[Rehber] EFI Klasörü içinde silinen Microsoft klasörünü geri getirme.

kemalsans

JEDI
19 May 2019
490
226
301
Merhabalar,

Başka bir konuda böyle bir rehbere ihtiyacım oldu fakat bulamadım, diğer konu da aramalarda çıkmayabilir o yüzden sadece Monster kullanan kişilere değil de herkese hitap eden bir anlatım yapmak istedim. Söylemeliyim ki önceki konumda da UEFİ BOOTLOADER ONARMA REHBERİ'ni kaynak göstermiştim bu konuda da gösteriyorum ve başka bir forumdan arkadaşa bu sorunu çözmemde büyük yardımı dokunduğu için teşekkür ediyorum.

Önceki konu:Monster Abra A7 V6.1 kurulum sonrası bios sorunu. - osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Gerekli şeyler: Windows sürümünüzle aynı sürüme sahip windows kurulum usb'si.

Önemli not; Linkini verdiğim Rehber sıfırdan bir efi klasörü oluşturmaktadır, biz ise varolan efi klasörümüze Microsoft dosyamızı geri getireceğiz, bu yüzden rehberler bir noktada farklı ilerlemektedir.

Kurulum usbsinden boot edin>Dil bölge seçeneklerinde ileri diyin>Yükle seçeceği yerine sorun gider seçeneğini seçin>komut istemcisinini açın

Rehberde "diskpart" yazdığı yere kadar gelin 5.adıma denk geliyor. Konsola herhangi birşey yazmadan benim yönergelerimi takip edin

diskpart

Diskpart aracını çalıştırdık, şimdi diskleri listeleyelim.

list disk

Bu kısımda yukarıdaki rehberden farklı olarak efi klasörümüzün bulunduğu diski seçmemiz lazım, benim efi klasörüm macos'la birlikte ssd içerisinde sizinkisi tek harddisk ise harddiski karşısındaki disk numarasını seçin. Benim ssd'im disk 0 olarak gözüküyor bu yüzden "select disk 0" yazdım.

select disk 0

Sonrasında seçtiğimiz diskin partitionlarına bakıyoruz, efi klasörünün tam konumunu tespit etmek için. Genelde 200mb yer kaplıyor zaten direkt belli olacaktır o yüzden.

list partition

Yukarıda da bahsettiğim gibi efi bölüntüsü genelde 200mb yer kaplıyor, uygun alanı bulduysak onu seçmeliyiz. Aynı yukarıdaki disk seçiminde kullandığımız gibi partition seçiminde ise "select partition 1" komutu kullanılıyor, oradaki 1 bende 1.partition olduğu için sizde hangisine denk geliyorsa onu yazmalısınız.

select partition 1

Linkini verdiğim rehberden farklı olarak biz efi oluşturmayacağımız için, efi bölüntüsüne bir harf atayacağız. Rehberde bu harf "f" olduğu için aynı şekilde atıyorum.

assign letter=f

Artık rehberde dediği gibi diskpart ile işimiz bitti. Bu yüzden çıkıyoruz.

exit

Geriye kalan tek adım başta kazara sildiğimiz efi klasörü altındaki Microsoft klasörünü getirmek, bunun için de basit bir kopyalama yapacağız ve yeniden başlattığımızda sistem eskisi gibi çalışacak.

bcdboot C:\Windows /l tr-tr /s F: /f ALL

Bu kodu da yazdıktan sonra yeniden başlatın herşey düzelmiş olmalı, başka bir forumdan arkadaşa bir kere daha teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar komut ekranına gelebilmek için kurulum usbsini takıp şu yolu takip ediniz
"Kurulum usbsinden boot edin>Dil bölge seçeneklerinde ileri diyin>Yükle seçeceği yerine sorun gider seçeneğini seçin>komut istemcisinini açın"

Moderatörün son düzenlenenleri:
Laptop Modeli
Monster Abra A7 V6.1 / Clevo N170SD
Anakart Modeli
Intel HM87 (Lynx Point)
İşlemci Modeli
i7 4720HQ
Grafik Kartı
HD 4600, GTX 960M
Ses Kartı Modeli
ALC 269
Ağ Aygıtları
Intel AC-3160
Disk ve RAM
120GB M.2 SSD, 500 GB HDD & 12 GB RAM
  • Like
Tepkiler: Ediko

KaoS

MASTER YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
13,766
3,941
4,401
Faydalı bir yazı, bazı linkler ve yazılar adıma ve sitemize karşı yapılan tutumlardan dolayı değiştirildi.

BootLoader
Opencore 0.8.4
Laptop Modeli
Lenovo IdeaPad 300-15isk
Anakart Modeli
1- Asus TUF H310-Plus Gaming 2-Asus P8H61
İşlemci Modeli
1- i5 9400F 2- i5-2400
Grafik Kartı
1- RX 570VR 2- 9600GT
Ses Kartı Modeli
1- Realtek ALC887 2- Realtek ALC888B
Ağ Aygıtları
1- İntel L211 2- Realtek RTL8169
Disk ve RAM
1- 240 GB SSD & 1000 GB HDD & 16 GB DDR4 2- 240 GB SSD & 500 GB HDD & 16 GB DDR3
  • Like
Tepkiler: kemalsans