Intel / NVIDIA / AMD Grafik Kartlarında HDMI Üzerinde Ses Tanıtmak

Dorukkuzey

APPRENTICE
12 Kas 2017
63
3
21
39
Üstad inanın o mesajı not türlü anlayamadım. Neyi nereye gireceğiz çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dorukkuzey

APPRENTICE
12 Kas 2017
63
3
21
39
Üstad çok teşekkür ederim; bugün fırsatım oldu ve #9 nolu msj uygulayarak "layout-id", Buffer() { 12, 0x00, 0x00, 0x00 },\n deki 12 yi 3 olarak değiştirip HDMI üzerinden ses almayı başardım.

• Like
Tepkiler: montezuma

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,005
4,081
4,351
Düzelteceğin bir durum yok. Bu rehber EFI bölüntüsü üzerine kurulmuş macOS sistemler için. Ayrıca #9 mesajı incelemeni tavsiye ederim. Sorunun çözülebilir.

ismozy

PADAVAN
DENEYİMLİ ÜYE
26 Haz 2017
167
46
0
38
Ankara

Aşağıda paylaşacağım betik ve kurulum rehberi ile Intel, AMD, NVIDA kartlarında, HDMI üzerinden Ses tanıtabilirsiniz. Betik bunun için cihazınızda bağlı olan grafik kartını algılar ve sisteme bağlı Grafik kartlarının Framebuffer'da doğru bir şekilde tanınması için SSDT oluşturur. Ve oluşturduğu bu SSDT'yi CLOVER-->ACPI-->Patched içine otomatik olarak yükler.
Kurulum:
  1. İlk olarak bağlantıdan betiği indirin (Gelen bağlantıda "View Raw" tıklayın).
    audio_cloverHDMI-130_v0.6.command.zip
  2. EFI Bölüntüsünü mount edin.
  3. İndirdiğiniz betiği çift tıklayarak çalıştırın.
  4. Açılan terminal ekranında gelen sorulara donanımınıza uygun şekilde Y yada N olarak yanıtlar verin.
  5. Bu işlemlerden sonra betik donanımıza uygun SSDT oluşturma işlemine başlayacak.
  6. Oluşturma işlemi bittikten sonra EFI / CLOVER / ACPI / PATCHED içinde SSDT'nin oluşturulduğunu teyit edin.
  7. Ardından sisteminizi yeniden başlatın.
Sorum biraz uzun olacak umarım yardım edebilirsiniz.
İlk mesajınızda vermiş olduğunuz bu betik EFI/Clover içerisinde bir config dosyası oluşturuyor ancak bahsettiğiniz gibi bir SSDT oluşturmuyor.
Bende bunun için konuyla alakalı [Guide] Intel IGPU HDMI/DP audio (Sandy/Ivy/Haswell/Broadwell/Skylake) | tonymacx86.com konusundan çözüm bulmaya çalıştım. Ancak burada anlamadığım ve çözemediğim birkaç konu var. Bunlar hakkında sizden yardım istiyorum. Konunun hemen başında belirtilen şartlara sırayla baktığımda:
  • Ben sesi ALC668 için, AppleALC yöntemiyle "27" inci kanaldan çalıştırdığım için native AppleHDA şartı sağlanıyor.
fsLH-U6cKRGyHO_p8iJkm5rT0ebEIJVW.png

• Uygun framebuffer patchin değiştirilmesi konusu ise en sorunlu konu benim için. Forumlarda buduğum aşağıdaki patchlerin ikisini de ayrı ayrı denedim. İki patch arasındaki "02040900" "02041200" farkının nedeni nedir? Benim durumum için doğru patch hangisidir?

Ancak HDMI ın bağlı olduğu framebuffer@2 deki connector-type ı olması gerektiği gibi <00 04 00 00> dan <00 08 00 00> a çevirmiyor.

Ancak bu patchi HDMI takılı değilken uyguladığımda connector-type ı <00 08 00 00> a çeviriyor.

Konuyla çok alakalı mı bilmiyorum ama ekranın native ekranının connection type ı System Information da DisplayPort olarak görünürken

Registry de framebuffer@0 da <00 02 00 00> DVI olarak görünüyor.

• Haswell için renaming BOD3 to HDAU şartını hem DSDT/SSDT patch de hemde config/ACPI kısmındaki patch ile yaptım.
  • "hda-gfx = onboard-1" özelliğini HDAU, IGPU ve HDEF e DSDT/SSDT patch ile ekledim.

• Haswell için HDAU ya HDEF ile eşleşen layout-id yi 3 olarak ekledim. Buradaki sorum bu layout-id nin config de kullandığım gibi 27 olması mı gerekiyor? Yoksa ikisi farklı şeyler mi? Birde 12 var. Ben hangisini kullanmalıyım? Bunu ne belirliyor?

• Son olarak da Haswell için Clover/kext içinde FakePCIID.kext ve FakePCIID_Intel_HDMI_Audio.kext yer alıyor.
Checking your work kısmında yer alan aşağıdaki cümleden anladığım, registryde HDAU altında FakePCIID yer alıyorsa HDAU bu işi desteklemiyor.
Bunun manası FakePCIID yi görüyorsan HDMI dan ses gelmez mi demek?
Check under HDAU for FakePCIID loading:
- if you have an unsupported HDAU, you will notice FakePCIID has attached to the HDAU device​

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
17,005
4,081
4,351
Rehber betik SSDT çıkartır. Betik içinde küçük bir inceleme ile bunu görebilirsin.
Kod:
............
# install igfx ssdt to EFI/CLOVER/ACPI/patched (cloverHDMI)
case $gDebug in

0 )
    if [ -d "$gCloverDirectory/ACPI/patched/$gigfxssdt" ]; then
        sudo rm -R "$gCloverDirectory/ACPI/patched/$gigfxssdt"
        # echo "$gCloverDirectory/ACPI/patched/$gigfxssdt deleted"
    fi
    sudo cp -R "/tmp/$gigfxzip/$gigfxssdt.aml" "$gCloverDirectory/ACPI/patched/"

# exit if error
................
Konu çözümü için #9 mesajı takip etmeni öneririm. Zira bütün yaşadığın bu sorunlar cevabı mesajda verilmiş. Konuda hem gerekli yamaların (senin linkini verdiğin rehberde bahsedilen (12) yamaları), hem Config düzenlemeleri ve son olarakta DSDT üzerinde Layout-ID düzenlemeleri yer alıyor.

ismozy

PADAVAN
DENEYİMLİ ÜYE
26 Haz 2017
167
46
0
38
Ankara
  • Öncelikle DSDT ve SSDT'ye yaptığınız B0D3 to HDAU yamasında (benim atladığım) LayoutID'yi eğer benim gibi 3 olarak kullanıyorsanız, yamada öntanımlı olarak gelen "layout-id", Buffer() { 12, 0x00, 0x00, 0x00 },\n deki 12 yi 3 olarak değiştirerek uygulayınız. Yani bu şu demek, AppleHDA HDAU ve HDEF olarak 2 kısma ayrıldığından iki layoutID de birbiri ile eşleşmeli.
Burada "LayoutID'yi eğer benim gibi 3 olarak kullanıyorsanız" demişsiniz.
3 ü kullanmaktan kasıt config/devices/Audio Inject kısmında mı kullanmaktır? Yoksa DSDT ve SSDT patchlerdemi 3 olarak kullandınız?
Rica etsem config dosyanızı ve HDAU ve HDEF için ilgili patchi içeren DSDT ve SSDT lerinizi paylaşabilir misiniz?

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler