ÇÖZÜLDÜ Catalina Triple Boot

cleverceh

APPRENTICE
15 May 2019
76
1
21
efi içindeki clover silip tekrar gösterdiğin ayarla oluşturdum. clover arayüzüne linux hariç hepsi geliyor.
catalina masaüstüne ulaşabildim yani sorunsuz açılıyor.

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
Peki o zaman şöyle devam edelim.
E/C/K/O içerisinde aşağıdaki kextler haricindekileri silelim.
AppleALC.kext
FakeSMC.kext
Lilu.kext
WhateverGreen.kext
Ek olarak EFI/Clover/Drivers/UEFI içerisinde hangi dosyalar var yazmanı istiyorum.
catalina masaüstüne ulaşabildim yani sorunsuz açılıyor.
Sistemi USB olmadan başlattın değil mi ?

Son düzenleme:

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
USB olmadan boot menü geliyor mu peki ?

cleverceh

APPRENTICE
15 May 2019
76
1
21
silmem gereken dosyalar usb deki clover içindeki kext ise sildim. ancak sistemin içindeki efi clover içindeki kext ise silmeme izin vermedi silemedim.
hayır boot menü gelmiyor. f12 den boot menüsünden usb yi seçip öyle çalıştırıyorum.
sistem girişte klavye maus ped çalışmadı. sildiğim kext lerden dolayı olabilirmi?

Son düzenleme:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
19,167
4,581
4,401
Clover Boot Mende Linux Seçeneği göremiyorsan; Config / GUI / Scan Custom seçip burada aşağıdaki ayarları aktif edip denedin mi?
  • Entries
  • Legacy
  • Tool
  • Linux

cleverceh

APPRENTICE
15 May 2019
76
1
21
hocam sistemin içindeki efi klasör içinde clover içinde config dosyası değiştirme izni vermiyor. usb içindeki clover içindeki config değiştirme izni veriyor. ve dediğiniz ayarları yaptım clover boot menüde linux yok sadece catalina ve windows var.
sistem içindeki config dosya değişecek? nasıl değiştirebilirim?

cleverceh

APPRENTICE
15 May 2019
76
1
21
kopyayı efi/clover klasörüne almıyor. izin vermiyor uyarıda yok. başka bir yöntemi varmı?

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
Hackintool /araçlar/gatekeeper kullan sonra tekrar dene.
Bu arada sen EFI mount mu ediyorsun yoksa sistem diski içinde EFI klasörü mü var ?

cleverceh

APPRENTICE
15 May 2019
76
1
21
Hackintool /araçlar/gatekeeper kullan sonra tekrar dene.
Bu arada sen EFI mount mu ediyorsun yoksa sistem diski içinde EFI klasörü mü var ?
linuxu tekrar kurdum ex4 formatı. mbr olarak yükledim gpt değil. grup yöneticisi olmadan.

sistemin içindeki efi/clover içine atmaya çalışıyorum...

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
O zaman sen clover kurulumunu benim dediğim gibi yapmamışsın. Ben yukarıda verdiğim ayarlardan UEFI sistemler için clover kurulumu ve ince detayları göstermiştim. Sen legacy sistemler için kurulum yapmışsın.
Ek olarak macOS ve Windows GPT ilken neden Linux MBR ? Hibrit diske ihtiyacın yok senin.

cleverceh

APPRENTICE
15 May 2019
76
1
21
bir şey yanlış yapmış olmam olasılık yoksa böyle uğraşmazdık. konu uzmanı değilim hatta mac sistemlerin yeni kullanmaya başladım dolaylısıyla cloverıda yanlış kurmuş yada uefi yerine legacy kurulum yapmış olabilirim. bu arada bios boot ayarlarında mac os vardı ama şimdi görünmüyor. daha önce uefimi legacy sistemlerde sistem kurmadım bilgisayarımda var olan sistem hangisi ise direk windowsu öyle kurdum sorun yaşamadım. ancak mac oluca durum farklı galiba? linuxa gelince bundan önceki linux kurulumu gpt idi. tekrar kurlum yapınca mbr yaptım. ama sorun değil sonuç önemli gerekir ise baştan bütün ayarları tekrar ve gerektiği gibi kurulum yaparım. sadece zaman kaybı oluyor. resimdeki seçeneklerden hangisini seçmeliyim?
WhatsApp Image 2019-11-09 at 17.01.33.jpeg WhatsApp Image 2019-11-09 at 17.03.13.jpeg

Moderatörün son düzenlenenleri:

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
Uefi only ve uefi First seçeceksin.
macOS açıp sistem diski içerisindeki EFI klasörünü tamamen sil ve ardından clover kurulumunu yukarıda resimlerle gösterdiğim şekilde yap. İşlem bittiğinde hiçbir şey yapma sistemden USB belleği çıkar ve sistemi yeniden başlat.
1-) Clover ekranı geliyor mu ?
2-) Clover ekranında tüm diskler görünüyor mu ?
Bu soruların Cevabını bekliyorum.
sistemi tekrar açabilmek için USB kullanman gerekmekte.

cleverceh

APPRENTICE
15 May 2019
76
1
21
efi-backups içindede clover var iki klasörüde silmeye çalıştım silmeme izin vermedi. ne yapmalıyım?
efi ve efi-backup iki klasöründe bi şekilde silmeyi başardım. ve clover kurulumunu gösterdiğiniz şekilde yaptım. ancak başlangıç cloverden başlamadı.
usb yi takıp clover arayüzüne gittiğimde sadece mac ve windows var
WhatsApp Image 2019-11-09 at 18.09.10.jpeg

Moderatörün son düzenlenenleri:

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
USB olmadan sistem direkt olarak Windows üzerinden mi başladı ?

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
Aşağıda verdiğim rehberi takip ederek Clover çalışmasını sağla

KaoS

USTA YODA
MODERATOR
DENEYİMLİ ÜYE
1 Eki 2017
2,671
587
2,351
neyi eksik yapıyorum?
İlk Clover kurulumunu hatalı yapmandan kaynaklı boot dosyası karıştı bunu düzeltmek için de yukarıda sana bir rehber önerdim. Rehberi takip edersen, hiçbir sorun yaşanmadan sistemin artık Clover üzerinden başlayacak.

Clover üzerinden sistem başladığında macOS açılmayacak karnel panic verecek bu bizim için şu anda sorun değil. Amacımız Clover menünün gelmesi ve Clover menü üzerinde tüm işletim sistemlerini görebilmemiz.

Bu işlemler bittikten sonra başka hiçbir işlem yapmadan bilgi vermeni bekliyorum.