tıklayarak USB yazdırma işlemine başlayın.
Kurulum Sonrası
Kurulum sonrası USB / EFI içinde paylaştığımı z Clover bootloader ile sisteminizin USB olmadan yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki rehberi takip edin.
Sisteminize uygun ayarları yaptıktan ve Clover bootloader kurulumunu bitirdikten sonra USB / EFI CLOVER içinden size gerekli dosyaları oluşturduğunuz yeni CLLOVER içibe kopyalayın.
Ek olarak kurulum için video rehberimiz size yardımcı olacaktır. Rehber Sierra için ancak dediğim gibi; High Sierra ile de artık aynı adımlar geçerli. O yüzden bu rehberi kurulumda takip edebilirsiniz.

Olası sorunlar ve çözümler için;
macOS High Sierra Kurulumda Olası Sorun ve Çözümleri

Ses tanıtmak için;
AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek
[Video Rehber] VoodooHDA ile Ses Tanıtmak
CloverALC ile Hackintosh Sistemlerde Ses Tanıtmak

NVIDIA Grafik kartı tanıtmak;
Nvidia Web Driver Kurulumu ve Sorunları Çözme

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Drmklan

APPRENTICE
15 Haz 2017
20
3
21
İyi akşamlar highsierra yüklemesi bittikten sonra yeniden başlattığında bu ekranda kalıyorum sistem bilgim x79 gigabyte anakart samsung evo ssd üzerine yükledim
kSh1rfaUTN3sl4AQnpTwmbrZs5vr_37o.jpeg

Anakart Modeli
Aorus z390 pro
İşlemci Modeli
intel i7 8700k
Grafik Kartı
Intel UHD Graphics 630
Ses Kartı Modeli
motu ultralite mk3 hybrid
Disk ve RAM
samsung evo 970 m.2 - 16gb ddr4 3200 gskil sniper

ardencaliskaner

APPRENTICE
14 Ocak 2018
17
1
21
30
İstanbul
Merhaba,
Öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ediyorum , neredeyse hiçbir yabancı kaynakta bile bu kadar açıklayıcı kurulum dosyaları paylaşılmıyor ve daha sonrasında ise kurulumla alakalı neler yapılacağı düzgün bir biçimde anlatılmıyor.
Benim birkaç sorum olacaktı,
Kullandığım sistem

msi gs43 vr 7re phantom pro

İ7 7700hq
8 gb 2400 mhz ram
Nvidia gtx 1060
128gb NVMe m2 ssd
1 tb hdd​
  • Güncel sierra kurulum imajınızdan kurulumu yaptım hdd üzerine yaptım ve windows işletim sistemim ise m2 ssd’ye kuruluydu .Bootloader ile usb olmadan boot etmek için gerekli adımları takip ettim ancak;
Paylaştığınız 4 yöntemde işime yaramadı açıkcası veya ben yapamadım ancak biraz araştırdıktan sonra NVMe m2 ssd’leri sierranın göremediğini bunun için ek yamalar kullanmam gerektiğini gördüm bende windows işletim sistemi üzerinden komut ekranındaki diski görünür yaptım ve el ile clover dosyalarını bir şekilde ekledim daha sonrasında sorunum çözüldü.Sorum şu olacak high sierra üzerinde aynı sorunu yaşayacak mıyım yoksa high sierra m2 ssd’mi görecek mi ve eğer manuel şekilde eklersem daha sonrasında kext veya configde düzenleme yaptığımda macos’un kurulduğu hdd üzerinde yapmam yeterli olur mu yoksa düzenlediğim confiğin aynısını windows tarafında eklemem ve kext dosyalarınıda aynı şekilde eklemem gerekli mi?​

• Sistemime nvidia kartımı entegre etmek istemiyorum bu konudada sıkıntı yaşamadım ancak macos çalışırken sistemim ısınıyor aşırı bir ısınma değil ancak bu ısının normalde ekran kartının ısı tahliye ızgarası tarafından tahliye ediliyor olması birazcık beni sorma gereği hissetirdi, widnows tarafında sadece işlemci isteyen uygulamalar ve programlarda bu tarafdan bir ısı tahliyesi söz konusu olmuyor. Ekran kartım arka planda çalışıyor olabilir mi ek bir düzünleme ile bu yarları yapmam gerekli mi sizce?

• Son olarak sistem ısı bilgilerini görmek için HWMonitor adlı kextleri indirdim ve kurdum ancak kurulumda dikkatimi çeken bir kısım vardı fakepcid.kext uzantılı dosyayı kurduruyordu ve buda görüntüde donma ve laptopun kendi klavye ve touchpad’in çalışması sorununa neden oluyordu , bunun yerine sizin paylaştığınız kexti bozmadan diğer kextleri kurmayı denediğimde ise bu sefer monitör programı çalışmıyordu. Bunun için kextleri düzenleyebileceğim ve değişikleri sizin kexte entegre edebileceğim bir yöntem varmı veya ısı değerlerini görmek için kullanabileceğim yöntem ve program öneriniz varmı?
Sorulara verdiğiniz açıklayıcı cevaplardan ve ilginizden dolayı şimdiden teşekkür ederim, Umarım emeğinizin karşılığını alıyorsunuzdur.Çok uzun yazmışım umarım fazla vaktinizi almam.

İyi Çalışmalar

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
İyi akşamlar highsierra yüklemesi bittikten sonra yeniden başlattığında bu ekranda kalıyorum sistem bilgim x79 gigabyte anakart samsung evo ssd üzerine yükledim
X79 sistemler için farklı EFI düzenlemeleri kullanmalısın. Yeni bir konu açıp sistem bilgilerini ayrıntılı paylaş.
Sorum şu olacak high sierra üzerinde aynı sorunu yaşayacak mıyım yoksa high sierra m2 ssd’mi görecek mi
Kullandığın NVMe disk Samsung ise bu High Sierra ile yerleşik olarak tanınıyor.
Ekran kartım arka planda çalışıyor olabilir mi ek bir düzünleme ile bu yarları yapmam gerekli mi sizce?
Ekran kartın arka planda çalışıyor. Bu rehberi takip ederek ekran kartını devre dışı bırakmalısın.
Laptop Cihazlarda Harici Ekran Kartını Kapatmak | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
Son olarak sistem ısı bilgilerini görmek için HWMonitor adlı kextleri indirdim ve kurdum...
FakePCIID ile yanında kurduğun kextler nelerdir. Bizim imajda paylaştıklarımız sadece İşlemci ve grafik hatalarını çözmek için. Ayrıca HWmonitör güncel sürümünü kullandığından emin ol.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

ardencaliskaner

APPRENTICE
14 Ocak 2018
17
1
21
30
İstanbul
Kullandığın NVMe disk Samsung ise bu High Sierra ile yerleşik olarak tanınıyor.

Ekran kartın arka planda çalışıyor. Bu rehberi takip ederek ekran kartını devre dışı bırakmalısın.
Laptop Cihazlarda Harici Ekran Kartını Kapatmak | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

FakePCIID ile yanında kurduğun kextler nelerdir. Bizim imajda paylaştıklarımız sadece İşlemci ve grafik hatalarını çözmek için. Ayrıca HWmonitör güncel sürümünü kullandığından emin ol.
Hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim, Cihazda Toshiba marka THNSN5128GPU7 model numaralı 128 NVMe m2 ssd kullanmaktayım bunu tanıtmak için ne yapmalıyım tanıtamaz ve manuel olarak efi klasörüne eklersem teakrar soracağım daha sonrasında paylaşmış olduğunuz yazılım ile yüklediğim kextleri tekrardan windows tarafına eklemem gerekli mi ve düzenledğim configleri macos'un kurulu olduğu hdd'de değiştirmem yeterli mi yoksa windows kısmınada kopyalamalımıyım.

HWmonitör'ün güncel sürümünü kullandım girhub üzerinden indridim, FakePCIID ile yanında kurduğun kextler ise RehabMan / OS-X-FakeSMC-kozlek / Downloads — Bitbucket bu site üzerinden indidrim.

FakeSMC_ACPISensors
FakeSMC_CPUSensors
FakeSMC_GPUSensors
FakeSMC_LPCSensors
FakeSMC

az önce yanış bilgi vermişim özürdilerim sorun çıkaran FakeSMC.kext dosyası sizin paylaştığınız ile çalışmıyor HWMonitor ancak , linkden indirdiğim dosyada çalışıyor ancak donma ve takılma sıkıntıları yaşıyorum .

GPU arka plan çalışması ile ilgili ise rehberinizi tajip edeip sorunu düzelteceğim tekrardan teşekkür ederimç

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Kurulumu bir dene. NVMe görmez ise inceleriz.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

doctor155

APPRENTICE
26 Ocak 2018
4
1
0
36
Merhaba. Verdiğiniz linkten indirdiğim imajı flash diske yazdırıp pc deki ayrı bir ssd ye kurmak istedim. Ama kurulum biraz ilerledikten sonra aşağıdaki hatayı veriyor.
nrLWEFXWK_gSqDgbM3A-DWeapsPkWIX5.jpeg

nrLWEFXWK_gSqDgbM3A-DWeapsPkWIX5.jpeg

Bu neden olabilir acaba?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

byneutron

APPRENTICE
23 Ocak 2018
3
0
0
30
montezuma paylaşımın için çok teşekkür ederim benim laptopum acer 5750 g lakin şöyle bir sıkıntı mevcut grafik kartını tanıttığım halde arada ekran da çizikler çıkmakta ve bu sorunun kaynagını bulamadım bütün yabancı ve türk kaynakları araştırdım ama düzelmedi ve senden bir ricam daha olacak usb 3.0 için de nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursan sevinirim.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

sentin

APPRENTICE
25 Eki 2016
55
4
71
Bu imaj için
macOS High Sierra 10.13 MBR & GPT ( Hem Tek HDD hemde Windows Yanına kurulumu destekler) Kurulumu
rehberi geçerli mi? Farklı birşey var mı?
ikinci kurulum dosyaları silinmiş ayrıca ikinci Kurulum Dosyaları.rar - Google Drive

Laptop Modeli
Acer Aspire E15
Anakart Modeli
E5-573G-59YD
İşlemci Modeli
4200U
Grafik Kartı
İntel4400hd-Nvidia 920M
Disk ve RAM
240ssd -4gb

exploidselim

APPRENTICE
7 Ocak 2018
12
0
0
43
Kurulum tamam Teşekkürler . Benim sorunum Avea Jet kuramıyorum. Bu konuda ne yapabiliriz. Nasıl aktif ederiz.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

sentin

APPRENTICE
25 Eki 2016
55
4
71
Laptop Modeli
Acer Aspire E15
Anakart Modeli
E5-573G-59YD
İşlemci Modeli
4200U
Grafik Kartı
İntel4400hd-Nvidia 920M
Disk ve RAM
240ssd -4gb

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
montezuma paylaşımın için çok teşekkür ederim benim laptopum acer 5750 g lakin şöyle bir sıkıntı mevcut grafik kartını tanıttığım halde arada ekran da çizikler çıkmakta ve bu sorunun kaynagını bulamadım bütün yabancı ve türk kaynakları araştırdım ama düzelmedi ve senden bir ricam daha olacak usb 3.0 için de nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursan sevinirim.
Sistem bilgilerini içeren yeni konu açmalısın.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: byneutron

ardencaliskaner

APPRENTICE
14 Ocak 2018
17
1
21
30
İstanbul
merhaba , high sierra (Laptop) için yüklediğiniz config dosyaları sitenizdeki config düzenle ile açılıyor ancak hiçbir sekmeye tıklanamıyor, anladığım kadarıyla düzgün yüklenmemiş sierra için yüklediğiniz configi kullanabilir miyim sıkıntı olur mu veya high sierra intel hd graphics 630 için yüklediğiniz config dosyasını gönderebilir misiniz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...