ÇÖZÜLDÜ macOS ile HDD klonlama

Adwifi

APPRENTICE
28 Tem 2017
72
8
0
31
merhaba eski hard diskim sıkıntılı olduğu için ssd siparişi verdim ama osx'i kurarken çok karışık kext yükledim aynı sorunsuz kurulumu bir daha yapamayabilirim o yüzden yeni kurulum yapabileceğimi hdd yi ssd ye klonlamak istiyorum.
@montezuma önerebileceğin sorunsuz klonlama yapabileceğim ücretsiz bir yazılım var mı

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Adwifi

APPRENTICE
28 Tem 2017
72
8
0
31
@montezuma anlamadığım bir kaç nokta var.
ilki bu program tam olarak klonlama yapmıyor sanırım. çünkü tekrar clover kurulumu yapmak gerekiyor.
diğeriyse ssd ye baştan kurulum yapıp efi bölümünü kurulumdan sonra direkt yeni efinin içine atsam olur mu?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
ilki bu program tam olarak klonlama yapmıyor sanırım. çünkü tekrar clover kurulumu yapmak gerekiyor.
Normalde tutup macOS kök dizininin kopyala / yapıştır yedeğini alsan sistem boot etmez. Bu uygulama bunu yapıyor. EFI bölüntüsünü de oluşturuyor. Senin yapman gereken mevcut EFI'ni kopyalamak sadece. Konuda verilen yanıtları incele.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Adwifi

APPRENTICE
28 Tem 2017
72
8
0
31
Normalde tutup macOS kök dizininin kopyala / yapıştır yedeğini alsan sistem boot etmez. Bu uygulama bunu yapıyor. EFI bölüntüsünü de oluşturuyor. Senin yapman gereken mevcut EFI'ni kopyalamak sadece. Konuda verilen yanıtları incele.
Zaten tam olarak anlamadığım için 2.yöntemi sordum. Cevaplarıda okudum ama tam anlayamadım açıkçası. Biraz detaylı anlatabilirsen çok sevinirim gerçekten

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Anlaşılmayacak ne var? Cihazına harici bir HDD takıyorsun. Programı çalıştırıyorsun. COPY yazan yerde klonlamak istediğin diski "to" yazan yerede nereye kopyalayancağını seçiyorsun. Kopyalama bitince EFI dosyalarını buraya aktarıyorsun.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: Adwifi

Adwifi

APPRENTICE
28 Tem 2017
72
8
0
31
Anlaşılmayacak ne var? Cihazına harici bir HDD takıyorsun. Programı çalıştırıyorsun. COPY yazan yerde klonlamak istediğin diski "to" yazan yerede nereye kopyalayancağını seçiyorsun. Kopyalama bitince EFI dosyalarını buraya aktarıyorsun.
cevaplardan dolayı kafam karıştı sanırım. Basitmiş :)

• Like
Tepkiler: montezuma

Suha

APPRENTICE
21 Tem 2017
51
30
21
45
timemachine ile yedekleme yapıp, usb boottan sonra geri döndür desek olmaz mı acaba ?

laserbird.x

PADAVAN
10 Tem 2017
112
46
71
31
Trabzon
Cevapları okudum. Bana en kolayı Acronis geldi. SuperDuper sadece rootu kopyalıyor. Acronis ile tüm diski seçer imaj alırsınız. Hatta sektör -sektör bile kopyalayabilirsiniz.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
SuperDuper sadece rootu kopyalıyor.
Ama root demek zaten bütün kurulu sistemin kopyalanması demek. Yani tüm diski kopyalar. Ek olarak Super Duper ile sadece işletim sisteminin yedeğini alabileceğin gibi, isletim sistemi ile beraber, senin mevcut dosyalarının da yedeğini alabilirsin.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

laserbird.x

PADAVAN
10 Tem 2017
112
46
71
31
Trabzon
Ama root demek zaten bütün kurulu sistemin kopyalanması demek.
(Tamamen mantık yürütüyorum.)
Bu program Mac cihazlar için çıkmış. Zaten mac cihazlarda OS tek dizin ve tek partitionda. Ama bizim Hackintosh kurulumlarında normalde Mac cihazlarda Biosda bulunan bootloader bizde EFi bölüntüsünde. (Aynı durum Recovery bölümü içinde geçerli).
Kısaca bu programla rootu başka bir diske kopyalarasak hackintosh un çalışmıcağını düşünüyorum. Hackinstoh kurulumun başarılı bir şekilde kopyalanması için, root dizini + Efi bölümü + Recovery bölümü ve Diskin MBR dosyası lazım.

Adwifi

APPRENTICE
28 Tem 2017
72
8
0
31
@laserbird.x @montezuma @Suha time machine ile hallettim. eski hdd'yi dvd girişine takmıstım zaten. bu arada time machine zaten sürekli yedek alıyordu. açılışta recovery'i seçip hdd'deki time machine yedeğini seçip devam ettikten sonra ssd'yi gösterip geri yükleme yaptım. mac açıldıktan sonra efi klasörünü ssd'ye kopyalayıp boot sorununu hallettim. son olarak eski hdd'yi sıfırlayıp 2'ye bölüp bir kısmını time machine'ye ayırıp diğer kısmını dosya depolamaya ayırdım.