[Başarılı Kurulum] Asus X550VX Sierra 10.12.5

M.Eren

APPRENTICE
18 Şub 2017
49
42
21
28
Sivas
KMMBZMhw9-vHjygekZa4W1CGviX1GQvr.png

Asus X550VX Başarılı Kurulum

Ürün Özellikleri

- Intel Core i7-6700HQ İşlemci
-NVIDIA GeForce GTX 950M
-Intel HD Graphics 530
- 16 GB DDR4 2133 MHZ Ram
- Qualcomm Atheros AR9485 Wifi + Bluetooth

- Realtek RTL8168E Ethernet
- Realtek Alc255 Ses

Ekstra

- LG 25UM58-P 21:9 UltraWide Monitör

KMMBZMhw9-vHjygekZa4W1CGviX1GQvr.png

Çalışan Donanımlar

- Qualcomm Atheros AR9485 Wifi + Bluetooth
- Realtek RTL8168E Ethernet
- Realtek Alc255 Ses
-Intel HD Graphics 530
- Batarya Durumu
- Touchpad (Tüm jest hareketleri ile çalışmaktadır)
- FN fonksiyon tuşları
- USB 3.0 ve USB 2.0 Portları
- Realtek Alc255 Ses

Çalışmayan Donanımlar

- NVIDIA GeForce GTX 950M

Kurulumdan Önce

- Mac OS Sierra 10.12.5 Sürümünü @montezuma'nın paylaştığı bu linkten indirin ve ardından usb belleğinize bu linkten yararlanarak kuruluma hazır hale getirin.

- Usb belleğinizde oluşan EFİ adlı bölümü açıp Clover klasörü içerisindeki config.plist dosyasının yedeğini alıp, bu linkteki config.plist dosyası ile değiştirin ve kuruluma hazırız...

Kurulum

- Bilgisayarınızı usb bellekten başlattığınızda herhangi bir ayarını değiştirmeden direk kurulum bölümüne geçiniz, olası bir durumda kuruluma geçmezseniz Usb 2.0 ve Usb 3.0 portları arasında usb belleğinizin yerini değiştirip deneyiniz...

- Kurulumu normal olarak gerçekleştiriniz.

Kurulum Sonrası

- Belkide birçok kişinin zorlandığı bu bölümü basit bir şekilde anlatmayı istiyorum başlıyoruz.

- En önce Clover Configator ile bilgisayarımızdaki EFI bölümünü mount edip açıyoruz ve içerisine, usb bellekteki EFI klasörünü kopyalıyoruz ve usb bellek ile işimiz bitiyor.

- Bu linkteki Zip dosyasını indirin ve içerisinde gerekli olan tüm dosyalar bulunmaktadır sırası ile dosyaları;
1-) Dsdt-Ssdt klasörü içindeki patched klasörünü açıyoruz ve tüm dosyaları
kopyalıyoruz .Bilgisayarımızdaki EFI bölümü içerisinde EFI>CLOVER>ACPI>patched klasörünün içerisine yapıştırıyoruz.
Batarya durumu ve NVIDIA GeForce GTX 950M ekran kartı için gereken yamaları ve işlemci güç yönetimi içerir.

2-) EFI klasörü ise yedektir. Bu klasör ile bir işlem yapmanıza gerek yok.

3-) Şimdi kext kurulumundan önce bilgisayarınızda olan aşağıdaki üç dizinden de isimlerini yazacağım bu kextler varsa yedeğini alıp silmeniz gerekmektedir.
- Kontrol edeceğiniz dizinler
- Kurulum yaptığınız diskin ismi/Library veya Kitaplık/Extensions
- Kurulum yaptığınız diskin ismi/System veya Sistem/Library veya Kitaplık/Extensions
- EFI/EFI/CLOVER/kexts/10.12

- Kontrol edeceğiniz Kextler
- IO80211Family.kext
- IO80211FamilyV2.kext
- VoodooHDA.kext
- AppleHDA.kext
- AppleALC.kext
- Lilu.kext
- RealtekRTL8111.kext

Kextler klasörü içerisinde donanımlara ait klasörler içerisindeki tüm kext leri (Ses ALC255 içindeki VoodooHDA.kext hariç) KCPM Utility Pro aracı ile /System/Library/Extensions dizinine kuruyoruz ve sistemi yeniden başlatıyoruz.

Notlar

- Wifi bağlantı hızınız maksimum 11 mbps olabilir.
- Wifi ve Bluetooth bağlantısında kopmalar olabilir
- Dahili mikrofon çalışmayabilir. Mikrofon önemli ise paylaştığım dosyadaki Ses ALC255 içindeki VoodooHDA isimli kexti kurunuz.Fakat ses seviyeniz azalacaktır.

