[Başarılı Kurulum] MSI B450 Tomahawk - AMD Ryzen 5 2600

fuchsbau

PADAVAN
6 May 2018
138
17
121
Sistem :
MSI B450 Tomahawk
Amd Ryzen 5 2600
Asus Rog Strix Rx 580 8Gb Oc
Kingston Hyperx 2x8 Gb 2400Mhz

İmaj : macOS Mojave 10.14.4 AMD & Intel Kurulum İmajı | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Kurulum
Konuda belirtilen bios ayarlarından emin olduktan sonra kuruluma başladım. Herhangi bir noktada takılma olmadı.
Daha önce APFS ile de kullandım. HFS+ daha hızlı geldi bana. APFS sistem açılışı kesinlikle daha yavaş.

Önemli nokta : Sistem kurulumu yaptıktan sonra Clover Bootloader kurduktan sonra config dosyasını ve /Efi/Clover/kext/other içerisinde yine imajda bulunan ama klasöründeki kextleri atmayı unutmayın.

Ses
Kurulum sonrası ses voodoo ile tanınmış durumdaydı ama daha kaliteli ses için AppleALC ile ses aktif ettim. Bunun için şu konuya bakın. Layout id:1 oldu.
AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

USB port yaması için aşağıdaki kodu terminale girebilirsiniz.
curl -s -o ~/Desktop/ryzenusbfix.sh https://raw.githubusercontent.com/XLNCs/ryzenusbfix/master/ryzenusbfix.sh && chmod +x ~/Desktop/ryzenusbfix.sh && ~/Desktop/ryzenusbfix.sh

Bluetooth için dongle kullanıyorum. Doğrudan tanıyor. Chipseti CSR8510 A10. Eski bir bluetooth windows 10 da da çalışıyor.

Ethernet ile internete bağlanıyorum. Anakarttaki mevcut zaten.

USB Wifi isteyenler için Tp-Link Wn823n'i de denedim ve sorunsuz çalışıyor. ( Ac destekli ürünlerde var. Archer T4U v3 de tercih edebilirsiniz.)

Yazıcı+Tarayıcı : Canon Pixma E3140 kullanıyorum. Wifi ile ağa bağlanan bir cihaz. Kalitesi de iyi. Tavsiye ederim. Yazıcılar kısmını açıp yazıcı ekleye tıklayınca otomatik buluyor zaten. Tüm fonksiyonları da çalışıyor.

Ekran kartı : Bunun için bişey yapmadım. Direk tanıyor zaten.

Monitör : 24MK430H-B LG , 75 Hz bir monitör ve 75 hz kullanabiliyorum.

Biraz ayrıntılı yazdım. Eskiden çok uğraşırdım o parçayı alsam mı almasam mı, tam çalışır mı vs. Tek parça almak isteyenlere alternatif olsun istedim.

BootLoader
Opencore 0.9.3
Anakart Modeli
MSI B450 Tomahawk
İşlemci Modeli
AMD Ryzen 5 2600
Grafik Kartı
Asus ROG Strix Rx580 OC 8 GB
Ses Kartı Modeli
ALC 892
Ağ Aygıtları
İntel Ax210 Wifi
Disk ve RAM
Sandisk ultra 3D

ahmetc

APPRENTICE
29 Ara 2019
30
3
71
Merhaba. Aynı sistem var bir tek ekran 1660ti buna catalina yüklesem sorun çıkar mı siz denediniz mi yoksa mojave mi kursam

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Merhaba. Aynı sistem var bir tek ekran 1660ti buna catalina yüklesem sorun çıkar mı siz denediniz mi yoksa mojave mi kursam
Çıkar. HEr konuda belirtiyoruz; Nvidia desteği artık yok. Grafik kartın desteklenmiyor.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: kaya301

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: kaya301

Dalette

APPRENTICE
8 Mar 2020
6
0
1
Sistem :
MSI B450 Tomahawk
Amd Ryzen 5 2600

İmaj : macOS Mojave 10.14.4 AMD & Intel Kurulum İmajı | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Kurulum
Konuda belirtilen bios ayarlarından emin olduktan sonra kuruluma başladım. Herhangi bir noktada takılma olmadı.
Daha önce APFS ile de kullandım. HFS+ daha hızlı geldi bana. APFS sistem açılışı kesinlikle daha yavaş.

Önemli nokta : Sistem kurulumu yaptıktan sonra Clover Bootloader kurduktan sonra config dosyasını ve /Efi/Clover/kext/other içerisinde yine imajda bulunan ama klasöründeki kextleri atmayı unutmayın.

Ses
Kurulum sonrası ses voodoo ile tanınmış durumdaydı ama daha kaliteli ses için AppleALC ile ses aktif ettim. Bunun için şu konuya bakın. Layout id:1 oldu.
AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

curl -s -o ~/Desktop/ryzenusbfix.sh https://raw.githubusercontent.com/XLNCs/ryzenusbfix/master/ryzenusbfix.sh && chmod +x ~/Desktop/ryzenusbfix.sh && ~/Desktop/ryzenusbfix.sh

Bluetooth için dongle kullanıyorum. Doğrudan tanıyor. Chipseti CSR8510 A10. Eski bir bluetooth windows 10 da da çalışıyor.

USB Wifi isteyenler için Tp-Link Wn823n'i de denedim ve sorunsuz çalışıyor. ( Ac destekli ürünlerde var. Archer T4U v3 de tercih edebilirsiniz.)

Yazıcı+Tarayıcı : Canon Pixma E3140 kullanıyorum. Wifi ile ağa bağlanan bir cihaz. Kalitesi de iyi. Tavsiye ederim. Yazıcılar kısmını açıp yazıcı ekleye tıklayınca otomatik buluyor zaten. Tüm fonksiyonları da çalışıyor.

Biraz ayrıntılı yazdım. Eskiden çok uğraşırdım o parçayı alsam mı almasam mı, tam çalışır mı vs. Tek parça almak isteyenlere alternatif olsun istedim.
lütfen ban yardımcı ol ne yaptıysam format atamadım macos cok ıstıyorum pc kurmayı bu konuda çok istıyorum şimdiden tşk ederim size hayırlı akşamlar..

fuchsbau

PADAVAN
6 May 2018
138
17
121
Format atamadın mı? Anlamadım ne yapmak istediğini hangi aşamadasın bilmiyorum ama sistem donanımını belirterek konu açarsan herkes yardımcı olacaktır.

BootLoader
Opencore 0.9.3
Anakart Modeli
MSI B450 Tomahawk
İşlemci Modeli
AMD Ryzen 5 2600
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 892
Ağ Aygıtları
İntel Ax210 Wifi
Disk ve RAM
Sandisk ultra 3D

Dalette

APPRENTICE
8 Mar 2020
6
0
1
Format atamadın mı? Anlamadım ne yapmak istediğini hangi aşamadasın bilmiyorum ama sistem donanımını belirterek konu açarsan herkes yardımcı olacaktır.
Kurulu yaptım herşey tamam 2 sorunum var 1 sorunum ekran kartı driver yüklemem rağmen windosh gibi masaüstü akıcı değil 2 sorum boot etmem rağmen bazen açılışta hata veriyor 3 defa açıp kapatıyorum anca duzeliyor

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Ekran kartı modelin nedir?

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Bu kart için hangi Driver yüklüyorsun? Kartının Bu mac Hakkında içinde doğru tanıtılıp tanıtılmadığını kontrol et. Kurulumda hangi dosyaları kullandın. Ve GPU hangi port üzerinden monitöre bağlı. VGA kullanıyorsan bu port desteklenmiyor.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Dalette

APPRENTICE
8 Mar 2020
6
0
1
displayport takılı ekran kartı tanıttım key ile sorun şu masaüstündeyken mause hareket ettiyorum ekran kesilmeler oluşuyor neden windosh gibi stabil değil yoksa herkesede böyle anladım..

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Hangi key yüklüyorsun? Neyi kuruyorsun? Hangi dosyaları kullanıyorsun? Neden dediklerimi kontrol edip bunları paylaşmıyorsun? Makine karşımda değil. Tahmin mi edelim? Sistem bilgilerin nedir?

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

ICEMAN

APPRENTICE
21 Mar 2020
40
10
21
BURSA
Sistem :
MSI B450 Tomahawk
Amd Ryzen 5 2600

Kurulum

Ses

ustad config plist alama mumkunmu aynı sisteme sahibiz ekran kartımda rx 470 8 gb

fuchsbau

PADAVAN
6 May 2018
138
17
121
ustad config plist alama mumkunmu aynı sisteme sahibiz ekran kartımda rx 470 8 gb
Şu anda Opencore ile 10.15.2 kullanıyorum. Maalesef Clover Config'im yok artık. Opencore da sorunsuz.

BootLoader
Opencore 0.9.3
Anakart Modeli
MSI B450 Tomahawk
İşlemci Modeli
AMD Ryzen 5 2600
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 892
Ağ Aygıtları
İntel Ax210 Wifi
Disk ve RAM
Sandisk ultra 3D
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler