Sisteme takılı ancak kullanılmayan SSD nin Ömrü biter mi ?

zamirpolen

JEDI
8 Ocak 2017
250
89
0
41
İzmir
Sistemimde 2 tane SSD var birinde windows 10 birinde OSX kurulu,
merak ettiğim genel olarak OSX kullanıyorum, SSD lerin ömürleri olduğu için
Acaba ömründen gidiyor mu ?

Net olarak bilinecek bir durum değil elbette, fikirlerinizi merak ediyorum.
iyi forumlar.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Wİndows'taki ömürleri ne ise macOS içinde aynı şey geçerli. Yıllardır OS X Test kurulumu için kullandığım Corsair hala SSD sağlık olarak %100'de. Kısacası endişe edecek bir durum yok.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: zamirpolen

zamirpolen

JEDI
8 Ocak 2017
250
89
0
41
İzmir
Wİndows'taki ömürleri ne ise macOS içinde aynı şey geçerli. Yıllardır OS X Test kurulumu için kullandığım Corsair hala SSD sağlık olarak %100'de. Kısacası endişe edecek bir durum yok.
Soruyu yine tam olarak anlatamadım galiba =)

Sisteme takılı, ancak kullanılmayan SSD ömrünü tüketir mi ?
Sistemde iki SSD disk var birinde Windows birinde OSX var, mesela ben OSX kullanırken Windowsun kurulu olduğu o ssd takılı ancak hiç kullanılmıyor sadece sisteme bağlı. O sağlığından bir şey kaybeder mi.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Niye kaybetsin? Yazdığım şey, daha ayrıntılı sorduğun sorunun cevabı hala. Ayrıca kullanılmayan diskler Mac üzerinde her zaman uyku moduna geçer.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

FireSwords

APPRENTICE
6 Haz 2017
39
16
21
24
Hiçbir zaman şu SSD ömrü takıntısına anlam veremedim. SSD'de üretim hatası yoksa en kötü senaryoda 6-7 yıl gitmesi gerek ki bu en kötü senaryo. Sıradan bir kullanıcı için bir SSD en azından 10 yıl dayanır diye düşünüyorum, ki bu oldukça iyi bir süre bence. Anlamadığım konu SSD çok aşırı pahalı bir şey değil ki.

zamirpolen

JEDI
8 Ocak 2017
250
89
0
41
İzmir
Hiçbir zaman şu SSD ömrü takıntısına anlam veremedim. SSD'de üretim hatası yoksa en kötü senaryoda 6-7 yıl gitmesi gerek ki bu en kötü senaryo. Sıradan bir kullanıcı için bir SSD en azından 10 yıl dayanır diye düşünüyorum, ki bu oldukça iyi bir süre bence. Anlamadığım konu SSD çok aşırı pahalı bir şey değil ki.
Soruyu doğru anladığınıza emin misiniz ? Teknik bir soru sordum.

Ayrıca kime göre pahalı değil ? 120GB 250 TL ülke şartlarını göz önünde bulundurursanız zaten sonuca ulaşırsınız.
Oyunlarımı bile SSD üzerine kurarım, sistemde 2 tane ssd disk var. Ömrünün bitmesinden korkmuyorum, merak ediyorum.
Tuhaf bir yorum yapmışsınız kusura bakmayın.

FireSwords

APPRENTICE
6 Haz 2017
39
16
21
24
Soruyu doğru anladığınıza emin misiniz ? Teknik bir soru sordum.

Ayrıca kime göre pahalı değil ? 120GB 250 TL ülke şartlarını göz önünde bulundurursanız zaten sonuca ulaşırsınız.
Oyunlarımı bile SSD üzerine kurarım, sistemde 2 tane ssd disk var. Ömrünün bitmesinden korkmuyorum, merak ediyorum.
Tuhaf bir yorum yapmışsınız kusura bakmayın.
Demek istediğim ömrünün kolay kolay dolması mümkün değil. En kötü senaryoya göre 5-6 yılda bir 250 TL vermek bence çok yüksek bir meblağ değil, demek istediğim oydu.

SSD ömrü ile ilgili şurada detaylı bir makale var: SSD (Solid State Drive) Hakkında Her şey III : Write Amplification Fenomenienpedi-Anasayfa

Yani demek istediğim şu. SSD ölene kadar muhtemelen başka bilgisayara geçersiniz, o zamana kadar zaten çok daha iyi SSD'ler piyasada olur. SSD ömrü sizi boşu boşuna korkutmasın.

SSD'lerin ömrü tamamen yazma miktarına bağlıdır. OS X açıkken Windows yüklü bölüme hiçbir şey yazacağını sanmıyorum. Zaten OS X'in eğer sürücü yüklemediysen NTFS bölümlere yazma yeteneği yok.

• Like