HWMonitorde CPU fanı gözükmüyor

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
Laptopum ASUS K55VD ve tek fana sahip.
Mac OS Sierrada HW Monitorde Fan hızını görebilmek için ne yapmalıyım? Kontrol etmek de isterim ama yapması biraz riskli ve uzun diye biliyorum.Genellikle laptopun fanından sıkıntısı olanlar yapmış. İnternette sadece bunu bulabildim: Laptop-DSDT-Patch/control_AcerFan.txt at master · RehabMan/Laptop-DSDT-Patch · GitHub

Windows 10da GitHub - hirschmann/nbfc: NoteBook FanControl bu program aracılıyla fan hızı yüzdesini ve fan hız kontrolünü yapabiliyorum. Aynı programı Mac OS Sierrada Wineskin programıyla çalıştırmayı denedim olmadı. Linux klasörü var acaba komutla mı çalıştırıyor sistemi bilmiyorum.

HWSensor dosyaları kurulu (ACPISensors,CPUSensors, GPUSensors, LPCSensors)
Laptopum oyun oynanmadığı sürece ısınmıyor özellikle macOSda oyun oynamak mümkün değil. En azından Fan hızını görebilsem fena olmazdı :)

nwbiTJNF4Y8_7dyC8Sok-71Z49JgVUh1.png

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Laptopum ASUS K55VD ve tek fana sahip.
Mac OS Sierrada HW Monitorde Fan hızını görebilmek için ne yapmalıyım? Kontrol etmek de isterim ama yapması biraz riskli ve uzun diye biliyorum.Genellikle laptopun fanından sıkıntısı olanlar yapmış. İnternette sadece bunu bulabildim: Laptop-DSDT-Patch/control_AcerFan.txt at master · RehabMan/Laptop-DSDT-Patch · GitHub

Windows 10da GitHub - hirschmann/nbfc: NoteBook FanControl bu program aracılıyla fan hızı yüzdesini ve fan hız kontrolünü yapabiliyorum. Aynı programı Mac OS Sierrada Wineskin programıyla çalıştırmayı denedim olmadı. Linux klasörü var acaba komutla mı çalıştırıyor sistemi bilmiyorum.

HWSensor dosyaları kurulu (ACPISensors,CPUSensors, GPUSensors, LPCSensors)
Laptopum oyun oynanmadığı sürece ısınmıyor özellikle macOSda oyun oynamak mümkün değil. En azından Fan hızını görebilsem fena olmazdı :)

XCXpmqCaj7PWSZzYOQjL6s_XETnL9nuw.png
Laptop-DSDT-Patch/control_AcerFan.txt at master · RehabMan/Laptop-DSDT-Patch · GitHub bunun içinde DSDT kullanıyor olman lazım ki sen kullanmıyorsun sanırım.
Şu an kullandığın Kozlek FakeSMC ve HWsensor yerine Slice alternatifi deneyebilirsin.
HWSensors3 download | SourceForge.net
Bunu kurmadan önce daha önce kurduğun FakeSMC ve HWsensor kext'lerini silmen gerekiyor.

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
Sensorler sadece EFI/CLOVER içindeydi ordan sildim. Kurulumda LPC Chip Type var ne seçmeliyim? veya seçmeme gerek var mı? ACPI access var bi de onu seçtim.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
Yeniden başlatınca klavyem çalışmadı usb klavyem de çalışmadı sadece fare.Kozlek fakeSMCyi güncellerken hwmonitörle birlikte seçersem de aynı durum oluyordu.Hdddeki extensiondan EFI bölümüne atıp tekrar deneyeceğim.Gene olmazsa DSDT yaması yaparım

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Yeniden başlatınca klavyem çalışmadı usb klavyem de çalışmadı sadece fare.Kozlek fakeSMCyi güncellerken hwmonitörle birlikte seçersem de aynı durum oluyordu.Hdddeki extensiondan EFI bölümüne atıp tekrar deneyeceğim.Gene olmazsa DSDT yaması yaparım
Normalde hata vermemesi lazım. DSDT yaması uygularsan tekrar eski sensorleri yükle.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
Normalde hata vermemesi lazım. DSDT yaması uygularsan tekrar eski sensorleri yükle.
System/Library/Extensiona kurulan 5 dosyayı (başka yok diye tahmin ediyorum) EFI/CLOVER/Kextsde denedim sonuç aynı laptop klavyesi çalışması sağ usb portu da çalışmıyordu. Usb klavye sol taraftaki portta çalışınca baktım. Gene Fanı okumuyor. Eski çalışan sensörlere geri döndüm tekrar. Tek çare DSDTye yamalamak.
ohtxoOTtp-zW5kt6bT4ubMGkGmLodd54.png

Attığınız HWMonitor3 ve kullandığım kozlek HWSensorden de FakeSMC.kext yüklediğimde aynı sorun oluyor. Kextlerimin hepsinin EFI/CLOVERda bulunmasından dolayı olabilir mi? EFI/CLOVERdaki hiçbir kext hddye kurulu değil(AppleALCyi silsem bile EFI/CLOVERdan çalışıyor.)
Ya da benim bazı kextlerle çakışıyor bilmiyorum

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
System/Library/Extensiona kurulan 5 dosyayı (başka yok diye tahmin ediyorum) EFI/CLOVER/Kextsde denedim sonuç aynı laptop klavyesi çalışması sağ usb portu da çalışmıyordu. Usb klavye sol taraftaki portta çalışınca baktım. Gene Fanı okumuyor. Eski çalışan sensörlere geri döndüm tekrar. Tek çare DSDTye yamalamak.
cHzIKUbp-2wM-CxhkPAXTpWSd36EnySF.png

Attığınız HWMonitor3 ve kullandığım kozlek HWSensorden de FakeSMC.kext yüklediğimde aynı sorun oluyor. Kextlerimin hepsinin EFI/CLOVERda bulunmasından dolayı olabilir mi? EFI/CLOVERdaki hiçbir kext hddye kurulu değil(AppleALCyi silsem bile EFI/CLOVERdan çalışıyor.)
Ya da benim bazı kextlerle çakışıyor bilmiyorum
İlk olarak ayrıntı kozlek ve Slice'ın hazırladığı Hwmonitor kext ve uygulamaları apayrı düzenlemeler içeriyor. Dolayısıyla FakeSMC bile değiştirmek gerekiyor. Sanıyorum VoodooPSController ile çakışıyorlar. Ek olarak Sensor kext'lerinin System / Library / Extensions yerine Library / Extensions içinde olması gerekiyor. Ve son olarak DSDT ile tabiki daha net bir sonuç alabilirsin.

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: mertc15

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
VoodooPSController kullanmıyorum. ApplePS2SmartTouchPad.kext var. Touchpadde dokunarak alan seçme çalışıyorken. Ayarlar-İzleme Dörtgeni ayarlarına girdikten sonra bozuluyor. Basılı tutarak seçiliyor. Res atınca düzeliyor. Her türlü ayarlara girsem de girmesem de diğer touchpad fonksiyonları çalışmıyor. Büyük sorunlar yok ama küçük sorunlar veya eksiklikler de göze batınca deneme ihtiyacı oluyor :)

• Like
Tepkiler: montezuma

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
VoodooPSController kullanmıyorum. ApplePS2SmartTouchPad.kext var. Touchpadde dokunarak alan seçme çalışıyorken. Ayarlar-İzleme Dörtgeni ayarlarına girdikten sonra bozuluyor. Basılı tutarak seçiliyor. Res atınca düzeliyor. Her türlü ayarlara girsem de girmesem de diğer touchpad fonksiyonları çalışmıyor. Büyük sorunlar yok ama küçük sorunlar veya eksiklikler de göze batınca deneme ihtiyacı oluyor :)
Ama en önemlisi keyif almak ki sen bunu yapıyorsun. Kolay gelsin..
Not: Şu an yaşadığın reset sorunu genel bir sorun bir çok kullanıcı bunu yaşıyor.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
Benim zaten DSDTler patchli olduğundan fixlerin olduğu (change _WAK to ZWAK 2 vs) DSDT.amlyi maciASL ile açtım. control_AcerFan.txtyi patch kısmından ekledim ancak compile ederken hata veriyor. local0 değişkenini tanımadığını söylüyor anladığım kadarıyla. local0ı başka yerde de belirtmem mi gerekiyor?

8_5LpC3O9u1NITDJxvmAzHUCH82IXB2O.png

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
@mertc15 dsdt.asl dosyasını paylaşabilir misin?

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Şununla bir dene.

Ekli dosyalar

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
DnCCyK9oVpsP62nREnNRgIJ7S-wUfuNb.png

Son çıkan HWsensor kextlerini kopyalamadım. Önceki kullandıklarım var. EFI/Clovera kopyalayıp deneyebilirim değişiklik olcaksa eğer.

Son çıkan HW sensör programını direk kurmadan kextlerini manuel olarak Clover klasörüne attım. Klavye çalışmaması sorunu olmadı. Ancak durum aynı resimdeki gibi.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
dsdt.asl dosyasını dsdt.aml olarak değiştirip değiştirmediğini sormayacağım. Öyleyse senin dsdt dosyana eklediğim rehabman yaması bu noktada çalışmadı demek. Bu arada slice hwsensor kurduğunda (fakesmc ve hw sensorler) bunu yukarıda ekran görüntüsünü paylaştığın uygulama ile denediysen sonuç olumsuz olacaktır. Zira bu uygulama sadece kozlek ile uygun, slice versiyonu ile değil.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
Kozlek ile denedim. Bu osxlatitude.com sayfasının belirli laptoplara EDP desteği var. Ama uygulama sierrada sıkıntılı. i5 modeli için SSDT ve K55VD için DSDT dosyası var bi onlara bakacağım.
Demin kilitlenme oldu chromeda sanırsam. Sonrasında sol tuş çalışmadı zorla kapattım sierrayı. Birkaç kez oldu bu şekilde. Sadece yoğun durumlarda oluyor.
Fare düz tıklama çalışmıyor. Res atınca düzeliyor. ApplePS2smarttouchpad.kextle ilgili olabilir mi?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Kozlek ile denedim. Bu osxlatitude.com sayfasının belirli laptoplara EDP desteği var. Ama uygulama sierrada sıkıntılı. i5 modeli için SSDT ve K55VD için DSDT dosyası var bi onlara bakacağım.
Demin kilitlenme oldu chromeda sanırsam. Sonrasında sol tuş çalışmadı zorla kapattım sierrayı. Birkaç kez oldu bu şekilde. Sadece yoğun durumlarda oluyor.
Fare düz tıklama çalışmıyor. Res atınca düzeliyor. ApplePS2smarttouchpad.kextle ilgili olabilir mi?
Dediğim gibi Slice versiyonu kullandığında kurulum paketi içinde kendi uygulaması var. Onu kullanmalısın. Sistemin kitlenme sorunu ApplePS2smarttouchpad.kext ile alakalı olup olmadığını console / System Log kayıtlarına bakmak lazım. Eğer denemek istersen VoodooPS2Controller ile bir dene. bu kext'te Synaptic ve Elan Touchpad destekliyor ve son versiyonu Sierra için güncellendi.
RehabMan-Voodoo-2016-1208.zip

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

mertc15

APPRENTICE
17 Ara 2016
76
25
71
29
Isparta
Dediğim gibi Slice versiyonu kullandığında kurulum paketi içinde kendi uygulaması var. Onu kullanmalısın. Sistemin kitlenme sorunu ApplePS2smarttouchpad.kext ile alakalı olup olmadığını console / System Log kayıtlarına bakmak lazım. Eğer denemek istersen VoodooPS2Controller ile bir dene. bu kext'te Synaptic ve Elan Touchpad destekliyor ve son versiyonu Sierra için güncellendi.
RehabMan-Voodoo-2016-1208.zip
Touchpad çok saçma hareketler yapıyor. Rasgele basıyor.
Önceki kullandığıma geri döndüm.(ApplePS2SmartTouchPad.kext) ELAN, FocalTech and Synaptics (Smart Touchpad) Driver (Mac OS X) - Smart Touchpad - OSXLatitude Forum (SmartTouchpad v4.7 beta 5.zip)

[Guide] HP ProBook/EliteBook/Zbook using Clover UEFI hotpatch (10.11) | tonymacx86.com konuda geçen SSDT-FAN-ORIG.dsl SSDT-FAN-QUIET.dsl SSDT-FAN-READ.dsl SSDT dosyalarıyla bir ayar yapılabilir mi fan için?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Dosyalar uygulanan metotlar HP için hazırlanmış. Senin için uygun olmayabilir bunlar.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları