Araçlar Wine ve PlayOnMac

gokhlayeh

APPRENTICE
15 Ocak 2017
55
35
21
50
Eminim bir çoğunuz biliyordur ancak bilmeyenler için, mac os ortamında vazgeçilemeyen windows uygulamalarını çalıştırmak için kullanabileceğiniz iki uygulamadan bahsedeceğim.

Her iki uygulamada aslında wine`dır fakat emin olmamakla birlikte playonmac her uygulama için farklı bir wine config tutuyor sanırım.

Wine;
XQuartz ve WineHQ paketlerini aşağıdaki adreslerden indirdikten sonra aynı sırada kurulumu yapın.
Kurulumlar bittikten sonra çalıştırmayı istediğiniz windows uygulamasını çalıştırmayı deneyebilirsiniz.
.NET gerektiren uygulamalar çalışmayacaktır, bunun için alternatif yollar olabilir ancak her windows uygulaması çalışmayabilir çokta zorlamayın.
Wine uyumlu uygulamaları WineHQ - Wine Application Database adresinden inceleyebilirsiniz.
https://dl.bintray.com/xquartz/legacy-downloads/SL/XQuartz-2.7.7.dmg
https://dl.winehq.org/wine-builds/macosx/i686/winehq-staging-2.0.pkg
PlayOnMac;
http://repository.playonmac.com/PlayOnMac/PlayOnMac_4.2.10.dmg adresinden indireceğiniz uygulamayı kurup direk çalıştırabilirsiniz. Bunun kullanımı wine`a göre biraz farklı oduğu için detaya inilmiş videoyu adresinden izleyebilirsiniz.
PlayOnLinux (linux ortamında) ms office test ettim çalışması fena değildi. Uygulama performansları donanım ve yüklü versionlara göre farklılık gösterebilir, aklınızda olsun.

Bariserolll

APPRENTICE
2 Kas 2019
12
0
1
Wine tüm sürümlerini yükledim exe dosyasını açarken hata veriyor birçok exe dosyası denememe ragmen

Seyfullah N

JEDI
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
204
209
301
Wine daha tam düzgün entegre olmuş değil . Hata vermesi kurduğunuz programa bağlı . Genelde C# tabanlı yada directX , dotnet kullanan programlarda hata alınıyor . Onun harici oyunlar dahil olmak üzere çalıştırıyor herşeyi .

Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz
  • Like
Tepkiler: enst

enst

APPRENTICE
17 Kas 2017
64
9
21
34
Yanılmıyorsam Windows XP alt sistem dosyaları ile çalışıyordu.

Seyfullah N

JEDI
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
204
209
301
Yanılmıyorsam Windows XP alt sistem dosyaları ile çalışıyordu.
Benim bildirim kadarı ile de öyle ama win 10'un açabileceği programları da açabilme gücüne sahip .

Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz

godot

APPRENTICE
22 Eyl 2020
1
0
1
Eminim bir çoğunuz biliyordur ancak bilmeyenler için, mac os ortamında vazgeçilemeyen windows uygulamalarını çalıştırmak için kullanabileceğiniz iki uygulamadan bahsedeceğim.

Her iki uygulamada aslında wine`dır fakat emin olmamakla birlikte playonmac her uygulama için farklı bir wine config tutuyor sanırım.

Wine;
XQuartz ve WineHQ paketlerini aşağıdaki adreslerden indirdikten sonra aynı sırada kurulumu yapın.​
Kurulumlar bittikten sonra çalıştırmayı istediğiniz windows uygulamasını çalıştırmayı deneyebilirsiniz.​
.NET gerektiren uygulamalar çalışmayacaktır, bunun için alternatif yollar olabilir ancak her windows uygulaması çalışmayabilir çokta zorlamayın.​
Wine uyumlu uygulamaları WineHQ - Wine Application Database adresinden inceleyebilirsiniz.​
PlayOnMac;
http://repository.playonmac.com/PlayOnMac/PlayOnMac_4.2.10.dmg adresinden indireceğiniz uygulamayı kurup direk çalıştırabilirsiniz. Bunun kullanımı wine`a göre biraz farklı oduğu için detaya inilmiş videoyu adresinden izleyebilirsiniz.​
PlayOnLinux (linux ortamında) ms office test ettim çalışması fena değildi. Uygulama performansları donanım ve yüklü versionlara göre farklılık gösterebilir, aklınızda olsun.
merhaba, ben wine kurdum fakat yayinevlerinin etkilesimli kitaplarini acamiyorum hala ustune tiklayip wine ile aci secince, acilacak gibi saniyelik bi isik belirip kayboluyor ve hicbirseyi acmiyor, neden olabilir?

hyosuke

PADAVAN
4 Şub 2020
101
32
71
Arkadaşlar ayarlarından win10 için ayarlarsanız win10 şeklinde çalıştırıyor. Ve çok daha fazla uygulamayı açabiliyorsunuz.

Laptop Modeli
Lenovo 80qq / Lenovo ideapad 100 15-ibd Diye geçiyor.
Anakart Modeli
Nano5B6
İşlemci Modeli
intel i3 5005u
Grafik Kartı
İntel HD Graphics 5500 & Nvidia Geforce 920MX
Ses Kartı Modeli
Conexant
Ağ Aygıtları
Realtek RTL8723BE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC & Realtek PCIe FE Family Controller (Bu ethernet)
Disk ve RAM
500 GB Hdd & 4GB DDR3 1600mhz
  • Like
Tepkiler: Seyfullah N