[Başarılı Kurulum] Sonoma 14.4.1 | i5 4670-K | Intel HD Graphics 4600 | ALC 662 |

alperenkayahan

APPRENTICE
24 Nis 2021
58
20
21
Uzun bir süredir uğraştığım ve eninde sonunda başardığım bir projenin duyurusunu yapmış bulunmaktan keyif duymaktayım. Yaklaşık 1 aydır yurt dışı forumlarda arama yapıyorum fakat Intel Hd Graphics 4600 ekran kartını sonoma'da tanıttıktan sonra ortaya çıkan uygulama çökmelerinin kaynağını bir türlü bulamamıştım. Sonunda bu sorunuda aşıp MacOS Sonoma 14.4.1 kurulumunu tamamladım. Herşey sorunsuz çalışıyor bluetooth montereyden sonra bozulmuştu bende Broadcom kextlerini yükleyerek usb bluetooth adaptörümüde sonunda tanıtmayı başardım. Çözüm çok basitmiş aslında boot argümanlarına "ipc_control_port_options=1" komutunu ekleyerek çözülüyordu fakat bu yeterli olmadı. Bende yaptığım ekran kartı yamasındaki framebuffer değerlerini kontrol ettim fakat hepsi doğruydu ve ekran kartı sorunsuz 1080p video ve oyun için hazırdı. Sonunda deneme yanılma yaparak BIOS ayarlarını düzenledim ve sorun tamamen çözüldü.

NOT: Boot argümanlarına "ipc_control_port_options=1" komutunu ekleyince uygulama çökmeleri düzeldi fakat performans yerlerdeydi. O yüzden BIOS ayarlarını düzenlemek zorunda kaldım.

Sonuç olarak MacOS Sonoma'yı Intel HD Graphics 4600 üzerinde çalıştırmayı başardım ve mükemmel çalışmakta.

SMBIOS: MacPro 7,1 siz; iMac 14,2/iMac 18,2 SMBIOS modellerinide kullanabilirsiniz. [MacPro 7,1 için "RestrictEvents.kext" gereklidir.

Boot Argümanları: debug=0x100 keepsyms=1 -lilubetaall alcid=11 amfi_get_out_of_my_way=0x1 ipc_control_port_options=0

"OpenCore LegacyPatcher" kullanmanız gerekli tabi ki de. (amfi_get_out_of_my_way=0x1 ve ipc_control_port_options=0 boot argümanlarına ekleyin son olarak da csr-active-config "FF0F0000" olarak belirleyin sistemi yeniden başlatın Nvram reset yapmayı unutmayın. Sonrasında OCLP kurulumuna geçin.)

Config dosyası konu altında mevcut EFI yükleyemedim çok büyük dosya uyarısı verdi başka yere yüklemeye de vaktim yok maalesef aynı sistemi kullananlar konu altına yazsın kendilerine gönderebilirim daha sonra.
Ekli dosyayı görüntüle 53669Ekli dosyayı görüntüle 53671

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
BootLoader
OpenCore
Anakart Modeli
Intel B85
İşlemci Modeli
Intel Core i5-4670K
Grafik Kartı
Nvidia Geforce GT 730 4GB (FERMİ) & Intel HD Graphics 4600
Ses Kartı Modeli
Realtek ALC 662
Ağ Aygıtları
Realtek PCIe GbE Family Controller
Disk ve RAM
250GB SSD & 320GB HDD & 8GB DDR3 1600MHz

turko35408

MASTER JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
9 Kas 2019
1,401
896
1,401
Tebrikleri İyi günlerde kullanın. Yalnız başlığa bir göz atın. :)

BootLoader
Open Core 1.0.0 (Dev) / Sonoma💢
Anakart Modeli
💢Asus Prime B350 Plus💢
İşlemci Modeli
💢AMD Ryzen 5 3600💢
Grafik Kartı
💢EVGA 1660 SUPER SC ULTRA GAMING / ASUS EX RX 570 4 GB)💢
Ses Kartı Modeli
💢ALC 887💢
Ağ Aygıtları
💢Realtek RTL 8111💢
Disk ve RAM
💢120GB +120GB SSD+120GB SSD+120GB SSD / 1TB+500+500+320GB HDD 💢16 GB 2400 MHz💢
  • Haha
Tepkiler: strangerone
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler