Apple Airport Wifi+Bluetooth Combo Kartları Laptoplarda Kullanma

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
Mevzu : BCM94331CD yada diğer Apple Wifi+Bluetooth kartları native olarak hackintosh laptoplarımızda kullanma ve Handoff, Hotspot ve Airport nimetlerinden faydalanma.

Kullanılan malzemeler ;
  • BCM94331CD , Wifi+ Bluetooth Kombo , Apple
  • Flexible Mini PCI-E to BCM94360CD-BCM94331CD Adapter With Wireless Antenna
  • Makas
  • Yan Keski
  • Çift taraflı ve tek taraflı bant
Açıklama ;

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere çoğumuz kombo kartları tam fonksiyonu ile kullanmakta güçlük çekiyoruz. Özellikle laptoplarda. Yaşanılan en büyük sorun 15 inç ve altı cihazlarda PCI-E yuvasına sadece mini kartın sığabilmesi. Ben Asus K555LN kullanıyorum ve benim sorunum wifi kartın tam önüne gelen GPU/CPU fanı ve bundan dolayı büyük kartlar takılamıyor olması. Ufak bir araştırma sonucu getirttiğim uzatma kablosu ve alt kapakta yaptığım ufak bir modifikasyon sonucu Apple wifi kartını tam fonksiyonu ile kullanabilmekteyim. Yazıyı paylaşmamdaki amaç, sizde benim gibi tam teşkilat bir hackintosh yapmak istiyorsanız, ayrıca USB portları gereksiz şekilde mouse, bluetooth alıcılarıyla meşgul etmek istemiyorsanız bu yazı tam size göre.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki belki herkes aynı sonuca ulaşamayabilir bunun nedeni olarak da bildiğiniz üzere bütün laptopların kasasının ve ekipmanlarının farklı şekilde organize edilmiş olmasıdır. Kendi bilgisayarımda sonuca ulaşmadan önce hemen hemen 3-4 farklı yer denedim fakat malesef alt kapağı tam olarak kapatmakta başarıya ulaşamamıştım. Parçaları sipariş etmeden önce mutlaka bilgisayarınızın alt kapağını söküp istişare yapmanızı öneririm. Böylelikle heycanla beklenen 15 günün sonucunda hayal kırıklığına uğramamış olursunuz ( gerçi bazen hayal kırıklıkları başarıya ulaştırabiliyor 5. denememin başarıya ulaşması gibi. Neyse uzatmayalım, haydi başlayalım,

Öncelikle Malzemelerimizi sipariş ediyoruz, ( İsteyen AC versiyonu da alabilir fakat bana biraz fazla tuzlu geldi)
1.jpeg

Broadcom BCM94331CD 802.11a/b/g WiFi card + Bluetooth 4.0 for Apple A1418 A1419 | eBay
2.jpeg

Aliexpress.com : Buy Flexible Mini PCI E to BCM94360CD/ BCM94331CD Adapter With Wireless Antenna from Reliable pci-e to suppliers on your are my sunshine

Malzemeler geldi şimdi kazma kürek zamanı. Öncelikle arka kapağımızın kartımızın tam üstüne gelen gereksiz plastik çıkıntısını yan keski ile köşelerinden kestikten sonra eğerek prüzsüz şekilde kırarak alıyoruz.

3.jpg

Çift taraflı bantımızı kartımızın altına yapıştırarak alttaki devrelere temas etmesini engelliyoruz. Anten organizasyonunu ben en sağlıklı bu şekilde buldum fakat siz kafanıza göre dizayn etmekte özgürsünüz.
4.jpg
5.jpg
6.jpg

İşlemlerimiz bittikten sonra alt kapağımızı herhangi bir kasma olmayacak şekilde kapatıyoruz. Bilgisayarımızı açtıktan sonra Wifi ve Bluetooth'un aktif olduğunu görüyoruz fakat Handoff ve HotSpot muthemelen aktif halde olmayacaktır. Buna çözüm olarak aşağıdaki linkten benim gibi Sierra kullanıyorsanız Continuity-Activation-Tool-beta versiyonu indirin. Programı açtığınızda karşınıza çıkan terminal penceresinden 1. seçeneği tıklayın ve sonrasında gelen soruya hayır diyerek işleminizi tamamlayın. Bilgisayarınızı başlatmadan önce ICloud'dan çıkış yapın ve baştan başlatın. Icloud hesabınıza tekrar giriş yapın, sistem raporunda Bluetooth'a gelin ve Handoff ve Hotspot desteğinin aktif olduğundan emin olun.

GitHub - dokterdok/Continuity-Activation-Tool: An all-in-one tool to activate and diagnose macOS 10.10-12 Continuity on compatible Mac configurations.
7.png

Afiyet olsun!

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Ellerine sağlık, çok güzel bir rehber. Bir çok kişinin işine yarayacağına eminim.

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: gsprodaslo

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,378
974
1,401
BootLoader
OpenCore 0.9.8 (Dev) / Sonoma
Laptop Modeli
Asus VivoBook x571li-bq377
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Intel(R) HD Graphics 630 & Nvidia Geforce 1650Ti
Ses Kartı Modeli
Realtek Alc 255 (Alc_ID:18)
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM4350 (BT BCM2045A0 Bluetooth 4.0)
Disk ve RAM
Crucial P5+ M2 1TB SSD - 16GB DDR4 2667 Mhz

megaman

APPRENTICE
27 Ara 2016
36
36
21
Emeklerinize sağlık. Ben de ufak bir hatırlatma yapayım belki birinin başına gelmeden faydası olur.

Benzeri bir sistemi yeni topladığım ve amazon.de den aldığım GIGABYTE 270N-Wifi anakartımla kullanmak istiyordum. Kaby Lake anakartlar çıkmadan önce aldığım Şu ürünü sisteme eklemeyi düşünmüştüm ancak evdeki hesap çarşıya uymadı :) Skylake ve Kabylake sistemlerde wifi arayüzü M.2 ile sağlandığından uygun bir çevirici henüz bulamadım. Hala bekliyorum.

Öncelikle Malzemelerimizi sipariş ediyoruz, ( İsteyen AC versiyonu da alabilir fakat bana biraz fazla tuzlu geldi)
802.11/ac bant genişliği çok yüksek, aldığınıza kesinlikle değecektir. m2 slota uygun U40H039 ileride yeni kuracağınız sistemlerde tercih edebilirsiniz.

Ekleme: Aradığım adaptörü NGFF to MSATA aramasıyla buldum. Süreç biraz uzun malum, ben de sonucunu buraya yazarım.

Anakart Modeli
Gigabyte Z270-N Wifi
İşlemci Modeli
Intel Core i7 7700K
Grafik Kartı
Geforce GTX 1080
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC 1200
Ağ Aygıtları
Intel 8265 Wifi & Intel I211
Disk ve RAM
Samsung 960 Evo 256GB & 32GB DDR4 3000MHz

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
Emeklerinize sağlık. Ben de ufak bir hatırlatma yapayım belki birinin başına gelmeden faydası olur.

Benzeri bir sistemi yeni topladığım ve amazon.de den aldığım GIGABYTE 270N-Wifi anakartımla kullanmak istiyordum. Kaby Lake anakartlar çıkmadan önce aldığım Şu ürünü sisteme eklemeyi düşünmüştüm ancak evdeki hesap çarşıya uymadı :) Skylake ve Kabylake sistemlerde wifi arayüzü M.2 ile sağlandığından uygun bir çevirici henüz bulamadım. Hala bekliyorum.

802.11/ac bant genişliği çok yüksek, aldığınıza kesinlikle değecektir. m2 slota uygun U40H039 ileride yeni kuracağınız sistemlerde tercih edebilirsiniz.

Ekleme: Aradığım adaptörü NGFF to MSATA aramasıyla buldum. Süreç biraz uzun malum, ben de sonucunu buraya yazarım.

Bulmuş olduğunuz NGFF to MSATA adaptörünü hangi WIFI kart ile kullanmayı düşünmüştünüz? Yazınızı detaylı okumama rağmen açıkcası biraz kafam karıştı. Şöyle açıklamaya çalışayım, sizde karışıklıkta yardımcı olun,

Eğer GIGABYTE 270N-Wifi mobo veya buna benzer M.2 soketi kullanan mobolarla yazımda belirttiğim ( Micro Sata) BCM kartlarını kullanmak istiyorsanız bulmuş olduğunuz çevirici adaptör yanlış bir tercih olur. Bunun için M.2 to Micro Sata (Alternatif arama için M.2 to
BCM********) çevirici kullanmanız gerekecek.( LAPTOP KULLANICILARI BU YAZILARI GORMEZDEN GELSINLER) çünkü böyle bir çeviricinin 15 inç ve altı boyutlardaki cihazlara tek parça halinde sığabileceğini düşünmüyorum.

BCM94360CS2 Card To NGFF(M.2) Key A/E Adapter For Mac OS and Hackintosh | eBay

8MmAZd.jpg

Bu arada forumlarda BCM943602CS'nin Sierra son versiyonunda stabil olarak çalışmadığı söyleniyor. Bluetooth'un aktif hale gelmediği yada Handoff problemlerinin olması gibi fakat aynı zamanda bazı kullanıcılarında fresh installda başarıya ulaştıkları adına paylaşımlar da mevcut. Bende AC kart olmadığı ve en azından şimdilik ihtiyacım olmadığı için deneyimlemedim. Belirttiğim AC kart dışında kart sipariş etmeniz sizin tecrübelemenize kalmış tabi buda risk demek ancak paylaştığınız Şu ürün pahalı olmadığı için denemekte büyük fayda var...

megaman

APPRENTICE
27 Ara 2016
36
36
21
Bulmuş olduğunuz NGFF to MSATA adaptörünü hangi WIFI kart ile kullanmayı düşünmüştünüz? Yazınızı detaylı okumama rağmen açıkcası biraz kafam karıştı. Şöyle açıklamaya çalışayım, sizde karışıklıkta yardımcı olun,

Eğer GIGABYTE 270N-Wifi mobo veya buna benzer M.2 soketi kullanan mobolarla yazımda belirttiğim ( Micro Sata) BCM kartlarını kullanmak istiyorsanız bulmuş olduğunuz çevirici adaptör yanlış bir tercih olur. Bunun için M.2 to Micro Sata (Alternatif arama için M.2 to
BCM********) çevirici kullanmanız gerekecek.( LAPTOP KULLANICILARI BU YAZILARI GORMEZDEN GELSINLER) çünkü böyle bir çeviricinin 15 inç ve altı boyutlardaki cihazlara tek parça halinde sığabileceğini düşünmüyorum.
Aslında yukarıda aldığım kartın linkini vermiştim, yineleyeyim. Ürün linki: BCM943602CS

Sizin verdiğiniz ürün açıkcası çok iyiymiş. Ben alalı 1 ayı geçti. O dönem yaptığım hatam ise şöyle oluyor, BCM943602CS sipariş verirken mSATA arayüzüne göre bir çevirici almıştım. Zira ben dönem skylake ve kabylake sistemlerde mSATA wifi portu yerine NGFF portu olduğunu bilmiyorum. Yani eldeki ürünü kullanmayı deneme çabasıydı benimki.

Yukarıda yaptığım ikinci hata ise NGFF to MSATA SSD diskler için, Wifi kartlar için değilmiş. Ancak o sayfayı düzenleme süresi dolmuş, o yüzden öyle kaldı.

Bu arada forumlarda BCM943602CS'nin Sierra son versiyonunda stabil olarak çalışmadığı söyleniyor. Bluetooth'un aktif hale gelmediği yada Handoff problemlerinin olması gibi fakat aynı zamanda bazı kullanıcılarında fresh installda başarıya ulaştıkları adına paylaşımlar da mevcut. Bende AC kart olmadığı ve en azından şimdilik ihtiyacım olmadığı için deneyimlemedim. Belirttiğim AC kart dışında kart sipariş etmeniz sizin tecrübelemenize kalmış tabi buda risk demek ancak paylaştığınız Şu ürün pahalı olmadığı için denemekte büyük fayda var...
Bahsi geçen ürünü fresh install ile yine buradan indirdiğim 10.12.2 raw imajı ile yaptığım kurulumda sorunsuz kullandım. Kablosuz bağlantı Bluetooth mouse sorunsuz çalıştı. Sadece hanoff ve Airplay deneme imkanım olmadı.

Herşeyin üzerine toparlayayım. Şu an böyle bir işe girişecek olsam ilk alacağım kart BCM943602BAED olurdu. Biraz kafa karışıklığı oldu. Hakkınızı helal edin. Açıklamalar için de @gsprodaslo teşekkür ederim.

Anakart Modeli
Gigabyte Z270-N Wifi
İşlemci Modeli
Intel Core i7 7700K
Grafik Kartı
Geforce GTX 1080
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC 1200
Ağ Aygıtları
Intel 8265 Wifi & Intel I211
Disk ve RAM
Samsung 960 Evo 256GB & 32GB DDR4 3000MHz
  • Like
Tepkiler: gsprodaslo

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
35
Arkadaşlar eğer aranızda yukarıdaki anlattığım işlemler için parça sıkıntısı çeken var ise , belirttiğim malzemelerden takım halinde birer adet mevcut. İhtiyacı olan arkadaşlar özelden yazabilir. Laptop yada Masaüstü Pc'de kullanılablir.

Apple Broadcom BCM94331CD
Flexible Mini PCI-e Extension (Antenleri dahil)
$20

cavemin

APPRENTICE
31 Ocak 2017
60
15
21
BCM943602CS bu kart geldi taktım sıkıntı yok wifi calışıyor wifi bluetooth aygıtı var ama
bahsedilen yamayıda yaptım bluetooth aygıt bulmuyor handoff calışmıyor

BootLoader
OpenCore 0.7.5
Laptop Modeli
Monterey 12.0.1
Anakart Modeli
Gigabyte Z170-HDP3P
İşlemci Modeli
i7 6700
Grafik Kartı
Intel HD 530
Disk ve RAM
120GB SSD

Ediko

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
6 Ocak 2017
1,378
974
1,401
BCM943602CS bu kart geldi taktım sıkıntı yok wifi calışıyor wifi bluetooth aygıtı var ama
bahsedilen yamayıda yaptım bluetooth aygıt bulmuyor handoff calışmıyor
* Nereden aldın linkini verirmisin. Bazı sitelerde satılan modellerde bluetooth özelliğinin çalışmadığını ifade etmişler.

BootLoader
OpenCore 0.9.8 (Dev) / Sonoma
Laptop Modeli
Asus VivoBook x571li-bq377
İşlemci Modeli
Intel Core i7-10870H
Grafik Kartı
Intel(R) HD Graphics 630 & Nvidia Geforce 1650Ti
Ses Kartı Modeli
Realtek Alc 255 (Alc_ID:18)
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM4350 (BT BCM2045A0 Bluetooth 4.0)
Disk ve RAM
Crucial P5+ M2 1TB SSD - 16GB DDR4 2667 Mhz

cavemin

APPRENTICE
31 Ocak 2017
60
15
21
Çalıştırdım. Benim board GA Z170 serisi iki adet slor var. Yabanci biri sitede rastladim aynı sorunu, üstteki birinci slota takınca düzeldi.

Ama sanki bir hiz problemi var. Wireless ve bluetooth açıkken kulaklıktan müzik dinleyince kesik kesik çalıyor. Wi-fiyi devre dışı birakinca sorun olmuyor.

BootLoader
OpenCore 0.7.5
Laptop Modeli
Monterey 12.0.1
Anakart Modeli
Gigabyte Z170-HDP3P
İşlemci Modeli
i7 6700
Grafik Kartı
Intel HD 530
Disk ve RAM