İleride eklemeler yaparak güncellemeyi düşünüyorum.

Soru ve önerileriniz için yorum atabilirsiniz.

İYİ GÜNLERDE KULLANIN
:) :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Eline sağlık.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: M.Eren

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
Qualcomm Atheros AR9485 Wifi + Bluetooth yazdığınız Atheros AR9485WB-EG model mi? Mac OS desteği hiç olmayan model? Sadece bluetooth çalıştığından dolayı maci bir süre kullanmayı bırakmıştım. Notlarda bahsettiğiniz sorun bu nedenle mi oluyor? Ayrıca bunun için DSDTde düzenleme yaptınız mı sadece Wifi Atheros AR9485 klasöründekiler yeterli mi çalışması için?

M.Eren

APPRENTICE
18 Şub 2017
49
42
21
28
Sivas
Qualcomm Atheros AR9485 Wifi + Bluetooth yazdığınız Atheros AR9485WB-EG model mi? Mac OS desteği hiç olmayan model? Sadece bluetooth çalıştığından dolayı maci bir süre kullanmayı bırakmıştım. Notlarda bahsettiğiniz sorun bu nedenle mi oluyor? Ayrıca bunun için DSDTde düzenleme yaptınız mı sadece Wifi Atheros AR9485 klasöründekiler yeterli mi çalışması için?
Evet model tam olarak Atheros AR9485WB-EG 'dir. Bu model Wifi ve Bluetooth olarak combo bir kart Wifi Atheros AR9485 ve Bluetooth klasörü
içerisindeki kextleri verdiğim adımlara uygun şekilde kurduğunuz taktirde çalıştığını göreceksiniz.Kolay gelsin :coldsweat::coldsweat:

Güncelleme
Merhaba arkadaşlar, Atheros AR9485WB-EG wifi kartı için yeni sürüm kextini bu linkten indirin ve rehberdeki wifi klasörünün yerine bu klasör ile işleme devam ediniz.Kolay gelsin :) :)

MacOS Sierra 10.12.6 Güncellemesi
Merhaba arkadaşlar MacOS Sierra 10.12.6 Güncellemesi yapmanız halinde Atheros AR9485WB-EG wifi kartı devredışı kalabilir.Çözüm için linkteki bağlantıdan kext dosyasını KCPM Utility Pro aracı ile /System/Library/Extensions dizinine kuruyoruz ve sistemi yeniden başlatıyoruz.

Ek:Link

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Merhaba arkadaşlar MacOS Sierra 10.12.6 Güncellemesi yapmanız halinde Atheros AR9485WB-EG wifi kartı devredışı kalabilir.Çözüm için linkteki bağlantıdan kext dosyasını KCPM Utility Pro aracı ile /System/Library/Extensions dizinine kuruyoruz ve sistemi yeniden başlatıyoruz.
Güzel haber. 10.12.6 ile de çalışıyor.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: mertc15 ve M.Eren

linepower

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
1 Mar 2017
407
218
301
Evet model tam olarak Atheros AR9485WB-EG 'dir. Bu model Wifi ve Bluetooth olarak combo bir kart Wifi Atheros AR9485 ve Bluetooth klasörü
içerisindeki kextleri verdiğim adımlara uygun şekilde kurduğunuz taktirde çalıştığını göreceksiniz.Kolay gelsin :coldsweat::coldsweat:

Güncelleme
Merhaba arkadaşlar, Atheros AR9485WB-EG wifi kartı için yeni sürüm kextini bu linkten indirin ve rehberdeki wifi klasörünün yerine bu klasör ile işleme devam ediniz.Kolay gelsin :) :)

MacOS Sierra 10.12.6 Güncellemesi

Ek:Link
Bu kart ile AirDrop çalışıyor mu acaba. Eski kartım bu modeldi. Hiç desteklenmeyen kart bir anda combo karta dönüşmüş hemen takıp kartı tanıttım. Ama airdrop hayallerim suya düştü gibi :frown:

Biraz kurcaladım. Bluetooth iPhone mi görüyor ama bağlanmıyor. Airdrop hiç çalışmıyor. Sizin izlediğiniz bir yol varmıydı bu durumla ilgili ?

BootLoader
OC
Anakart Modeli
Asus Z370 TUF Pro Gaming
İşlemci Modeli
i5 8600K
Grafik Kartı
Intel® UHD 630
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Kingston 240 GB SSD & Gskill 8 GB Ram

M.Eren

APPRENTICE
18 Şub 2017
49
42
21
28
Sivas
Bu kart ile AirDrop çalışıyor mu acaba. Eski kartım bu modeldi. Hiç desteklenmeyen kart bir anda combo karta dönüşmüş hemen takıp kartı tanıttım. Ama airdrop hayallerim suya düştü gibi :frown:

Biraz kurcaladım. Bluetooth iPhone mi görüyor ama bağlanmıyor. Airdrop hiç çalışmıyor. Sizin izlediğiniz bir yol varmıydı bu durumla ilgili ?

AirDrop ile diğer cihazlara bağlanmayı hiç denememiştim. Bu yorumdan sonra denedim ve çalışmadı, eğer çalıştırmanın bir yolunu bulursam paylaşırım :)

vslkoca

APPRENTICE
22 Eyl 2017
1
0
0
27
Selamlar,

Windows 10 yanına kurulum yaptım. Şu anda iki sistem de stabil çalışıyor. Tek bir sorun var, uyku moduna alıp tekrar açılınca ve bazen de rastgele ses gidiyor. Ayrıca touchpad'de de iki parmak değil de üç parmakla çift tık yapması gibi küçük sorunlar var. Sorunun touchpad ayarlarından kaynaklanabileceğini düşünerek ayarlara baktım fakat sorun yok. Ayrıca yine küçük bir sorun olarak ilk Mac deneyimim olduğundan 'font smoothing' Windows'tan sonra biraz zayıf geldi. Uzun süre okumalarda baş ağrısı olabiliyor.

tallhigh

APPRENTICE
10 Kas 2017
2
0
0
27
Bilgilendirme için teşekkürler. Başarılı bir şekilde kurulumu gerçekleştirdim.

Kurulum yaptığımda ses düzgün bir şekilde çalışıyordu. Ancak konudaki kext dosyalarını kurduktan sonra çalışmamaya başladı. Nasıl bir işlem gerekiyor acaba?

Ayrıca 2. monitörü nasıl tanıtabilirim?

M.Eren

APPRENTICE
18 Şub 2017
49
42
21
28
Sivas
Kextleri zaten kurulum yapmadan once usb bellegi hazirlarken usb bellek/efi icerisine zaten atmis oluyorsunuz ve sadece usb deki efiyi bilgisayardaki efi bolumune kopyalamaniz yeterli. Kext kuramaniza gerek yok.Wifi haric bu arada.

• Like
Tepkiler: tallhigh

tallhigh

APPRENTICE
10 Kas 2017
2
0
0
27
Kextleri zaten kurulum yapmadan once usb bellegi hazirlarken usb bellek/efi icerisine zaten atmis oluyorsunuz ve sadece usb deki efiyi bilgisayardaki efi bolumune kopyalamaniz yeterli. Kext kuramaniza gerek yok.Wifi haric bu arada.
Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

2. monitör'ü nasıl bağlayabilirim acaba?

testingo

APPRENTICE
9 Şub 2018
3
1
0
43
Kardeşim allah razı olsun, verdiğin ALC255', kurdum çözürmüş çözürmüş kafam sabahtan beri şişmişti cızıltıdan, tamamen gitti kurtuldum gerçekten :)

• Like
Tepkiler: M.Eren

basersoftware

APPRENTICE
21 Mar 2018
8
5
21
Çok teşekkürler Eren. Uzun zamandır arıyordum. Yazılım ile uğraşan biriyim. Mac ve IOS alanında kendimi geliştirmek istiyordum. Bir süre vmware üzerinde kullandım. Ancak performans çok düşüktü. Bi kaç Sierra imajı denedim ancak kurulum bile gerçekleşmiyodu. Sonra senin yazına denk geldim. 2 gün uğraşlarım sonucunda başarılı şekilde kurdum. Ama wifi çalışmıyor. Birde Ses ALC255 klasorundeki AppleHDA disindaki kext leri kurdum mu sistem acilmiyor. Tek HDA olani kurdum ses de sorunsuz çalıyor. İnterneti şimdilik kablolu kullanıyorum. Dediğim gibi yazılım için kullanıcağımdan çok da önemli değil benim için. Tekrardan çok teşekkürler.

BootLoader
OpenCore 0.8.0 / Monterey
Laptop Modeli
Asus X550VX
İşlemci Modeli
Intel Core i7 6700HQ
Grafik Kartı
Intel HD Graphics 530 & Nvidia Geforce GTX950M
Ses Kartı Modeli
ALC 255
Ağ Aygıtları
RTL8111 & RTL8723BE
Disk ve RAM
250 GB SSD , 10 TB HDD & 16 GB DDR4 2133MHz
27 Şub 2017
335
67
251
DSDT Kısmında hangi yamaları yaptın DSDT dosyana

BootLoader
OpenCore 0.7.4
Laptop Modeli
macOS Monterey
Anakart Modeli
Gigabyte z490 Vision G
İşlemci Modeli
intel i5 11600
Grafik Kartı
Gigabyte RTX 3070 Vision OC
Ses Kartı Modeli
ALC1220VB
Ağ Aygıtları
intel i225-v
Disk ve RAM
Samsung 980 PRO & DDR4 16 GB

basersoftware

APPRENTICE
21 Mar 2018
8
5
21
Eren Arakdaşın paylaştığı zip zip dosyasını indirdim onun içinde hazırlamış kendisi onları kopyaladım. Farklı bir işlem yapmadım.

BootLoader
Laptop Modeli
Asus X550VX
İşlemci Modeli
Intel Core i7 6700HQ
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 255
Ağ Aygıtları
RTL8111 & RTL8723BE
Disk ve RAM
27 Şub 2017
335
67
251
erene soruyorum

BootLoader
OpenCore 0.7.4
Laptop Modeli
macOS Monterey
Anakart Modeli
Gigabyte z490 Vision G
İşlemci Modeli
intel i5 11600
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC1220VB
Ağ Aygıtları
intel i225-v
Disk ve RAM

M.Eren

APPRENTICE
18 Şub 2017
49
42
21
28
Sivas
DSDT Yamaları;
- Ekran kartını devre dışı bırakmak (Gerekli rehber var zaten),
- Bataryanın çalışması (RehabMan tarafından geliştirilen),
için toplam 2 yama yaptım.

Çok teşekkürler Eren. Uzun zamandır arıyordum. Yazılım ile uğraşan biriyim. Mac ve IOS alanında kendimi geliştirmek istiyordum. Bir süre vmware üzerinde kullandım. Ancak performans çok düşüktü. Bi kaç Sierra imajı denedim ancak kurulum bile gerçekleşmiyodu. Sonra senin yazına denk geldim. 2 gün uğraşlarım sonucunda başarılı şekilde kurdum. Ama wifi çalışmıyor. Birde Ses ALC255 klasorundeki AppleHDA disindaki kext leri kurdum mu sistem acilmiyor. Tek HDA olani kurdum ses de sorunsuz çalıyor. İnterneti şimdilik kablolu kullanıyorum. Dediğim gibi yazılım için kullanıcağımdan çok da önemli değil benim için. Tekrardan çok teşekkürler.
Wifi kartımı değiştirdiğim için hiç daha fazla uğraşmadım.

basersoftware

APPRENTICE
21 Mar 2018
8
5
21
Sorun değil Asus N10 wifi adaptor aldim. Rahat bir şekilde kullanıyorum. Mac Mac ekran kartını 1586 mb olarak görüyor. Sorunsuz çalışıyor. Xcode indirip yazılımlarımı yapmaya başladım. Tekrardan teşekkürler.

BootLoader
Laptop Modeli
Asus X550VX
İşlemci Modeli
Intel Core i7 6700HQ
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 255
Ağ Aygıtları
RTL8111 & RTL8723BE
Disk ve RAM

ahmet3455

APPRENTICE
20 Nis 2018
43
13
21
Arkadaşlar bu konu hakkında bir bilgim yok ancak bende yüklemek istiyorum. Windows ile beraber nasıl kullanabiliriz yani sağlıklı olur mu böyle bir şey mümkün mü ? Yardımcı olabilecek var mı ?

Laptop Modeli
ASUS X550VX
İşlemci Modeli
İşlemci Intel(R) Core(TM) i7-6700HQ CPU @ 2.60GHz
Grafik Kartı
Intel(R) HD Graphics 530 | NVIDIA GeForce GTX 950M
Ağ Aygıtları
Qualcomm Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter
Disk ve RAM
1TB HDD | 240 GB SDD | 12 GB Bellek
27 Şub 2017
335
67
251
Arkadaşlar bu konu hakkında bir bilgim yok ancak bende yüklemek istiyorum. Windows ile beraber nasıl kullanabiliriz yani sağlıklı olur mu böyle bir şey mümkün mü ? Yardımcı olabilecek var mı ?
yani olur, olmaz diye birşey yok ama biraz uğraşman lazım hatta biraz değil baya emek harcaman lazım :) hackintosh el emeği birşeydir :)

BootLoader
OpenCore 0.7.4
Laptop Modeli
macOS Monterey
Anakart Modeli
Gigabyte z490 Vision G
İşlemci Modeli
intel i5 11600
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC1220VB
Ağ Aygıtları
intel i225-v
Disk ve RAM
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler