Uygulamaları Koyu Moda Zorlama

Seyfullah N

JEDI
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
204
209
301
512.png
MacOS Mojave ile bildiğiniz gibi Apple evrensel bir koyu mod getirdi . Ve uygulamaların bir kısımı otomatik olarak kalan kısımı ise geliştiricilerin uygulamayı düzenlemesiyle koyu moda geçti . Ancak bildiğiniz gibi bazı güncel olmayan programlar Mojave tarafında açık modda kalmaya devam ediyor . Bu rehberde de uygulamaları koyu moda nasıl zorlarız onu göreceğiz . Ancak uyarmam gerekir eğer uygulamanın alt yapısı buna uygun değilse sorunlar yaşayabilirsiniz .

Uyarı : Kişisel dosyalarınızı silebilecek yada değiştirebilecek programlarda koyu moda geçirdikten sonra dikkat edin . Bu işlem zorlama yoluyla olduğu için program üzerindeki uyarı yazılarını yada notları görmeyebilirsiniz . Bu tarz sorunların örneklerini konu içinde bulabilirsiniz .

Uygulamaları Koyu Moda Zorlama

İlk önce yapacağımız işlem Uygulamalar Klasörüne gitmek olacaktır . Daha sonrasında ise istediğiniz uygulamayı bulun . Ve uygulamaya sağ tıklayıp paket içeriğini göster diyin . Ben bu örnekte SketchUp programını göstereceğim . Kendisi koyu modda hatalar yaratan programlar arasında . Bu sayede konu başında bahsettiğimiz uyarının da sebebini görebileceksiniz .

Ekran Resmi 2019-09-08 15.11.47.png

Daha sonrasında Content yada Contents klasörüne girin ve Info.plist dosyasını bir yazı düzenliyicisi ile açın . Dosyanın içinde <key>CF Paket Tanımlayıcısı</key> kısımını bulun .

Bu kısım uygulamanın geliştiricisinin isimini ve sonrasında uygulamanın isimini içerir . Bulmanız çok bir zaman almayacaktır . Arama kısımına uygulamanın adını yada geliştiricisini yazarsanız bulmanız daha kolay olacaktır . Eğer Xcode kurulu ise direkt üzerine tıklamanız yeterli olacaktır . Size direkt olarak gösterecektir . Diğer türlü yazı düzenliyicisinin içinde bulmanız gerekecek .

Ekran Resmi 2019-09-08 15.36.01.png

Bu örnekte <string>com.sketchup.SketchUp.2019</string> kısımını kullanacağız . Terminali açın ve
Kod:
defaults write CF Paket Tanımlayıcısı NSRequiresAquaSystemAppearance 0
yazın ve programı açın .

Biz bu örnekte aşağıdaki kodu yazdık .
Kod:
defaults write com.sketchup.SketchUp.2019 NSRequiresAquaSystemAppearance 0
Esasında başındaki ve sonundaki tagleri kaldırıp direkt koda yapıştırmanız yeterli olacaktır .

Programı açtığınızda koyu modda olacağını göreceksiniz . Önceki hali ile kıyaslarsam .

Koyu mod öncesi ;

Ekran Resmi 2019-09-08 15.26.41.png

Koyu mod sonrası;

Ekran Resmi 2019-09-08 15.18.48.png

Bu örnekte konunun başında bahsettiğimiz gibi bazı yazılar kayboldu . Bunun sorumlusu uygulamanın geliştiricisi . Tabikide sorunsuz çalışan uygulamalar var . Örnek vermem gerekirse .

Android Dosya Aktarımı uygulamasını kendim koyu moda geçirdim . Maalesef elimde bir android cihaz olmadığı için programın bütün arayüzünü gösteremiyorum .

Koyu mod öncesi ;
Ekran Resmi 2019-09-08 15.49.55.png

Koyu mod sonrası;
Ekran Resmi 2019-09-08 15.50.06.png

Uygulamaları Eski Haline Getirme

Bu kısımda sadece 0 olan değeri 1 yapıp aynı şeyleri uygulamanız yeterli .

Kod:
defaults write CF Paket Tanımlayıcısı NSRequiresAquaSystemAppearance 1
Bu sayede programlarınızı koyu moda geçirebileceksiniz . Ancak uyardığım ve gösterdiğim gibi bazı yerlerde hatalarla karşılaşabilirsiniz dikkatli olmanızda fayda var .

Bu yazı osxinfo.net için yazılmıştır ve buraya özeldir . İyi günlerde iyi Hackintosh'lu günlerde kalın .

Seyfullah Nazikkol 2019
osxinfo.net

Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
Samsung EVO 860 250GB + 1TB 7400RPM & 8gb DDR4 2133mhz

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
Eline sağlık. (y)

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

mustafaemrexd

PADAVAN
20 Ağu 2017
148
36
121
Merhaba elinize sağlık, ben bir şey sormak istiyordum. Bunu ben Apple tarafından geliştirilen yazılımlara uygulayabiliyor muyum? Denedim sonuç elde edemedim de. Açık modda Safari'yi koyu şekilde kullanmak istiyordum.

-

Bir de buradan konuya bakanlar için alternatif;
  • CF Paket Tanımlayıcısı için bu kadar incelemeye girmeye gerek yok, bir terminal kodu ile bunu öğrenebiliyoruz.

Kod:
osascript -e 'id of app "Uygulama adı"'
Örnek olacak ise Safari üzerinden veriyorum;

osascript -e 'id of app "Safari"'

şeklinde terminale yazdığınız da size Paket Tanımlayıcısı değerini verir.
Ekran Resmi 2020-08-09 09.14.20.png

Bu komut genelde çalışır ama alternatif olarak şunu da ekleyeyim;

Kod:
defaults write CF Paket Tanımlayıcısı NSRequiresAquaSystemAppearance -bool yes

BootLoader
OpenCore 0.9.5
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
ASUS H110M-K
İşlemci Modeli
Core i5 7400 [Kaby Lake]
Grafik Kartı
HD Graphics 630 & RX 570
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
240GB SSD & DDR4 8 GB RAM
  • Like
Tepkiler: Seyfullah N

Seyfullah N

JEDI
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
204
209
301
Merhaba elinize sağlık, ben bir şey sormak istiyordum. Bunu ben Apple tarafından geliştirilen yazılımlara uygulayabiliyor muyum? Denedim sonuç elde edemedim de. Açık modda Safari'yi koyu şekilde kullanmak istiyordum.

-

Bir de buradan konuya bakanlar için alternatif;
  • CF Paket Tanımlayıcısı için bu kadar incelemeye girmeye gerek yok, bir terminal kodu ile bunu öğrenebiliyoruz.

Kod:
osascript -e 'id of app "Uygulama adı"'
Örnek olacak ise Safari üzerinden veriyorum;

osascript -e 'id of app "Safari"'

şeklinde terminale yazdığınız da size Paket Tanımlayıcısı değerini verir.
Ekli dosyayı görüntüle 23184

Bu komut genelde çalışır ama alternatif olarak şunu da ekleyeyim;

Kod:
defaults write CF Paket Tanımlayıcısı NSRequiresAquaSystemAppearance -bool yes
Koyu moda zorladığında sistemin modunu taklit eder. Burdan kasıtım eğer sistem koyu moddaysa koyu açıktaysa açık. Koyu modda bir uygulamayı açık yapamazsın. Yada tam tersi. Yeni sürümde eklenir mi bilmiyorum ancak bu kaynakta nasıl yapıldığı belirtilmiş. How to force Xcode(or any other app) to be on dark theme while macOS Mojave's setting is on light mode

Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM
  • Like
Tepkiler: mustafaemrexd

mustafaemrexd

PADAVAN
20 Ağu 2017
148
36
121
Koyu moda zorladığında sistemin modunu taklit eder. Burdan kasıtım eğer sistem koyu moddaysa koyu açıktaysa açık. Koyu modda bir uygulamayı açık yapamazsın. Yada tam tersi. Yeni sürümde eklenir mi bilmiyorum ancak bu kaynakta nasıl yapıldığı belirtilmiş. How to force Xcode(or any other app) to be on dark theme while macOS Mojave's setting is on light mode
Hocam sanırım bu kod Menubar ve Dock kısımlarınıda koyu moda getirmek zorunda bırakıyor. Ben safari koyu mod olup Menubar ve Dock'un açık modda kalmasını istiyordum.
Bu da mümkün değil sanırım.

Moderatörün son düzenlenenleri:
BootLoader
OpenCore 0.9.5
Laptop Modeli
Sonoma 14.0
Anakart Modeli
ASUS H110M-K
İşlemci Modeli
Core i5 7400 [Kaby Lake]
Grafik Kartı
HD Graphics 630 & RX 570
Ağ Aygıtları
RTL8111
Disk ve RAM
240GB SSD & DDR4 8 GB RAM

Seyfullah N

JEDI
BÖLÜM MODERATÖRÜ
8 Ocak 2018
204
209
301
Hocam sanırım bu kod Menubar ve Dock kısımlarınıda koyu moda getirmek zorunda bırakıyor. Ben safari koyu mod olup Menubar ve Dock'un açık modda kalmasını istiyordum.
Bu da mümkün değil sanırım.
Bazı basit şeylere kısıtlamalar getirilmiş. Bende bu gün ekran koruyucusunu duvar kağıdı yapmak istedim ama mojave'den sonra o komut kaldırılmış :)

Anakart Modeli
Gigabyte h110m-s2v
İşlemci Modeli
Intel Core i5 6500
Grafik Kartı
Amd Radeon RX 460
Ses Kartı Modeli
Realtek® ALC887
Ağ Aygıtları
Fenvi FV-T919 (BCM94360)
Disk ve RAM